Něco přes okno :-)

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Něco přes okno :-)

#16

Příspěvek od michal.b »

Dominik napsal: Hovoril som, že čas aj poloha sedí pretože mám okno na juh a pozoroval som okolo 19:00-20:00 hod. Aj poloha voči Marsu by sedela.
Jak uz se ti ostatni snazili jemne naznacit, bylo by fajn napsat KDY si to fotil (je-li v EXIFu spatny cas), KDE na obloze si to fotil (svetovou stranu, nebo jeste lepe azimut a taky vysku nad obzorem) a jak to bylo jasne. Tak uz nas nenapinej a prozrad nam to ;)
MiSo
Příspěvky: 169
Registrován: 02. 11. 2005, 20:25

Něco přes okno :-)

#17

Příspěvek od MiSo »

michal.b napsal:

Jak uz se ti ostatni snazili jemne naznacit, bylo by fajn napsat KDY si to fotil (je-li v EXIFu spatny cas), KDE na obloze si to fotil (svetovou stranu, nebo jeste lepe azimut a taky vysku nad obzorem) a jak to bylo jasne. Tak uz nas nenapinej a prozrad nam to ;)
Ahoj

však už písal že fotil medzi 19:00 a 20:00 . fotil to na juh lebo pisal že okno cez ktore pozoroval ma otočené na Juh :)
Newton 114/900 &&Trieder 8x21&&Digital Olympus C-5060 Wide zoom&&Kamera Sony 0,8 Mpix
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Něco přes okno :-)

#18

Příspěvek od Myzer »

Teda fotit cez okno Uran by ma nenapadlo ani v tom najhorsom sne. Mozno by v dokumentacii stalo za to uviest i typ okna (plastove?) a okolitu teplotu. ;D

Ale teraz vazne, citim sa trochu zodpovedny - asi pred rokom som napisal, ze som skusal ako sa pozoruje cez okno (bol som chory). A M42 s UHC filtrom pri 40x zvacseni bola fakt parada. Bola vtedy nad tmavym horizontom a boli excelentne podmienky. Vzhladom na to, ze forum cita velmi vela ludi a vacsina z nich ma asi snahu napodobnovat, to ale nie je najlepsia cesta.

Ja zastavam presne opacny nazor. Astronomovia by mali hladat svoje pozorovacie stanovisko pokial mozno co najdalej od civilizacie a rusivych vplyvov, nie priamo doma v teplej obyvacke. Mam rad tu atmosferu v horach alebo na luke, pocuvam zvuky noci alebo naopak ticho a sledujem nocny zivot zvierat (zajace, bazanty, jezovia). Na jar som unaveny, v lete ma stipu komare, na jesen sa mi vsetko zahmlieva a v zime sa klepem sam. Aj to k tomu patri.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Něco přes okno :-)

#19

Příspěvek od michal.b »

MiSo napsal:

Ahoj

však už písal že fotil medzi 19:00 a 20:00 . fotil to na juh lebo pisal že okno cez ktore pozoroval ma otočené na Juh
Psal ze pozoroval mezi 19-20, ale v Exifu te fotky je uvedeno 23:52, tak by bylo dobre vysvetlit co vlastne plati. Vysku nad obzorem ani jasnost zatim neprozradil Hrome, to je jak nejaka detektivka :D

Myzer napsal: Mam rad tu atmosferu v horach alebo na luke, pocuvam zvuky noci alebo naopak ticho a sledujem nocny zivot zvierat (zajace, bazanty, jezovia). Na jar som unaveny, v lete ma stipu komare, na jesen sa mi vsetko zahmlieva a v zime sa klepem sam. Aj to k tomu patri.
Mluvis mi z duse, presne tak to citim i ja :)
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 465
Registrován: 24. 10. 2009, 21:39

Něco přes okno :-)

#20

Příspěvek od Dominik »

michal.b napsal:

Psal ze pozoroval mezi 19-20, ale v Exifu te fotky je uvedeno 23:52, tak by bylo dobre vysvetlit co vlastne plati. Vysku nad obzorem ani jasnost zatim neprozradil Hrome, to je jak nejaka detektivka :D

Keď poviem, že som pozoroval okolo 19-20 hod. tak to asi platí, nevymýšlam si. Ja som to len tak rýchlo cvakol a pozoroval som až neskvôr vonku vtedy vnútri som si nič nezapisoval, ale hovorím, že poloha by sedela s uránom aj voči marsu, lepšie info už nemám a myslím, že sa nemusíte už namáhať asi to bola len nejaká obyčajná hviezda.


Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Něco přes okno :-)

#21

Příspěvek od michal.b »

Dominik napsal:

Keď poviem, že som pozoroval okolo 19-20 hod. tak to asi platí, nevymýšlam si. Ja som to len tak rýchlo cvakol a pozoroval som až neskvôr vonku vtedy vnútri som si nič nezapisoval, ale hovorím, že poloha by sedela s uránom aj voči marsu, lepšie info už nemám a myslím, že sa nemusíte už namáhať asi to bola len nejaká obyčajná hviezda.



Okej, verim ti, rozhodne jsem te nechtel nijak prudit ;)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Něco přes okno :-)

#22

Příspěvek od MaG »

Dominik napsal:
Keď poviem, že som pozoroval okolo 19-20 hod. tak to asi platí, nevymýšlam si.
Digitály mají nastavení data a času. Já jako astronom jsem na to pak dost háklivý, když jde špatně. Hned sem ho taky při prvním půjčení sousedova foťáku přenastavil :-)

Někomu je to holt jedno, ale když už se mi nechce psát, jak fotka vznikla, je tu přeci ten báječný EXIF, tak jej využij.

Myzer to napsal jinak velmi hezky. Díky za ten příspěvek.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 465
Registrován: 24. 10. 2009, 21:39

Něco přes okno :-)

#23

Příspěvek od Dominik »

MaG napsal:
Digitály mají nastavení data a času. Já jako astronom jsem na to pak dost háklivý, když jde špatně. Hned sem ho taky při prvním půjčení sousedova foťáku přenastavil :-)

Někomu je to holt jedno, ale když už se mi nechce psát, jak fotka vznikla, je tu přeci ten báječný EXIF, tak jej využij.

Myzer to napsal jinak velmi hezky. Díky za ten příspěvek.
Doteraz som foťák používal len na rodinné foto a tam čas vôbec nebol dôležitý a všeobecne som na takéto nastavenia zabudol. Neviem, ale už lepšie ako som napísal by sa tá fotka a situácia a čas nedali vysvetliť, žiaden záznam som nerobil, bola to len taká skúška.
AstronomyGreenHorn
Příspěvky: 133
Registrován: 24. 08. 2005, 01:54

Něco přes okno :-)

#24

Příspěvek od AstronomyGreenHorn »

Ja nevidim nic zle v pozorovani cez okno.
Pre mna je to niekedy jedina cesta ako si nieco pozriet.
Balkon nemam, zahradu nemam, takze nic ine mi nezostava, hlavne ked je vonku -18 (-35-40C s pripocitanim windshield efektu) a vonku je konence nadherne jasno.
P.S. Napriklad teraz bolo mesiac zamracene a prsalo a ked sa konecne vyjasnilo nocne teploty klesli pod -10C.
Kolko vydrzite vonku pri takej teplote?
Nie je potom lepsie umyt okno a cumiet aspon z tepla domova?!!!
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Něco přes okno :-)

#25

Příspěvek od michal.b »

kptnemo napsal:
P.S. Napriklad teraz bolo mesiac zamracene a prsalo a ked sa konecne vyjasnilo nocne teploty klesli pod -10.
Kolko vydrzite vonku pri takej teplote?
Dokud mi nezamrzne zrcadlo, pripadne dokud neprimrznu k okularu ;D Ted vazne, v zime vydrzim tak hodinu, pak se jdu na chvili ohrat a cely proces opakuji tak dlouho dokud me nesklati unava.


Nie potom lepsie umyt okno a cumiet z tepla domova????

No asi je lepsi koukat pres okno nez nekoukat vubec. Mozna by si mel popremyslet o porizeni oken s antireflexnimi vrstvami ;D
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Něco přes okno :-)

#26

Příspěvek od MaG »

Ne ne. Já to vidím jasně. Opět se mi nebude chtít, ale opět vylezu ven, i kdybych měl doma nejmodernější okna a nevytápěný balkón.

Pozorovat na etapy je ideální. V kuse si pamatuju 2,5 hodiny při -18 ve spacáku. Zima hrozná..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Něco přes okno :-)

#27

Příspěvek od MMys »

Ta zima k tomu tak nějak patří. 3-4 hodiny v -10 (pokud nefouká) nejsou při dobrém oblečení žádný velký problém. To mám vyzkoušené. Prostě to chce investovat i do vybavení oblečením. Největší krize jsou nohy. Ale existují prý nějaké vyhřívací vložky do bot, ne elektrické, nějaká reakce, vratná, vyvařením v horké vodě se to zase "nabije" a lze použít znovu. Líčil mi to kolega, musím to sehnat a zkusit.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MIZ
Příspěvky: 353
Registrován: 13. 08. 2004, 18:40

Něco přes okno :-)

#28

Příspěvek od MIZ »

MMys napsal: Ta zima k tomu tak nějak patří. 3-4 hodiny v -10 (pokud nefouká)
...
Největší krize jsou nohy. Ale existují prý nějaké vyhřívací vložky do bot, ne elektrické, nějaká reakce, vratná, vyvařením v horké vodě se to zase "nabije" a lze použít znovu. Líčil mi to kolega, musím to sehnat a zkusit.Koupil jsem to kdysi dávno mé věčně zmrzlé drahé, ale jako pytlíček do ruky - v botě nevím. Bylo to v nějakém zásilkovém katalogu, víc už nevím.
Vydrží to teplé tak 10-20 minut. Nevydrží to zdaleka tolik cyklů, kolik inzerují/inzerovali tehdy [tuším 100, ale je to fakt dávno].
Funguje to IMHO na principu krystalizace podchlazené látky [uvolňuje se krystalizační teplo], která se aktivuje 'mechanicky'.
Mé distribuované výpočty: BOINC, nonBOINC
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 465
Registrován: 24. 10. 2009, 21:39

Něco přes okno :-)

#29

Příspěvek od Dominik »

Ja nemám toľko skúseností, ale nestačilo by pár svetrov, poriadne hrubá bunda, nejaké tepláky, dvoje nohavice, dobrú čiapku a šál? Neviem ako by sa v tom dalo chodiť
a hýbať, ale zima by už asi nebola. :)
AstronomyGreenHorn
Příspěvky: 133
Registrován: 24. 08. 2005, 01:54

Něco přes okno :-)

#30

Příspěvek od AstronomyGreenHorn »

-10 pokial nefuka mozno dokazem zvladnut asi tak do dvoch hodin.
zial cistu oblohu v zime mam vacsinou ak to klesne pod -10 a s vetrom to je pod -20 takze vacsinou fakt pouzijem synove okno v detskej izbe. Hlavne na takzvane mrknutia (Mesiac, Mars, Jupiter, Saturn etc.).
Kedze na DSO musim ist tak ci tak autom mimo mesto, zima nezima ide sa von.
Minuly rok som zvladol byt vonku asi dve hodiny pri minus 22 (vindshield -35). Po tejto skusenosti som si kupil novu termosku, ponozky a spodky a este musim ist asi na Aljasku a kupit si eskimacke oteplovacky (mozno miestni indiani v ontariu nieco podobne tiez predavaju)
Celkovo mi tie 2 hodiny stacia asi tak na prezretie 1-2 mozno 3 DSO v zavislosti od skrehnutosti prstov. Fotit som v takej kose este naskusal.... ;)

P.S. tych -22 bolo aj pricinou, preco som sa pred par mesiacmi na inom threade tohto fora pytal na domacky zhotoveny stit proti extremalnemu vetru.
Odpovědět