Pohon krokovým motorem ze skeneru?

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 4
Registrován: 14. 12. 2005, 06:04

Pohon krokovým motorem ze skeneru?

#1

Příspěvek od Crifodo »

Nějak se tak přihodilo, že mi skener (Umax Astra 2100U) skenuje už jenom tmu, a tak mě napadlo, jestli se někdo nezabýval možností využít funkční pohon k řízení něčeho úměrného výkonu toho motorku. Bohužel se nevyznám v USB komunikaci přes TWAIN s chipem, který ovládá krokový motor. Ale deska je poměrně kompaktní a hlavně hotová, tak je mi líto ji o železné neděli položit na obrubník... :-/
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

Pohon krokovým motorem ze skeneru?

#2

Příspěvek od HonzaS »

Napada me jedinna trochu rozumna aplikace a to "motorove zaostrovani" u dalekohledu. Na USB komunikaci bych se uplne vykaslal, zjistil bych zapojeni krokoveho motoru a postavil si nejakou elektroniku vlastni (studovani USB prinese nejisty vysledek - si myslim).

Obvykle je u scanneru vysokorychlostni krokovy motor s dvoustupnovou prevodovkou, ktery pri max. otackach (krok cca 4tis./s) toci kolem 1 otacku/sekundu. Prevodovka je celkem precizni, tak by to asi nejak slo. Jina aplikace vzhledem k vykonu prevodovky (nylon, jemne zuby, tloustka kola kolem 8mm) asi neocekaval. Kdysi mi taky klekl nejaky Umax, vyndal jsem onu prevodovku, chvili se mi valela po stole, parkrat jsem si s tim zatocil, nakonec skoncila v popelnici.


HonzaS
ED80, Dobson 16" a další bordel
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Pohon krokovým motorem ze skeneru?

#3

Příspěvek od MMys »

Jak píše HonzaS, s tím nic nebude. Přes TWAIN driver se rozhodně nedá řídit přímo motor. TWAIN je univerzální rozhraní pro grafické prgramy, přes které se řídí pouze získání a přenos snímku do aplikace. Rozhodně to nejde na úroveň krokování motoru. To zajišťuje firmware v řídící jednotce skeneru, a ten je napsaný tak, že to k ničemu užitečnému nebude. Nechal bych si samotný krokový motor, bude dost kvalitní, a na zbytek zapoměl...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 4
Registrován: 14. 12. 2005, 06:04

Pohon krokovým motorem ze skeneru?

#4

Příspěvek od Crifodo »

to je mi líto :'( tak pěkně zaletovanou desku určitě nesvedu. No, velmi vysoká integrace je na jednu stranu hezká věc... na druhou stranu si radši nepředstavuju výšku smetišť, jestli se sem dál budou valit čínské krabice s dokonalým firmwarem na půlroční používání...
Odpovědět