Výroba kopule

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11572
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Výroba kopule

#106

Příspěvek od Psion »

Teda vymýšlíte tady zvláštní věci. Kdybych chtěl kopuli, jako že nechci, tak bych na zahradu postavil něco z tohoto jako základ a kolem bych dodělal potřebné věci, upravil trochu pro zenit a místo folie bych dal nějaký pružný izolační materiál. V podobné věci jsem už dokonce nedávno spal, akorát to mělo průměr 6 metrů. Prodávaná řešení pro astronomii s podobným průměrem za 200 tisíc mi přijde mimo mísu.

https://www.astreea-igloo.cz/igloo-astr ... 00809.html
Přílohy
Snímek obrazovky 2021-11-13 v 8.46.47.png
Snímek obrazovky 2021-11-13 v 8.46.47.png (418.91 KiB) Zobrazeno 1424 x
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Výroba kopule

#107

Příspěvek od Pupak »

To ti jednoduché jen připadá. Originál folie je průhledná, což je na nic a jinou budeš vyrábět jen těžko, tedy v domácích podmínkách. Známý si chtěl vyrobit nafukovací fóliovník 4 x 3 m. Utopil v tom 25 tisíc a výsledek nula. Za ty peníze mohl mít dva normální. V amatérských podmínkách je rozhodující vyrobitelnost, cena až na druhém místě. Jen pro info jsem zavolal do Šenova do firmy, kde dělají plastové septiky z PVC a odhad na 3m kopuli z 8mm PVC je 35-40 tisíc s DPH. Z 5mm materiálu bych se vešel do 25 tisíc, takže zatím bezkonkurenčně nejlevnější způsob, jak se dostat ke slušné a levné kopuli. UV nástřik, nebo folie by vyšla na 4-5 tisíc a je to věčné. Dokonce je i bílá.
Vyrobí i silnou válcovou základnu z 20 mm PVC, umí žebra i výztuhy. Stačí dodat výkres a zabít prasátko. :D
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4506
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Výroba kopule

#108

Příspěvek od dvader »

A výhodou je, že když se ukáže, že to je na ho…, tak to stačí otočit a zakopat. :lol: :lol:
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11572
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Výroba kopule

#109

Příspěvek od Psion »

Oni k tomu dělají i textilní povlaky, nebo možná lze použít gumový nástřik?

https://youtu.be/lgDCELN6nKc
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Výroba kopule

#110

Příspěvek od Pupak »

Video je fajn, ale stejně to nevidím jako moc smysluplné řešení. Jako sezónní kryt na techniku je to zbytečně velké a drahé, jako stabilní kopule je to nepoužitelné. První silnější vítr by to serval, alespoň to, co fouká často u nás, rozhodně. Kopule musí být pevná a hlavně odolná a celoroční. Tohle je moc drahá provizorka.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2869
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Výroba kopule

#111

Příspěvek od Homer »

Pupak:

nádrže z PVC mám dvě doma, k tomu další dvě vodoměrné šachty. Profesně jsem se s tím setkával běžně. Jak je to v zemi, je to v pohodě, jakmile mi kouká ze země vstupní hrdlo s deklem ( podzemní nádrže na dešťovou vodu a na peletky ), je vidět degradace povrchu. Nic tragického, ale původní hladký lesklý povrch koroduje a zažírá se do něj špína. Takže potvrzuji, že nějaká povrchová úprava by byla nezbytná.

Cena 35-40tisíc mi přijde v dnešní době dobrá, jde jen o to, zda by to tak bylo i v reálu. Vyrobit jeden atyp je přeci jen jiná káva, než dělat nějakou alespoň menší sérii, to je nám všem jasné. Taky bude třeba připočíst to ostatní - šterbinu s potřebnými pojezdy vrat, potřebu výztuh z hlavy neumím odhadnout, pojezdový spodek kopule, povrchovou úpravu...
Tipoval bych to v konečné ceně určitě na dvojnásobek.
Svařované spoje taky nejsou kdovíco za estetiku, ale to by se asi dalo přežít, ev. požádat o nějakého šikovného svářeče.
Nicméně uznávám - jedno z řešení to nepochybně je.
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Výroba kopule

#112

Příspěvek od Pupak »

Já mám teda jen jednu nádrž na dešťovku, ale to víko v trávě vypadá po 20 letech pořád stejně.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2869
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Výroba kopule

#113

Příspěvek od Homer »

Jestli to nebude tím, že nic už není jako dřív - ani to PVC :-). Já mám nádrže tak 14 roků a rozhodně nejsou víka jako nová. Pravděpodobně to bude i délkou expozice slunečnímu svitu a to u kopule bude každopádně min. z jedné poloviny, pokud se bude parkovat stále stejně.
Naposledy upravil(a) Homer dne 13. 11. 2021, 18:38, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 994
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Výroba kopule

#114

Příspěvek od ok1in »

Jestli bude jako finální povrchová vrstva gelcoat, není důvod nevěřit trvanlivosti. Proč jinak by se už dlouhá léta používal pro paluby lodí, které určitě nejsou v ideálních klimapodmínkách? ;) Popravdě, ten nápad s použitím kontíku na tříděný odpad se mi moc líbí a zkusím jim napsat, kolik by stál polotovar toho největšího boxu v provedení bez jakýchkoliv děr a s bílým gelcoatem (pokud to dělají). Pokud ne, není problém ho nanést doma, když to dokážu na lodi, dokážu to i na kontíku. A ta cena je opravdu velmi zajímavá... :idea:
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Výroba kopule

#115

Příspěvek od MMys »

Nojo, jenomže loď není po většinu doby otočená na jednu stranu, a omývá ji voda, a čas od času taky má nějakou údržbu. A ve slané vodě je na tom asi ještě lépe, ta sůl většině organismů nechutná.

Viděl jsem cca 10-letou kopuli, kterou asi nikdo nečistil, a severní strana měla gelcoat totálně zdegradovaný, zprášený, zarostlý nějakými řasami. Tedy ani tenhle materiál není moc věčný. Proto kopuli každý rok normálně ostříkám hadicí, odrhnu hrubým hadrem a znova opláchnu. Mám ji už také 10 let, a zatím jediná změna je že už není lesklá, ale lehce matná a povrch je více smáčivý. Uvažuji, že ji možná něčím navoskuju, naimpregnuju, aby po ní voda klouzala.
---

A s těmi plasty - trvanlivost značné části z nich už opravdu není, co bývala. Kvůli ekologii je zakázaných spousta stabilizačních přísad a je to poznat.
Naposledy jsem to poznal, když jsem si obul pár let staré boty, které jsem jeden rok vůbec nevytáhnul. Svršek naprosto v pořádku (byly kožené) udělal jsem pár kroků, a podrážka se začala drolit. Přitom desítky let staré škrpály, co má tchán na chození na zahradu, mají podrážku stále gumovou a funkční.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Výroba kopule

#116

Příspěvek od Pupak »

Vyrábíme samej šmejd, ale zato ekologickej.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2869
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Výroba kopule

#117

Příspěvek od Homer »

Proto myslím že jsem alespoň v tomto ohledu neprohloupil, když jsem na kopuli použil měděný plech. Je pravda, že dnes je plech min. za víc než dvojnásobek co tenkrát, ale nemusím nic řešit - udržbu pláště či natírání stále dražšími barvami. A řasám ani podobným organismům měď opravdu nešmakuje, ba naopak, kudy se splachuje, tudy léčí :-).

Martinovu poznámku potvrzuji - když si koupíte boty, třeba typu Prestige, s podrážkou z obdobného materiálu ( pěnový měkčený vnitřek obalený gumou ), hned je vyndejte z krabice a nechávejte větrat. Jinak vám použité těkavé látky v uzavřeném prostoru podrážku sežerou. Koupil jsem si boty "do foroty" a dopadl jsem identicky jako Martin. Ušel jsem pár desítek kroků a rozpadly se. Omluva za odbočení.

Poznámka k ekologii - ono to ale asi jinak nejde. To bychom sice možná měli superkvalitní plasty či jiné výrobky, které by ale z přírody nikdo a nic nedostalo a díky jejich výrobě bychom zničili všechno kolem sebe. Už takhle to myslím bohatě stačí....

Takže zpátky na stromy a stavět klasické kopule, dřevo zatím je, jekly taky, tak zbývá jen boj čím to zakrýt a sehnat na to dobrého klempíře za rozumnou cenu - to je dnes asi slabé místo tohoto řešení.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24315
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výroba kopule

#118

Příspěvek od MilAN »

Ještě k tomu sklolaminátu. Asi by bylo potřeba rozlišit sklolaminát z polyesterové pryskyřice a z epoxidové. Polyesterový skutečně trpí uchycováním plísní, i když je povrch z gelcoatu. Ale zase se není potřeba tím strašit. Používám kopili 36 let a protože v době konstrukce nebylo možno se legálně dostat ke gelcoatu, byl povrch natřen bílým epoxidem . Asi po 15 letech jsem nátěr obnovil a vloni opět. A musím přiznat, že jsem se během celé doby o kupili v podstatě nestaral. Ale opravdu musí stačí provést to samé co s autem a to klidně po 2 letech- omýt a naleštit. ( což jsem ale přes 30 roků na kopili neprováděl :) )
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2014
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Výroba kopule

#119

Příspěvek od Beda »

Lamitová kopule, která odolává vlivům městského prostředí již 36 let, tak to smekám. Možná i díky tomu nátěru epoxidovou barvou !
Jinak my jako amatéři to máme každý trochu jinak a tak s ohledem na převažující pozorování a možnosti, můžeme volit jak různé materiály, tak konstrukční provedení.
I když jsem měl možnost získat díly na 3m Comes kopuli přímo od výrobce velmi levně, dal jsem kvůli pozorování sluníčka přednost odsuvné střeše, kvůli minimální tvorbě turbulencí.
Profesionální sluneční teleskopy jsou většinou volně konstruované ( dříve coude refraktor na Capri, nyní teleskopy na La Palma, nebo GREGOR na Teneriffe), nebo jsou pod kopulí pouze na noc ;) . Kopule slunečního teleskopu na Big Bear observatoři je zcela uzavřená a výhled zajišťuje kulatý skleněný průzor. Konstrukčně poměrně nákladná klimatizace vnitřního prostoru je ale nezbytná. Vlastní kopule je umístěná na 200m dlouhém výběžku a dobrý seeing zajišťuje okolní jezero.
Přílohy
GREGOR, sluneční teleskop na Teneriffe.png
GREGOR, sluneční teleskop na Teneriffe.png (619.52 KiB) Zobrazeno 1176 x
Švédský sluneční věžový teleskop na La Palma.png
Švédský sluneční věžový teleskop na La Palma.png (467.56 KiB) Zobrazeno 1176 x
Kopule sluneční observatoře Big Bear.png
Kopule sluneční observatoře Big Bear.png (503.93 KiB) Zobrazeno 1176 x
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4506
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Výroba kopule

#120

Příspěvek od dvader »

Jojo, pozorování Slunce má svá specifika…
Např. služba přes den v hlavní kopuli petřínské hvězdárny je v létě za jasného počasí za trest. :oops:
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Odpovědět