EQ6-R SynScan

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ6-R SynScan

#331

Příspěvek od Pidrman »

Hlavně vždy ukončuj pozorování vrácením montáže do parkovací pozice ( polárku ) přes příkaz v EQ modu !!!! a pak až ukončuj aplikace potažmo Stellarium s EQmodem ( montáž vypínám až poslední ) Sám jsem to nezkoušel, ale třeba si EQmod pamatuje poslední pozici dalekohledu ( Při výpadku napájení PC, notebooku, montáže atd. by to bylo i dobrý )
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ6-R SynScan

#332

Příspěvek od Pidrman »

Jo a ručku do montáže vůbec nepřipojuj. Ať příkazy dává pouze PC přes EQ mod.

Klidně cinkni, pokecáme 602 785 437. Popíšu ti mé zkušenosti.
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2239
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: EQ6-R SynScan

#333

Příspěvek od juh »

jsvatek píše: 31. 08. 2022, 10:37... až bude vhodná příležitost k pozorování, hned to vyzkouším a dám vědět ...
To musí fungovať aj bez toho, aby sa ďalekohľad musel preniesť niekam pod oblohu. Jednoducho, EQMOD a Stellarium musí ukazovať rovnakú pozíciu, rozdel v súradniciach tam nemôže byť žiadny.
Ako tak pozerám predchádzajúce príspevky, ako to máš celé nakonfigurované? Píšeš tam, že ako prvý spúšťaš EQMOD. Zo Stellaria ovládaš montáž ktorým driverom
  • cez EQMOD ASCOM
  • alebo cez Skywatcher ASCOM
  • alebo ešte nebodaj natívne ovládačom Stellaria
?
Uživatelský avatar
Rikky
Příspěvky: 610
Registrován: 01. 07. 2020, 00:29
Bydliště: Ostrava
Věk: 55

Re: EQ6-R SynScan

#334

Příspěvek od Rikky »

Zdravím všechny
Vzhledem k tomu, že jsem zde nenašel odpověď, prosím znalé o radu.
Jedná se o používání Go-To u EQ6-R Pro v omezeném prostoru (např. balkón), kdy montáž je ustavena jen Driftovou metodou a nelze jí plnohodnotně využívat k pohybu ve všech osách. Vzhledem k tomu, že balkón neumožnuje ani ustavení dalekohledu do Home position, jak můžu efektivně nastavit aligment aspoň na 1 hvězdu? Nastavení bych prováděl přes ručku.
SW N 245/1200, EQ6.R SynScan Go-To, ZWO ASI224MC, ADC Omeg., N 130/650 EQ3, Levenhuk BASE 25-75x70, DELTA OPTICAL ENTRY 10x50, mono Levenhuk ATOM 10x42. Canon 450D/Tamron 18-200mm.
Astrofotky.cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EQ6-R SynScan

#335

Příspěvek od MilAN »

Vybereš alignment na 1 hvězdu a vybešeš následně hvězdu, kterou vidíš z balkonu a na kterou to půjde. A to nejlépe i v oblasti, kterou chceš pozorovat. A pokud máš ustavenou montáž Scheinerovou (driftovou) metodou, tak není problém. Vždyť je to klasická a přesná metoda.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Rikky
Příspěvky: 610
Registrován: 01. 07. 2020, 00:29
Bydliště: Ostrava
Věk: 55

Re: EQ6-R SynScan

#336

Příspěvek od Rikky »

To jo. Takhle jsem to zkoušel ale montáž šla právě úplně jinam-dolů na zábradlí.
SW N 245/1200, EQ6.R SynScan Go-To, ZWO ASI224MC, ADC Omeg., N 130/650 EQ3, Levenhuk BASE 25-75x70, DELTA OPTICAL ENTRY 10x50, mono Levenhuk ATOM 10x42. Canon 450D/Tamron 18-200mm.
Astrofotky.cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EQ6-R SynScan

#337

Příspěvek od MilAN »

Pokud nejde použít Home pos. a nechceš použít jinou parkovací polohu( což může být trochu složitější nebo nějaký problém), tak uvolni ustanovky, dej v alignmentu najet na požadovanou hvězdu, hlídej si, aby dalekohled nenarazil a až skončí motorický manévr, tak namiř ručně dalekohled na danou hvězdu, zaaretuj osy a potvrď alignment. A dál už GoTo.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Rikky
Příspěvky: 610
Registrován: 01. 07. 2020, 00:29
Bydliště: Ostrava
Věk: 55

Re: EQ6-R SynScan

#338

Příspěvek od Rikky »

Sláva M. Sláva M. Tohle je přesně ono. Jak triviální a jasné vyřešení. To jsou ty léta a hromada zkušeností.
Děkuji moc MilANe ;)
SW N 245/1200, EQ6.R SynScan Go-To, ZWO ASI224MC, ADC Omeg., N 130/650 EQ3, Levenhuk BASE 25-75x70, DELTA OPTICAL ENTRY 10x50, mono Levenhuk ATOM 10x42. Canon 450D/Tamron 18-200mm.
Astrofotky.cz
jsvatek
Příspěvky: 93
Registrován: 05. 07. 2022, 22:01
Bydliště: Mělník
Věk: 59

Re: EQ6-R SynScan

#339

Příspěvek od jsvatek »

Ahoj Pidrmane,
mnohokrát děkuji za nabídku s možností ti zavolat. Vyřešil jsem problém A (montáž směrující k polárce) a nastal problém B, ustanovení na tři hvězdy, včetně zaparkování montáže, ale chci to ještě jednou vyzkoušet, až budou zase vodné pozorovací podmínky.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EQ6-R SynScan

#340

Příspěvek od MilAN »

Pokud mohu doporučit, nedělej alignment na 3 hvězdy, ale jen na 2. Většinou si tím ušetříš zbytečné problémy
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Koblizek
Příspěvky: 258
Registrován: 28. 03. 2004, 23:39
Věk: 46

Re: EQ6-R SynScan

#341

Příspěvek od Koblizek »

Zdravíčko milí kolegové, dovolím si začátečnický dotaz.

Myslíte, že lze věřit ukazateli vyrovnání montáže EQ-6R do vodorovné roviny, který je přímo na ní umístěn(takový ten malý terčík s bublinkou...)?

Před chvílí mi to nedalo(měl jsem nohy stativu každou jinak dlouhou, ale bublinku přesně uprostřed!) a vyrovnal jsem raději samotnou základnu na vrcholku stativu, na kterou se montáž umísťuje, poté umístil hlavu montáže, dotáhnul a samozřejmě, že bublinka je zcela mimo. Krom toho mi nenajížděla montáž přesně na vybrané objekty, ale kousek bokem a vždy úplně stejně i po provedení plate solvingu a synchronizaci. Ustavení na polárku atd, proběhlo vždy co nejpřesněji s užitím Polemasteru. Proměřil jsem stativ se zasunutými teleskopickými nožkami a cela sestava je symetrická. Podlaha balkonu je malinko vyspádovaná, ale korekce je vidět na nožkách stativu a odpovídá měření mojí stavební vodováhou. Bohužel uložení té malinké vodováhy na montáži nemám možnost posoudit, je možné, že je její osa vůči ose základny montáže nakloněna a tudíž ukazuje chybně.

Mohu brát ustavení upevňovací základny montáže jako to jediné vhodné? Nemohu najít vhodné měříci body na montáži samotné... Posoudit kolmost, rovinnost a vzájemnou souosost dosedacích ploch jak na stativu, tak na montáži bohužel neumím.
T-S 125/975mm DUBLET APO redukce na 780mm; C2-12000A
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: EQ6-R SynScan

#342

Příspěvek od hades »

Ne, ta libela, co je na hlavě montáže, není přesná. V mém případě je dost mimo, porovnával jsem to s libelou ve stativu Berlebach. A stativ byl vyrovnán podle klasické zednické vodováhy.
Pokud sebou ale nechceš do terénu tahat zednickou vodováhu, mohu doporučit nákup kulaté libely, třeba takovéto: https://www.aliexpress.com/item/1005002442450680.html
Každopádně nějaké zcela přesné postavení stativu dle vodováhy je zbytečné, hlavní je, aby ti RA osa směřovala k pólu. A stativ aby byl tak rovně, aby se při přejezdu dalekohledu nepřevrátil
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 517
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ6-R SynScan

#343

Příspěvek od stmare »

Tady se moc nechci hádat, zatím na to nemám zkušenosti. Jenom mi nedávno nenajížděla montáž přesně, vlastně byla úplně mimo. Ustavoval jsem na 2 hvězdy. Pak jsem si všiml, že to nemám vodorovně (asi klesla noha, nebo jsem se domníval, že je bublina uprostřed) a vyrovnal jsem to. Pak se mi teprve podařilo dosáhnou malé chyby el a az v řádu několika minut.
Osobně bych teda zatím vyrovnával bublinu co nejvíc doprostřed, ať vyloučím tento faktor nepřesnosti, tedy alespoň do doby, než zjistím, že to bylo něco jiného.
Jinak u té EQ6 mám problém ten, že vůbec nevím, kde bublina je, dokud ji nemám alespoň poblíž středu. Možná tedy zkusím než nasadím montáž si dát normální podélnou vodováhu na stativ. Věřím, že to vychytám :D
(a nebo se nejprve podívám, jak to dělají kolegové fotografové kolem mě a pak si to teprve půjdu postavit)
SW 100ED APO, EQ6-R, Nikon D5600 mod
https://astro.marencik.cz
Uživatelský avatar
Koblizek
Příspěvky: 258
Registrován: 28. 03. 2004, 23:39
Věk: 46

Re: EQ6-R SynScan

#344

Příspěvek od Koblizek »

To Hades.

Děkuji za doporučení. Pořeším to.

Již jsem si všimnul, že tu kdysi bylo vlákno na téma ustavení montáže. Skutečně by mělo stačit ustavit RA osu přesně a je vyřešeno. Korekce nepřesnosti ustavení vodorovné roviny bude eliminována přesným nastavením polární osy na NCP. Chápu-li to správně.

Nicméně, pokud nemá vodorovné ustavení vyloženě zásadní vliv na přesnost najetí, musím se ptát, proč mi montáž najížděla se stále stejnou "chybou" v RA i DEC na daný objekt. Ta chyba byla řádově 19´a pravda objekt byl vždy v zorném poli kamery. Takže nic zásadního se nestalo a "najetí" na střed zorného pole byl otázkou několika "šťouchů" a o zbytek se postaral PHD2.

Někde se psalo, že je nutné nastavit v ASCOM EQMODu pro ovládání montáže epochu natvrdo na J2000 a takto nastavené to načíst do všech ovládacích programů. To znamená pro najíždění především do aktuálně používaného SW-planetária (Stellarium, CdC(používám), čehokoliv)
T-S 125/975mm DUBLET APO redukce na 780mm; C2-12000A
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EQ6-R SynScan

#345

Příspěvek od MilAN »

Pánové, hlavně jestli si dovedete zdůvodnit, proč musí být stativ - tedy jeho hlava vodorovně. Pokud potom hýbete ustavovacími šrouby azimutu a výšky, , tak je přeci úplně jedno , jak je stativ před tím postaven. A je úplně jedno, jestli polárně ustavujete montáž pomocí oněch šroubů pro alt a az hlavy, nebo výsuvem nohou.
Staré a větší montáže nemají vůbec pohyblivou hlavu a ustavují se pouze pomocí 3 šroubů základny = obdobně, jako výsuvem nohou.
A hlavně, pokud špatně najíždí GoTo, tak to s problémem, který tu řešíte, naprosto nesouvisí. Vy si totiž problém s ustavením a inicializací GoTo komplikujete nějakými vymyšlenými podmínkami a děláte úkony, naprosto zbytečné. K žádné větší přesnosti nebo dokonalosti z principu nemohou vést, ale stále se nachází jedinci, kteří tou rozvinují teorii dokonalosti
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět