DOKUMENTACE PRO EKVATOREÁLNÍ MONTÁŽ

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Jan
Příspěvky: 307
Registrován: 10. 05. 2003, 15:58

DOKUMENTACE PRO EKVATOREÁLNÍ MONTÁŽ

#1

Příspěvek od Jan »

Dokumentace pro výrobu paralaktické montáže
je k dispozici.

V minulosti byly několikrát vzneseny dotazy na možnost získání výkresové dokumetace pro individuální výrobu paralaktické montáže. Na WEBu jsem objevil unikátní a inspirující dokumentaci zřejmě odpovídající těmto dotazům – je tam zveřejněna sada devíti technologických výkresů, fotografie zdokumentovaných dílů i celkové sestavy montáže.

Těžiště příspěvku není ve francouzském doprovodním textu, ale v dokumentaci vzorně zpracované v CADu. Nemohu ovšem posoudit, do jaké míry je dokumentace kompletní – to si musí zájemce zjistit za pomoci zkušeného strojaře.

Dokumentaci naleznete na URL
http://www.abm.asso.fr/astroguide/monture.htm
Výkresy lze tisknout přímo z této WWW stránky.

Mnoho zdaru ve stavbě montáže vyvinuté a popsané francouzským amatérem.

Zdraví
Jan

Jan
Příspěvky: 307
Registrován: 10. 05. 2003, 15:58

DOKUMENTACE PRO EKVATOREÁLNÍ MONTÁŽ

#2

Příspěvek od Jan »

Na stejný námět - jako dodatek - ještě jeden příklad originální realizace montáže je na URL:

http://claude.richard.free.fr/Monture/Monture.html

Je to odvážná konstrukce.. stojí za podívání - nebo dokonce za následování? Jen se nesmí zapomenout na impregnaci

Zdraví
Jan
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2065
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 47

DOKUMENTACE PRO EKVATOREÁLNÍ MONTÁŽ

#3

Příspěvek od Kami »

Jan napsal: Dokumentace pro výrobu paralaktické montáže
je k dispozici.

V minulosti byly několikrát vzneseny dotazy na možnost získání výkresové dokumetace pro individuální výrobu paralaktické montáže. Na WEBu jsem objevil unikátní a inspirující dokumentaci zřejmě odpovídající těmto dotazům – je tam zveřejněna sada devíti technologických výkresů, fotografie zdokumentovaných dílů i celkové sestavy montáže.

Těžiště příspěvku není ve francouzském doprovodním textu, ale v dokumentaci vzorně zpracované v CADu. Nemohu ovšem posoudit, do jaké míry je dokumentace kompletní – to si musí zájemce zjistit za pomoci zkušeného strojaře.

Dokumentaci naleznete na URL
http://www.abm.asso.fr/astroguide/monture.htm
Výkresy lze tisknout přímo z této WWW stránky.

Mnoho zdaru ve stavbě montáže vyvinuté a popsané francouzským amatérem.

Zdraví
Jan


Docela zajímavé řešení malé montáže.Z náčrtů se dá lecos dobrého vyčíst a podle toho udělat.Chybí ,ale štelování polární osy (nenašel jsem žádný náčrt),štelování šneku ke šnekovému kolu je nedořešeno a pár dílů by mohlo být řešeno jinak.Některé náčrty jsou kresleny dost chaoticky a nepřesně (průniky šroubů,velikost mezer,ap.) Přesto to lze brát jako dobrou inspiraci pro výrobu vlastní montáže. :)
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
Jura_S.
Příspěvky: 59
Registrován: 09. 06. 2003, 01:33

DOKUMENTACE PRO EKVATOREÁLNÍ MONTÁŽ

#4

Příspěvek od Jura_S. »

Škoda že na netu není dokumentace k tomuto výtvoru : :o

http://www.astrosurf.com/demeautis/mate ... iervma.htm
http://kukdotmy.wz.cz&&MEADE LX50 10"
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24382
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

DOKUMENTACE PRO EKVATOREÁLNÍ MONTÁŽ

#5

Příspěvek od MilAN »

Jura_S. napsal: Škoda že na netu není dokumentace k tomuto výtvoru :         :o

http://www.astrosurf.com/demeautis/mate ... iervma.htm
Ona to je profesionální montáž, takže určitě nebude dokumentace k dispozici.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2065
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 47

DOKUMENTACE PRO EKVATOREÁLNÍ MONTÁŽ

#6

Příspěvek od Kami »

Jura_S. napsal: Škoda že na netu není dokumentace k tomuto výtvoru :         :o

http://www.astrosurf.com/demeautis/mate ... iervma.htm
Bohužel tak snadné to nebude.Za kompletní výkresovou dokumentací je mnoho desítek hodin práce konstruktéra.Na tak velkou montáž by si za kompletní výkresovou dokumentaci konstruktérská firma řekla min 50-100tis a to si nedělám srandu. Jsem konstruktér a nad cenami některých projektů by laik žasnul.Nic moc na papíře a tolik peněz.Ještě,že nejsem obchodník, ceny aspoň tolik nevidím. Je otázka prototypu a pak osvědčené sériovky jako EQ-6. Cena dokumentace se rozpustí v množství vyrobených kusů.
Získaná dokumentace se dá snadno a lehce zneužít.
:-/
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Jan
Příspěvky: 307
Registrován: 10. 05. 2003, 15:58

DOKUMENTACE PRO EKVATOREÁLNÍ MONTÁŽ

#7

Příspěvek od Jan »

Dobrý večer.
Jen několik doplňujících a adresných poznámek:

P.S. Kami:
Díky za posouzení mechanické koncepce montáže a její dokumentace. Asi by stálo zato Tvé připomínky konkretizovat a sdělit je autorovi montáže.

Menší nedostatky a omyly ve výkresech jsou patrně způsobeny obvyklou praxí, že prototyp montáže se vyrábí podle náčrtků „od ruky“ a ty se dodatečně překreslují „na čisto“.

Mechanizmus pro nastavení polární osy zpravidla bývá součastí montáží. Pokud ale není, majiteli montáže nezbývá, než dovyrobit stavěcí „mezikus“ mezi stojan a základnu montáže.

Jsem doopravdy zvědav, zda se někomu z našich amatérů podaří vyrobit montáž vycházející z francouzské dokumetace a hlavně, zda i on poskytne opravenou (upravenou) dokumentaci ostatním amatérům?

Pokud by se ke stavbě montáže někdo odhodlal, nabízím zprostředkování kontaktu a komunikace s francouzským amatérem pro získání chybějící dokumentace a vysvětlení k polární ose.


P.S. Jura S. :
Beru to spíše jako povzdech, neboť v Tebou uvedeném odkazu popsaná montáž VMA 200 od fy VALMECA patří do zcela jiné „výkonostní třídy“ určitě orientované na jiné než amatérské zákazníky. V žádném případě se nejedná o montáž "portable" relativně snadněji vyrobitelnou..
 
Napovídají tomu i vybrané konstrukční parametry VMA 200:
* hmotnost montáže 46 kg (bez protizávaží),
* užitečná zátěž do 70 kg (bez protizávaží),
* použití kovových odlitků a kvalitních (a tudíž patřičně drahých) nerezových slitin.
   
Cenově je montáž vč. elektroniky údajně na úrovni ceny menšího osobního auta. Dodací lhůta je relativně dlouhá, potenciální zákaznik čeká, až se přihlásí dostatečný počet zájemců o montáž, aby mohla začít výroba malé „zákaznické“ série.

Náklady na vývoj montáže i na zpracování dokumentace jsou určitě značné a vylučují její darování amatérům. Ostatně: amatérů, kteří by dokázali tuto dokumentaci využít není ani ve Francii mnoho – spíše lze předpokládat zneužití „know how“ konkurencí.  

P.S. Milan:
Naprostý souhlas s Tvým názorem, že v případě VMA 200 se jedná o profesionální montáž - určenou tudíž pro profesionální účely. A je principiálně jedno, jestli tyto účely plní profesionální astronom na hvězdárni kde je zaměstnán, nebo nadšený a odborně připravený amatér, který si na vrcholu své astronomické činnosti pořídí tuto kvalitní montáž pro doma a „za své“ (to je případ franc. autora článku).

Důležité asi je, aby tak kvalitní montáž byla majitelem důkladně a účelně využita nejen pro občasné pokoukání pro radost, ale i pro pozorovatelskou systematickou práci a aby měla výsledky odpovídající její kvalitě. S takovýmto "nádobíčkem" lze totiž aspirovat i na "vědecká" pozorování a provádět perfektní snímání objektů.. Extrémně nízká hodnota P.E. si o to přímo říká.

Zdraví
Jan
Uživatelský avatar
Frenk
Příspěvky: 259
Registrován: 29. 08. 2004, 18:26

DOKUMENTACE PRO EKVATOREÁLNÍ MONTÁŽ

#8

Příspěvek od Frenk »


Koukni sem http://www.astrosurf.org/rinner/vma200.htm
podle toho už by mohlo jít něco udělat ;)

Jura_S. napsal: Škoda že na netu není dokumentace k tomuto výtvoru :         :o

http://www.astrosurf.com/demeautis/mate ... iervma.htm
49°43'9"   N&&15°46'14" E
Skládací dobson 406f4.5
"Drbohlav"dobson 250f6
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24382
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

DOKUMENTACE PRO EKVATOREÁLNÍ MONTÁŽ

#9

Příspěvek od MilAN »

Každý, kdo se chce pustit do výroby paralaktické montáže, by si měl nejdříve odpovědět kladně na  na níže uvedené otáky-podmínky :

A  vyznám se v konstrukci a materiálech  a  nebo mám k dispozici výkresovou dokumentaci ?
B  mám zdarma  k dispozicivelmi dobré strojní vybavení?
C  umím si sám , nebo s pomocí kamarádů, kteří jsou pro mě ochotni desítky hodin pracovat zdarma vše udělat  ?
D  výroba montáže je mým koníčkem,t.j nepočítám čas strávený přípravou a výrobou montáže ?

Pokud nemohu na všechny otázky odpovědět kladně, neměl bych se pouštět do výroby.  Vyrobit něco, co jsem si mohl  koupit laciněji a má horší parametry, a navíc by  výroba nebyla pro mě jen hobby ( kde se nepočítají  vložené peníze a strávený čas) by svědčilo o nedostatku zdravého rozumu. A bez něho bych se též do vlastní výroby neměl pouštět.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11762
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

DOKUMENTACE PRO EKVATOREÁLNÍ MONTÁŽ

#10

Příspěvek od Psion »

Ještě doplním, že důvodem ke stavbě vlastní montáže může být např. zajištění vysoké přesnosti (např. minimální vůle, periodická chyba max. 2"). Pro autora nemusí být peníze ten rozhodující faktor, ale může tím být i jeho zájem o takové konstrukce a bezproblémový přístup k NC strojům a kvalitním materiálům.
Uživatelský avatar
lpavlic
Příspěvky: 29
Registrován: 13. 06. 2005, 01:41

DOKUMENTACE PRO EKVATOREÁLNÍ MONTÁŽ

#11

Příspěvek od lpavlic »

Jan napsal: Na stejný námět - jako dodatek -  ještě jeden příklad originální realizace montáže je na URL:

http://claude.richard.free.fr/Monture/Monture.html


Na te strance (spise ve spodni casti) je pod titulkem "Le montage bidouille" obrazek jakesi frezy na ozubena kola. Tusi (resp. vi) nekdo z fora, kde by se dala takova freza sehnat a zhruba za kolik?
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

DOKUMENTACE PRO EKVATOREÁLNÍ MONTÁŽ

#12

Příspěvek od BiF »

lpavlic napsal:

Na te strance (spise ve spodni casti) je pod titulkem "Le montage bidouille" obrazek jakesi frezy na ozubena kola. Tusi (resp. vi) nekdo z fora, kde by se dala takova freza sehnat a zhruba za kolik?
Možná se mýlím, ale mě to připadá jako obyčejný závitník a jako šnek používají obyčejnou závitovou tyč. Tímto způsobem mám vyřesené převody na své montáži. Ozubená kola jsem dělal na soustruhu (stejným způsobem jako na obrázku- závitník upnutý ve sklíčidle a kolo upevněné v přípravku na nožové hlavě) ale šnek jsem dělal jako závit na soustruhu+kalení+broušení. V mém případě se periodická chyba montáže pohybuje v rozmezí 30"-40", což sice není žádný zázrak, ale mě to zatím stačí.
Fra
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
lpavlic
Příspěvky: 29
Registrován: 13. 06. 2005, 01:41

DOKUMENTACE PRO EKVATOREÁLNÍ MONTÁŽ

#13

Příspěvek od lpavlic »

Fra napsal:
Možná se mýlím, ale mě to připadá jako obyčejný závitník a jako šnek používají obyčejnou závitovou tyč.No, mne to jako zavitnik neprijde (pokud uvazuji bezny zavitnik, nejsem strojar ani nastrojar) - spis to vypada jako "zubaty zavit" s hodne velkym stoupanim.
Podle toho sklicidla (viz pudorysna fotka nad zminovanou) odhaduji stoupani toho "hlavniho" zavitu (na kterem jsou ony "rezaci zuby) tak na 30-40 mm na prumeru cca 10 mm.
Proto jsem to (v puvodnim dotazu) taky oznacil jako "freza" :).
Uživatelský avatar
Kojaro
Příspěvky: 273
Registrován: 06. 07. 2004, 22:14

DOKUMENTACE PRO EKVATOREÁLNÍ MONTÁŽ

#14

Příspěvek od Kojaro »

Také jsem se zajímal, jak se tato ozubená kola vyrábí na soustruhu,zařízení se jmenuje ODVALOVKA,možná inspirace na webu:vavra-soustruhy.cz
KOvář JAROslav
Uživatelský avatar
Frenk
Příspěvky: 259
Registrován: 29. 08. 2004, 18:26

DOKUMENTACE PRO EKVATOREÁLNÍ MONTÁŽ

#15

Příspěvek od Frenk »

No, mne to jako zavitnik neprijde (pokud uvazuji bezny ......

Na 99% má Fra pravdu je to závitník a vypadá to tak na M10 nebo M12
49°43'9"   N&&15°46'14" E
Skládací dobson 406f4.5
"Drbohlav"dobson 250f6
Odpovědět