Čočky ?

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 25
Registrován: 28. 01. 2006, 23:16

Čočky ?

#1

Příspěvek od serviceman »

Ahoj všichni,
předem hlásím že jsem absolutní nováček v oblasti astronomie ale snažím se to zlepšit.Mám dotaz - mám 2 čočky průměr 20 cm - (pocházejí ze zábleskových světel pro navádění letadel) vypuklá je pouze jedna strana druhá je plochá.Dají se použít třeba i jako polotovar k výrobě dalekohledu nebo je to úplná blbost ? Předem dík za radu
vah

Čočky ?

#2

Příspěvek od vah »

serviceman napsal: Ahoj všichni,
předem hlásím že jsem absolutní nováček v oblasti astronomie ale snažím se to zlepšit.Mám dotaz - mám 2 čočky průměr 20 cm - (pocházejí ze zábleskových světel pro navádění letadel) vypuklá je pouze jedna strana druhá je plochá.Dají se použít třeba i jako polotovar k výrobě dalekohledu nebo je to úplná blbost ? Předem dík za radu
Přesně jak říkáš, je to úplná blbost.
Uživatelský avatar
PPos
Příspěvky: 227
Registrován: 09. 01. 2006, 20:21

Čočky ?

#3

Příspěvek od PPos »

serviceman napsal: Ahoj všichni,
předem hlásím že jsem absolutní nováček v oblasti astronomie ale snažím se to zlepšit.Mám dotaz - mám 2 čočky průměr 20 cm - (pocházejí ze zábleskových světel pro navádění letadel) vypuklá je pouze jedna strana druhá je plochá.Dají se použít třeba i jako polotovar k výrobě dalekohledu nebo je to úplná blbost ? Předem dík za radu Podla mna je nerealne vyrabat z tych cociek cokolvek na pozorovanie. Cocky su urcite tenke. Refraktor sa neoplati robit, pretoze obraz by bol viac ako priserny. Na reflektor by si musel mat dost hruby blok skla.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Čočky ?

#4

Příspěvek od VK »

Tak velké čočky skutečně nemají uplatnění v čočkové soustavě astronomického dalekohledu.

Přece jen ale jdou využít k výrobě nějakého astronomického přístroje, a totiž celooblohové komory. Vypuklá strana čočky se nechá pokovit, a na takto vytvořené vypulké zrcadlo se namíří zeshora fotoaparát. Zorné pole takového systému má sice uprostřed "slepou skvrnu", ale používá se ke snímkování oblohy, zejména k detekci bolidů (meteorů jasnějších, než planeta Venuše). Podrobněji o tom píše příručka "Handbook for Photographic Meteor Observation". jedním z autorů je Jürgen Rendtel, vydala IMO (International Meteor Organization). Informace v češtině může poskytnout Společnost pro meziplanetární hmotu.

Menší ploskovypuklé čočky z kondensorů jdou použít jako kolektivní čočky Huygensových nebo Ramsdenových okulárů s větší ohniskovou vzdáleností, které si amatér může sám doma sestavit. Jedná se o nejjednodušší typ achromatického okuláru. Více informací např. Erhart, J. - Erhart, V.: Amatérské astronomické dalekohledy, SNTL, Praha 1989.

V. K.
Uživatelský avatar
PPos
Příspěvky: 227
Registrován: 09. 01. 2006, 20:21

Čočky ?

#5

Příspěvek od PPos »

VK napsal: Tak velké čočky skutečně nemají uplatnění v čočkové soustavě astronomického dalekohledu.

Přece jen ale jdou využít k výrobě nějakého astronomického přístroje, a totiž celooblohové komory. Vypuklá strana čočky se nechá pokovit, a na takto vytvořené vypulké zrcadlo se namíří zeshora fotoaparát. Zorné pole takového systému má sice uprostřed "slepou skvrnu", ale používá se ke snímkování oblohy, zejména k detekci bolidů (meteorů jasnějších, než planeta Venuše). Podrobněji o tom píše příručka "Handbook for Photographic Meteor Observation". jedním z autorů je Jürgen Rendtel, vydala IMO (International Meteor Organization). Informace v češtině může poskytnout Společnost pro meziplanetární hmotu.

Menší ploskovypuklé čočky z kondensorů jdou použít jako kolektivní čočky Huygensových nebo Ramsdenových okulárů s větší ohniskovou vzdáleností, které si amatér může sám doma sestavit. Jedná se o nejjednodušší typ achromatického okuláru. Více informací např. Erhart, J. - Erhart, V.: Amatérské astronomické dalekohledy, SNTL, Praha 1989.

V. K.
Uz som o pokoveni vypuklej stravy cocky a pouziti pri fotografovani meteorov pocul. Nestretol som sa so snimkami takto zhotovenych. Neznizi sa vyrazne mnozstvo svetla dopadajuceko na objektiv fotoaparatu?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Čočky ?

#6

Příspěvek od MilAN »

PPos napsal:
Uz som o pokoveni vypuklej stravy cocky a pouziti pri fotografovani meteorov pocul. Nestretol som sa so snimkami takto zhotovenych. Neznizi sa vyrazne mnozstvo svetla dopadajuceko na objektiv fotoaparatu?Celáí středoevropská síť celeoblohových komor pro fotografování bolidů byla zpočátku vybavena podobnými kamerami - určitě na  netu najdeš fotografie. Dnes se více používají kamery s objektivy rybí oko.
....
amatársky zhotovená třeba tady :
http://www.inext.cz/hvezdarna.vsetin/optics.htm
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
PPos
Příspěvky: 227
Registrován: 09. 01. 2006, 20:21

Čočky ?

#7

Příspěvek od PPos »

Tak ta komora na celooblohove snimanie je pekna. Ked pozeram na krivost toho zrkadla, tak pochybujem ze dotycny bude mat tie sosovky dostatocne vypukle. Inak by musel prisunut fotoaparat velmi blyzko k zrkadlu, cim by dosiahol 180 stupnove videnie ale zaroven by mu narastlo tienenie od kamery.
Dufam ze nam dotycny povie k tym sosovkam viacej, pripadne aj to co sa rozhodol s nimi urobit.
Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 25
Registrován: 28. 01. 2006, 23:16

Čočky ?

#8

Příspěvek od serviceman »

Děkuji všem za odpovědi - vzhledem k mému pracovnímu vytížení a vzhledem k tomu že se všichni shodujete v tom že využitelnost těchto čoček je prakticky nulová je zase uložím "k ledu" a "nebudu se pouštět do nějakejch větších akcí".Pokud by pro ně někdo našel využití a měl zájem rád mu je věnuji za odvoz (Semily).Jinak čočky jsou prům.20 cm,max.tloušťka cca 25 - 30 mm
Ještě jednou díky
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Čočky ?

#9

Příspěvek od MP »

Do dalekohledu se to zrovna moc nehodi, ale co to pouzit k puvodnimu ucelu - tedy de facto jako kondenzor ? Treba umela hvezda, promitnuta do nekonecna 20cm cockou by se dala pouzit i k serizovani vetsich pristroju ...
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
HlavaXXII
Příspěvky: 120
Registrován: 02. 09. 2004, 00:47

Čočky ?

#10

Příspěvek od HlavaXXII »

ked už ste sa tu bavili o celooblohovkách, tak som našiel jeden návod, ako si vyrobiť niečo také za pomoci žiarovky!. neviem,aká je kvalita, ale vyzerá to zaujímavo a pomerne jednoducho:-)
http://www.m-111.org/files/2005/03/allsky%20kamera.pdf
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Čočky ?

#11

Příspěvek od Pavuk_ »

HlavaXXII napsal: ked už ste sa tu bavili o celooblohovkách, tak som našiel jeden návod, ako si vyrobiť niečo také za pomoci žiarovky!. neviem,aká je kvalita, ale vyzerá to zaujímavo a pomerne jednoducho:-)
http://www.m-111.org/files/2005/03/alls ... ra.pdffiha to je fakt DOBRE, najtazsia uloha je asi nechat pokovit ziarovku potom si kazdy moze zobrat svoju celooblohovku (ziarovku) zo sebou kamkolvek

...a nestacila by velka vianocna gula ?
Uživatelský avatar
Paaja
Příspěvky: 317
Registrován: 12. 08. 2003, 21:47
Bydliště: Pardubice

Čočky ?

#12

Příspěvek od Paaja »

Domnívám se, že se takto pokovené žárovky vyráběly, nebo snad ještě vyrábí, nejsem si jist, jestli jsem na takovou někde nenarazil doma. Takovéto pokovení slouží jako stínítko a odráží světlo na stínítko lampy, taková lampa pak svítí výhradně odraženým světlem.
Vánoční ozdoby by mohly teoreticky taky stačit, jsou ale mnohem křehčí.
Triedry 12x40 a 10x50, SW ED80, Drbohlav mount 50mm, GS mount, SPC8, Webka Philips 840K
Odpovědět