2.rocnik AstroParty Cerova

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.
Uživatelský avatar
PPos
Příspěvky: 227
Registrován: 09. 01. 2006, 20:21

2.rocnik AstroParty Cerova

#16

Příspěvek od PPos »

Len potvrdzujem igi-ho slova. Pozorovacie podmienky velmi vynikajuce. Po prichode na pozorovacie stanoviste sme este v CMa videli halo od Bratislavy. Co sme vsak nevedeli, bolo to ze v nizsich polohach padla husta hmla a zaroven zmizol aj pomarancovy nadych. Jednoducho svetlo nepreniklo nad hmlu. Foto z akcie na http://astroforum.persoholic.org/album_cat.php?cat_id=9 Velmi vydarena akcia. Cas pozorovania sme nechtiac predlzili o 2 hodiny, ale kto by si to v tom navale stastia vsimol ;D.
Uživatelský avatar
igi
Příspěvky: 222
Registrován: 01. 05. 2003, 00:10

2.rocnik AstroParty Cerova

#17

Příspěvek od igi »

Este treba dodat, ze Pavuk sa osvedcil ako pomerne rychly go-to system ;D Zahlasil, ze nam nieco ukaze, a kym som povedal "dobre", uz bola v zornom poli nejaka perlicka typu Horsehead (dobrovolne sa priznavam, ze na prvy pokus som ju nevidel, ale na druhy tam bola :))
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

2.rocnik AstroParty Cerova

#18

Příspěvek od Pavuk_ »

Motivacia k vcerajsiemu pozorovaniu (2.2.2006) bola sposobena prognozou pocasia podla predpovednych modelov, ktore svorne hlasili uplne vycistenie od poobedia do rana nasledujuceho dna. Tak sa aj stalo. Prichodom na observatorium AGO Modra-Piesok, kde je asi najlepsia obloha v blizkom okolo Bratislavy, v areali ktoreho sme mohli stravit noc (este raz vdaka), sme zacali pozorovat okolo 21h00.

Vsimli sme si zaujmave javy:
- 4 dnovy kosak Mesiaca rusil svojim svitom max. v okruhu do 45 st., takze bolo mozne pozorovat aj pocas doby, ked bol nad obzorom. Avsak po jeho zapade obloha samozrejme este viac stmavla.
- na obzore som si nevsimol ziadne svetelne kuzele ani iny druh LP (svetel.znecistenie) okrem smeru na juh (Bratislava).
Peter Pos si vsimol, ze ma nacervenale zafarbenie (nevsimol som si to, ja som asi nie citlivy na farby v noci). Toto znecistenie zmizol akoby mavnutim prutiku okolo 22h, co potvrdil aj Hlava XXII, ktory sa bohuzial nemohol zucastnit, ale zato monitoroval situaciu "z opacnej strany barikady". Poskytol mi cennu informaciu, ktora vysvetluje "zhasnutie" svetelneho znecistenia od Bratislavy. Citujem: "Hmla bola, ale padla asi az okolo desiatej...teda aspon u mna hore na kramarskom kopci. Mesto mohlo byt zaliate uz skor".
Tato suvislost ma nenapadla (a myslim, ze ani nikoho z nas). Nikto ani len netusil, co nas caka o 200m nizsie pri navrate domov.
Po predcasnom skonceni pozorovania okolo 23h30 (v najlepsom treba prestat), sme sa isli zohriat na teply caj a pobalit sa na cestu domov. Akonahle sme zisli do Modry-Harmonia, teplota klesla (podla vonk.teplomeru v aute) z -2.5 na -10 st.C. Vhupli sme doslova do oblaku hmly s viditelnostou 5m! Hmla bola pred Modrou taka husta, ze sme museli ist skoro krokom. Zistili sme, ze aj Pezinok a Bratislava boli utopene v hmle (uz nie tak hustej). Dokonala ukazkova a vytuzena inverzia. Keby sme niekomu povedali, ze na kopci krasne a teplo (ak -2.5 je sa da nazvat teplo) asi by si tukal na celo ;)

cely report tu
LbA

2.rocnik AstroParty Cerova

#19

Příspěvek od LbA »

A zabudol si napísať, že sme videli Saturn a 6 jeho mesiačikov. V 15 cm ďalekohľade PPosa sme videli nádherne Saturn. Občas sa mihlo Cassiniho delenie a aj slabučké pásy v atmosfére. Aké bolo zväčšenie, neviem presne, treba sa spýtať tých čo stále prehadzovali okuláre :)
Videli sme tieto mesiačiky
Dione, Encelade, Tethys, Mimas, Rhea a Titan. Všetkých 6 mesiačikov sme videli bez problémov. Nabudúce musíme spraviť aj pozorovanie planét a napr pri Saturne skúsiť identifikovať aj slabšie mesiace, prípadne tie, čo sú ďalej od kotúčika planéty...
Uživatelský avatar
igi
Příspěvky: 222
Registrován: 01. 05. 2003, 00:10

2.rocnik AstroParty Cerova

#20

Příspěvek od igi »

Občas sa mihlo Cassiniho delenie
No mne sa skor zda, ze obcas sa rozmazalo, inak som ho videl zretelne a stale :o
LbA

2.rocnik AstroParty Cerova

#21

Příspěvek od LbA »

igi napsal:

No mne sa skor zda, ze obcas sa rozmazalo, inak som ho videl zretelne a stale :o
Máš pravdu Napísal som to presne opačne ::)
Odpovědět