EQ6-R SynScan

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
jsvatek
Příspěvky: 93
Registrován: 05. 07. 2022, 22:01
Bydliště: Mělník
Věk: 59

Re: EQ6-R SynScan

#496

Příspěvek od jsvatek »

Ještě ty přílohy, tak soubor Jak připojit dalekohled ke Stellarium je moc velký, pokud budete mít někdo zájem mohu poslat emailem,
Přílohy
Návod EQ6-R Pro.zip
(128.98 KiB) Staženo 139 x
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EQ6-R SynScan

#497

Příspěvek od MilAN »

Jsem rád, že se ti to podařilo.
Trestuhodný je ale přístup SKY Watcherů. Pokud opatří montáž vstupem USB a dodají k tomu i kabel, stačilo přiložit jednoduchý návod.:

1/ pokud chcete připojit montáž přes ASCOM, použijte přiložený USB kabel - převodník(USB A/B). Nepoužívejte EQ DIREKT (USB-RJ45)
2/ k postupu instalace použijte originální návod ASCOM - EQMOD a v setupu změňte baudrate na 115200
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
jsvatek
Příspěvky: 93
Registrován: 05. 07. 2022, 22:01
Bydliště: Mělník
Věk: 59

Re: EQ6-R SynScan

#498

Příspěvek od jsvatek »

Přesně tak Milane,
ještě jednou děkuji.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2240
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: EQ6-R SynScan

#499

Příspěvek od juh »

Musím sa priznať, že som v tomto príspevku "Re: EQ6-R SynScan #474 Příspěvek od jsvatek" nechápal, z akého dôvodu je strčený kábel do portu "Hand control", keď je tesne pod ním USB port. Už to chápem.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: EQ6-R SynScan

#500

Příspěvek od hades »

Taky jsem rád, že se nakonec povedlo. No a pokud mě chceš potkat osobně, tak stačí sledovat toto vlákno: MHV (Mezní hvězdná velikost)
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
jsvatek
Příspěvky: 93
Registrován: 05. 07. 2022, 22:01
Bydliště: Mělník
Věk: 59

Re: EQ6-R SynScan

#501

Příspěvek od jsvatek »

Ahoj Hadesi,
ty fotky jsou z jakého setkání?
Poznal jsem tam pana Zahájského.
jsvatek
Příspěvky: 93
Registrován: 05. 07. 2022, 22:01
Bydliště: Mělník
Věk: 59

Re: EQ6-R SynScan

#502

Příspěvek od jsvatek »

Ještě jeden dotaz pro všechny, konečně se chci věnovat astrofotografii, není to sice součást tohoto vlákna ale chci se přesto optat, který SW je nelepší na pořizování fotek a následně jejich zpracování. Já mám v současné době nainstalován SW N.I.N.A.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: EQ6-R SynScan

#503

Příspěvek od hades »

Ano, je to setkání, které se koná dvakrát do roka, na jaro a na podzim. Když budeš sledovat to vlákno, tak se tam brzo dozvíš termín podzimního setkání.
A k tomu SW, NINA je dobrá volba, pro Windows se ještě často používá Astro Photo Tool, a pod linuxem je populární KStars/Ekos. Ale to už je diskuze do jiného vlákna, takže poprosím o pokračování v této sekci: viewforum.php?f=44
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
jsvatek
Příspěvky: 93
Registrován: 05. 07. 2022, 22:01
Bydliště: Mělník
Věk: 59

Re: EQ6-R SynScan

#504

Příspěvek od jsvatek »

Mnohokrát děkuji za info.
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1132
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: EQ6-R SynScan

#505

Příspěvek od mike »

hades píše: 17. 07. 2023, 09:19 Ano, je to setkání, které se koná dvakrát do roka, na jaro a na podzim. Když budeš sledovat to vlákno, tak se tam brzo dozvíš termín podzimního setkání.
A k tomu SW, NINA je dobrá volba, pro Windows se ještě často používá Astro Photo Tool, a pod linuxem je populární KStars/Ekos. Ale to už je diskuze do jiného vlákna, takže poprosím o pokračování v této sekci: viewforum.php?f=44
Pro úplnost doplním, že termín nejbližšího MHV už je známý (13.-15.10., pro nedočkavé od 12.10.).
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
lafatpav
Příspěvky: 104
Registrován: 10. 04. 2023, 12:28

Re: EQ6-R SynScan

#506

Příspěvek od lafatpav »

Zdravím, měl bych takový dotaz k ustavení EQ6-R montáže. Kamarád si teď koupil novou a poprosil mě o pomoc při sestavení. A při tom jsme narazily na podivný problém. Když jsme pomocí šroubů pro nastavení sklonu-zeměpisné šířky nastavily montáž tak, že ta červená šipka na stupnici v okénku ukazuje cca požadovaných 49°, zdálo se nám už od pohledu, že montáž je nakloněna málo. Pak jsme na ni posadili dalekohled v přibližně parkovací poloze a opět se nám hned zdálo, že sklon je příliš malý. Nedalo mi to a vedle jsem pro porovnání postavil moji montáž EQ35-M, kterou mám nastavenou pomocí polemasteru a opravdu sklon té EQ6 byl mnohem menší. Sehnali jsme digitální sklonoměr a když změříme sklon zaparkovaného dalekohledu vůči zemské rovině, ukazuje to jen sotva 30°. Teprve když jsme pomocí tohoto sklonoměru zvedli pomocí šroubů sklon-zem. šířku na opravdu 49°, zdálo se nám to správně. jenže teď ta šipka v okénku ukazuje skoro 70°... Čemu tedy věřit? Nemusí se ta červená šipka ukazatele sklonu napřed nějak kalibrovat? Nebo mohlo dojít převozem k nějakému poškození nebo uhnutí tohohle ukazatele, že teď ukazuje o cca 20° více? Samotná montáž se zdá, že funguje normálně, jen tento mechanický ukazatel je nějak podivný. Díky
Naposledy upravil(a) lafatpav dne 20. 08. 2023, 13:36, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: EQ6-R SynScan

#507

Příspěvek od hades »

Věř realitě a ne špatně "zkalibrované" šipce na montáži. Moje EQ6-R ukazuje taky trochu jinou hodnotu, ale jen o 2°. Důležitě je to mít správně nastavené na Polárku a ne správně podle stupnice. Bylo by to asi na reklamaci, ale já bych na to kašlal. A kdyby ho to přece jen trápilo, tak nejspíš nebude velký problém to podomácku opravit.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
lafatpav
Příspěvky: 104
Registrován: 10. 04. 2023, 12:28

Re: EQ6-R SynScan

#508

Příspěvek od lafatpav »

Jako, taky to asi řešit nebudeme a pokud bude vše jinak fungovat, tak tenhle mechanicky ukazatel může ukazovat chybně. Spíš bych právě čekal třeba do těch 5°odchylku, ona ta stupnice stejně není nijak přesná, jen těch 20°rozdíl se mi zdá už dost. Tak si prostě kamarád bude muset pamatovat, když ji někam bude převážet, aby nastavil o 20°víc, než kolik ukazuje tahle šipka :)

Jako podobnou nepřesnost jsem zaznamenal u té EQ6 ale i té mé EQ35 s tou bublinkou na vypolohování stativu do roviny. Když samostatnou vodováhou vyrovnám samotný stativ a zkontroluju to ještě takovou podobnou větší kulatou vodováhou s bublinkou, tak pak když na takto vyrovnaný stativ posadím hlavu montáže, tak ta bublinka v téhle hlavě je vždycky mimo, nikdy to nesouhlasí.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: EQ6-R SynScan

#509

Příspěvek od hades »

No a bude ji vozit do velmi rozdílných lokalit? Protože v rámci ČR je ten rozsah cca 48-51 a to na té montáži může mít nastaveno neustále.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1132
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: EQ6-R SynScan

#510

Příspěvek od mike »

Mně ta ručička při správném nastavení ukazuje někam těsně pod 60˚, ale vědu z toho nedělám, stejně pak dělám pokaždé ustavení a nějakou nepřesnost do toho zanese i nerovnost terénu. A jak píše hades, mám ji trvale v pracovní poloze a nevracím ji pokaždé zpátky do té původní, ve které přišla (IIRC odpovídá asi tak 40° zeměpisné šířky, ale nevzpomenu si, jestli to bylo 40° podle ukazatele nebo podle skutečnosti). Sice používám "pack in a bag" pozdro s původní mirelonovou výplní krabice (nebo co to je přesně za materiál), ale stačilo na správných místech trochu vydlabat prořezávacím nožem a pasuje tam úplně v pohodě. Stejně jsem musel vydlabat díry na ty šrouby pro nastavení azimutu, protože ty také nechci pokaždé znovu našroubovávat a vyšroubovávat.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Odpovědět