Re: LXD 75 A NOTEBOK

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Re: LXD 75 A NOTEBOK

#1

Příspěvek od voko »

Ale je tam. Musíš propojit notebook s ručkou Autostaru přes port RS232C (pokud máš LPI, byl propojovací kabel s plastovou redukcí RS232 přiložen, pokud ne, budeš si ho + plastovou redukci RS232 - RJ muset dokoupit (Meade #505 propojovací souprava) - kabel je dlouhý 6 stop a má na jednom konci šestipinový a na druhé straně čtyřpinový RJ konektor). Ten šestipinový konektor zastrčíš do plastového adaptéru (přechodníku) sériového rozhraní se zakončením RS 232 – 6 pinů (DB-9 – RJ-11) a ten čtyřpinový RJ konektor do ručky Autostaru. Musíš ale v Autostaru nakonfigurovat Com port (Telescope - Communication - CommPort Setup) a vybrat správný typ propojení ze tří nabízených (Telescope - Protocol - AutoStar via Comm Port). Pro ověření správného nastavení portu je tam možnost testu propojení (Telescope - Communication - Test CommPort). Pak ještě nakonfiguruješ typ teleskopu (Telescope - Scope Settings) a můžeš pracovat. Záleží také na tom, jakou máš nainstalovanou verzi Autostaru. Tam se trochu liší ovládání pro autopointaci, ale to je až v programu LPI Imaging (nebo Envisage - v novější verzi AutoStaru). Mohl bys dokonce ovládat dalekohled na dálku i po síti nebo přes modem, ale to jsem nezkoušel a zkušenosti s tím tedy nemám, stejně jako s ovládáním kopule hvězdárny. Ale všechny tyto možnosti tam jsou.
Takže hodně úspěchů při pozorování :D
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Re: LXD 75 A NOTEBOK

#2

Příspěvek od voko »

Teď nevím, jakou identifikaci teleskopu máš na mysli. Jsou tam 2.
Jednak v samotném Autostaru (vlastně obdoba planetária po nainstalování) - tam to volíš z nabídek (už si nepamatuji, zda se typ dalekohledu nenavolí automaticky, když definuješ zorné pole z menu Telescope - Set Telescope Field a tam stoprocentně volba LXD75 s typem dalekohledu je) a nebo až v Scope Settings po propojení, ale v každém případě ta možnost LXD75 tam někde je, protože já mám LXD75 SC8" a navoleno to mám a ani si neuvědomuji, že bych s tím měl nějaký problém. A nejsem schopen ti to teď ani říct, protože nejsem u dalekohledu, ten mám cca 15 km odtud. Ale až budu pozorovat, podívám se na to po propojení a řeknu, pokud to mezitím neobjevíš sám po proběhnutí se menu Autostaru.
A další možnost je po otevření programu LPI (nebo DSI) Imaging (v novější verzi Autostar Envisage) a tam je dalekohled rozpoznán automaticky po navázání spojení, pokud je dalekohled Meade kompatibilní. To se děje po rozkliknutí menu Telescope a kliknutí na tlačítko Connect, které nastartuje propojení přes port. Tuším tam pak akorát navolíš ohniskovou vzdálenost (kdybys použil reduktor), ale protože lovím z paměti, tak to ber na 95%. Ale opravdu v tomto jsem v mém případě neshledal problém. Zkus se proběhnout v Menu při připojeném dalekohledu (tzn. budeš-li mít softwarem potvrzeno, že je připojení v pořádku) a uvidíš, že na to přijdeš, co je všude potřeba ještě nastavit, nevzpomínám si, že by to bylo nějak složité.
Rozhodně bych nehledal problém v ovladačích, poslední verze má určitě všechny dostupné, pokud máš OS Windows!
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Re: LXD 75 A NOTEBOK

#3

Příspěvek od voko »

Vracím se k tomu slibu, že se podívám na to nastavení. Takže typ teleskopu se nastavuje v položce menu Telescope - Set Telescope Fields... a nemusí být ani propojený počítač s teleskopem. Ale další položky menu Telescope se otevřou až po propojení dalekohledu s počítačem přes com port (tzn Control Panel..., Scope Settings, Auto Track), ale tam se již typ teleskopu nenastavuje, jen se to upřesňuje (ve Scope Settings). A v předposlední i poslední verzi Autostaru Suite (já mám i verzi 3.18, nejsem si jist, zda je to ta poslední verze s Envisage, ta je myslím 4.3 - pro ovládání LPI jsm si ponechal kvůli pomalosti svého notebooku a jen USB1 i tu předposlední) je určitě i nabídka celé palety dalekohledů LXD.
Ale na toto vše jsi již určitě dávno přišel!
Hezké pozorování!
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Odpovědět