montaz CG-5 GOTO a Guide8

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

montaz CG-5 GOTO a Guide8

#1

Příspěvek od ivanmsk »

Ma niekto skusenosti s pripojenim montaze Celestron CG-5 GOTO k PC so softverom Guide8? Je samozrejme potrebny kabel RS232 k montazi, ten mam.
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11790
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

montaz CG-5 GOTO a Guide8

#2

Příspěvek od Psion »

ivanmsk napsal: Ma niekto skusenosti s pripojenim montaze Celestron CG-5 GOTO k PC so softverom Guide8? Je samozrejme potrebny kabel RS232 k montazi, ten mam.Montáž sice mám SW Guide8 zatím ne. Ze specifikace Guide 8 vyplývá, že podporuje mimo jiné protokol LX200, což není použitelné pro CG-5. Bylo by nutné použít nějaká emulátor tohoto protokolu např. hardwarový nebo softwarový http://www.star-mate.com/starmate.htm.
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

montaz CG-5 GOTO a Guide8

#3

Příspěvek od ivanmsk »

na nete http://www.teleskop-service.de/buecher/ ... ftware.htm
som nasiel nasledovnu informaciu:
Natürlich können Sie mit Guide 8 alle Celestron, Vixen und Meade Goto Systeme ansteuern.

Takze je niekde zrada, len neviem kde... ???
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11790
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

montaz CG-5 GOTO a Guide8

#4

Příspěvek od Psion »

ivanmsk napsal: na nete http://www.teleskop-service.de/buecher/ ... ftware.htm
som nasiel nasledovnu informaciu:
Natürlich können Sie mit Guide 8 alle Celestron, Vixen und Meade Goto Systeme ansteuern.
Takze je niekde zrada, len neviem kde... ???V originálním manuálu na webu píší o podpoře LX200, Sky Commanderu, JMI atd. o Celestronu zde není ani slovo. Meade je OK, protože podporuje protokol LX200. Buď je to tedy ze strany TS chybné vyjádření, nebo mají doprogramovaný spec. modul pro práci s jinými protokoly.
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

montaz CG-5 GOTO a Guide8

#5

Příspěvek od ivanmsk »

V Guide8 je medzi polozkami s volbou ovladania teleskopu aj Nexstar. Nie je to kompatibilne s CG-5? Asi nie, nepodarilo sa mi to rozbehat :-[
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

montaz CG-5 GOTO a Guide8

#6

Příspěvek od MP »

ivanmsk napsal: V Guide8 je medzi polozkami s volbou ovladania teleskopu aj Nexstar. Nie je to kompatibilne s CG-5? Melo by byt. Nexstar je protokol montazi Celestron i Synta ( SkyWatcher ), tedy by tim mela jit ovladat CG-5 GoTo a montaze se SkyScanem ( SynScanem ). Aspon to tak pisou v mem navodu k SynScanu. Ale ten protokol prosel za ty roky existence Nexstar montazi nekolika zmenami, takze asi zalezi i na verzi.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11790
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

montaz CG-5 GOTO a Guide8

#7

Příspěvek od Psion »

NextStar protokol skutečně prošel mnoha změnami, takže existuje starý protokol NextStar 4GT a nový protokol 4GT, pak jiný protokol používá NextStar 5 a 8 a jiný používá CG-5 GT, GPS, CGE. Je v tom dost zmatek a autoři Guide 8 už před 3 lety mluvili o integraci standardu ASCOM, pro ovládání dalekohledu, bohužel do dnešního dne k tomu zřejmě nedošlo.

Nebyl by problém toto naprogramovat, protokoly jsou známé a nic složitého to není. Problém by mohl být pouze s integrací do Guide8, pokud nemá program toto řešeno modulově.
Uživatelský avatar
pesvo
Příspěvky: 383
Registrován: 08. 03. 2004, 17:19
Věk: 57

montaz CG-5 GOTO a Guide8

#8

Příspěvek od pesvo »

Zdravím,

Guide 8 používám výhradně se svojí EQ-6 SKYSCAN a jsem s ním spokojen. Je sice pravda, že mi v menu Scope Pad fungují pouze dvě tlačítka a to Slew Guide (najetí Guidu na polohu dalekohledu) a Slew Telescop (najetí dalekohledu na polohu Guidu), což může být způsobeno jak SKYSCANem, tak různými verzeni toho protokolu, ale já jej používám při měření proměnných hvězd a Guide má možnost uploadování nových proměnných. Samozřejmě tuto vlastnost budou mít i jiné mapy, ale už jsem si na něj zvykl a vyhovuje mi (sice občas spadne, ale co pod Win nepadá, že ?).

Jistě, ptáš se na CG-5, tu nemám a neznám, ale dle odpovědí ostatních by měla mít stejný protokol NexStar jako SS od Synty. V rámci "rozhýbávání" spojení mezi PC s Guidem 8 a SS jsem přišel na to, že se nesmí Guide 8 počeštit. Jak jsem pochopil (možná se pletu, takže mě neberte za slovo), tak Guide 8 je nějaký poloprofesionální projekt (viz. http://www.projectpluto.com/) a dle mých vlastních zkušeností vždy všechno nefunguje jak má. Prakticky jsem ověřil, že instalací některých komponent na pevný disk (především českého prostředí - viz. History na jejich www: "Honza Mánek z prosince 1999") dojde k nefunkčnosti ovládání montáže pomocí tohoto protokolu (jiné protokoly jsme nezkoušel neb nemám na čem). Pokud tedy nainstaluješ originální UK verzi holou, tak by Ti ta komunikace měla fungovat. Na PC není potřeba nijak COM port nastavovat, vše nechat default (alepsoň tedy pro prostředí Win: 9600bps/8bit/bez parity/1 stop bit/řízení toku Xon / X off), ale asi to není podmínkou, i když s těmito nastaveními mi to standardně funguje jak z desktopů, tak z notebooků.
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

montaz CG-5 GOTO a Guide8

#9

Příspěvek od ivanmsk »

No to s tym "pocestenim" Guide 8 moze byt ten problem, vyskusam a dam vediet.
Niekde na nemeckom fore som nasiel podobnu otazku, niekto tam odporucil pouzivat nastavenie na Ultima. Moja nemcina je zial uboha, takze si to asi necham prelozit :-[
Inak, dik moc vsetkym, kto sa mi snazite pomoct.
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11790
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

montaz CG-5 GOTO a Guide8

#10

Příspěvek od Psion »

Ano pesvo má pravdu. Je tam ovšem zřejmě problém s typem driveru (resp. komunikačního protokolu Nexstar). Více o tom píší např. ZDE. Musel bych se podívat, jaký je rozdíl mezi protokolem Nexstar 8 a Celestron CG-5 GT. Pokud to nebude tou češtinou, dej vědět.
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

montaz CG-5 GOTO a Guide8

#11

Příspěvek od ivanmsk »

O.K., len neviem, kedy sa k tomu dostanem :-[
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

montaz CG-5 GOTO a Guide8

#12

Příspěvek od MP »

pesvo napsal: v menu Scope Pad fungují pouze dvě tlačítka a to Slew Guide (najetí Guidu na polohu dalekohledu) a Slew Telescop (najetí dalekohledu na polohu Guidu)On toho SkyScan asi vic neumi. V manualu SynScanu je ten protokol popsany po jednotlivych bitech a v podstate to umi jen oznamit aktualni souradnice a najet na zadane souradnice. Pisou tam, ze je implementovana jen cast protokolu NexStar ( ale ta podstatna ).
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
pesvo
Příspěvky: 383
Registrován: 08. 03. 2004, 17:19
Věk: 57

montaz CG-5 GOTO a Guide8

#13

Příspěvek od pesvo »

Jinak ještě k tomu protokolu NexStar a nastavení. V Guidu mám dalekohled samozřejmě nastaven na NexStar (v mém případě na COM1), přičemž jakékoliv jiné nastavení nefungovalo. Kolega na brněnské hvězdárně nemá na svém notebooku sériový port a řešil to přes převodník USB/RS232 a většinou mu to šlape (občas se sice COM port nenajde, ale to je způsobeno tím převodníkem).

Co se týká jiných SW, tak třeba Celestron Planetarium (stáhl jsem jej z www.celestron.com) nebo TheSky od Bisque ten protokol NexStar má taky a obě mi se SKYSCANem fungovaly bezchybně...
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

montaz CG-5 GOTO a Guide8

#14

Příspěvek od ivanmsk »

V ramci udrzby montaze CG-5 som sa konecne dostal k rieseniu ovladania montaze cez Guide8.
Vysledok:
- nainstaloval som nanovo Guide bez jazykovych mutacii
- v Guide som nastavil protokol ULTIMA a spravny COM port
- montaz som ustavil na tri hviezdy alebo na "quick" t.j. znacky na montazi
- v programe mi funguju (podobne ako niekomu z Vas v spojeni s montazou EQ) len funkcie Slew Guide a Slew telescope, co mi vsak uplne staci.

Podotykam, ze som to testoval "pod strechou", kedze prsi a vonku by som asi nic nenapozoroval :(

Takze to funguje a tymto dakujem vsetkym, ktori sa mi snazili v tom pomoct.
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Odpovědět