VIXEN SD 81S, SD 103S a SD 115S

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
vrenn
Příspěvky: 53
Registrován: 24. 08. 2022, 19:56

Re: VIXEN SD 81S, SD 103S a SD 115S

#46

Příspěvek od vrenn »

Sirius_758: Ano, četl jsem. Právě proto jsem se ptal, jelikož SD81SII mám a už na první fotce v recenzi to vypadá, že podložky u 115S nezasahují na rozdíl od původní 81S do skla... I když z recenze vyplývá, že tam jsou, tak jsem si to chtěl ujasnit.
Vixen VMC260L, SD115S, SD81SII
vrenn
Příspěvky: 53
Registrován: 24. 08. 2022, 19:56

Re: VIXEN SD 81S, SD 103S a SD 115S

#47

Příspěvek od vrenn »

Jak jsem loni řekl tak jsem letos udělal a pořídil si 115ku. Ještě jednou díky Gabrielovi za obchod.
Rád bych přidal pár zajímavých informací o Vixen fokusérech. Všeobecný názor jak se mi zdá je, že jsou spíše průměrné.. jako majitel SD81 jsem s tím v podstatě souhlasil, ale není to tak, a přivedla mě na to právě až SD115. Jak Gabriel dříve říkal, u jemného ostření SD81 byl při přeostřování mrtvý chod / vůle, která byla řekněme otravná. Měl jsem to u své 81 stejně a vzhledem ke kvalitě přístroje jsem si taky už delší dobu pohrával s myšlenkou upgradu, nicméně Moonlite už to pár let nedělá a Feathertouch stojí celkem dost.. takže jsem to zatím nechával být, žít se s tím dalo. Nicméně, 115 mě při prvním důkladnějším zkoumání překvapila jemným a naprosto bezvůlovým chodem, i když na můj vkus až moc lehkým. Zbystřil jsem, jelikož vím, že jemné ostření trochu tuhosti přidá a tušil jsem, že by to mohlo pěkně sednout - za pár dní bylo doma, namontované a voila! 115 má naprosto perfektní fokusér bez jakékoliv vůle, i to nejmenší možné pootočení jemného knobu vede ke kýženému pohybu výtahu. Odpor perfektní, ani moc, ani málo. Dokonalost. Jakmile jsem toto zjistil, má pozornost se okamžitě obrátila k SD81, jelikož fokuséry jsou v podstatě totožné. Vytáhl jsem návod (https://miltonhill.us/Tele/Vixen_Focuser.html), který jsem měl už nějakou dobu uložený a dal se do ladění. Budu z něj citovat jen dvě věty - "As the adjustment is not easy, you will repeat the above procedure many times. Please try your best without giving up." Toto tam Mr. Kawai z Vixenu měl podtrhnout :lol: Dle návodu jsem si přes hodinu hrál se dvěma šroubky na vrchu fokuséru, až se mi ho podařilo dostat do téměř bezvůlového stavu (původní byl takový, že při přeostřování bylo při otočení jemného knobu opačným směrem cca 1-2mm mrtvo, než se fokusér chytil). Ale stále to nebylo úplně ono. Pak jsem se trochu zamyslel nad poznámkou, která je v návodu k instalaci jemného ostření - zespodu je 4mi šroubky připevněný plátek, který přitlačuje pinion gear. V podstatě tam píší, že dva šrouby blíže k čočce ho drží (takže ty rovnou přitáhnout pořádně) a druhé dva blíže k výtahu ovlivňují chod/odpor výtahu podle utažení. Jelikož mi SD81 přišla už od začátku celkem tuhá, měl jsem je utažené jen lehce (cca 1/4-1/3 otáčky šroubu od prvního náznaku odporu při utahování) a při instalaci ostření na 115 jsem je utáhl v podstatě stejně, takže jsem tomu nevěnoval pozornost (jelikož jak jsem řekl, u 115 to dopadlo dokonale). Nicméně, po bližším porovnání obou dalekohledů jsem si všiml, že onen plátek je u 115 i přes mírné utažení v podstatě v rovině s tělem fokuséru, kdežto u 81 je o necelý milimetr venku... Ha! Toto už Mr. Kawai nezmínil, takže jsem se vydal cestou metody pokus omyl. Šrouby na 81 jsem utáhl o nějaké 1/2 - 3/4 otáčky (na což už byla potřeba adekvátně větší síla doprovázená obavou z možné destrukce šroubu), dalekohled jsem opět otočil a začal si znovu hrát se šroubky na vrchu. Následovala další cca hodina laborování a pootáčení jednotlivých šroubů o cca 10-20 stupňů (takže skoro o nic), sem tam jsem zkusil o podobné minimum hnout i s dvěma spodními.. Výsledkem je, že po skoro třech hodinách této zábavy jsem dostal jemné ostření na SD81 též do perfektního a bezvůlového stavu. Jediný rozdíl oproti SD115 je, že na ostření je potřeba lehounce větší síla a posun výtahu při normálním (ne jemném) ostření mi přijde trochu hrubší.. To je ovšem kosmetický detail, nemající na funkci vliv.

Občas až zatracované Vixen fokuséry jsou tedy naopak velice dobré, ale vyladit je do perfektního stavu je dost náročné a pánové ve výrobě prostě až do takového detailu nejdou. Co zákazník dostane je spíš loterie (a když jsem viděl, jak citlivé to je na pouze dvacetistupňovou otáčku jediného šroubu, kterých je tam několik, tak šance na výhru asi není moc velká.. ale u SD115 mi vyšla). Škoda, protože si tím kazí pověst.. na druhou stranu mě to moc nepřekvapuje, protože Vixen je prostě Vixen :mrgreen: A také už chápu, proč se na ty fokuséry většina lidí dívá spíš skrz prsty, ale pak se výjimečně objeví někdo, kdo je naopak velmi chválí.

Závěrem tedy palec nahoru pro Vixen fokusér + jemné ostření, a pokud ho máte a nezdá se vám dokonalý, rozhodně doporučuji obrnit se trpělivostí a odladit si ho, protože se do takového stavu dá dostat a v podstatě to stojí jen čas.
Vixen VMC260L, SD115S, SD81SII
Odpovědět