Seeing - co jej ovlivňuje

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Uživatelský avatar
vasek
Příspěvky: 210
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Seeing - co jej ovlivňuje

#1

Příspěvek od vasek »

Prda napsal: Jediné vysvětlení je to proudění z jihu (tedy plno vody), teplotní inverze (na horách 13, u nás 5 stupňů) a velké teplotní rozdíly mezi dnem a nocí (u nás ve dne jsem naměřil 18.3, nad ránem 0.2). ..hmm, vlastně je to dost důvodů na to, aby to nebylo úplně ono. Co vy na to?
No nejsem si jistý. Já jsem pozoroval 29./30. na horách(1315mnm, Jeseníky)a večer bylo 5°C, ráno 0°C(kaluže zamrzlé). V údolí o moc chladněji nebylo. Přes noc se valila občas mlha(od JZ) a na pár hodin se i zatáhlo(23:30SEČ-01:30SEČ). Seeing nic moc, ale na Marsu(max.zv.89x) jsem byl spíš omezen větrem, který tam pěkně fučel a cloumal mi s montáží. Nějaké detaily, ale vidět byly. Možná za takovýchto podmínek je nadmořská výška při pozorování planet výhodou? Nicméně Deepsky, bylo z nejlepších mého života.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Seeing - co jej ovlivňuje

#2

Příspěvek od VK »

Za takovýchto podmínek větší nadmořská výška výhodou není (především malé zvětšení).

Seeing se vyjadřuje jako poloměr kotoučku, do kterého se rozmaže bodový obraz hvězdy, v úhlových vteřinách. Běžně je 3". Pokud nemůžeš seeing skutečně měřit, nemůžeš ani porovnat seeing na různých stanovištích - leda subjektivně za co nejlepší dokumentace. Ovšem subjektivní posouzení je do jisté míry závislé na pozorovateli. Dva lidé se mohou v určité míře lišit. Hlavně je ale subjektivní posouzení jen kvalitativní, nanejvýš polokvantitativní. Značné možnosti dává ve srovnání se staršími postupy CCD-kamera.

V. K.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Seeing - co jej ovlivňuje

#3

Příspěvek od MaG »

Subjektivně vzato 29. 10. (850 mnm) byl obraz za velkého větru poměrně dobrý, zatímco za stejného větru 30. 10. (600 mnm) byl horší. Jinak máš pravdu, je to značně neobjektivní.

Poněkud lepší by bylo říci, že vysoko v horách je řidčí vzduch, tudíž bude lepší obraz, než v nižších polohách.

Když jsme u toho - dnes nefouká a vypadá to tedy na opravdu dobrý obraz, jděte ven :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Seeing - co jej ovlivňuje

#4

Příspěvek od MP »

MaG napsal:
Když jsme u toho - dnes nefouká a vypadá to tedy na opravdu dobrý obraz, jděte ven :-)Vcera take nefoukalo, pres pozdni hodinu jsem sel ven a ono se zatahlo. Tak mam jen jeden malinky obrazek :

"Bezpocitacova konfigurace" : Mak 127, Vixen LV 2.5mm, DV kamera, slozeno cca 1000 snimku z videa.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Seeing - co jej ovlivňuje

#5

Příspěvek od MilAN »

MaG napsal: Poněkud lepší by bylo říci, že vysoko v horách je řidčí vzduch, tudíž bude lepší obraz, než v nižších polohách.

Dej tuhle tezi jako anketu.
Já jsem 100% proti.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Seeing - co jej ovlivňuje

#6

Příspěvek od MaG »

Pokračuji raději v tomto tématu - snad lépe vyhoví. Vážně by mně zajímal bližší pohled na tuto problematiku.

Tedy - vlivy na seeing - jsou nějaké exaktně popsány?

- tlak vzduchu
- proudění vzduchu
- teplota
- vlhkost
- jiné?

Opravdu mně nejde do hlavy, proč by na vysokém kopci měl být obecně vzato stejný či třeba i horší seeing.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Seeing - co jej ovlivňuje

#7

Příspěvek od MilAN »

Úplně stručně - špatný seeing je zapřičiněn turbulencí atmosféry. A na ni mají vliv :

- změny tlakových poměrů - přechody front
- vícevrstvé proudění různě teplých vzdušných mas
- velké teplotní rozdíly den/noc
- pohyb vzdušných mas po úbočích kopců , stoupavé /klesavé proudy
- oblasti s různou tepelnou vodivostí - ve směru pozorování /skály, les, vodní plochy, zástavba /
- místní zdroje tepla zapřičiněné lidskou činností
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11606
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Seeing - co jej ovlivňuje

#8

Příspěvek od Psion »

Dnes hlásí "zdenek" vynikající podmínky pro pozorování Marsu - zv. 500x na dalekohledu Newton 250/1250 bezproblémové a kotouček je prý skoro jako fotka.
Uživatelský avatar
alex.sky
Příspěvky: 504
Registrován: 18. 12. 2010, 17:36
Bydliště: Příbor, CZ

Seeing - co jej ovlivňuje

#9

Příspěvek od alex.sky »

Včera som si chcel pozrieť Mars - sme sa (Nové Zámky - SK) náhle dostali do bezoblačného pásma, medzi frontálne systémy, tak som si narýchlo vyložil ďalekohľad, a po hodine (okolo 21.hod) pozrel Mars. Bol ale taký mizerný obraz, že som si musel pozrieť seeing - a to nasledovne:
na NW 254/1200 som nasadil barlow 2x a 7mm Plossl - zväčšenie teda cca 340, vtedy je to krásne viditeľné, presne podľa animácie:
http://uk.geocities.com/dpeach_78/pickering.htm
Výsledok: dal by som na to takú Pickeringovú dvojku/10.
Myslím si, že to (pre vizuálne pozorovanie) presne nie je potrebné určiť - možno to bolo bližšie k trojke, ale na tom vôbec nezáleží, pretože som videl, že to môžem hneď zabaliť   :(
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://www.gymnz.sk/ameleg
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

Seeing - co jej ovlivňuje

#10

Příspěvek od ivanmsk »

Na prilozenej snimke slnecnej fotosfery su viditelne jednotlive oblasti "rozbite" seeingom vedla ostrych oblasti.
Co by bolo asi zaujimave, je skumanie velkosti tychto pohybujucich sa oblasti a rychlost ich zmien.
Obrazok je vybrany zo serie snimok CCD kamerou astropix 1.4 zhotovenych na patrolnom dalekohlade Clark v Ondrejove v ramci testov kamery. Kedze to bolo snimane okolo obeda, seeing bol "skvely".
http://www.szaa.sk/galeria/f0780_050624_125809.jpg

Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
Prda
Příspěvky: 101
Registrován: 04. 09. 2003, 22:10

Seeing - co jej ovlivňuje

#11

Příspěvek od Prda »

Psion napsal: Dnes hlásí "zdenek" vynikající podmínky pro pozorování Marsu - zv. 500x na dalekohledu Newton 250/1250 bezproblémové a kotouček je prý skoro jako fotka.
Podle Zdeňkova profilu zřejmě pozoroval SV kousek od Brna. Já jsem to zkoušel kolem 21:30 cca 50km JJV od Brna a seeing dle Antoniadiho byl 4 (poor seeing). JetStream nebyl skoro žádný, bezvětří, slabý opar, žádné přechody front, vliv tlakové výše, ne až tak velké rozdíly mezi teplotami ve dne v noci (klesání teploty velmi pozvolné), vliv lokální lidské činnosti vyloučen. Pouhým pohledem na hvězdy ještě okolo 50° bylo vidět mihotání. Asi kolem 22:30 se dostavila nízká oblačnost z mlh (inverzní počasí), odhaduju, že byla ve výšce kolem 800m. Vše, co popisuju, koresponduje s údaji na meteowebech. Tak já už fakt nevím. Byla splněna celá řada globálních podmínek, díky kterým by seeing neměl být tak špatný. A pokud zdeněk měl seeing dobrý a já pouze 50km od něj spíš nic, než moc, pak se budu muset zaměřit více na lokální rozdíly nebo podmínky velmi blízko nad povrchem.
Nakonec to dopadne tak, že místo sledování hromady kritérií za počítačem na internetu se oplatí vyjít ven a jednoduše to zkusit :)
Uživatelský avatar
Prda
Příspěvky: 101
Registrován: 04. 09. 2003, 22:10

Seeing - co jej ovlivňuje

#12

Příspěvek od Prda »

alex napsal: Včera som si chcel pozrieť Mars - sme sa (Nové Zámky - SK) náhle dostali do bezoblačného pásma, medzi frontálne systémy (
Včera, tj. 8.11.2005 se žádné výrazné přechody front nekonaly. Pouze se převalovala nízká oblačnost z mlh. Je to krásně vidět na snímcích z NOAA družic. A ráno už byla deka skoro všude. No ale souhlasím s tebou, že to včera nestálo za moc.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Seeing - co jej ovlivňuje

#13

Příspěvek od zdenek »

Vcera byl aspon u nas seeing opravdu velmi, velmi dobry.
Udelal jsem snad zatim nejlepsi foto Marsu. Az to budu mit prezvykano, tak se pochlubim.
Je ale pravdou, ze je to do znacne miry silne lokani zalezitost. Kopce, pole, souvislejsi zastavba (ze zkusenosti v lete dokonce i dalnice cca 3km od mista pozorovani), to vse ma vliv. Mnohdy staci i mnohem mene nez 50 km. Takze jedina rada je - pozorovat a zkouset. Obecne se da alespon orientacne odhadnout seeing z mihotani hvezd, nad pohled do dalekohledu ale asi neni.
Uživatelský avatar
alex.sky
Příspěvky: 504
Registrován: 18. 12. 2010, 17:36
Bydliště: Příbor, CZ

Seeing - co jej ovlivňuje

#14

Příspěvek od alex.sky »

SEEING - AKO POSÚDIŤ VOĽNÝM OKOM  ::)

Dá sa odhadnúť seeing podľa ligotania hviezd?
Pozoroval niekto súvislosti medzi stupňami seeingu, (napr. podľa Pickeringovej stupnici) a voľným okom pozorovateľným ligotaním hviezd?

Jedná sa o to, že či sa oplatí vytiahnúť ďalekohľad a zisťovať seeing, keď by bolo jasné z "lesku" hviezd, že nemám očakávať detaily  ???
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://www.gymnz.sk/ameleg
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 465
Registrován: 24. 10. 2009, 21:39

Seeing - co jej ovlivňuje

#15

Příspěvek od Dominik »

alex napsal: SEEING - AKO POSÚDIŤ VOĽNÝM OKOM ::)

Dá sa odhadnúť seeing podľa ligotania hviezd?
Pozoroval niekto súvislosti medzi stupňami seeingu, (napr. podľa Pickeringovej stupnici) a voľným okom pozorovateľným ligotaním hviezd?

Jedná sa o to, že či sa oplatí vytiahnúť ďalekohľad a zisťovať seeing, keď by bolo jasné z "lesku" hviezd, že nemám očakávať detaily ???
Neviem, ale myslím si, že moc nie. Minule som pozoroval Mars a lesk hviezd bol veľmi zlý, ale keď som dal velké zväčšenie tak som videl povrch marsu tak ako nikdy pred tým.

(
Odpovědět