Komakorektor

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
lafatpav
Příspěvky: 105
Registrován: 10. 04. 2023, 12:28

Re: Komakorektor

#211

Příspěvek od lafatpav »

Diky moc za tipy a rady.
Na ten T-S GPU jsem take narazil, ale je to uz prece jen trochu drazsi zalezitost. Na Cloudynights docela chvalili od T-S i tuto levnejsi 3-cockovou variantu MAXFIELD, ktery je prece jen o 100 eur levnejsi.

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... ction.html

Tak to asi nakonec rozhodnu mezi nimi :-)
Diky, Pavel
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Komakorektor

#212

Příspěvek od MMys »

Ten podle spot diagramů taky nevypadá špatně. Pokud nemáš nic většího než APS-C, tak ho zkus. Budeš spokojený.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
lafatpav
Příspěvky: 105
Registrován: 10. 04. 2023, 12:28

Re: Komakorektor

#213

Příspěvek od lafatpav »

Diky, dam pak vedet, jak funguje :-)
Na ten KK od SW jsem cetl dost rozporuplne reakce. Nekdo ho chvalil, nekdo zase psal, ze mu dela v obraze hrozne odrazy, jak kdyby nemel antireflexni vrstvy.
Uživatelský avatar
Tomáš Lehocký
Příspěvky: 152
Registrován: 17. 08. 2011, 22:36
Bydliště: Bratislava

Re: Komakorektor

#214

Příspěvek od Tomáš Lehocký »

Ahojte

Mám GSO komakorektor čo som dostal k newtnu 150 / f5.

Teraz mám ďalekohlad 150 / f4 a 400 / f4,6 na vizuál.

Má zmyseľ kupovať komakorektor určený špecialne pre f4 ďalekohľady? (na vizuál)

Okuláre mám: APM 12,5mm / 82st a APM 30mm / 80st - u tohto je komkorektor nutnosť.

Plánujem kúpiť cca 20mm / 100st okulár, prípadne ES 17,5mm / 92st.

Ďakujem
--
Tomáš Lehocký
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2189
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Komakorektor

#215

Příspěvek od astar »

GSO je universální komakorektor. Světelnost 1:4 - 1:5 je bez problému, jak pro ten malý, tak pro ten velký.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
runway
Příspěvky: 32
Registrován: 02. 10. 2020, 11:22

Re: Komakorektor

#216

Příspěvek od runway »

Ten GSO komakotektor neni zlý ale žiaľ pri väčších zväčšeniach je vidno chromatická chyba a obraz je trochu rozostrenejší. Funguje dobre možno do max. zväčšenia 120x. Mám aj paracorr 2, ten tento problém nemá.
duri_jk
Příspěvky: 185
Registrován: 10. 04. 2019, 09:43

Re: Komakorektor

#217

Příspěvek od duri_jk »

To, ze pri vysokych zvacseniach je obraz horsi je predpokladam tvoja skusenost.
Ako mas nastavenu vzdialenost okulara od korektora? Na forach sa pise 75mm, ale v tomto vlakne som nasiel aj zmienku o 79-81mm.
Tuto zase su komentare, ze GSO im funguje bez problemov aj pri velkych zvacseniach.
Mozes sa s tym skusit pohrat pri velkom zvacseni, ci to nebude v tej vzdialenosti?

Juraj
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Re: Komakorektor

#218

Příspěvek od michal.b »

Mohu potvrdit špatnou zkušenost s komakorektorem od GSO. Můj první kus byl úplný zmetek, který jsem úspěšně reklamoval, druhý kus byl sice lepší, ale na velká zvětšení stále nevhodný. Hvězdy ve středu pole jsou šišaté a barevně "rozjeté". Komu koriguje obstojně, ale bohužel nesymetricky. Optický návrh je možná v pořádku, ale praktické provedení je mizerné - kvalita bohužel odpovídá ceně. Když máte štěstí, případně možnost vybrat si z více kusů, tak se vám možná podaří trefit dobrý kus, ale já už to riskovat nehodlám. Teď mám ES HRCC, který je kvalitou úplně někde jinde.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Komakorektor

#219

Příspěvek od MMys »

Ne, optický návrh je takový, že je kompromisní (i kdyby byly vyrobené dokonale podle návrhu). Tyhle nejlevnější krátké dvou-čočkové korektory nejsou určené na vizuální použití při vyšších zvětšeních. Cenou za zlepšení kresby v krajích je viditelné zhoršení spotu na ose. Na vizuál jsou vhodné až dlouhé 4-čočkové typy: GPU, Paracorr, ES-HR (u něj pozor, občas pokulhává výstupní kontrola) nebo 3-čkočkový optický systém Wynne. Ty už kresbu na ose nekazí.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Re: Komakorektor

#220

Příspěvek od michal.b »

GSO je čtyřčočkový, měl jsem ho rozebraný. Chápu, že třeba používají levnější skla a tudíž barevná korekce nemusí být tak dobrá jako u dražších korektorů. Problém, minimálně v mém případě, je ale ten, že soustava nejde správně zkolimovat, i při nejlepší snaze je obraz ve středu pole astigmatický / barevně rozjetý (na rozdíl od Paracorru nebo ES HRCC). Podle mě některé členy v tom korektoru nemají optickou osu shodnou s mechanickou.
runway
Příspěvky: 32
Registrován: 02. 10. 2020, 11:22

Re: Komakorektor

#221

Příspěvek od runway »

duri_jk píše: 23. 10. 2023, 19:38 To, ze pri vysokych zvacseniach je obraz horsi je predpokladam tvoja skusenost.
Ako mas nastavenu vzdialenost okulara od korektora? Na forach sa pise 75mm, ale v tomto vlakne som nasiel aj zmienku o 79-81mm.
Tuto zase su komentare, ze GSO im funguje bez problemov aj pri velkych zvacseniach.
Mozes sa s tym skusit pohrat pri velkom zvacseni, ci to nebude v tej vzdialenosti?

Juraj
Ahoj, mam to zamerané na milimetre 75mm, najlepšie je to vidno pri pozorovaní planét ako napr. Jupiter. Bez korektoru som takmer žiadnu chromatickú chybu nevidel, s korektorom GSO bola vidno a obraz bez korektoru bol ostrejší. Zväčšenie ca. 170x. Na ďalších fórach alebo na internete sú príspevky na túto tému. Korektor ale funguje dobre do ca 120x, žiaľ cena pri väčších zväčšeniach nepustí.
duri_jk
Příspěvky: 185
Registrován: 10. 04. 2019, 09:43

Re: Komakorektor

#222

Příspěvek od duri_jk »

Asi som to nenapisal presne. Mam tento CC a je notoricky znamy tym, ze tak ako je dodany sa nehodi na vizual a vyrobca k tomu nedodava ziadny navod. Predpokladam, ze vacsina z nas co ho ma, nasla niekde na forach cislo 75mm. Ja ho mam odtialto: Astro-Tech/Altair Astro/GSO Coma Corrector and User Guide
V tejto diskusii, autor sam pise o spravnej vzdialenosti 75mm, ale nizsie spomina, ze ked si dorobil ten "turnable top" ako ma ES alebo TV, tak dospel k zaveru, ze lepsia korekcia komy je pri vzdialenosti 78-79mm. Viacero pisatelov potvrdilo, ze ~80mm je lepsie ako 75mm.
Cize ja som chcel povedat, ze mozno tych 75mm co mas teraz, nie je idealnych a posunut to 79mm by mohlo pomoct.
Ja sam CC nepouzivam vobec, koma mi nevadi.

Juraj
Odpovědět