Výroba kopule

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Naburko
Příspěvky: 246
Registrován: 29. 03. 2014, 17:15

Re: Výroba kopule

#121

Příspěvek od Naburko »

Zvažujem výrobu kupoly priemeru cca 2.7-3m. Konštrukčne sa mi najviac pozdáva rebrovanie z vodeodolnej preglejky 12mm a opláštenie 3.5-4mm preglejkou (inšpirácia tu https://www.skyatnightmagazine.com/advi ... bservatory).

Otázka je ale čo navrch. Bude stačiť jedna vrstva laminátu? Akú gramáž tkaniny a akú živicu zvoliť. Čo na finálnu povrchovku?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výroba kopule

#122

Příspěvek od MilAN »

Při tomhle průměru bych si klidně odpustil ta žebra z překližky i to překližkové opláštění a zvolil samonosnou laminátovou kopuli
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Naburko
Příspěvky: 246
Registrován: 29. 03. 2014, 17:15

Re: Výroba kopule

#123

Příspěvek od Naburko »

Tiež som nad tým uvažoval ale potom sa naskytá otázka z čoho vyrobiť kopyto a tiež ako poňať konštrukciu zásuvnej štrbiny.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Výroba kopule

#124

Příspěvek od Homer »

Ono záleží na zkušenostech s tou kterou technologií, na výrobních možnostech, na financích. Když jsou peníze, tak je logicky nejrychlejší kopuli koupit, pokud je jich méně, pak vyrábět.
A když vyrábět, tak je dobré si jich několik prohlédnout a pak se rozhodnout v souvislosti s tím, co sám ( či s kamarády ) zvládnu.
V každém případě je lepší kopule trochu větší, než trochu menší :-). A při samovýrobě to platí dvojnásob, protože pracnost je prakticky shodná a poněkud vyšší jsou jen náklady na materiál. Ovšem uživatelský komfort je u větší kopule vyšší a to počas celé její životnosti.
Uživatelský avatar
Naburko
Příspěvky: 246
Registrován: 29. 03. 2014, 17:15

Re: Výroba kopule

#125

Příspěvek od Naburko »

V hre je potenciálne možnosť Pulsaru 2.7m. Uvidíme aké bude finálne nacenenie ale obávam sa že to bude nad limitom. Preto zároveň uvažujem nad výrobou. Výroba z preglejky mi príde na moje možnosti najjednoduchšia. V hre je potenciálne narezanie jednotlivých dielov na CNC. Bola by určite možnosť aj železnej/Alu z profilov ale presnosť by nebola tak vysoká ako v pripade rezaných preglejkových dielcov Navyše sa ale opäť naskytá otázka opláštenia. Asfaltový šindel je ťažký a v lete to v kupole bude ako v saune. Na oplechovanie guľovej plochy treba zasa majstra so skúsenosťami a to tiež nebude lacná záležitosť. Preto sa mi zdá riešenie s preglejok a následným laminatom na utesnenie ako najvhodnejšia. Otázkou však je aké materiály tam použiť a koľko.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Výroba kopule

#126

Příspěvek od Homer »

Pokud nedojde ke koupi hotové kopule, tak jak jsem už napsal, doporučuji si několik kopulí prohlédnout, nafotit detaily, poptat se majitelů na jejich zkušenosti s provozem, klady a zápory jejich řešení a pak, vyzbrojen informacemi, rozmyslet vlastní variantu a začít.
Neumím nijak posoudit, co udělá spolupůsobení překližkového potahu s vnější laminátovou vrstvou, nikdy jsem to neviděl. Obvykle se takové kopule plechují. Ano, chce to šikovného klempíře, to je pravda. V případě mědi to je bezúdržbová varianta. Taky bych popřemýšlel nad štěrbinou - zda mít křídlo odsuvné nahoru po povrchu kopule, nebo křídla do stran. Je toho k přemýšlení dost a k tomu je potřeba ty kopule vidět.
Uživatelský avatar
Naburko
Příspěvky: 246
Registrován: 29. 03. 2014, 17:15

Re: Výroba kopule

#127

Příspěvek od Naburko »

Krídlo je vzhľadom na šetrenie priestoru nutné mať výsuvné dovrchu po kupole.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Výroba kopule

#128

Příspěvek od Homer »

To je už situace od situace a od posouzení, co je výrobně a funkčně lepší.
Odpovědět