450P GoTo

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

450P GoTo

#1

Příspěvek od biker.fm »

Jak nekteri z vas uz tady vite, nedavno jsem si privezl 450P GoTo od jednoho clena zde na foru.

O 450P (bez GoTo) uz je tady zminka od LaH
http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=29&t=21623&p=349907&hilit=450p#p349787
http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=29&t=869&p=21828&hilit=450p#p21825
Takze s popisem bych se vlastne jen opakoval. 450P GoTo je amozrejme tezsi a to diky motorum. Co je ale fajn, dodavaji k nemu uchyty na tyce, ktere jeste vice zpevni tuhost. Nemel jsem je ednou a baych rekl pravdu, nejak jsem ale nepocitoval rozdil zda je tam mam nebo ne pri pozorovani.

S dalekohledem jsem velmi spokojeny a i velmi mile me prekvapila celkova tuhost sestavy. GoTo je velmi prijemny bonus, hlavne se mi libi, ze nemusim rucne "postuchovat" abych mel objekt v zornem poli. Tak se ted uz muzu jen v klidu venovat pozorovanemu objektu. Co je vsak minus, je ta celkova vyska. Bez schudku neni sance. V tom byl muj predchozi dobson pohodlnejsi. Hold ale prumer je prumer, ten nicim nenahradis :-) Moc jsem toho prozatim nenapozoroval (pocasi je takove jake je, je proste hnusne skarede a ... "cenzurovano"), ale to co jsem prozatim videl a porovnal s tim co si pamatuji z me puvodni 355tky, je to sakra ze znat o cem je ten prumer.
Prevazeni ve Fabii kombi je docela problem, ne ze by se to nedalo (sklopim zadni sedadla a vse co je v kufru vyhazim ven aby bylo misto), ale sam to clovek nenalozi a ani nevytahne ven. Jeste stesti ze nejezdim sam do Beskyd a kamarad je ochotny mi pomoct. Stejne to ale budu muset resit nejakym vetsim vozitkem do budoucna.

Rozborka doma do auta - Sborka v Beskydech. Casy se pomalu zkracuji a az budu mit "ty spravne navyky", vidim to na sborku do 20ti minut od zaparkovani v miste pozorovani.

No a jak to uz byva zvykem, porad je co vylepsovat. Hodne mi vadi, ze primar "trci ven" a neni nijak chraneny. Navic ta original krytka z plastu je hotova tragedie. To uz chtelo opravdu velky um a "znalosti" to tahle vymyslet a zrealizovat. Premyslel jsem co s tim, tedy co s tim je jasne ale je otazka jak to nejlepe zrealizovat. Sehnal jsem klempire a rekl mu at mi udela "trubku" o prumeru 500mm a vysce 200mm. Zeptal se me co opravuji na baraku ze potrebuji takovou rouru. Vysvetlil jsem ze je to soucastka pro dalekohled. Moc to nechapal, ale to mi bylotak nejak sumak Je dulezite ze udelal co bylo pozadovano a s jeho praci jsem spokojeny. Dnes vecer uz byla trubka doma a nedalo mi to, udelal jsem mensi upravy a vyzkousel jak to vse si sedne. Puvodne jsem mel v planu prichyceni pomoci "pacek", ale to jsem musel zavrhnout kvuli malemu prostoru mezi miskou pro primar a tou "rourou".
Uz me ted ceka jen nastrik matnou cernou barvou. Mam i vrchni "poklicku" a tim je primar kompletne chraneny.

Co dale ? Je skarede pocasi, je tedy cas na dalsi prace. Udelat elektroniku pro vyhrivani a uchyt pro baterii (mam LiPo 16Ah a ta by mela vydrzet vice nez jen 4 hodiny pozorovani). Vse chci mit umistene pod primarem at zadne kabely mi nelezi na zemi. Nyni jsem mel trakcni baterku na zemi a porad davat pozor aby se kabel nekde nezmotal pri otaceni neni zrovna to co by me bavilo.

A ted prikladam aspon nejaky ten obrazek z realizace krytu primaru. Jsem zveday jestli to bude mit nejaky negativni vliv at uz co se tyce vlhkosti nebo proudeni vzduchu ci nebude nejak plech kolem primaru ovlivnovat teplotu.
Přílohy
450p-kryt-primaru-1.jpeg
450p-kryt-primaru-1.jpeg (104.94 KiB) Zobrazeno 5759 x
450p-kryt-primaru-2.jpeg
450p-kryt-primaru-2.jpeg (107.95 KiB) Zobrazeno 5759 x
450p-kryt-primaru-3.jpeg
450p-kryt-primaru-3.jpeg (106.92 KiB) Zobrazeno 5759 x
Naposledy upravil(a) biker.fm dne 23. 10. 2017, 23:53, celkem upraveno 2 x.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: 450P GoTo

#2

Příspěvek od biker.fm »

Ted, kdyz se divam na ty obrazky, vlastne to ted vypada ze mam takovy velmi siroky a nizky kybl a v nem primar :-P
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
planescape
Příspěvky: 164
Registrován: 26. 09. 2015, 17:09
Bydliště: Praha východ

Re: 450P GoTo

#3

Příspěvek od planescape »

Co kybl, spíš popelnice :-)
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: 450P GoTo

#4

Příspěvek od Karell »

Vnitřek popelnice bych doporučil vylepit sametkou. A podle mě se prodlouží doba vytemperování zrcadla a i reakce na změnu teploty budou pomalejší.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: 450P GoTo

#5

Příspěvek od MilAN »

Ono to nemusí být tak hrozné. Jednak je zrcadlo pyrexu, takže geometrické změny povrchu jsou proti BK7 třetinové, a jednak je zadní plocha zrcadla výrazně větší, takže zde ofukování má daleko výraznější efekt než přirozené proudění na přední straně. Navíc je třeba zabránit rosení zrcadla,( které je v našich podmínkách pro otevřené tubusy největším problémem) a tady jakýkoliv tubusek bude výrazně pomáhat
Naposledy upravil(a) MilAN dne 24. 10. 2017, 10:34, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 434
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: 450P GoTo

#6

Příspěvek od LaH »

Ty tenhle rozkládací stroj vozíš takhle se spodkem v celku? To už musí být s motory a elektronikou těžké jako kráva.
A mám dotazy:
1. Proč je popelnice u tohoto skladného stroje tak zbytečně vysoká a zabírá místo? To z malé části nahrazuje light shroud?
2. Proč tam ještě nemáš ventilátory? Já je spouštím, už když se mi to ještě válí před sestavením po kusech na plachtě.
3. Je mezera mezi popelnicí a zrcadlem dost velká pro ventilaci, s light shroudem třeba i pro ventilaci přirozenou (z foto mezeru neodhadnu)?

Pod sametku (Karell) se podepisuji.
Ad úchyty na tyče (já je nemám) - měl jsem už dříve podezření i díky nesmyslně velkým přesahům, že je to z nouze ctnost hlavně kvůli light shroadu, který jinak určitě ještě víc zasahuje do optické cesty a to kvůli pouhým šesti tyčím (moje zkušenost i z LB 12''). Já to u Vobludy řeším napnutím šesti gumicuků v mezerách mezi vzpěrami (vždy jeden nahoru i dolů), čímž mám 6 + 12 "vzpěr", které už light shroad na 100% udrží v patřičných mezích. A i u Dřeváka jsem kvůli tomu (ale nejen) nepoužil původní uchycení vzpěr z LB 12'', protože jsem chtěl osm a ne šest vzpěr.
Pozn.
Jsem rád, že se ti potvrzuje prakticky všechno to, o čem jsme se při tvém nákupu tel. bavili (je to tuhé, je to velké, bez štaflí to nejde, je to dřina ale stojí to za to, .... ) :D
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: 450P GoTo

#7

Příspěvek od biker.fm »

LaH píše:Ty tenhle rozkládací stroj vozíš takhle se spodkem v celku? To už musí být s motory a elektronikou těžké jako kráva.
Tak jak to je, tak to prevazim v aute. Sam to nevytahnu, musime na to byt dva. Jak jsem ale napsal, budu to resit jinym dopravnim prostredkem a uz je ve vyrobe "udelatko/plosina s kolecky". Mym cilem je aby jsem sam mohl provadet transport z i do auta aniz bych musel kohokoli otravovat at mi pomaha.
LaH píše: 1. Proč je popelnice u tohoto skladného stroje tak zbytečně vysoká a zabírá místo? To z malé části nahrazuje light shroud?
2. Proč tam ještě nemáš ventilátory? Já je spouštím, už když se mi to ještě válí před sestavením po kusech na plachtě.
3. Je mezera mezi popelnicí a zrcadlem dost velká pro ventilaci, s light shroudem třeba i pro ventilaci přirozenou (z foto mezeru neodhadnu)?

1. Ono to na obrazku vypada ze je to moc vysoke, ale snad neni. Navrhoval jsem to tak aby to mohlo i castecne nahradit light shroud.
2. Uz je mam objednane a cekam az mi prijdou
3. Mezera je, podle mne a snad se nemylim, dostatecna. Cas ukaze :-)
LaH píše:Pod sametku (Karell) se podepisuji.
Musim se podivat v dilne kolik sametky jeste mam. Pokud malo, zajdu do obchodu s tapetami a bude se tapetovat :-P
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 434
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: 450P GoTo

#8

Příspěvek od LaH »

Nešlo by vlákno přejmenovat třeba na "450P s GoTo i bez" ať nemusím zakládat konkureční thread? :D

Přelil jsem nějaké fotky z mobilu do NB a jedna sem určitě patří. Je to uskladnění Vobludy pod stolem vč. bedny s kdečím a hlavně dřevěné bedny na díl se zrcadlem. Tu jedinou vozím na rudlíku. Když si odmyslím tu bednu na krámy, kde je od samotné Vobludy 6 tenkých gumicků, hadr zvaný lightshroad a závaží, tak to zas moc místa nezabere.
Je taky vidět, jak bydlí tyče a měsíce ve lněných transportních obalech.

Edit: vlevo kousek uskladněného Hvězdostroje, už se chystám ho s Dřevákem zase zprovoznit. A co teprve až do něj po úpravách vrazím Vobludu F4.1, 18''. Pevné stanoviště bude! Že by konečně fotit???

Obrázek Vobluda pod stolem
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
jaro
Příspěvky: 142
Registrován: 09. 03. 2006, 23:48
Bydliště: Košice, Slov.Republika
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Re: 450P GoTo

#9

Příspěvek od jaro »

Mám tiež od minulého roku Stargate 450P bez goto.
Trošku som ho vylepšil - nahradil hľadáčik za 70mm teleskop, pridal druhú botku pre kolimátor, namiesto 3 gumených nožičiek dal doštičky dosky z tvrdého dreva.
Chystám sa na ďalší tuning.
Najväčší problém, čo s ním mám - teleskop drhne pri pohybe v elevácii, duralové poloblúky dosadajú na PE alebo teflonové podložky. Trošku pomáha mazanie silikonovou vazelinou. Pri veľkom zväčšení 200x je však problém zamerať objekt, skáče to.
S Lightbridge dobsonom som toto nezažil, avšak tam dosadá plast na teflonové podložky.
Prosím o radu, čo by sa s tým dalo robiť aby som nemusel prerábať celú podstavu ?
Skywatcher 450p, Celestron EDge HD 8", Meade Lightbridge 305/1524, monokular Fomei 20x50, trieder Tento 10x50, trieder TS 20x80.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: 450P GoTo

#10

Příspěvek od biker.fm »

jaro píše:... nahradil hľadáčik za 70mm teleskop, pridal druhú botku pre kolimátor, ...
Nerozumim, jak vypada botka pro kolimator a k cemu ho tam mas ?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: 450P GoTo

#11

Příspěvek od Bill »

biker.fm píše: Nerozumim, jak vypada botka pro kolimator a k cemu ho tam mas ?
Asi jsi nestřílel - kolimátor=reddot :-D
http://www.supra.cz/zbrane/doplnky1/pus ... limatory1/
M:736 750 113
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: 450P GoTo

#12

Příspěvek od biker.fm »

Bill píše:
biker.fm píše: Nerozumim, jak vypada botka pro kolimator a k cemu ho tam mas ?
Asi jsi nestřílel - kolimátor=reddot :-D
http://www.supra.cz/zbrane/doplnky1/pus ... limatory1/
Jo aha, kdyby napsal reddot, tak to je mi hned jasne. Jsem nevedel ze reddotu se rika kolimator. Pod pojmem kolimator si totiz predstavim "udelatko" pro kolimaci newtona.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 434
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: 450P GoTo

#13

Příspěvek od LaH »

jaro píše: Trošku som ho vylepšil - nahradil hľadáčik za 70mm teleskop, pridal druhú botku pre kolimátor
U všeho, co mám, naprosto vystačím s dobře seřízeným RedDotem, ale každý to samozřejmě má jinak.
jaro píše:Najväčší problém, čo s ním mám - teleskop drhne pri pohybe v elevácii, duralové poloblúky dosadajú na PE alebo teflonové podložky. Trošku pomáha mazanie silikonovou vazelinou. Pri veľkom zväčšení 200x je však problém zamerať objekt, skáče to.
S Lightbridge dobsonom som toto nezažil, avšak tam dosadá plast na teflonové podložky.
Prosím o radu, čo by sa s tým dalo robiť aby som nemusel prerábať celú podstavu ?
Důkladně všechno, kde to klouže, vyčistit ode všeho, odmastit, povolit dva velké šrouby z boku a nechat to, ať si to najde cestu po těch čtyřech teflonových bobkách samo, popř. použít opravdu decentně jelení lůj.
Malý problém jsem měl spíše s tuhostí azimutu v mrazu, výše popsaný postup pomohl i tam.
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: 450P GoTo

#14

Příspěvek od MilAN »

to : biker.fm:
To je jen nezvyk na AF. Je to klasický kolimátor - kolimátorový hledáček. Účelem kolimátorů je vytvořit optikou ze světelného zdroje rovnoběžný úzký paprsek . V případě kolimačního hledáčku do oka.
Chtěl bych upozornit, na na stránkách Supry je funkce Red dotu popsána špatně ! Bod nevzniká na nějaké destičce, ale v oku .Ta "destička " je totiž dutý menisk, v jehož ohnisku je LEDka.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
jaro
Příspěvky: 142
Registrován: 09. 03. 2006, 23:48
Bydliště: Košice, Slov.Republika
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Re: 450P GoTo

#15

Příspěvek od jaro »

Bill píše:
biker.fm píše: Nerozumim, jak vypada botka pro kolimator a k cemu ho tam mas ?
Asi jsi nestřílel - kolimátor=reddot :-D
http://www.supra.cz/zbrane/doplnky1/pus ... limatory1/
Áno, mal som na mysli reddot. Zo zvyku používam stále názov kolimátor. Nabudúce si dám pozor.
Skywatcher 450p, Celestron EDge HD 8", Meade Lightbridge 305/1524, monokular Fomei 20x50, trieder Tento 10x50, trieder TS 20x80.
Odpovědět