Podzimní a zimní pozorování

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
ladin
Příspěvky: 959
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Podzimní a zimní pozorování

#586

Příspěvek od ladin »

Určitě dám vědět, neznáme to tam a znalost aktuálního stavu sněhové pokrývky se hodí. dík.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
ladin
Příspěvky: 959
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Podzimní a zimní pozorování

#587

Příspěvek od ladin »

Noc ze čtvrtka na pátek na šumavském Zhůří poskytla dobré pozorovací podmínky za poměrně silné inverze, která končila někde v 900m.n.m. Počasí bylo na tuto dobu a polohu velice příhodné, nefoukalo a teplota v 1100m.n.m příjemných 5C, což jsem velice ocenil, protože testuju papírové tištěné mapy z CzSKy, které při větru často lítají všude kolem dokola. Zajímavá byla obloha co se temnoty týče. Po zkušenostech z Jizerek, kde za inverze klesá hodnota SQM o 0.1 až 0.2msa, viz B3 v Jizerkách, jsme na Zhůří čekali hodnoty vysoko nad 21.50. Na místě, přestože u obzoru nebylo po světelných čepicích ani stopy, dosahovaly špičkové hodnoty "pouze" 21.35msa, což bylo nejspíše zapříčiněno airglow, jiné vysvětlení mě nenapadá. Nicméně trochu nižší SQM hodnoty vyvážil výborný seeing, který dovoloval zvětšení až 500x, takže Eskymák a NGC2438 vypadaly jako na těch kresbách. Ze známých objektů jsme delší dobu obdivovali oblíbenou Lebku se skříženými hnáty nebo též Mandrill, která při 90x s OIII vyjeví svou úchvatnou nehomogoní strukturu, rozpostírající se přes 2 zorná 100st pole. Objekt, který bych si rád prohlédl za ještě lepší průzračnosti u obzoru je dvojice interagujících galaxií NGC2129, ve zvětšení 200x byly patrné obě galaktická jádra obklopená slabým halem. Z dalších objektů za zmínku stojí 2 UGC jehly, skoro stejné velikosti a vzevření, UGC1281 a trochu slabší UGC2082, které jistě potěší každé srdce lovce nebeských palačinek. Kompletní výčet objektů je dostupný ve zveřejněném "protokolu" z pozorování na CzSky:

https://www.czsky.cz/observation/10/info

mapka je v druhé záložce:

https://www.czsky.cz/observation/10/chart
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Podzimní a zimní pozorování

#588

Příspěvek od pedrosanchez »

Přeji pěkný den, chtěl bych se zeptat...hodlám pozorovat a fotit i v zimě a trochu si to ulehčit. Nenalezl jsem tu však na to vhodné vlákno (jenom "mráz a technika" z roku 2004) a docela se divím, neboť úskalí to má mnoho. Jde mi o to, že když mám celou sestavu venku, tak zpravidla vyhřívám tubus newtona, zrcadlovku mám připojenou k noťasu a ten jde s baterkou samozřejmě rychle do háje. Když ho mám v síti, tak jednou mi také nějak vykysl (chyba ve spuštění windows nebo co, zkusím jinou prodlužku), ale hlavně se mi mlží jeho obrazovka, takže přes něj mám občas hozenou karimatku, různě si musím sundavat a nandavat rukavice, prostě je to opruz a je mi zima. Rád bych ho měl v chatě v teple.
A zde směřují mé dotazy.

1) Místo na dalekohled mám asi 10 metrů od chatky, kde si mohu v zimě topit. Možná bych ho mohl přiblížit na 5m, ale je tam strom a horší výhled. Do noťasu mám ještě píchlou pointační kamerku, myslíte, že by to fungovalo kdybych měl 10 m dlouhé USB kabely?
Jinak nevím, jak to udělat.

2) Kromě toho pak jdu třeba v noci spát a sestavu nechám venku, následně v boudě...nevadí té elektronice (DSLR, astrokamerka, montáž) taková zima? Když nejsem na zahrádce, mám ty věci uskladněné v chatě, kde v zimě asi může být pod nulou...

Četl jsem tu, že MMyS pozoroval i v -20 C. Já nemám samozřejmě nějaké super kabely a konektory, vše standard. Děkuji vám za případné rady.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3400
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Podzimní a zimní pozorování

#589

Příspěvek od hades »

Nejúčinnější řešení je to ovládat na dálku. Ale zprovoznit to, pokud nemáš zkušenosti s technologiemi (například linux, RaspberryPi, INDI apod.) je běh na hodně dlouhou trať.
Kabely můžeš používat silikonové, ty v mrazu neztuhnou. Ale zase, je lepší mít co nejméně a co nejkratších kabelů, a to bez toho, co jsem zmínil v předchozím příspěvku, dost dobře nejde.
Ještě je možno koupit hotové řešení v podobě Eaglu nebo podobného zařízení (mám dojem že právě teď se něco takového prodává v bazaru).
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Podzimní a zimní pozorování

#590

Příspěvek od MilAN »

Není pak jednodušší to řešit přes vzdálenou plochu a repasovaný NB u montáže v nějakém boxu ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3400
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Podzimní a zimní pozorování

#591

Příspěvek od hades »

Ano, to samozřejmě jde. Když použiješ USB hub a taky nějakou centrální krabičku pro rozvod napájení abys eliminoval velké množství kabelů, které visí z dalekohledu někam k notebooku nebo k rozvodu napájení.
Pedro: kolik kabelů ti k tomu celkově vede? A jakých?
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
DeiL
Příspěvky: 154
Registrován: 15. 08. 2003, 00:38
Bydliště: Rokytá
Věk: 51

Re: Podzimní a zimní pozorování

#592

Příspěvek od DeiL »

Používám PC s USB3 u dalekohledu + lan síť. OD PC vedou dva kabely k dalekohledu. Napájení (DCHUB2 https://deepskydad.com/dchub2) + USB3 k USB Hub(https://www.alza.cz//connect-it-mighty- ... egQAvD_BwE). Přes vzdálenou plochu pak ovládám celý dalekohled. DCHUB nepájí montáž, kameru, ostření, filtrové kolo, do USB Hub vede montáž, kamery, pointace, ostření .. atd. Kabel z USB Hubu pak do PC. Ovladače zařízení ASCOM. Maká to bez problému.
SkyWatcher 150/600 Quattro 150P , EQ6-R. SkyWatcher BKP 130 DS, EQ6-R
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Podzimní a zimní pozorování

#593

Příspěvek od pedrosanchez »

Děkuji Vám všem za zprávu.
Hades - Lukáši tak do toho se asi pouštět nebudu, jsem v tomto ohledu trochu lama. Vidím teda často vás ostatní, že jedete přes Asiair, raspbery pi nebo jak se to jmenuje, ale já na zahrádce ani nemám wifi. Kabely mám následovně. Z chatky tahám prodlužku, do té píchnu montáž a případně notebook na místě. Do noťasu mám kabel ze zrcadlovky v primárním ohnisku a pak kabel z pointační kamerky. Jestli prostě tyhle kabely nemohou být dlouhé jak autobus, tak to beru na vědomí a budu nějak venku s noťasem. Stejně k tomu musím chodit, aby třeba dalekohled nenajel pak do pozice, kde mu v dalším postupu bude bránit noha montáže. Kabely mimo noťas neřeším (např. vyhřívání).
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Podzimní a zimní pozorování

#594

Příspěvek od MilAN »

No, stále jde udělat na rozumnou vzdálenost to nejjednodušší. K montáži dát aktivní HUB, němu napájení, a od něj jeden USB kabel do chatky
Něco na tento způsob :
https://www.czc.cz/hama-hub-7xusb-2-0-s ... 07/produkt
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2185
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Podzimní a zimní pozorování

#595

Příspěvek od astar »

Jen moje zkušenosti z USB 2.0 a aktivním 3.0. S kamarádem, jsme obsluhovali Canon přes 11m USB 2.0 (2x 5m + 1m ) i živý náhled a ani jednou nebyl problém, že by to vypadlo. Další. Připojil jsem kamerku ASI294MC přes USB 3.0 3m a 5m aktivní tedy 8m a taky bez problému.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Hrozno
Příspěvky: 36
Registrován: 16. 09. 2021, 11:50

Re: Podzimní a zimní pozorování

#596

Příspěvek od Hrozno »

Do 10 metrov USB2 bez rusenia je v pohode, inak v Alze predavaju aj dlhsie USB s aktivnym prvkom.
SW EvoGuide 50ED + ASI294MC, pointer ZWO 30F4 MiniScope + ASI120MM Mini,
montaz SW AZ EQ6 Pro, ASIAIR astrocomputer
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Podzimní a zimní pozorování

#597

Příspěvek od pedrosanchez »

Milan, Astar, Hrozno. Díky moc, to je bezva, mám naději. Zkusím si pořídit tento hub. Ovšem asi bude problém sehnat 10m USB 2.0 kabel, abych to dotáhl do noťasu. Mají vesměs jen prodlužovací (male/female).
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Hrozno
Příspěvky: 36
Registrován: 16. 09. 2021, 11:50

Re: Podzimní a zimní pozorování

#598

Příspěvek od Hrozno »

Do toho dlheho kablu pripojis uz len kratky z akoukolvek koncovkou.
SW EvoGuide 50ED + ASI294MC, pointer ZWO 30F4 MiniScope + ASI120MM Mini,
montaz SW AZ EQ6 Pro, ASIAIR astrocomputer
kuceraz
Příspěvky: 584
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Podzimní a zimní pozorování

#599

Příspěvek od kuceraz »

Oživuji téma a přidávám krátký report z 3.12..
Po měsíci se poštěstilo a předpověď vypadala slušně, takže jsem vyrazil do Podyjí.
Po cca 2 hodinách pozorování v lehkém mlžném oparu přišly mraky. Aladin hlásil, že by měly po 2 hodinách zmizet.
Vzhledem k tomu, že se většinou Aladin neplete a já už měsíc nepozoroval, počkal jsem - a stálo to za to.
Jakmile mraky zmizely, obloha byla naprosto perfektní. Zkoušel jsem MHV a to v zenitu dosahovalo 6,8 magnitudy (!).
Ověřoval jsem to na několika hvězdách této jasnosti plus porovnání s jasnějšími hvězdami.
M33 samozřejmě viditelná bočním pohledem.
Nakonec z toho bylo 7h pod oblohou, 20Ah pryč na výhřev nohou a hrozně promrzlé ruce.

Pozoroval jsem:
-Galaxie M77, jeden z posledních Messierů, který mi chybí do sbírky. Viditelná jako malá hvězda obklopená dvěma stupni hala.
-Caldwell 4 (mlhovina Kosatec). Absolutně bez detailů, jen hvězda ponořená v mlze.
-Caldwell 15 (blikající mlhovina). Malý ovál bez detailů, ale její blikání je zajímavé.

Pak klasické objekty - M42, ta nikdy nezklame a s filtrem měla skvělou strukturu. Mezičas jsem vyplnil procházením hvězdokup ve Vozkovi.
Co mě ovšem zklamalo bylo, že jsem vizuálně stále neviděl Koňskou hlavu. Ačkoliv vedlejší plamínek vidím jasně i bez filtru, Koňská hlava prostě ne a ne se objevit. :)
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
ladin
Příspěvky: 959
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Podzimní a zimní pozorování

#600

Příspěvek od ladin »

Na Koňskou hlavu v 250 to chce H-Beta nebo alespoň UHC, ale to 100% víš. 250tka je nejmenší přistroj, ve kterém jsem ji několikrát viděl. Většinou to byla duchařina, tedy jen zářez v mlhovině IC434 na pozadí a chce to vědět, co má člověk očekávat. V 16" už s ní není problém a na vynikající obloze (B3 a lepší) je vidět i bez filtru. Jinak jsem ji zkoušel několikrát za exceletních podmínek vykoukat binolídlákem 40x70, Plamínek evidentní, ale Koňská hlava ani ťuk.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Odpovědět