Jaký APO refraktor

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jaký APO refraktor

#91

Příspěvek od MilAN »

Pokud je ale kvalitativní rozdíl velký, tak to 100E nezachrání
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1465
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Jaký APO refraktor

#92

Příspěvek od Yarkho »

Triplet 106mm f/6,6 sa musí dať urobiť takmer bezfarebný (mám tu 140mm f/6,5). U dubletu je na korekciu rôznych aberácií menej stupňov voľnosti. Najmä pri Abbého čísle okolo 81.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 691
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Jaký APO refraktor

#93

Příspěvek od armichael »

Ďakujem Yarkho,
Tak to nejako zodpovedá tomu, čo som tušil (a nechcel písať do otázky). škoda.
Mám triplet s FPL51, to sa ale zrovnávať neda. Sice by som rád upgradoval na SD APO 140mm f/7 od APM, ale neviem, či sa mi to niekedy podarí...

Riešením otázky malého refráku je teda stále dublet FPL53+Lanthan 80/560. Síce má menší priemer, ale očakávať sa dá vyššia kvalita. Plus keby niekedy došlo na fotografovanie, tak to bude v pohode. Je aj lacnejší. No a strašne ma láme kúpiť teraz, lebo sa obávam, že neskôr budeme všetci investovať max do základných potrieb. Pardon, to bolo offtopic, ja viem, len je mi tak nejak smutno z toho čo sa deje a aj prípadná neschopnosť financovať koníček je to najmenšie zlo tuná.
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jaký APO refraktor

#94

Příspěvek od MilAN »

Pokud máš větší triplet, proč potom menší ? Na kvalitě to už určitě nepoznáš, navíc rozlišovací schopnost malého bude výrazně menší a to setře i eventuálně lepší kvalitu. Ten rozdíl ve velikosti -25 cm na délku a 35mm na průměru není nijak výrazný, pokud jde o transport a ovladatelnost. Pochopil bych, pokud bys šel z menšího na větší, protože rozdíl v dosahu je značný. Opak mi moc smysl nedává.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Jaký APO refraktor

#95

Příspěvek od Roman (Rick) »

armichael: a aky by mal byt ucel toho dalekohladu? Myslim ten 80mm dublet. Ved 115mm apo uz mas a nevidim ziadny prinos ist do mensieho - sice ziskas na prenosnosti (mensi, lahsi), ale aj toho menj uvidis a na astrofoto tiez nebude lepsi. 140 na druhej strane by bola progressom, ale otazkou je ake su vlastne tvoje priority, to co mas mi pride ako "sweet spot" (apo na fotenie, newton na pozeranie).
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 691
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Jaký APO refraktor

#96

Příspěvek od armichael »

MilAn, Roman,
Obidvaja máte samozrejme pravdu a z rovnakého dôvodu som ten malý ďalekohľad ešte nekúpil, váham ale láka ma to lebo:
1. Chcel by som niečo čo môžem mať rýchlo a bez dlhej prípravy vonku a na ľahkej montáži a pohybovať sa s tým po záhrade v prípade potreby
2. Cez deň pozorovanie Slnka - hersch. hranol + solar continuum (namiesto inak skvelého achromátu 50/540)
3. V noci rýchly okuk, pokiaľ nebude morálka alebo čas na triplet s AZEQ6, kontrola seeingu, či sa to vôbec oplatí a pod.
4. Na cesty keď nebudem baliť ani flextube ani triplet (v konečnom dôsledku zaberajú miesta približne rovnako)
5. Od fotenia nič neočakávam. Nestaviam si žiadne méty, chystám sa len začať zľahka - krátkym teleobjektívom, druhým krokom by mohlo byť práve menšie EDčko

Konečným stavom mojej techniky by mohol byť malý ED 80 alebo ten 96mm, ďalej väčší SD 140mm a ten Dobson.

K bodu 2 doplním ešte, že chcem mať vedľa seba H-alfa aj kontinuum, tak ako to mám na zostave "sluníčkomet dvojkanón" preto ide aj o hmotnosť, ale zároveň by som rád čo najväčší priemer pri rozumnej hmotnosti, kvôli rozlišovacej schopnosti. Tá mi príde pri pozorovaní Slnka ešte kritickejšia ako v noci. (ok, málo pozorujem dvojhviezdy) Skúsil som na tento účel malokuk 80/400, ale neviem, či je to už fakt veľkou svetelnosťou, alebo aberáciami achromátu, prípadne jednoduchou konštrukciou mojich "slnečných" okulárov, ale aj v tom úzkom zelenom pásme to nebolo so zaostrením žiadna sláva - buď na prostriedok alebo na okraj. ďalej som skúsil Bresser 90/900 a ten som daroval ďalej, lebo mal rozhasenú optiku. (je to vo vlákne v inzerátoch) Nový majiteľ problém potvrdil a dokonca zrejme aj opravil. Ja som na to jednak nemal čas a náladu a taktiež ma odradil plastový fokuser - bál som sa že keď mi ujde slno zo zorného poľa, tak sa roztaví.

Toto všetko ma priviedlo k tomu, že pokukujem po nejakom aspoň ED. Preto ma zaujal práve ten dublet 96/575 so svojimi 3kg. Stále si myslím, že pri tomto priemere je tých 16mm nezanedbateľných.

A kvôli tej svetelnosti som sa v pôvodnej otázke pýtal ako asi budú spolupracovať jednoduché okuláre.

Ďakujem za doterajšie komentáre aj za akékoľvek ďalšie postrehy. Možno to má úplne iné riešenie :-)
-michael-
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký APO refraktor

#97

Příspěvek od Cztwerec »

No já jsem to pojal také opačně. Velký triplet 6" na focení a koukání, sváteční 14" na Měsíc a planety a teď jsem šel do malého ED 80 od TS, který jste zde také rozebírali a mám skoro vše co potřebuji. Jen přehazuji na různé účely na montáži různé trubky. Ten dublet je skvělý a má svůj potenciál kouká se s ním skvěle, je lehký a vytáhnu ho na AZ montáži kdy chci. Ale ty tvoje body tě koukám vedou k podobnému osudu jako mám já...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Jaký APO refraktor

#98

Příspěvek od Roman (Rick) »

Tak potom nemas nad cim velmi rozmyslat - 80, resp 96mm "apo" refrak je ideal volba (resp. ten priemer je taky univrezal, ze by mal byt v "ponuke" kazdeho astronoma). A netrapil by som sa velmi ci dublet, alebo triplet - kvalitativny rozdiel pri pozorovani je maly (taktiez triplet okrem vyssej ceny, bude mat o dost tazsi "nos" a bude sa dlhsie temperovat).
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký APO refraktor

#99

Příspěvek od Cztwerec »

Přesně jak píše Roman. Ke všemu jsem měl 80/480 triplet, 90/600 triplet a teď 80/560 ED.

První vykazoval bez rovnače vinětaci a trojúhelníkové hvězdy, druhý byl opravdu vynikající, ale už lehce těžší a déle temperoval a v přímém porovnání jsem s ED 80 skoro nepoznal rozdíl v obraze a nezaznamenal žádné měknutí obrazu, nebo výraznou barvu. Ta se objevila až při extrémních podmínkách (antény v protisvětle) při zvětšení 5D to už ale bylo S okulárem LE a Barlow členem, který tam mohl v testu zanést různé vady.

Neříkám, že je ten přístroj zázrak, ale na daný účel je výborný. A co jsem tak viděl výsledky s fotografováním je také vynikající.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1465
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Jaký APO refraktor

#100

Příspěvek od Yarkho »

Ako iste viete, na fotografovanie je dôležité i vhodné ohnisko (v spolupráci s veľkosťou čipu) - niektoré objekty sú proste rozsiahle.

ED 80mm je s RC indexom pod 1 skoro skutočné "apo". A naozaj je ľahko prenosné, rýchlo sa vytemperuje, stále sa dá voziť na AZ-GTi a stále dačo ukáže, vrátane tieňa mesiačika na Jupiteri a Cassiniho delenia. Mám ho ako cestovný a foto ďalekohľad. Pokiaľ ho TS má, neváhal by som. Západný svet ešte nepadá.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
ja-som-tomo
Příspěvky: 54
Registrován: 04. 11. 2019, 09:43
Bydliště: Žilina, SK
Věk: 38
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký APO refraktor

#101

Příspěvek od ja-som-tomo »

Keď sa tu už rozoberajú tie TS Optics refraktory, tak sa opýtam..

Má niekto skúsenosti / či si myslíte o tomto:

TS Optics Apochromatic refractor AP 60/360 PhotoLine FPL53

https://www.astroshop.eu/telescopes/ts- ... ta/p,56055

TS-Optics-60-360-PhotoLine.jpg
TS-Optics-60-360-PhotoLine.jpg (13.57 KiB) Zobrazeno 2659 x

Chcel by som niečo malé / ľahké na cestovanie, čo spolu s fullframe zrkadlovkou unesie iOptron SkyGuider.

Ďakujem. :)
TS PhotoLine 60/360, iOptron SkyGuider, Canon RP, SVBONY SV165, ZWO ASI 120MM
https://astrofotky.cz/~ja_som_tomo
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Jaký APO refraktor

#102

Příspěvek od majklus »

Cztwerec píše: 06. 03. 2022, 08:11 Přesně jak píše Roman. Ke všemu jsem měl 80/480 triplet, 90/600 triplet a teď 80/560 ED.

První vykazoval bez rovnače vinětaci a trojúhelníkové hvězdy, druhý byl opravdu vynikající, ale už lehce těžší a déle temperoval a v přímém porovnání jsem s ED 80 skoro nepoznal rozdíl v obraze a nezaznamenal žádné měknutí obrazu, nebo výraznou barvu. Ta se objevila až při extrémních podmínkách (antény v protisvětle) při zvětšení 5D to už ale bylo S okulárem LE a Barlow členem, který tam mohl v testu zanést různé vady.

Neříkám, že je ten přístroj zázrak, ale na daný účel je výborný. A co jsem tak viděl výsledky s fotografováním je také vynikající.
No a ještě si Martine měl, pokud se nepletu, dublet ED72/432, který já mám pro přesně výše zmíněné vlastnost doteď (transportní délka 31cm ! ). Proč jsi ho vlastně pustil do světa?
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1465
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Jaký APO refraktor

#103

Příspěvek od Yarkho »

No to je ale milé mini-kukátko :)

S rovnačom, kamerou, hľadáčikom, atď. to bude veľmi ťažké vzadu. Na vyváženie na akejkoľvek montáži bude treba dokúpiť dlhšiu Vixen lištu, tá môže zavadzať vzhľadom k fokuséru (ktorý našťastie vyzerá byť rotačný). Mám podobný problém s 61EDPH II. Treba vyskúšať.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Jaký APO refraktor

#104

Příspěvek od g »

Nenašel jsem úplně nejvhodnější téma, ale při prodeji TS125 jsem kupujícímu uvedl důležitou záležitost, která se týká všech, dnes módních posouvacích rosnic u refraktorů. Ty mají tendenci při pozorování za chladnějších nocí (ca +10°C a méně) ve větší výšce sjíždět po tubusu nebo v zimě i padat (čím větší průměr objektivu, těžší rosnice, větší tendence k nešvaru). To vede k přitahování tři přítlačných šroubků umístěných po 120° na obvodu rosnice. Přitahování může skřípnout objektiv (několik videí a dokonce naprasknutí objektivu!). Doporučuji dotáhnou jen volně a sjíždění řešit gumičkou o velikosti vhodnou pro obvod tubusu. Ta zabrání pohybu rosnice.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký APO refraktor

#105

Příspěvek od Psion »

Nebo navléct pod rosnici gumičku.
Odpovědět