Nové pokovení

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: kvalita pokovení zrcadla?

#46

Příspěvek od zuzi »

Díky za info, sám rozhodně nebudu praktikovat, spíš mě zajímal postup odstranění. Pokusím se s p. Holubcem pak nějak domluvit.
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1738
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: kvalita pokovení zrcadla?

#47

Příspěvek od nou »

Pockat na jednej strane sa hovori ze nie je problem mat dalekohlad celorocne v pozorovatelni a teraz citam ze to likviduje zrkadla?
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: kvalita pokovení zrcadla?

#48

Příspěvek od MilAN »

Já sem zkopíruji část toho, co jsem psal soukromě Petrovi :
.......
Na zrcadle by se neměla objevit rosa, tomu je potřeba pokud možno zabránit. V celotubusu k orosení během pozorování většinou nedojde. Pak se mi osvědčilo tubus zadeklovat , a oddeklovat až v okamžiku, kdy se během dne už studené zrcadlo ohřálo. Pokud to uděláš dříve, zrcadlo je studené a začne se na něm srážet vlhkost, protože okolní ohřátý vzduch obsahuje absolutně víc vody ( i při stejné nebo i menší relativní vlhkosti než v noci) a na povrchu zrcadla se to dostává pod rosný bod.
.............
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Nové pokovení - rozřešení

#49

Příspěvek od MiniMistr »

Ahoj.
Tak jsem se rozhodl napsat report složený ze 2 pozorovacích nocí ohledně nového pokovení 350mm zrcadla.
Připravil jsem si plán toho, na čem budu dalekohled testovat - čili nejdříve jasné a známě vypalovačky, na kterých se dá 14" dobsonem najít spoustu
detailů, protože vím, co tam má být vidět a pak jsem se rozhodl přitvrdit a jít na hranici dostupu dalekohledu na mojí venkovské obloze.

M51 - všichni ji znají, je to nejhezčí spirála naší oblohy a v zimě se k ní vždy rád vracím.
Se špatným pokovením nebyl minulé pozorování vidět most mezi M51 a NGC 5195 ani bočním viděním, nyní jsem ho viděl přímo!
V ramenech M51 spoustu kudrlinek - tak to má být ve velkém průměru.
M101 - spolu s M33 (na podzim) galaxie, ve které je vidět několik malých mlhovinek.
Minule to samozřejmě moc vidět nebylo, nyní galaxie doslova "svítila" - jako kdyby v ní nějaká civilizace rozsvítila žárovky.....
M97 - mlhovina sova - nyní oči viditelné jasně bez filtru
M81 - taková "menší Andromeda" - ve velkých průměrech se dají vypozorovat spirální ramena, minule to samozřejmě vůbec nešlo,
teď jsem je viděl okamžitě přímým pohledem, ani jsem se nemusel snažit!
M82 - tu mám obvzláště rád, její centrální průrva mě fascinuje - nyní připomínala fotku.....
M13 - notoricky známá hvězdokupa, krásná v každém průměru, všichni víme jak má vypadat - přesto přišlo překvapení - vždy se mi jí dařilo rozložit
do "běžného zvětšení", řekněme cca 180x, teď jsem pokračoval v jejím "rozkladu" na jednotlivé hvězdy až do 380x!! (Morpheus 4,5mm),
jednotlivé kuličky vypadaly jako perly...........
Bylo jasné, že dalekohled se zrcadlem čaroval, chvíli jsem si říkal, jestli mi neposlali jiné zrcadlo.

Teď trochu přitvrdíme.

Minule jsem se snažil samozřejmě neúspěšně vypozorovat ve Velké Medvědici dvojici galaxií:
IC995 + IC996 (kousek nad M101).
Teď jsem je objevil okamžitě bez velkých problémů.
IC709 (15Mag), IC708 (14,2Mag), IC712 (14,8Mag) - trio, které je těsně u sebe také ve Velké Medvědici.
Ta nejslabší už vyžadovala chvíli soustředění, ale byla tam.
NGC3184 - zajímavá galaxie, ve velkém průměru ukáže pod tmavou oblohou spirální strukturu, která se po chvíli soustředění objevila.
S minulým zrcadlem to byla jenom šmouha bez detailů.
NGC6695 - opravdová výzva těsně vedle prstýnku v Lyře, jelikož ji atlas Deep Sky Hunter neuvádí, musel jsem si připravit mapu z CDC.
Je dost malá a je těžké ji objevit. Zápolil jsem s ní snad 10 minut než jsem ji vykoukal.
NGC4858 - nejtěžší objekt - její Magnituda je 15,2, nachází se těsně vedle NGC4860 v souhvězdí Vlasy Bereniky,
kupodivu po chvilce snažení byla spatřena.


Takže pokovení se povedlo na výbornou a pokud to tak pár let vydrží, budu spokojen a rád se k firmě, která ho udělal budu zase vracet.
Teď se asi všichni ptáte - co že to bylo za firmu, začnu tedy od začátku.
Nejdříve jsem na netu hledal, moc firem které by pokovovali zrcadla větší než 200mm ale není.
Pak jsem narazil na firmu TURNEX.cz, oslovil jsem je, zjistil, že jsou schopni pokovit zrcadlo do průměru 500mm a že nebudu první, komu to pokoví.
Dodací dobu slibovali do týdne, cena více než příznivá.
Zeptal jsem se tedy, zda kromě standartní vrstvy dělají i tu s vyšší odrazivostí, že bych si rád připlatil.
Bylo mi řečeno, že nedělají, co jim vyjde - to jim vyjde. To jsem trochu znejistil.
Pak jsem ale zrcadlo řádně zabalil, v pátek poslal DPD-čkem a už ve čtvrtek ho měl pokovené doma!
Netrpělivě jsem čekal až bude možné zrcadlo odzkoušet - no a výsledek máte už přečtený, že :)
Takže za mě má firma TURNEX.cz velký palec nahoru. Neuvěřitelně příjemné a rychlé jednání, překvapivá cena.
Takže teď už zbývá jenom pozorovat a dalekohled po pozorování uklidit vždy domů a odvětrat vlhkost! ;)
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Nové pokovení

#50

Příspěvek od zuzi »

Dvě doplňující otázky, odstranil jsi starou vrstvu sám a nebo to udělali v Turnexu? Druhá otázka je, co ti naparili na zrcadlo,Al + SiO2?
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Nové pokovení

#51

Příspěvek od MiniMistr »

Ahoj.

1) Vrstvu odstranili ve firmě.
2) Cituji jednatele pana Kořínka: "Dobrý den, zrcadla pokovujeme vrstvou hliníku s ochrannou vrstvou SiO."

Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Nové pokovení

#52

Příspěvek od Beda »

Petr "MiniMistr" napsal: ...." Bylo jasné, že dalekohled se zrcadlem čaroval, chvíli jsem si říkal, jestli mi neposlali jiné zrcadlo"....
no podle pozorovacího reportu to tak vypadá :mrgreen: .
Podle Tvého bydliště máš zřejmě hodně tmavou oblohu a také dobré oči, obojí se zřejmě spolupodepsalo na úspěšných pozorováních s nově pokovenou třistapadesátkou . Gratulace !
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Nové pokovení

#53

Příspěvek od zuzi »

Díky za informace, to vypadá jako ideální kombinace, ceny rychlosti a asi i kvality. Paráda!
Uživatelský avatar
Aeternitas
Příspěvky: 19
Registrován: 07. 06. 2011, 07:40
Kontaktovat uživatele:

Re: Nové pokovení

#54

Příspěvek od Aeternitas »

Ahoj,

v roce 2011 jsem kupoval dalekohled Newton 305/1500, dobson. Zajimalo by me, jak poznam ze uz zrcadlo potrebuje pokovani. Za celou dobu jsem ho nikdy necistil. Posledni leta uz jen dalekohled stal vertikalne v mistnosti. Ted se chci vratit k astronomii. Kolik stoji pokovovani? A pokovat pokud je nutno obe zrcadla?
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Nové pokovení

#55

Příspěvek od MiniMistr »

Ahoj.
Napíšu pouze svoji zkušenost - zkušenější asi poradí víc.
Po umytí zrcadla se na něj podívej a uvidíš, jestli je odrazivá vrstva homogenní a nejsou na ní velké viditelné škrábance, nebo části nechybí.
Malé škrábanečky neřeš. Podívej se na plochu z boku jestli neuvidíš mapy způsobené jiným odstínem barvy (já je měl do modra).
Zrcadlo postav a ze strany co je vrstva hliníku ho prosviť silným světlem - podívej se zezadu jak to vypadá, mělo by to být opět homogení - celistvé bez
map a bez děr skrz zrcadlo (sem tam mikroskopické dirky neřeš, časem se tam objeví). Pokud je to "prostřílené" jako řešeto, nebo tam jsou ty mapy
a vrstva pokovení není celistvá, je to zralé na pokovení.
Další způsob je ten, že pokud máš stejné pozorovací podmínky a stejné oči a máš už něco napozorováno, měl by jsi poznat na známých objektech
rozdíl v tom jak vypadaly dřív a jak vypadají teď (pokud samozřejmě máš optiku umytou - čistou).
Mě se např. zdálo, že moje 350-ka ukazuje asi tak jako cca 200-ka nebo max. 250-ka.
Viděl jsem, že už nevidím to, co dřív.
Toť moje zkušenosti, ostatní třeba poradí víc.
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
kuceraz
Příspěvky: 568
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Nové pokovení

#56

Příspěvek od kuceraz »

Nemá někdo tip na firmu, která by pokovovala zrcadla někde na Vysočině?
Případně Brno?
Pokud možno, rád bych dovezl zrcadla na pokovení autem a vyhnul se poště.
V tématu padly tipy na ATC z Přerova a Turnex z Turnova, obojí je už poměrně daleko.
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Nové pokovení

#57

Příspěvek od MiniMistr »

Ahoj.
Sháněl jsem před časem také, ale obávám se, že v naší malé zemičce si moc vybírat nemůžeš.
Takže jsou to ty, co jsi jmenoval výše.
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
kuceraz
Příspěvky: 568
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Nové pokovení

#58

Příspěvek od kuceraz »

Ptal jsem se v Turnexu, není problém to u nich pokovit, ale bylo mi řečeno, že je tam malé riziko ukápnutí roztaveného hliníku na zrcadlo, udělá to pak prý cca 1cm čtvereční flek, který se do zrcadla "zažere" a v daném místě povrch poškodí.
Riziko sice malé, ale přirozeně bych raději měl jistotu.
Nevíte někdo, jestli se totéž může stát i při vakuovém pokovení u ATC ?
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Nové pokovení

#59

Příspěvek od MiniMistr »

Ahoj.
Toto riziko je u všech firem, upozorní tě na to ale jenom v Turnexu.
Takže to neřeš,
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Nové pokovení

#60

Příspěvek od vla »

Doposud jsem se domníval, že zrcadlo je optickou plochou dolů, takže je to naopak?
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Odpovědět