Dosvit gama zablesku?

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
bzucino
Příspěvky: 261
Registrován: 08. 04. 2002, 21:21

Dosvit gama zablesku?

#1

Příspěvek od bzucino »

Bolo to sice este minuly vikend, ale az teraz ma to napadlo vlozit do fora. Pocas pozorovania meteorov som sa kukol do hlavy Velkej Medvedice a nieco sa mi tam nezdalo ... velmi rychlo som prisiel na to ze je tam hviezda jasnosti zhruba 2.5 magnitudy, ktora tam nema co robit. Svoju jasnost si chvilu podrzala, pohasla zhruba za pol minuty. Zdalo sa mi, ze ku koncu jej jasnost klesala ovela rychlejsie ako na zaciatku. Ukaz ma zaskocil, ale aj tak sa svetelny objekt nepohol viacej ako stupen-dva. Presnu polohu mozem zistiti, s presnostou na dva-tri stupne, ak bude zaujem.

Ukaz trval prilis dlho a nepohyboval sa, takze vobec netusim o co mohlo ist. Ani neviem, ako dlho tam uz objekt bol. Mate dakto dajaky napad, co by to mohlo byt?
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 465
Registrován: 24. 10. 2009, 21:39

Dosvit gama zablesku?

#2

Příspěvek od Dominik »

bzucino napsal: Bolo to sice este minuly vikend, ale az teraz ma to napadlo vlozit do fora. Pocas pozorovania meteorov som sa kukol do hlavy Velkej Medvedice a nieco sa mi tam nezdalo ... velmi rychlo som prisiel na to ze je tam hviezda jasnosti zhruba 2.5 magnitudy, ktora tam nema co robit. Svoju jasnost si chvilu podrzala, pohasla zhruba za pol minuty. Zdalo sa mi, ze ku koncu jej jasnost klesala ovela rychlejsie ako na zaciatku. Ukaz ma zaskocil, ale aj tak sa svetelny objekt nepohol viacej ako stupen-dva. Presnu polohu mozem zistiti, s presnostou na dva-tri stupne, ak bude zaujem.

Ukaz trval prilis dlho a nepohyboval sa, takze vobec netusim o co mohlo ist. Ani neviem, ako dlho tam uz objekt bol. Mate dakto dajaky napad, co by to mohlo byt?
Som laik takže radšej odborné vyjadrenia a teórie nechám na skúsenejších, ale skús zavolať do nejakej hvezdárne. Tam by mali mať záznam oblohy z toho obdobia.
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 465
Registrován: 24. 10. 2009, 21:39

Dosvit gama zablesku?

#3

Příspěvek od Dominik »

Nič ma nenapadá. Dopredu sa ospravedlňujem ze nejaku laicku chybu alebo za nejake mudrovanie.
Čo myslíš tým dosvit gama zablesku?
Videl si pred tým nejaký meteor?
Ta hviezda len slabla alebo sa jej jas na začiatku zosilňoval?
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Dosvit gama zablesku?

#4

Příspěvek od Rudy »

bzucino napsal: Bolo to sice este minuly vikend, ale az teraz ma to napadlo vlozit do fora. Pocas pozorovania meteorov som sa kukol do hlavy Velkej Medvedice a nieco sa mi tam nezdalo ... velmi rychlo som prisiel na to ze je tam hviezda jasnosti zhruba 2.5 magnitudy, ktora tam nema co robit. Svoju jasnost si chvilu podrzala,  pohasla zhruba za pol minuty. Zdalo sa mi, ze ku koncu jej jasnost klesala ovela rychlejsie ako na zaciatku. Ukaz ma zaskocil, ale aj tak sa svetelny objekt nepohol viacej ako stupen-dva. Presnu polohu mozem zistiti, s presnostou na dva-tri stupne, ak bude zaujem.

Ukaz trval prilis dlho a nepohyboval sa, takze vobec netusim o co mohlo ist. Ani neviem, ako dlho tam uz objekt bol. Mate dakto dajaky napad, co by to mohlo byt?Ukaz, ktory si videl asi nebude GRB dosvit. Tak jasny objekt, teda 2.5mg, by podla mna nemal dosvit len niekolko minut.
Ale ak to mas dobre zdokumentovane, porovnaj si to tu:http://grb.sonoma.edu/ .
Daj vediet, co si zistil!
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Odpovědět