pointace s OAG

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš Mojžiš
Příspěvky: 211
Registrován: 15. 08. 2012, 18:21
Bydliště: Roztoky
Věk: 48
Kontaktovat uživatele:

Re: pointace s OAG

#91

Příspěvek od Tomáš Mojžiš »

Já měl ten samý problém s TSOAG9. Ten díl, kterým se spojuje OAG s filtrkolem, nebo kamerou, byl slabý. Když jsem pořádně aretoval OAG pomocí těch šroubů, tak se ten díl ohnul a navíc i pružil oproti filtrovému kolu, takže podle mě zkolabovala kolmost chipu na optickou osu a tíhou filtrkola a kamery se hvězdy protáhli. Když Ti to začalo takto blbnout po zařazení OAG, zkusil bych se soustředit na to. Existuje možnost (teoretická), a to je zkusit pevné spojení OAG a filtrkola - něco jako má ATIK OAG=>EFW nebo Starlight Xpress OAG=>EFW - ale to by se chtělo zeptat někoho, kdo to má takto od jednoho výrobce - mě by to taky zajímalo, protože bych se rád k OAG vrátil.

Ještě se dá zkusit - takto jsem to testoval já u sebe - nechat dalekohled putovat od cca zenitu na západ (nebo obráceně od východu po zenit) - snímat, a kontrolovat zda se protažení hvězd časem mění.
Astrograf 300/1200 na EQ-8, ZWO ASI533MM
Fotopokusy, Online pozorování (EAA log)
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: pointace s OAG

#92

Příspěvek od nosuh »

no ja ted chci vyzkoušet se stejnou kolimaci nasnímat pole 1 ) jinou kamerou (mono) 2) tou barevnou asinou ( viz test z 1.12.) ale bez OAG a potom znovu s OAG a uvidim, jak se ty tvary budou menit.
To OAG se mi hodne libi, ale kdybych to mel kvůli tomu nejak slozite pokazdy stelovat, tak budu pointovat radsi klasicky..setup na to mam porad pripravaenej.
Diky za info Tome
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2176
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: pointace s OAG

#93

Příspěvek od astar »

Venco , to co uvádíš je klasické naklonění korektoru , na jedné straně docela dobré na druhé protažené hvězdy . U posunu korektoru do strany se projeví koma, zde je to jasný astigmatizmus . Jak jsem tady již několikrát psal , je potřeba zajistit opakovatelnost toho sestavení . To prostě umožní jen spojení pomocí rybiny nebo šroubení a jak tu předeslal Tomáš i tuhost jednotlivých dílů . Jak je vidět ,tak ani ty kleštiny to nezajistí . Pokud to nechceš opakovat, tak udělěj to pevné spojení .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: pointace s OAG

#94

Příspěvek od nosuh »

No teoreticky se to ukaze pri tom mym testu.Pokud bude tvar hvezd vsude podobnej, tak to muze byt tim uchycenim nebopripadne kolimaci, pokud bude pokazde jiny, tak je to nekde mezi korektorem a kamerou..nebo uvazuju spatne?
Jeste zkusim snimat ve dvou polohach kamery ( pootocit ji v OV treba o 90°)..
A uvidime..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Tomáš Mojžiš
Příspěvky: 211
Registrován: 15. 08. 2012, 18:21
Bydliště: Roztoky
Věk: 48
Kontaktovat uživatele:

Re: pointace s OAG

#95

Příspěvek od Tomáš Mojžiš »

Já mám úplně ten samý focuser i Clicklock adaptér, zdá se mi, že ta kleština na nevyosení stačí a to tam mám 9-poziční ATIK EFW a ATIK kameru, což je docela nálož. Pravdou je, že ještě vytěsňuji korektor v tom clicklocku nerezovou planžetou, takže jde do výtahu tak-tak. Ono těch vyosení může být víc

- křivě korektor
- křivě upevněný OAG - na ZWO stránce se jeden stěžoval že žen adaptér na FE se mu ohnul když to pořádně přitáhnul - to se stalo i mě
- křivě čip
- tíha zařízení (přidával jsi další váhu a pokud vím, nemáš karbonový tubus)

planžety Ti klidně pošlu - mám 0,02 - 0,05mm.

EDIT: OT> Já se jdu dneska snažit zprovoznit ASA 0,73x korektor, takže budu řešit podobné problémy (kromě OAG :))
Astrograf 300/1200 na EQ-8, ZWO ASI533MM
Fotopokusy, Online pozorování (EAA log)
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: pointace s OAG

#96

Příspěvek od nosuh »

MMys píše: Jenže jsi mi zase psal, že máš Baader Click-Lock. Tak jak to můžeš mít nakřivo nebo vyosené ??? To kleštinové upínání nepřipustí přeci žádnou jinou polohu než centrickou-souosou.
mirne vyoseni je mozne prave v tom elementu uchyceni kamery ke zbytku OAG s korektorem - deje se to pres 3 adjust. srouby v OAG, ale je tam celkem vule - takze kdyz jeden sroub v OAG zasroubuju vic a zbyvajici jen dotahnu, tak tam muze vzniknout vyoseni na tu protilehlou stranu, cca tech 0,5-1mm..Nebo se pletu?
OAGset6_1200x1000-1024x853.jpg
OAGset6_1200x1000-1024x853.jpg (174.53 KiB) Zobrazeno 4452 x
12033prv450.jpg
12033prv450.jpg (76.08 KiB) Zobrazeno 4452 x
No a ten korektor je pak uchycenej v clicklocku v Baaderackym vytahu na 6kg, na ktery bych celkem i spolehal, ze to udrzi, ta kamerka neni zas tak tezka , neni tam filrkolo..jen korektor/OAG a kamera (dohromady tak 1,5kg, mozna ani to ne).
A je to zatim stale jeste na plechaci, to je fakt..ale i ten plechac dava celkem prijatelny vysledky s ASI 1600 a filtrkolem, coz je o neco tezsi.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: pointace s OAG

#97

Příspěvek od MMys »

Pak tím opravdu myslíš pouze posun, tedy osy jsou rovnoběžné, ale nikoli totožné. To ale takovýhel prblém s kresbou způsobit nemůže. Osobně bych se přikláněl k variantě, že už jsi vyměnil výtah, ale stěna tubusu prostě pruží. Vyzkoušej různé polohy tubusu. Pokud se to bude měnit, je na vině průhyb něčeho v celém řetezci. Pokud to bude furt stejné, je něco trvale spojené nakřivo. Ale to jde zjistit měřením.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2176
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: pointace s OAG

#98

Příspěvek od astar »

Pokud bude nakloněno něco co je za korektorem o př 1mm na 50mm průměru = cca 1° to je mega náklon , tak uprostřed pole nemůže vzniknout astigmatizmus , tak jak to máš na tom snímku . Na kraji pole vznikne jen rozostření a pokud korektor měl nějaký zbytkový astigmatizmu tak ten se k tomu přičte , tedy mírně šišaté kotoučky . Podle velikosti se dá odhadnout velikost náklonu . Je otázka, jak obraz vyhodnotit a určit co je vlastně nakřivo . V tom obrázku co jsi uvedl , je nakřivo korektor. Když se ti to stane , tak není nic jednoduššího ,než to vyndat a znova uchytit , třeba to trefíš líp ;) .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: pointace s OAG

#99

Příspěvek od nosuh »

Ok, MArtine, myslel sem tim posun osy kamery mimo stred osy korektoru..zkusim udelat ten dukladny test, abych zjistil, co je vlastne nakrivo..a uvidime.
Je jasny, ze ten plechac tomu nepomaha, proto ho chci taky predelat do karbonu, abych tohle nemusel uz vice podezirat :)
Je to neustaly boj, ale jinak by to cloveka asi ani nebavilo..diky vsem za komenty
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: pointace s OAG

#100

Příspěvek od nosuh »

Tak včera byla prilezitost na testy ( jen asi 4h casu, nez prisla oblacnost).
Setupy byly celkem 3 - ASI 1600 + GPU / ASI 071 + GPU / ASI071 + OAG ZWO + GPU. Pointace u všech byla přes externi pointer, v prumeru kolem 0,7-1". Zaostreni bylo vždy nejprve na bahtinowku a nasledne doostreno automatem, snimano přes APT a CDC. Zamerne jsem zvolil detail v M45, protože je tam dostatek hvezd v celem poli. Zkolimoval jsem kolimátorem 2" Hotech. Snimal jsem serku 8 snimku při 120s a 300s.
Kolimace urcite není stoprocentni, ale je celkem pouzitelna u ASI 1600 a dost podobna je i u ASI 071 jen s korektorem. Zkousel jsem i rotovat setupy ve vytahu o 90°. V podstate beze zmeny. Problém nastava az u ASI 071 s pouzitim OAG. Tam dochazi ke značnému zhorseni aberace, v podstate v cele plose obrazu a hlavne k vyraznemu zdvojeni krizu. Zkousel jsem posunout hranolek vyse, jestli nedochazi napr. k nejakym sekundarnim odrazum od prilis blízkých hran, ale výsledek je stejne spatny..co na to zkuseni fotici s OAG - resil někdo podobny vliv na kolimaci?
A ted otázka : Ma smysl se snazit rozchodit setup s takovym OAG? Bude se chovat setup se stejnym OAG lepe, pokud zpevnim tubus vymenou třeba za karbon? Vaha setupu ASI 1600 + EWF+GPU a ASI 071 + OAG + GPU je dost podobna, takze vytah nosi cca stejnou hmotnost..
výsledek
Aberration Inspector
anim1_AI.gif
anim1_AI.gif (1.39 MiB) Zobrazeno 4362 x
Detail na Alcyone:
anim2_det.gif
anim2_det.gif (1.24 MiB) Zobrazeno 4362 x
PS pro moderátory : nevim jestli to ještě nechat v tomto topicu, nesouvisi to uplne s pointaci, ale spis obecne s pouivanim OAG. V pripade off topic, prosim o presun do vhodnějšího topicu.
Naposledy upravil(a) nosuh dne 07. 12. 2019, 23:07, celkem upraveno 1 x.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: pointace s OAG

#101

Příspěvek od MMys »

Ten OAG nějak způsobí, že je nakřivo korektor. Jinak nemůže vzniknout astigmatismus - tedy že jedna dvojice paprsků je ostrá a druhá rozdvojená.

Hranolkem to rozhodně není, OAG nemůže mít na kresbu žádný vliv. Je to jen díra. Ale jakým mechanismem se nahne korektor mi není jasné. OAG zas tolik neváží.

Máš s OAG dobře vzdálenost mezi senzorem a korektorem ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: pointace s OAG

#102

Příspěvek od MilAN »

To zdvojení hvězd a křížů - to je na každém snímku ?
To si nedovedu vysvětlit, jak mohou vzniknout 2 samostatné obrazy hvězd na jednom snímku, pokud nedojde během expozice k nějakému posuvu buď vlivem pohybu optiky nebo skoku v pointaci
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: pointace s OAG

#103

Příspěvek od nosuh »

Jj, je to na kazdem snimku toho setupu s OAG, podle me to zdvojeni vznikne prave tim roztazenim tvaru hvezd - je to videt na te animacce z aberration inspectoru - kdy se tvar hvezd po cele plose zmeni do jakesi carky. stejne protazeni tvaru mam i na "first light" snímcích z minulého tydne , kdy jsem testoval setup s OAG a fotil sem M42 v Ori. Takze bych tipoval, ze je to aktualne věc te sestavy s OAG. Musí tam vznikat nekdy vyosení uvnitř toho OAG, tipoval bych.
light-BINNING_1.jpg
light-BINNING_1.jpg (1020.84 KiB) Zobrazeno 4352 x
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: pointace s OAG

#104

Příspěvek od nosuh »

MMys píše:Ten OAG způsobí, že je nakřivo korektor. Jinak nemůže vzniknout astigmatismus - tedy že jedna dvojice paprsků je ostrá a druhá rozdvojená.

Hranolkem to rozhodně není, OAG nemůže mít na kresbu žádný vliv. Je to jen díra.

Máš s OAG dobře vzdálenost mezi senzorem a korektorem ?
No mam ji presne podle navodu..
Oni jsou tam ale zdvojene krize v obou smerech, se mi zda, i když v jednom smeru je to vyraznejsi.
Uz o tom psal Tomas mojzis s TS OAG - mel podobny problém. Nevim jak je reseny ten, ale mam pocit, jestli nemůže byt problém v tom, jak je uchycena kamera k OAG - resp, v poddimenzovanosti tech konickych rybin. Když to vic utahnu, jestli se to tam nejak nezkrouti..ale nerek bych ze jsem to mel nejak vyrazne utazeny..
OAGset7_1200x1000.jpg
OAGset7_1200x1000.jpg (202.84 KiB) Zobrazeno 4350 x
Naposledy upravil(a) nosuh dne 07. 12. 2019, 23:19, celkem upraveno 1 x.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: pointace s OAG

#105

Příspěvek od MMys »

Pokud by tam ale zanášel náklon senzoru OAG, nevznikne astigmatismus. Měl bys jeden roh blíž k senzoru a druhý dál od senzoru, a střed tak akorát. Tedy nikoli čárky v celé ploše snímku.

Takovýhle efekt vzniká, když je nakřivo korektor vůči optické ose. Vzniká pak astigmatismus, který se projeví oválky, a zdvojenými kříži v jednom směru. Když přeostříš, oválek se otočí o 90°. A nebo najdeš polohu kde je to rozmazané v obou směrech i zdvojené kříže v obou směrech. A smozřejmě cokoli mezi tím.

Neliší se nějak systém upnutí korektoru do výtahu, když je s s OAG a bez něj ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět