Výroba kopule

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2855
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Výroba kopule

#61

Příspěvek od Homer »

Nápad to je, to bezesporu. Ale....Je otázkou, jaký tvar má takový balón ve skutečnosti. I daleko menší nafukovací míče má Číňan občas jako šišky a kouli se to jen podobá.
Další věc - vylaminovat půlkouli je stále jenom základ a pro kvalitní, rovný a na budoucí údržbu přátelský povrch ( tedy hladký ) bude třeba první laminací na balónu vyrobit formu a až do ní vylaminovat vlastní skořepinu kopule.
Myslím, že do tohoto by se měl pustit jen člověk, který tohle dokonale zná a umí, ostatním bych doporučil klasiku, tak, jak ji zde leckdo zvládl, nebo si ušetřit čas a případné zklamání a koupit laminátovou kopuli hotovou.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výroba kopule

#62

Příspěvek od MilAN »

No žebra, spodní prstenec, lem, výztuhy štěrbiny a díly stěrbiny. K tomu samozřejmě šablony a dost pomocných přípravků, aby to bylo nakonec kulaté pro pojezd. A nakonec povrchovka- broušení, tmelení a gelcoat nebo epoxy nátěr.
Nechtěl bych to dělat na jeden zátah, vzduch nevytlačíš na pružném balonu, můžeš to jen pokládat. Opravdu by mě zajímal pak výsledek a skutečná cena a čas.
Ale určitě se najde nějaký teoretik, který mi můj, podle něho pesimistický názor, vyvrátí :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Výroba kopule

#63

Příspěvek od Pupak »

Homer píše:Nápad to je, to bezesporu. Ale....Je otázkou, jaký tvar má takový balón ve skutečnosti. I daleko menší nafukovací míče má Číňan občas jako šišky a kouli se to jen podobá.
Další věc - vylaminovat půlkouli je stále jenom základ a pro kvalitní, rovný a na budoucí údržbu přátelský povrch ( tedy hladký ) bude třeba první laminací na balónu vyrobit formu a až do ní vylaminovat vlastní skořepinu kopule.
Myslím, že do tohoto by se měl pustit jen člověk, který tohle dokonale zná a umí, ostatním bych doporučil klasiku, tak, jak ji zde leckdo zvládl, nebo si ušetřit čas a případné zklamání a koupit laminátovou kopuli hotovou.
Tvar koule si vyformuje tlak vzduchu. Ten plast je pružný a vnitřní tlak si kouli doslova vynutí. To je fyzika. Mýdlová bublina je taky přesná koule. Jde o to, aby balon tlak vydržel a nepraskl, jak se to tenkrát stalo nám. Naštěstí jsme měli náhradní, který vydržel. Hladký povrch je spíš estetická než funkční záležitost. Hadice s tlakovou vodou to řeší. Vyrábět negativní formu na jeden kus je šílenost, která se fakt nevyplatí. Když vidím, z čeho všeho jsou kopule vyrobené, tak tohle jako problém moc nevidím.
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Výroba kopule

#64

Příspěvek od Pupak »

2 Milan
20 let se živím tím, že vyrábím stroje a jiné věci, od kterých všichni dávají ruce pryč a tvrdí, že se to udělat nedá, nebo to bude šíleně drahé. Postavil jsem přes 60 CNC strojů, sám v dílně 8x4 m a nepamatuji se, že bych něco nedokončil, nebo to nefungovalo. Je mi jasné, že to není žádná sranda a že to není pro každého. Určitě je dobré upozornit na možná úskalí, ale pokud to člověk dobře promyslí a připraví, není důvod, aby se to nepovedlo. V létě si to povíme, jestli mě nesklátí kovid, když nemám tu zázračnou vakcínu. :D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výroba kopule

#65

Příspěvek od MilAN »

Jak píšeš, není to určitě práce pro každého. A každý by si měl sám určit, jestli je dobré s vidinou ušetřit, vyhodit nepovedený výrobek za 40.000, nebo hned radši koupit hotový, funkční a eventuelně si ho dopiplat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2855
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Výroba kopule

#66

Příspěvek od Homer »

Pupak:

při respektu s Vašimi zkušenostmi s touto technologií budu oponovat. Jednak v tom, že i špatně svařený balón vytvoří dostatečným tlakem kouli. Pokud bude odchylka od tvaru koule větší, švy podle mého prasknou. V takovém případě se dokonalého tvaru nedá dosáhnout. Mýdlová bublina jako bezešvý útvar je jiná káva, to je právě ta fyzika.

Druhak - hladký laminátový povrch není rozhodně jen estetická záležitost. Hrubší povrch se bude špinit a rychleji korodovat. Nebude fungovat oplach deštěm tak, jak by fungovat mohl. Tyto kopule je třeba pravidelně udržovat - čistit a ošetřovat proti degradaci UV zářením. Co vím od Martina Myslivce, provádí tuto údržbu u své kopule každoročně.
Proto jsem se zmínil o dvojím laminování, které to celé prodražuje a prodlužuje. Ano, pro jednu kopuli to je šílenost, proto jsem to psal. Udělat to z jedné vody načisto je podle mne velký kompromis. Osobně jsem o laminaci také uvažoval, dokonce jsem mluvil i s autorem hezké kopule, sochařem Bílkem ( již zemřelým ), který si ji vylaminoval ze segmentů do betonové negativní formy. Ale po zvážení všech aspektů a absenci jakýchkoliv mých zkušeností s touto prací, jsem šel klasickou cestou - a neprohloupil jsem.
Takže jako možná cesta to je, ale pro velmi omezenou skupinu lidí - o tom svědčí i dosud samodomo vyrobené kopule. Ostatně to oba s MilAnem píšete.
Naposledy upravil(a) Homer dne 03. 11. 2021, 13:08, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Výroba kopule

#67

Příspěvek od Pupak »

Já jsem původně uvažoval o něčem hodně jednoduchém, jen aby to chránilo proti větru a dešti, aby člověk mohl mít montáž pořád venku a nemusel jí stěhovat a hlavně mít pořádný pilíř. Našel jsem tenhle kryt na bazén za pár korun a to mě inspirovalo. Já to mám stejně jen na léto. Jak je moc zima, tak moje záda protestujou, ať se oblíknu jakkoli.
Přílohy
kopule.jpg
kopule.jpg (43.58 KiB) Zobrazeno 876 x
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Výroba kopule

#68

Příspěvek od Pupak »

2 Homer
Já fakt nevím, jak moc jsou šišaté ty malé balóny, ale ty velké jsou evidentně stříhané na CNC a jsou dost přesné. Když je to kvalitně svařené, tak to ve sváru nepraskne. Nám to prasklo tam, kde byla stěna zeslabená nějakou výrobní vadou. Ten druhý balón jsme nafoukli na 2 atmosféry a byl kulatý nádherně. U té kopule je důležitá jen ta spodní hrana . Ta musí být kruhová, ale tam to jistí ta dřevěná obruč. To stejné platí i hranách štěrbiny, které zase musí být dřevěné a mít přesný tvar. Na zbytku naprosto nezáleží. Když budu chtít mít hladký povrch, tak to celé přetáhnu elastickou PE fólií, která se vakuově přisaje na povrch , drží úplně dokonale a stojí pár korun. Navíc je možné to tmelit a vybrousit, když to někdo chce mít dokonalé. Já nejsem zrovna estét. Obvykle řeším jen funkčnost. MMYS je nadčlověk. Jeho výrobky svědčí o tom, že je perfekcionista a vše dělá na 100%. To já se spokojím s málem. :D
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2855
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Výroba kopule

#69

Příspěvek od Homer »

Pokud jsou ty velké balóny přesné, pak není co řešit. Ty malé pro míčové hry jsou všelijaké. Pro vnučku jsme onehdá koupili úplnou šišku. Navíc, nebudu se s nikým příst o kulovou přesnost své kopule svařovanou z Al žeber, kdy vím, že se to svařováním taky všelijak kroutilo. Ale jak říkal kdysi za minulého režimu jeden stavbyvedoucí - může to být křivé, ale musí to lahodit oku :-). Navíc po opláštění falcovaným plechem nelze poznat odchylky, ba ani skutečnost, že opláštění je ze segmentů překližky a tedy s hranami - právě po nich běží falcování.

Hladkost povrchové úpravy laminátu má svůj smysl, jak jsem popsal a starost o něj prodlužuje životnost kopule, která časem na povrchu koroduje. K tomu není potřeba být nadčlověk, ale jen pečlivka. Čím nijak nerozporuji hodnocení Martinovy osoby, jelikož o tom už něco vím.
Jistě, taky mne napadlo dodatečné rovnání povrchu - ovšem to je návrat ke zvýšené pracnosti ušetřené vynecháním negativní formy.
No, každý ať si zvolí podle sebe a svých možností - je to jedna z možných alternativ, jak ke kopuli dospět, ovšem pro celkem limitovanou skupinu lidí.
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Výroba kopule

#70

Příspěvek od Pupak »

Vždyť víš, že přesné musí být jen ty dvě klíčové části. Kruhový spodek a vedení na štěrbině. Ostatní je jen estetická záležitost. Povrchová úprava odolná proti erozi není nic složitého. Zase stačí epoxi lak, který když se nastříká, tak vytvoří povlak, který je naprosto bez pórů. Kdysi jsem s s ním stříkal stará dřevěná vrata u stodoly a vydržel snad 20 let.
Já to vidím tak, že jsou dva typy lidí. Ten první hledá, proč něco nedělat a ten druhý to prostě udělá. Já patřím zaručeně k tomu druhému a problémy jsem zvyklý řešit za pochodu, když opravdu nastanou. Ten, kdo bydlí v paneláku a nemá dílnu, se do toho určitě pouštět nebude. Dal jsem to sem jen jako námět pro ty, co rádi tvoří a nebojí se zariskovat. Toť vše, s pozdravem, pěstuj včely, posílíš světový mír. :D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výroba kopule

#71

Příspěvek od MilAN »

Pupak píše:Já to vidím tak, že jsou dva typy lidí. Ten první hledá, proč něco nedělat a ten druhý to prostě udělá.
A pokud sis nevšiml, tak s tebou o tom diskutuje ten druhý typ lidí :)
Výhodou fóra je v tom, že příspěvky nejsou určeny jen jednomu člověku, ale náměty a poznatky z nich mohou brát všichni
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11546
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Výroba kopule

#72

Příspěvek od Psion »

Možná bude nejlepší nafukovací kopule :)
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Výroba kopule

#73

Příspěvek od Pupak »

MilAN píše:
Pupak píše:Já to vidím tak, že jsou dva typy lidí. Ten první hledá, proč něco nedělat a ten druhý to prostě udělá.
A pokud sis nevšiml, tak s tebou o tom diskutuje ten druhý typ lidí :)
Výhodou fóra je v tom, že příspěvky nejsou určeny jen jednomu člověku, ale náměty a poznatky z nich mohou brát všichni
To bylo myšleno zcela obecně, nikoli na tebe, nebo na Homera, takže se čertíš zbytečně. :D
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Výroba kopule

#74

Příspěvek od Pupak »

Psion píše:Možná bude nejlepší nafukovací kopule :)
Možná budeš překvapený, ale v USA jí prodávají za nějakých 400 USD a už se bude vozit i do Evropy za nějakých 500 éček. Není to kopule, ale mobilní stanoviště s odnímatelným vrchlíkem na zip. Průměr základny je asi 3.5m a má to vhod. Já o tom vážně uvažuju, protože na léto je to ideální věc. Pak to vypustíš a šoupneš do skříně. Jen netuším, jestli to některý z našich astro obchodníků zařadí so sortimentu. Jediné, co mi na tom vadí je, že je to průhledné, což v našich krajích s opálenými spoluobčany není zrovna ideální.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2855
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Výroba kopule

#75

Příspěvek od Homer »

Pupaku, Pupaku,

když už si tedy tykáme - MilAn ti odpověděl pregnantně. Už jsem uvedl, že mám svoji kopuli, vyrobil jsem si ji s kamarádem vlastnoručně včetně doprovodných zednických prací a interiéru.
Protože jsme na AF, je tato debata veřejná a měla by být pokud možno přínosná ostatním. Proto zde uvádím své argumenty upozorňující na určité aspekty. Patřím k lidem, kteří pracují tak, že si záměr nejdříve promyslí, aby pokud možno eliminovali nemilá překvapení během práce. Když vidím tvé montáže, nevěřím, že postupuješ jinak.
Ten, kdo bydlí v paneláku a nemá další nemovitost ( třeba chalupu ), si nebude stavět žádnou kopuli ať už z čehokoliv a bude za tmou jezdit s vercajkem v kufru auta, nebo hvězdařit z balkónu.
Takže znova opakuji - jako možnost, námět, beru, ovšem moje výhrady platí. Podle toho, co zde vidím, jednoznačně převažují kopule klasické a je zřejmé proč.
Toť vše - poznámku ke včelám považuji za hloupou, tu nebudu komentovat. Snad jen připodotknu, že pěstují se rostliny, živočichové se chovají :-).
Odpovědět