Pozorování - plzeňsko

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.
Odpovědět
MiX

Pozorování - plzeňsko

#1

Příspěvek od MiX »

Brej den,
zdravím všechny astronomy a přeji příjemné prožití nadcházejících svátků a do nového roku vše nejlepší a mnoho jasných nocí s výborným seeingem. ;D

Zároveň bych chtěl oslovit astronomy z plzeňska, klatovska, domažlicka, nebo blízkého okolí - majitele refraktorů 100 a víc, nebo newtonů 200 f/6-8 - jestli by někdo nebyl ochoten nechat mě nahlédnout, jak vypadají planety a Měsíc v některém z uvedených přístrojů. Zatím pozoruji makem 127 a vedle informací z různých diskusních fór bych chtěl získat nějaké praktické srovnání na "vlastní voko". ;)

Díky.
M.Adamovsky
Příspěvky: 351
Registrován: 14. 08. 2005, 22:48

Pozorování - plzeňsko

#2

Příspěvek od M.Adamovsky »

ahoj!
Myslim, ze by to nemel byt problem.: ;).dystak se jeste domluvime a slo by se podivat urcite pristrojema Plzenske hvezdarny..nejlepsi by ale bylo se domluvit abys prijel na pravidelny pozorovaci vikend na Rokycanskou hvezdarnu, kde o pomerne dobre pristroje neni nouze...ale zalezi jen na domluve..a samozrejme taky na pocasi, ktere si tedka nejak postavilo hlavu.. :-[
Uživatelský avatar
Ondra Trnka
Příspěvky: 65
Registrován: 17. 08. 2005, 06:01

Pozorování - plzeňsko

#3

Příspěvek od Ondra Trnka »

Plzeňská hvězdárana pořádá veřejná pozorování vždy v jednom týdnu v měsíci, když je Měsíc kolem 1. čtvrtiny. Ovšem pouze v tepljších měsících většinou od dubna do listoadu. Bližší informace na http://hvezdarna.plzen-city.cz/.
Případné další akce, na kerých se objevují dalekohledy, ale i jiné akce je možné dohledat i v kalendáři akcí na http://www.astro.zcu.cz/. Většinou se tam objevují s alespoň několikadením předstihem.
Orion UK Europa 200/900; WO ZenithStar 80 II ED APO; Pentax 7x50; Pentax 8x42 DCF CS
Pentax XW 30, 20, 14, 7, 3,5mm; BDP Ortho 9, 6mm; Barlow 2,5x
EOS40D; QHY5
Takumar50/1,4; Jupiter135/3,5; Sonnar180/2,8; Tair300/3,5;...
EQ6SS; Giro-II mini
MiX

Pozorování - plzeňsko

#4

Příspěvek od MiX »

Pánové, děkuji za reakce a informace.

Přiznám se, že jsem o Plzeňské hvězdárně nevěděl, o Rokycanské ano - ta už je sice trochu z ruky, ale pořád v dosahu. Jejich program budu určitě sledovat.

Úpřimně řečeno, o pozorování pro veřejnost na hvězdárnách jsem se poslední dobou moc nezajímal. Pár jsem jich totiž před lety na jiných hvězdárnách absolvoval, ale vždy probíhala tak, že jsem si napřed vystál frontu u jednoho hlavního dalekohledu, potom jsem se mohl na minutku podíval do okuláru, načež jsem musel uvolnit místo dalšímu. Potom asi začalo být demonstrátorovi zima, a šlo se na promítání ... Takže o pozorování se mluvit ani nedalo a nesplnila moje očekávání.

Teď bych měl spíše takovou představu, že bych svůj dalekohled postavil vedle jiného a byl by čas se v klidu do obou podívat, porovnat, zhodnotit, pokecat, ...
Myslíte, že by něco takového bylo možné ?

Asi bych měl ještě připsat, že mě to zajímá z pohledu budoucího možného upgradu, takže mi jde spíše o přístroje dostupnější normálním smrtelníkům. :)
M.Adamovsky
Příspěvky: 351
Registrován: 14. 08. 2005, 22:48

Pozorování - plzeňsko

#5

Příspěvek od M.Adamovsky »

Takhle..
Plzenska hvezdarna jako takova neexistuje. Sidlime momentalne v nahradnich prostorech a hvezdarna s kopuli jako takova nikdy v Plzni nebyla. Pouze planetarium, ale to bylo pred nekolika lety zruseno..takze jsme vlastne na mizine. Pristroju mame pomerne dost, ruznych. Poradame kazdorocne astronomickou expedici na Manetinsku a samozrejme mame verejna pozorovani v ruznych castech mesta a nebo jezdime, soukromeji, napriklad fotit na nejaka temnejsi mista. A pak uzce spolupracujeme s Rokycanskou hvezdarnou. Muzu se zeptat, odkud presne jsi. Jesli mas Plzen z ruky, pak je to horsi, ale to by snad slo nejak zaridit. A jak rikam nejlepsi by bylo se domluvit abys prijel na nejaky pozorovaci vikend do Rokycan, termin bysme ti samozrejme vcas rekli. :)
M.Adamovsky
Příspěvky: 351
Registrován: 14. 08. 2005, 22:48

Pozorování - plzeňsko

#6

Příspěvek od M.Adamovsky »

jeste ted mi napada, jiste by slo se domluvit a mohli bys prijet do Plzne a vytahli bysme dalekohledy pred hvezdarnu ( resp. nahradni prostory ve Skvrnanech ), ale o podminkach nemusim moc rikat..bylo by to spise na Mesic nebo planety, ale problem by to myslim nebyl..
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Pozorování - plzeňsko

#7

Příspěvek od MilAN »

M.Adamovsky napsal: Takhle..
Plzenska hvezdarna jako takova neexistuje. Sidlime momentalne v nahradnich prostorech a hvezdarna s kopuli jako takova nikdy v Plzni nebyla.Ale byla !
Kopule byla umístěna na střeše nemocnice .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
M.Adamovsky
Příspěvky: 351
Registrován: 14. 08. 2005, 22:48

Pozorování - plzeňsko

#8

Příspěvek od M.Adamovsky »

tak ted se stydim..kopule v Plzni byla a dokonce jeste porad je ( ted tam ale sidli mikrobiologicka laborator-zajimave spojeni astronomie ) na strese dnesni porodnice na Slovanech. Byl tam umisten dvojity slunecni dalekohled Mertz na pozorovani Slunce
MiX

Pozorování - plzeňsko

#9

Příspěvek od MiX »

M.Adamovsky :
Tak to je paráda. Cením si Tvé ochoty a určitě se domluvíme. :D
Abych dál nezatěžoval fórum privátními záležitostmi, pošlu soukromou zprávu.
Odpovědět