EQ6-R SynScan

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
jsvatek
Příspěvky: 93
Registrován: 05. 07. 2022, 22:01
Bydliště: Mělník
Věk: 59

Re: EQ6-R SynScan

#481

Příspěvek od jsvatek »

Přesně tak to dělám:
Zapojím kabely , zapnu napájení montáže, zapnu ASCOM ,zkontroluji na setupu svoje údaje, dám vyhledat port a potvrdím. ale montáž není připojená.
Přílohy
ASCOM 4 finální výsledek.png
ASCOM 4 finální výsledek.png (66 KiB) Zobrazeno 4315 x
ASCOM 3.png
ASCOM 3.png (94.9 KiB) Zobrazeno 4315 x
ASCOM 2.png
ASCOM 2.png (94.74 KiB) Zobrazeno 4315 x
Ascom 1.png
Ascom 1.png (94.64 KiB) Zobrazeno 4315 x
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EQ6-R SynScan

#482

Příspěvek od MilAN »

Pokud to nenajde port a nepřipojí, není instalován
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
dex
Příspěvky: 338
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: EQ6-R SynScan

#483

Příspěvek od dex »

Hlavně podle těch fotek do USB není zapojeno nic, zapojena je ručka.
To je trochu matoucí.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EQ6-R SynScan

#484

Příspěvek od MilAN »

dex píše: 15. 07. 2023, 19:14 Hlavně podle těch fotek do USB není zapojeno nic, zapojena je ručka.
To je trochu matoucí.
Pokud se připojuje EQDIR, připojuje se do RJ vstupu pro ručku, Podle kabelu to je převodník = O.K.

Napadá mě jediná možnost . zkusit v počítači jiný USB vstup. Ale nepropojovat v prvním kroku s montáží (tedy nemít do montáže zasunut konektor RJ), jen samotný kabel převodníku zasunout do PC.. Ten by měl počítač detekovat a nainstalovat . A pak normálně klasický postup, a nechatr vyhledat port.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
DNA
Příspěvky: 595
Registrován: 26. 04. 2016, 08:48
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ6-R SynScan

#485

Příspěvek od DNA »

Buď špatný ovladač převodníku, windows ho vidí, ale neumí s ním správně komunikovat. Nebo to může být vadný kabel - přetržený nějaký vodič.
Zkusil bych to přes USB. kabel.
jsvatek
Příspěvky: 93
Registrován: 05. 07. 2022, 22:01
Bydliště: Mělník
Věk: 59

Re: EQ6-R SynScan

#486

Příspěvek od jsvatek »

Ahoj, takto jsem postupoval i v prvním připojení, tak je to popsáno v návodu.
Zkusím jiný USB výstup dle tvého postupu a uvidím, ale mám takový pocit, že jsem to už zkoušel.
Asi se hloupě optám, ten kabel nemusí mít nainstalován nějaký ovladač?
Vím, že je ve Správě zařízení je vidět, je mi jenom divné, že pokud změním číslo COM portu, tak se pokaždé v EQMOD ASCOM setupu to číslo portu při hledání zobrazí, ale jak bych to řekl, ovladač na druhém straně montáže nedetekuje, pokaždé výsledek not Found?
jsvatek
Příspěvky: 93
Registrován: 05. 07. 2022, 22:01
Bydliště: Mělník
Věk: 59

Re: EQ6-R SynScan

#487

Příspěvek od jsvatek »

Ten kabel je úplně nový ale může to být chyba z výroby. Původně jsem to přes USB kabel A-B propojené ale měl jsem problém při zobrazovaní pozice směru montáže ve Stellariu, proto mi byl doporučen kal EQIR
jsvatek
Příspěvky: 93
Registrován: 05. 07. 2022, 22:01
Bydliště: Mělník
Věk: 59

Re: EQ6-R SynScan

#488

Příspěvek od jsvatek »

Pardon, kabel QEDIR
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4148
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ6-R SynScan

#489

Příspěvek od biker.fm »

EQ6-R ma eqdirect primo v sobe. Proc se tady resi propojeni pres rucku atd ?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Cottam
Příspěvky: 25
Registrován: 13. 01. 2021, 18:43
Bydliště: Ústí nad Labem
Věk: 57

Re: EQ6-R SynScan

#490

Příspěvek od Cottam »

Ahoj,
rozhodně nejsem ten, kdo by měl někomu radit, ale dle příspěvku #348 a níže z této diskuze jsem montáž bez problémů rozchodil. SynScanPro používám pouze k ustavení montáže a dále již montáž řídím přes Stellarium. Žádné WIFI, vše kabelem od tiskárny.
Dobson GSO 10", SW 200/1000 PDS, SW 80ED, SW EQ-6 R PRO, Canon 6Dm, Canon 600Dm.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EQ6-R SynScan

#491

Příspěvek od MilAN »

Tady se ale žádné propojení přes ručku neřeší - to si jen někdo myslel, že tam je připojená ručka
-------------
WIN si kabel po jeho připojení najdou - zrovna tak jak to dnes udělají s jiným zařízením , které mají ve své databázi zařízení. A ASCOM po zapojení prohledává porty a sám si ho zase najde. Je úplně jadno, jaký COM tam napíšeš, ASCOM si ten správný najde a zařízení připojí. Pokud ne, tak je to pro něho neznámé zařízení.

.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
jsvatek
Příspěvky: 93
Registrován: 05. 07. 2022, 22:01
Bydliště: Mělník
Věk: 59

Re: EQ6-R SynScan

#492

Příspěvek od jsvatek »

Ahoj,
tak ani níže uvedená varianta nezabrala, tak nevím zdali nemám objednat jiný kabel???

Napadá mě jediná možnost . zkusit v počítači jiný USB vstup. Ale nepropojovat v prvním kroku s montáží (tedy nemít do montáže zasunut konektor RJ), jen samotný kabel převodníku zasunout do PC.. Ten by měl počítač detekovat a nainstalovat . A pak normálně klasický postup, a nechat vyhledat port.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: EQ6-R SynScan

#493

Příspěvek od hades »

Kluci, já tam pořád vidím špatnou rychlost, nemá to být 9600 baudů ale 115200 baudů. Proto to najde port, ale nepřipojí se, protože nedostane srozumitelnou odpověď od toho převodníku.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EQ6-R SynScan

#494

Příspěvek od MilAN »

Myslíš, že to mají oni v návodu špatně ? Možná to tak platí pro SW USB připojení, ale pro EQDIR mají v návodu 9600 . Mě to také běhá na 9600, a to mám už 3 kabel a 2 NB a 2 systém WIN a tohle se nemění. Mám Win 10, a montáž AZ- EQ6. Ale není nic jednoduššího než zvolit jinou rychlost a nechat vyhledat port. Při správné rychlosti ho najde, jinak jen hledá a nic.
Nevím, jak je převodník instalovaný, zda-li se našel . Pak by si EQMOD našel i port....Jenže těch informací je málo, žádný obrázek, žádná chybová hláška, jen informace, že to nějak nejde. Nevíme kde ani co, typ a výrobce kabelu, k tomu driver...... Tohle už jde mimo mě, takhle se komunikovat nedá. Jsou tu desítky uživatelů , kteří nemají na montáži poslední verzi s USB, a nikdo nemá problém s kabelovým připojením. A hlavně nikdo při instalaci nepotřeboval nějak manipulovat s nějakým nastavením.....
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
jsvatek
Příspěvky: 93
Registrován: 05. 07. 2022, 22:01
Bydliště: Mělník
Věk: 59

Re: EQ6-R SynScan

#495

Příspěvek od jsvatek »

Ahoj Milane a ostatní, kteří jste se zúčastnili diskuse tohoto fóra k mé problematice,
tak konečně po dlouhé době sklízím tzv. ovoce. Měl jsi pravdu, návod pro novou montáž EQ6-R PRO, není ideální.
Vrátil jsem se k USB kabelu a zatím vše funguje precizně, před tím ale přecházelo, že jsem všechny ovladače, SW jako např. Stellarium odinstaloval a další související ovladače a programy, které jsem v zoufalosti instaloval abych docílil správné polohy směru montáže v mapě Stellaria. Smazal jsem vše i v registrech operačního systému WIN 10.
Použil jsem ten návod, který jsem stáhnul ze zahraničního fóra a který jsem již jednou posílal v příloze.
Posílám ještě jednou ale pouze výtažek pro nastavení ASCOM, skutečně to podle tohoto návodu funguje, mohl by se hodit i ostatním.
Můj postup:
- Instalace ASCOMPlatform66.exe
- Instalace EQASCOM_V200w_Setup.exe
- Propojení kabelu USB A-B mezi PC a montáží
- Nastavení hodnot u portu ve Správce zařízení WIN 10 dle přílohy
- Přes spuštění Toolboxu EQMOD nastavení hodnot v ASCOM setup dle přílohy
- Zapnutí montáže
- Zkusit vyhledávaní COM portu (tlačítko dalekohledu) v ASCOM setup
- Uzavřít ASCOM setup poře tlačítko OK
- Spustit v Toolboxu ASCMOM connekt
- Nastavení hodnot dle přílohy
- Vyzkoušení pohybu montáže přes ovládací kříž W, N, E, S
- Instalace Stellaria (poslední verze stellarium-23.2-qt6-win64.exe
- Připojení dalekohledu ve Stellariu dle videa z YouTube, dovolil jsem jednotlivé snímky přeložit do češtiny a také posílá v příloze.
Osobně si myslím, že montáž EQ6-R PRO, která má již dva výstupy a to USB, a RS232, funguje již tak, že výstup USB funguje pro komunikaci mezi PC a montáži a výstup RS232 (NET výstup) funguje již pouze pro ručku.
Přílohy, která posílám v příloze jsem se snažil přeložit do češtiny já, za chyby se omlouvám, jsem ročník 1965 a já jsem se musel bohužel učit jiný jazyk.
Snad to někomu v budoucnu pomůže.
Jinak co je pro mě strašně důležité, je vaše ohromná podpora, kterou jste mi věnovali, strašně si toho moc vážím, skutečně obdivuji vaši trpělivost a za to vám všem ještě jedou mnohokrát děkuji, moc jste mi pomohli.
Těším se na další komunikaci s vámi, byl bych docela rád kdybych vás někdy osobně potkal hlavně Milana a Hadese a poděkoval vám.

Posílám níže uvedenou citaci od Milana, která je stručná, jasná a výstižná, ale musí zkrátka všechno fungovat.
Zapojím kabely , zapnu napájení montáže, zapnu ASCOM ,zkontroluji na setupu svoje údaje, dám vyhledat port a potvrdím. Tím je instalováno.
Odpovědět