Konojedy refra-čumendo

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
wizard_Kysi
Příspěvky: 224
Registrován: 10. 09. 2015, 00:38

Re: Konojedy refra-čumendo

#46

Příspěvek od wizard_Kysi »

Jen tiše závidím skupinové pozorování a asi se přestěhuji někam jinam.. Dnes opět vyrážím sám jak poustevník.. (Ústí nad Labem a okolí..).
Ať vám vyjde počasí a čisté noční nebe!
NWT 150/750 EQ3, sovětské bino Tento 10x50
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11571
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Konojedy refra-čumendo

#47

Příspěvek od Psion »

Stačí jezdit na astro akce, od jara do podzimu jich je několik (MHV, LItice, DsD) a užiješ si to až až.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Konojedy refra-čumendo

#48

Příspěvek od Artaban »

Děkuji všem za účast a další termín refra -čumenda, bude plánovat kolega Janek. Počasí nebylo ideální, ale ani moc špatný. Seeing spíš průměrný a nálada dobrá ;)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Ewers
Příspěvky: 218
Registrován: 24. 01. 2017, 16:28
Bydliště: Český Brod
Věk: 52

Re: Konojedy refra-čumendo

#49

Příspěvek od Ewers »

Pro mne to bylo velice milé setkání, které mi ke konci trochu pokazila jen velká únava. Chtěl bych moc poděkovat Altinakovi za zapůjčení UHCčka a Majklusovi, Artabanovi a Jankovi za možnost vyzkoušet jejich okuláry. Pohled Ethosem je opravdu něco fascinujícího. A samozřejmě děkuju Ladisovi za možnost se podívat jeho 300 barelem ;) Už teď se těším na další setkání.
Uživatelský avatar
FrantaB
Příspěvky: 272
Registrován: 23. 12. 2014, 20:00

Re: Konojedy refra-čumendo

#50

Příspěvek od FrantaB »

Jak už tu padlo-seeing průměrný, mraky otravné, nálada a společnost výborná.

Velice děkuji za možnost důkladného vyzkoušení několika okulárů a komentář k optice :idea:
SW Mak 127/1500; EQ-Mon 2 s lehkou úpravou mechaniky a pohony; Meopta 7x50; Hensoldt-Wetzlar 8x24 někdy z r. 1916
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11571
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Konojedy refra-čumendo

#51

Příspěvek od Psion »

Čekal jsem od toho setkání nějaký zajímavý výstup a porovnání jednotlivých dalekohledů, zatím to jsou jen pozdravné ódy :)
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 46

Re: Konojedy refra-čumendo

#52

Příspěvek od majklus »

Taky se připojuju s poděkováním, krásná noc, krásné místo (cca 20km vzdušně od pražské cedule a mléčná dráha na jihu až prakticky k obzoru!) a pro mě i velmi cenné informace. Můj první pohled binohlavou a vyzkoušení na mém dalekohledu (díky moc Karlovi!) mě úplně dostal. Všude se píše, že pro někoho je to přínoc, pro jinýho ne, tak jsem očekával výsledek typu "nějaký klady, nějaký zápory", ale zápory jsem prostě nenašel. Možná až se podívám co to bude stát, tak nějaký najdu... :-)

Spousta zajímavých strojů, spousta inspirace. Pomohlo vybudovat vizi co dál - rozhodl jsem se zůstat u achromátu a 5" triplet přeskočit. Snem by bylo pořídit objektiv od Istaru 150/F8-R35 a postavit si vlastní dalekohled, člověk pak nemůže nadávat na všechny ty mizerný výtahy, rosnice atd, ale jen sám sobě. :-)

Těším se na příště, budu se opravdu snažit zúčastnit se. Plácek v Konojedech možná do té doby navštívím i sólo, dám vědět do vlákna kdyby měl chuť i někdo další...

EDIT: PSION : Sorry za další pozdravnou, děkovnou ódu, já musel, jsem tak vychovanej... na porovnání optik by asi musel někdo zkušenější...
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11571
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Konojedy refra-čumendo

#53

Příspěvek od Psion »

Není potřeba dělat žádný optický rozbor ale třeba ten tvůj příspěvek je myslím úplně v pohodě a každý si může z toho vybrat co potřebuje.
Uživatelský avatar
L@dis
Příspěvky: 488
Registrován: 09. 03. 2010, 14:08
Bydliště: Sedlec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Konojedy refra-čumendo

#54

Příspěvek od L@dis »

Super straveny vecer! Diky vsem..
Doufam, ze vsichni dorazily domu v poradku a urcite to zopakujem.
Dik Honzovi za zapujceni Ethose.. Kombinace s nim a 300kou je vrazebna a hodne navykova. Tezko se nam s Ewersem vracel :-)
12" dobson s OnStep GoTo, SW 80/400mm,
okuláry Explore Scientific 68°/82°, 2” Baader Aspherical 36mm. 2” filtry UHC, OIII, CLS, RED.
Binokuláry 8x32, 10x50.
SkySafari 7 PRO
Hvězdárna Benátky nad Jizerou
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Konojedy refra-čumendo

#55

Příspěvek od Artaban »

Psion píše:Čekal jsem od toho setkání nějaký zajímavý výstup a porovnání jednotlivých dalekohledů, zatím to jsou jen pozdravné ódy :)
Pepo však to znáš. Není to ani o nějakém velkém porovnání, které ani moc není možné s ohledem na podmínky a třeba já to časově nedal. Bylo tam asi 6 větších refráků od 127mm do 180mm. Každým bylo podívaní něčím zajímavé a já měl konečně poprvé možnost se podívat refrákem TEC 160mm ( kolega Chemik1) a třeba měsíce kolem Saturnu, jsou neskutečně ostré tečky. Krásná kresba optiky!

majklus: Achromát Ti ukazuje slušně a bino opravdu ještě pomohlo.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
FrantaB
Příspěvky: 272
Registrován: 23. 12. 2014, 20:00

Re: Konojedy refra-čumendo

#56

Příspěvek od FrantaB »

Na fér porovnávání podmínky moc nebyly, i přejít deset kroků vedle většinou znamenalo dívat se přes trochu jiný vzduch nad řepkovým polem. A pokud budu soudit podle sebe, tak si musíme utřídit pojmy a dojmy :D

Z hlediska techniky-krásně se ukázala nadřazenost dřeva všem ostatním materiálům na stativy, pokud do faktorů k hodnocení zahrneme váhu. Jankova AZ EQ-6 posazená na velkém Berlebachu byla naložená někde u horní hranice nosnosti, každou chvíli z okulárových výtahů obou dalekohledů trčely binosestavy neskutečných délek-a ve větru se to prakticky nehnulo, kmity od strkání do dalekohledu při ostření se klidnily hluboko pod vteřinu. Ano, lze to vyřešit jinak (G11, Arbatanův sloup), ale za cenu mnohem brutálnějších průřezů a váhy. Z hlediska uživatelského komfortu dřevo prostě vede, plus k němu v zimě nepřimrzne ruka :D
SW Mak 127/1500; EQ-Mon 2 s lehkou úpravou mechaniky a pohony; Meopta 7x50; Hensoldt-Wetzlar 8x24 někdy z r. 1916
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Konojedy refra-čumendo

#57

Příspěvek od SIRIUS_758 »

... Tak přidám tady pár mých dojmů a postřehů, i něco z toho porovnávání ... :-)

Už na cestě z Prahy, ještě v podvečer, bylo směrem na sever vidět, že je viditelnost nadprůměrná a obzor slušně vyčištěný. Od potrhané vysoké oblačnosti jsme si slibovali, že se po západu slunce rozpustí... Zpočátku to tak vypadalo, ale později se naopak, jak jsme zjistili z mobilu, vysoká oblačnost tvořila a točila zrovna na východ od Prahy, čili přesně nad našima hlavama. Opravdu velká díra nejen v nadhlavníku se udělala až těsně před svítáním, kdy také přišlo druhé období příznivějšího seeingu ( cca po druhé hodině ) pro pozorování Saturnu. Tehdy jsme opravdu konstatovali, že mléčná dráha byla viditelná až nad obzor a při této velmi dobré průzračnosti jsme se ve 180 a 140 mm refraktorech kochali nádherným pohledem na Činku, která v menším zvětšení vypadala jako na diapozitivu a při větším byly patrné i struktury v ní.
Podmínky byly tedy velmi proměnlivé, rozuměj pro porovnávání kvalit optiky nepříznivé, protože situace v průzračnosti a seeingu se fakt rychle měnila. Naopak, pokud se vyskytla čistá díra a zklidnil se seeing, tak byly podmínky na pozorování planet nadprůměrné a šlo použít zvětšení přes 200x - míněno pro Saturn. Ve větší výšce nebylo problém použít i 300x při testování dvojhvězd, přičemž ohybové kroužky zůstávaly pěkně konzistentní. Na jasných stálicích vysoko nad hlavou ( např. Deneb ) by včera šly fotit ronchigramy. Na to nebyl čas, tak jsme se spokojili s vizuálním testem. APO 180 mm vykazoval v podstatě dokonalý ronchigram i na hranu jediného proužku ( okulár 10 čar/mm ), což se tak nějak očekávalo, neboť má tento objektiv naměřený vynikající Strehl. Nás ale nejvíc zajímala Honzou přivezená novinka - APO ED dublet 140 mm z provenience německého APM. Tento velice pěkně provedený refraktor, o poznání lehčí, než můj stejně velký olejový triplet CFF, nás nezklamal a můžeme říci, že M.Ludesem slibované nadprůměrné vlastnosti, ohledně výsledné barevné korekce, opravdu vykazuje. Jeho ronchigram na stálici sice nebyl dokonalý, ale velmi malé odchylky byly detekovatelné až od dvou proužků. Kamarád Vašek Č. provedl i základní zkoušky s binohlavou, především co se týče možností zaostření.

KONOJEDY1-6-2017.JPG
KONOJEDY1-6-2017.JPG (110.06 KiB) Zobrazeno 7799 x
KONOJEDY6-2017.JPG
KONOJEDY6-2017.JPG (108.44 KiB) Zobrazeno 7799 x
Naposledy upravil(a) SIRIUS_758 dne 25. 06. 2017, 16:12, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Konojedy refra-čumendo

#58

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Na plácku se sešlo několik velmi dobrých až špičkových refraktorů, takže kdo chtěl, mohl včera dosyta zkoušet... Ozdobou byl 160 mm fluoritový TEC na montáži Losmandy G11, jako jeden z prvních postavených dalekohledů ještě při západu slunce.
TEC160FL.JPG
TEC160FL.JPG (189.04 KiB) Zobrazeno 7796 x
Se zprovozněním dalekohledu jsem spěchal i já, protože jsem chtěl využít zklidnění seeingu během soumraku při pozorování Jupitera ještě v solidní výšce.. Přivezl jsem mého olejového tripleta od firmy CFF - APO 140 mm. Posadil jsem ho na starou EQ-5ku, kterou jsem v pátek dopoledne oprášil a ozkoušel.

CFF140APO.JPG
CFF140APO.JPG (112.58 KiB) Zobrazeno 7796 x
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Konojedy refra-čumendo

#59

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Mezi prvními naistalovanými refraktory byl také ISTAR 150/1800 mm na montáži AZ EQ-6 a zanedlouho přijel i "Artaban" se svým "drobečkem" na sloupové AZ montáži. "Janek" za námi dorazil až později, takže jsem už za aspoň nějakého světla nestihl pořídit fotodokumentaci zprovozněného refraktorového dvojčete ( LZOS APO 180 mm + APM ED APO 140 mm ) na AZ EQ-6. Ale jak už tady naznačil kolega v příspěvku výše, mohutný dřevěný stativ Berlebach se pro těžký náklad na obou stranách této montáže více než osvědčil... Ona i taková binohlava Binotron od Denkmeiera, navíc osazená "Power-Switchem" a 24 mm Panoptiky, už něco váží... ale na druhé straně pomáhá tubus se 180 mm tripletem optimálně vyvážit.

Naprostá většina refraktorů byla pro planetární pozorování osazena binohlavami všeho druhu a aby toho "binokoukání" nebylo málo, tak "refra-čumendo" vhodně doplňovaly dva velké binary - 125 mm Vixen, který přijel od severu s kolegy z Liberecka, a 100 mm ED APO od APM, t.č. v majetku firmy SUPRA. Takže, kdo dosud neozkoušel výhody přirozeného pozorování oběma očima, byl včera z toho všeho v Jiříkově binokulárním vidění... :-)). K mé radosti se také potvrzovalo, že vhodné a promyšlené použití násobičů-korektorů v kombinaci s kvalitním Baader T2 hranolem, má pozitivní vliv na barevnou korekci výsledné sestavy refraktoru s binohlavou. Uvedenou kombinaci, tedy násobič Baader před hranolem, s velmi dobrou binohlavou Lacerta, měl už zprovozněnou na svém R 172 mm "Artaban", přičemž relativně světelnému objektivu to opravdu pomohlo, takže ve výsledku produkoval lepší barevnou korekci, než achromát ISTAR 150/1800. Ale i u tohoto pěkného refraktoru jsme ve druhé půli noci vyzkoušeli výše uvedenou kombinaci, a to s binohlavou Maxbright, a podle mého očekávání i zde došlo ke zlepšení. Navíc se v tomto případě ukázalo, jak důležitá je kvalita okulárů - Naglery a TV Plössly dále vylepšily u kolegy "TH" radost z pozorování i ze svého krásně dlouhého refraktoru...

Kvalita okulárů se hodně projevila i u jinak vynikajícího fluoritového tripletu TEC 160 mm. Obdivovali jsme moc pěkně vykreslený Saturn při zvětšení 200 až 285x, ale já jsem si všiml, že obraz vykazuje kolem planety větší rozptyl, než u mého CFF 140 mm. Zřejmě i v důsledku tohoto, byly špatně detekovatelné Saturnovy měsíce ve výsledku líp vidět v mém menším průměru. Tušil jsem čím to bude - vsunutí 5 mm Naglera a 4 mm DeLite do výtahu TECa rychle ukázalo, že ke drahému a špičkovému APO refraktoru je třeba používat jen ty nejlepší okuláry. Zajímavé bylo i to, že v dané situaci - tedy testování viditelnosti slabých Saturnových měsíců - byl dokonce ten nejhůře detekovatelný měsíček vidět líp ve 4 mm Delite, nebo aspoň stejně ( zvětšení 280x ), než v T6 Nagleru 5 mm ( zvětšení 224 x ). Prostě zde se ukázala mírně lepší brilance okuláru DeLite a patrně i jeho menší rozptyl. Oproti levnému okuláru, byť třídy "Planetary", byl samozřejmě lepší i TV Delos ( konkrétně 8 mm ohnisko ), a to dokonce i v kombinaci s TV Powermatem 2x !.

DSCF7977 - u1m.JPG
DSCF7977 - u1m.JPG (57.54 KiB) Zobrazeno 7780 x
Chemik1
Příspěvky: 358
Registrován: 03. 06. 2017, 22:36
Bydliště: Český Brod

Re: Konojedy refra-čumendo

#60

Příspěvek od Chemik1 »

Byla to moje první akce tohoto typu. Jsem nadšen, bylo to moc bezva, a snad i poučen - pár věcí, které by mě nenapadly, budu dělat teď jinak. Musím se ještě moc učit :D . Díky všem. Těším se na příště. Místo je bezva.
Refraktor TEC 160 FL (160/1120), SCT C14 (356/3910)
Odpovědět