Pointace Newtona Newtonem

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Pointace Newtona Newtonem

#1

Příspěvek od BiF »

Jaký je váš názor na úspěšnost pointace Newtona Newtonem?

Myslím si, že pokud udělám jednoho Newtona tak tuhého, že se dá pointovat refraktorem, tak by neměl být problém pointovat tohoto Newtona druhým (samozřejmě minimálně stejně tuhým) Newtonem. A nebo se pletu?

Fra
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
Listy3
Příspěvky: 376
Registrován: 29. 12. 2004, 02:34

Pointace Newtona Newtonem

#2

Příspěvek od Listy3 »

Už se to tu řešilo a závěr byl, že NE
Newton 250/1250 ve výstavbě&&Newton 130/1000 GS montáž&&triedr 10x50 a 8-24x50&&Lidlteleskop 70/700
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24388
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Pointace Newtona Newtonem

#3

Příspěvek od MilAN »

Závěr nebo názor ?
A proč ne ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Listy3
Příspěvky: 376
Registrován: 29. 12. 2004, 02:34

Pointace Newtona Newtonem

#4

Příspěvek od Listy3 »

MilAN napsal: Závěr nebo názor ?
A proč ne ?Ano, byl to názor. MilAN má zřejmě jiný.
Newton 250/1250 ve výstavbě&&Newton 130/1000 GS montáž&&triedr 10x50 a 8-24x50&&Lidlteleskop 70/700
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24388
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Pointace Newtona Newtonem

#5

Příspěvek od MilAN »

Nevidím důvod, proč by to nešlo. Ty snada ano ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17696
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Pointace Newtona Newtonem

#6

Příspěvek od MMys »

Fra napsal: Jaký je váš názor na úspěšnost pointace Newtona Newtonem?

Myslím si, že pokud udělám jednoho Newtona tak tuhého, že se dá pointovat refraktorem, tak by neměl být problém pointovat tohoto Newtona druhým (samozřejmě minimálně stejně tuhým) Newtonem. A nebo se pletu?

Fra
Za těch podmínek, které píšeš, to samozřejmě jde.

Otázkou ovšem zůstává, zda to dokážeš mechanicky udělat tak, aby to opravdu šlo. U malých dalekohledů s pevně uchyceným zrcadlem na třech bodech (bez vahadel a podobných systémů) by mohla být šance pro krátké expozice, limit těžko odhadnu, po zkušenosti s pointací refraktorem řekněmě orientačně do deseti minut. Čím delší časy budou, tím to bude náročnější. Při časech přes 20 minut se mi někdy začínají objevovat problémy již i s pointací refraktorem.

Na druhou stranu, je to potřeba, mít na montáži zbytečně monstrum ? Když můžeš ten Newton pointovat malým refraktorem... Pointuji dnes běžně N210/1000 Borgem 77ED (f´=500mm) a časy do 15min nejsou až na vyjímky problém.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Listy3
Příspěvky: 376
Registrován: 29. 12. 2004, 02:34

Pointace Newtona Newtonem

#7

Příspěvek od Listy3 »

Jenom pro úplnost doplňuji odkaz, na onu starší diskusi ze které jsem nabyl dojmu, že není nejlepší nápad pointovat reflektor reflektorem. http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... ;start=5#1 samozřejmě má MilAN pravdu že není důvod proč by to nešlo, ono všechno jde, ale taky věřím MMysovi, že dva dostatečně tuhé Newtony, aby to s nimi bylo možné realizovat se vedle sebe zas tak běžně nevyskytují.
Newton 250/1250 ve výstavbě&&Newton 130/1000 GS montáž&&triedr 10x50 a 8-24x50&&Lidlteleskop 70/700
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24388
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Pointace Newtona Newtonem

#8

Příspěvek od MilAN »

Celý problém přeci není v tom, jak je zrcadlo uložené, zda na 3 nebo více bodech. Těch více bodů tam je přeci proto , aby systém byl tužší, ne naopak !
Pokud by mělo dělat problém pointovat Newtonem ( kvůli nedostatečné tuhosti nebo viklání optiky), nebylo by možné z těch samých důvodů s ním fotit !!!! Výsledek by byl stejný - rozmázlý obraz.
Ale protože se běžně Newtonem fotí, je vše jen otázkou správné konstrukce a uchycení obou přístrojů na sebe, což ovšem platí i v případě dvojice reflektor/refraktor, nebo i refraktor/refraktor.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
alex.sky
Příspěvky: 504
Registrován: 18. 12. 2010, 17:36
Bydliště: Příbor, CZ

Pointace Newtona Newtonem

#9

Příspěvek od alex.sky »

Ja som to ešte stále nevzdal - pointovať NW pomocou NW pre fotografovanie NA FILM - aby to bolo hneď na začiatku jasné - nemám v pláne fotiť s digitálnou technikou.
Samozrejme je to "monštrum", dokonca s takými úpravami, ktoré sú veľmi na hrane použiteľnosti - ale všetko popíšem, až konečne budem mať čas, doladím to celé a spravím pár záberov s dlhším expozičným časom.
Mám rezervy v pointovaní, chcem upraviť pevnosť pridaním ďalších stabilizátorov...
Momentálne po 10-15 minútach to vyzerá takto:

Úpravy: kombinácia 2 záberov PictureWindow 3-ou. Film Konica Centuria 400, ďalekohľad: 160/930, pointer 130/1040 - detaily niekedy vo februári, keď sa mi niečo podarí.
Samozrejme je tu riziko, že to celé vzdám, ale skúsenosti chcem získať týmto spôsobom.
Všetko najlepšie do nového roka ;)
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://www.gymnz.sk/ameleg
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Pointace Newtona Newtonem

#10

Příspěvek od BiF »

MMys napsal:
Na druhou stranu, je to potřeba, mít na montáži zbytečně monstrum ? Když můžeš ten Newton pointovat malým refraktorem... Pointuji dnes běžně N210/1000 Borgem 77ED (f´=500mm) a časy do 15min nejsou až na vyjímky problém.
Důvody, proč chci pro pointaci použít druhý Newton jsou:
1. nemám žádný vhodný refraktor
2. mám vhodný Newton (100/600- takže žádné monstrum, myslím, že nebude o mnoho větší něž Borg či jiný malý refra
3. na mé (nízké) montáži znamená použití jakéhokoli refraktoru (bez zenitového zrcátka) polohu vleže u dalekohledu

Problém je ale v tom, že ten můj mininewton je kompletně z plastu (miska zrcadla-silon, tubus-novodurová trubka), tak nevím, zda má smysl ho celý předělávat, když si nemohu být jistý výsledkem. Na druho stranu, přestavbou alespoň zabiju nějaký ten čas v práci ;D . Uvidím, ale asi se do toho pustím. Napadlo mě koupit třeba lidlskop, ale nového se mi kupovat nechce (mám teď trohu jiné priority, kam dávat peníze- stavím barák) a v bazaru se nic neobjevuje >:( (stačil by i nějaký vhodný objektiv)...
Fra
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Pointace Newtona Newtonem

#11

Příspěvek od MP »

Fra napsal:
Napadlo mě koupit třeba lidlskop, ale nového se mi kupovat nechce (mám teď trohu jiné priority, kam dávat peníze- stavím barák) a v bazaru se nic neobjevuje >:( (stačil by i nějaký vhodný objektiv)...
Ono i ten Lidlskop by to chtelo upravit. Pointuji tou cinskou sedesatkou ( tubus je prakticky shodny s Lidlskopem, jen mensi ) a neverim tuhosti okularovych vytahu techto dalekohledu. Tak jsem cely vytah nahradil pevnou trubkou, na jednom konci odlil a vybrousil z PE kitu osazeni do tubusu a na druhy napevno zalil plechovou krabicku s CCTV kamerou. Ostreni nepotrebuji, pri svetelnosti f/12 je to zaostrene jednou provzdy.

Zkratka pokud chceme tuhost dalekohledu i jeho upevneni pro pointaci s presnosti, vhodnou pro digitalni fotaky, musime bud dat dost penez za profesionalni reseni, nebo bastlit. Na levny cinsky dalekohled bez upravy bych nespolehal.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Pointace Newtona Newtonem

#12

Příspěvek od BiF »

MP napsal:
Ono i ten Lidlskop by to chtelo upravit.
S tím samozřejmě počítám...
Fra
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Odpovědět