EQ5 NAVIGATOR DSC27

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Jan
Příspěvky: 307
Registrován: 10. 05. 2003, 15:58

EQ5 NAVIGATOR DSC27

#1

Příspěvek od Jan »

Montáž EQ5

byla úspěšně vybavena navigačním systémem:
NAVIGATOR-1   a   2x rotačními čidly DSC27

Čidla jsou instalována na šrouby šnekových soukolí Ra a Dec.
Celek vypadá takto:



Podrobnější obrazová reportáž je na URL

http://www.grecner.cz/astro/eq5_dsc27_n ... c27_n1.htm

Zdraví
Jan
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

EQ5 NAVIGATOR DSC27

#2

Příspěvek od MilAN »

U uvedeného řešení mi není jasná jedna věc.
Potřebuju -li najet na objekt vzdálený od prvního např. o 90°, mám k dispozici 3 možnosti :

1/ motoricky  - pokud jsou instalovány původní motory s převodovkou, je max. rychlost pohybu =2,0°/minutu. Bude mi to tedy trvat 45 minut
2/ mohu odbrzdit jemný pohyb a dalekohledem  otáčet pomocí  ručního pohybu ovládacím točítkem. Potom na 90°změnu musím ručně otočit 36x ručním točítkem
3/ mohu odbrzdit ustanovku a přestavovat dalekohled ručně. V ten okamžik  mám ale odpojeno ze záběru  i čidlo, takže navigátor stojí a nemá směrovou informaci

Jak to tedy opravdu funguje ? Podle bodu 2/ ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Jan
Příspěvky: 307
Registrován: 10. 05. 2003, 15:58

EQ5 NAVIGATOR DSC27

#3

Příspěvek od Jan »

MilAN napsal: U uvedeného řešení mi není jasná jedna věc.
Potřebuju -li najet na objekt vzdálený od prvního např. o 90°, mám k dispozici 3 možnosti :

1/ motoricky  - pokud jsou instalovány původní motory s převodovkou, je max. rychlost pohybu =2,0°/minutu. Bude mi to tedy trvat 45 minut

2/ mohu odbrzdit jemný pohyb a dalekohledem  otáčet pomocí  ručního pohybu ovládacím točítkem. Potom na 90°změnu musím ručně otočit 36x ručním točítkem

3/ mohu odbrzdit ustanovku a přestavovat dalekohled ručně. V ten okamžik  mám ale odpojeno ze záběru  i čidlo, takže navigátor stojí a nemá směrovou informaci

Jak to tedy opravdu funguje ? Podle  bodu 2/ ?


Podle dosavadních zkušeností:

K bodům 1./ a 3./ - obě možnosti jsou v dotazu popsány správně a v provozu s NAVIGATOREM se zatím nepoužívají.

K bodu 2./ : Při odbrždění třecího kolečka lze ručně měnit osu dalekohledu pomocí knoflíku ("točítka") přičemž nedojde k přerušení spojení mezi šnekovým šroubem a encoderem. To umožňuje provoz s NAVIGATOREM.

P.S.
V montáži EMG-1 jsem pro ruční ovládání šnekových soukolí Ra & Dec použil knoflíky z rádiostanice o průměru asi 60 mm s vyklápěcí páčkou na obvodu. Přetáčení o velké úhly pomocí vyklopené páčky je mnohem pohodlnější, pointace snažší a přesnější.

Zdraví
Jan
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

EQ5 NAVIGATOR DSC27

#4

Příspěvek od MilAN »

O.K., jiná možnost než bod 2/ mě též nenapadla, proto jsem se ptal, jak je to ve skutečnosti řešené. Je to sice dosti krkolomné ovládání montáže , ale funkční.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Jan
Příspěvky: 307
Registrován: 10. 05. 2003, 15:58

EQ5 NAVIGATOR DSC27

#5

Příspěvek od Jan »

MilAN napsal: O.K., jiná možnost než  bod 2/ mě  též nenapadla, proto jsem se ptal, jak je to ve skutečnosti řešené.  Je to sice dosti krkolomné ovládání montáže , ale funkční.
Ruční ovládání montáže
Přemýšlím o možnosti "rozvětvit" nynější ruční pohon montáže Ad 2./ pomocí miniaturního diferenciálu, přičemž větev "A" by byla ruční pohon a větev "B" by byl pomocný ss motorek. Tímto řešením by snad bylo možné chod montáže zrychlit víc, než maximální rychlost pohonu současným krokovým motorem.

Nevím, zda s tím má někdo zkušenosti, resp. zda se malý diferenciál dá vůbec někde sehnat?

A pak je otázka, zda řešení pohonu pomocí diferenciálu by bylo únosné v případě montáže typu EQ5 (zda by to nebylo "překombinované")? Uvítám všechny věcné argumenty "proti" i "pro" :-)

Zdraví
Jan
Jan
Příspěvky: 307
Registrován: 10. 05. 2003, 15:58

EQ5 NAVIGATOR DSC27

#6

Příspěvek od Jan »

MilAN napsal: O.K., jiná možnost než  bod 2/ mě  též nenapadla, proto jsem se ptal, jak je to ve skutečnosti řešené.  Je to sice dosti krkolomné ovládání montáže , ale funkční.
Ruční ovládání montáže
Opoměl jsem se zmínit v předchozím příspěvku o jiném možném řešení snímání polohy z ručního pohonu Ad 2./ - a to bez diferenciálu.

Bylo by možné změnit konstrukci inkrementálního snímače DSC__ tak, by byl "průchozí", mohl se "navléct a zafixovat" na šroub šnekového soukolí a až za něj by se umístil knoflík ručního ovládání. Na druhou stranu šroubu by se mohl umístit ss motorek pro rychlý chod, jestli to uživatel uzná za nutné.

Díky za připomínky a názory
Zdraví
Jan
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11598
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

EQ5 NAVIGATOR DSC27

#7

Příspěvek od Psion »

Jan napsal:
Ruční ovládání montáže
Opoměl jsem se zmínit v předchozím příspěvku o jiném možném řešení snímání polohy z ručního pohonu Ad 2./ - a to bez diferenciálu.
Bylo by možné změnit konstrukci inkrementálního snímače DSC__ tak, by byl "průchozí", mohl se "navléct a zafixovat" na šroub šnekového soukolí a až za něj by se umístil knoflík ručního ovládání. Na druhou stranu šroubu by se mohl umístit ss motorek pro rychlý chod, jestli to uživatel uzná za nutné.
Díky za připomínky a názory
Zdraví
Jan Možná by bylo řešení vybavit EQ-5 jinými motory, někde jsem viděl nabídku. Rychlost vystavení montáže pak byla 2°/sec., 4°/sec. nebo 5°/sec. - http://www.astro-electronic.de/eq4.htm
Odpovědět