parab. zrcadlo z ASTROKRAK

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

parab. zrcadlo z ASTROKRAK

#1

Příspěvek od Miloš Hroch »

Zdravim vsechny,

mam nekolik dotazu tykajicich se stavby dalekohledu a parabolických zrcadel
prodavanych v polském v Krakowe. Na uvod jen uvedu, ze chci postavit dalekohled
pro pozorovani deep sky objektu na dobsnove montazi, s prumerem zrcadla 200 nebo
250 mm. Dalekohled bude muset byt mobilni, protoze bydlim ve meste.


1) Kupoval jste uz nekdo v Polsku u ASTROKRAK zrcadlo, ci cokoliv jineho?
Ja jsem prodejnu jiz trikrat behem dvou mesicu kontaktoval pomocí e-mailu
a ani jednou mi neodpovedeli, coz ve me prilis duveru nebudi. Mozna tam maji ten mail jen pro paradu (coz by nebyli prvni ani posledni)
Tim ze zrcadla nemaji na sklade nema cenu tam pro ne osobne jezdit (to nepocitam prachy za cestu).
Nevim take jaka kvalita se od jejich zrcadel da ocekavat.
2) Zrcadlo ktere jsem si na jejich strankach vybral ma
prumer 250 mm pri ohniskove vzdalenosti 1200 mm, takže svetelnost vychazi
f 4.8 , bude to jeste ke koukani? A ma vubec smysl se pokouset takto svetelny
dalekohled stavet doma na kolene.

3) Kdyz bych kupoval zrcadlo v cechach, sel bych vzhledem k fin. moznostem
do dobsna 200 mm/f neco mezi 5-6
Chtel jsem se v souvislosti s tim zeptat, jestli zrcadlo od Drbohlava ma srovnatelnou
optickou kvalitu jako z VOD Turnov. Dalo by se zrcadlo od neho pouzit do dalekohledu
pro fotografovani v prim. ohnisku (vyhledove a na jine montazi samozrejme)?
Vzhledem k tomu, že pujde o muj prvni a na dlouhou dobu urcite posledni dalekohled,
tak nechci na optice setrit i kdyz rozpocet take nemam neomezene velky.

A jeste na konec trochu z jiného soudku, nevedel by nekdo kde maji "hnizdo"
difrakcni mrizky (nejlepe typu Eschellete) s poctem vrypu neco mezi 600 mm-1 az 1200 mm-1,
samozrejme za slusnou cenu. Kde sehnat takovou mrizku za 5 a vice tisic kacek vim taky ;)
KoMar
Příspěvky: 605
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

parab. zrcadlo z ASTROKRAK

#2

Příspěvek od KoMar »

Zkus si ještě jednou přepočítat na kolik tě vyjde 250-ka z ASTROKRAKU (primární zrcadlo + sekundár + okulárový výtah) mi odhadem vychází 11000,- Kč a to tam není započítaná spousta dalšího materiálu na tubus, pavouka, uchycení primáru ....

Za 12690,- Kč koupíš kompetní tubus SkyWatcher Newton 254/1200 i s hledáčkem a jedním okulárem. a dobsonovu montáž si doděláš sám nebo si ten samý dalekohled koupíš komplet na dobsonovi za 15000,-Kč.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

parab. zrcadlo z ASTROKRAK

#3

Příspěvek od Pavuk_ »

hroch napsal: Zdravim vsechny,

mam nekolik dotazu tykajicich se stavby dalekohledu a parabolických zrcadel
prodavanych v polském v Krakowe. Na uvod jen uvedu, ze chci postavit dalekohled
pro pozorovani deep sky objektu na dobsnove montazi, s prumerem zrcadla 200 nebo
250 mm. Dalekohled bude muset byt mobilni, protoze bydlim ve meste.


1) Kupoval jste uz nekdo v Polsku u ASTROKRAK zrcadlo, ci cokoliv jineho?
Ja jsem prodejnu jiz trikrat behem dvou mesicu kontaktoval pomocí e-mailu
a ani jednou mi neodpovedeli, coz ve me prilis duveru nebudi. Mozna tam maji ten mail jen pro paradu (coz by nebyli prvni ani posledni)
Tim ze zrcadla nemaji na sklade nema cenu tam pro ne osobne jezdit (to nepocitam prachy za cestu).
Nevim take jaka kvalita se od jejich zrcadel da ocekavat.
2) Zrcadlo ktere jsem si na jejich strankach vybral ma
prumer 250 mm pri ohniskove vzdalenosti 1200 mm, takže svetelnost vychazi
f 4.8 , bude to jeste ke koukani? A ma vubec smysl se pokouset takto svetelny
dalekohled stavet doma na kolene.

3) Kdyz bych kupoval zrcadlo v cechach, sel bych vzhledem k fin. moznostem
do dobsna 200 mm/f neco mezi 5-6
Chtel jsem se v souvislosti s tim zeptat, jestli zrcadlo od Drbohlava ma srovnatelnou
optickou kvalitu jako z VOD Turnov. Dalo by se zrcadlo od neho pouzit do dalekohledu
pro fotografovani v prim. ohnisku (vyhledove a na jine montazi samozrejme)?
Vzhledem k tomu, že pujde o muj prvni a na dlouhou dobu urcite posledni dalekohled,
tak nechci na optice setrit i kdyz rozpocet take nemam neomezene velky.

A jeste na konec trochu z jiného soudku, nevedel by nekdo kde maji "hnizdo"
difrakcni mrizky (nejlepe typu Eschellete) s poctem vrypu neco mezi 600 mm-1 az 1200 mm-1,
samozrejme za slusnou cenu. Kde sehnat takovou mrizku za 5 a vice tisic kacek vim taky ;)Kolko stastia (a odpovedi ) naraz:
som spokojnym majitelom zrkadla astrokrak 350/1485mm

Skor ako odpoviem mam otazku: preco si chces postavat a nie kupit dalekohlad mensi ako 250mm.
Uz sa to tu preberalo x-krat, ze sa to financne neoplati pre taketo "male" priemery. Pozri si cennik dobsonov pana Zahajskeho a Matouska, a zistis , ze za tie peniaze pocastiach dobson nepostavis (ina vec je pri 350mm a viac). Ja by som asi kupil taky "komercny" a urobil by som si par vlastnych "upgrade" a mal by som "vymalovane".

Re1)
OK, takze astrokrak... musis s nimi komnikovat anlicky alebo polsky. Polsky neviem, Anglicky mi odpovedal prakticky okamzite ako som im poslal mail.
Zrkadlo, co som kupil mali na sklade a hned mi ho poslali postou (v baliku). Postovne stoji od 400 do 800 Sk (expres ci normalne, poistene ci nie). Moj balik mal nejakych 12kg(?). (toto si tiez zarataj do nakladov- ak kazdy komponent si budes kupovat "per partes" konecna cena dalekohladu ta vyjde viac ako iba suma ceny komponentov).

Co sa tyka kvality a parametrov, tak garantuju 1/10 lambda (mysli sa max. odchylka p-v max., co zodpoveda 1/5 wavefront). Bohuzial som nemal stastie na prvykrat.
Milan Kamenicky mi ho zmeral a zistili sme, ze mal zonalny defekt, ktory presahoval stanoveny limit.
Zrkadlo som poslal naspat a vratilo sa mi opravene a nanovo pokovene a ospravedlnili sa mi (optiku kupuje od ineho vyrobcu).
Vsetko prebiehalo hladko, bez komplikacii a bez casovych zdrzani. Dostal som aj protokol merania a wavefront lambda je 1/8 (t.j. fyzicky je to vybrusene na lepsie ako 1/10, v protokole mam hodnotu max.p-v 1/14 !!! ).
Lakadlom je nizka cena, cena je dana materialom. Je to material zlozenim ako Pyrex ,ktory si (nemam dokaz) sami odlievaju (ale videl som stranku, kde ponukaju taketo kotuce, cirou nahodou jeden ma presne rozmery mojho p=360 h=42mm). Obsahuje nejake bublinky, ale to neovplyvnuje opticku kvalitu.
Pokial niekto v zivote uz vybrusil nejake zrkadlo vie ake je tazke dosiahnut dokonaly tvar bez skrabnutia. Moje zrkadlo ma nejake "sramy", ale taktiez to neovplyvnuje vysledne opticke vlastnosti. Treba si uvedomit, ze cena hotoveho pokoveneho zrkadla je rovna cene materialu orignal Pyrexu.
Inak po tom ako som zistil, ze to prve zrkadlo nie je vporiadku, som dostal seriozny navrh, ze mi vratia peniaze alebo mi ho opravia. To si cenim. Vzhladom na to, ze som nemal financie na zrkadlo od inych firiem (ktore stoja 2x tolko;bud budes mat zrkadlo s par bublinkami a vlasovymi skrabancami, alebo vzhladovo dokonale, ale 2x drahsie inde)), suhlasil som s prelestenim.

Re:2)
to je priam optimalna svetelnost pre vizualne pozorovanie (rozumej vzhladom na dlzku tubusu) (Kriege, majitel firmy na vyrobu slavnych dobsonov Obsession hovori, ze pre f/5 este nepotrebujes komakorektor pre vizualne pozorovanie)
Pokial nebudes brusit zrkadlo doma, ostatne veci nie su problem svetelnosti. Ak by si postavil/poskladal f/8 nevidim problem f/4. Finalny vykon bude zavisiet od toho, ako dokazes svoj stroj skolimovat (f/4 je uz rel.psycho).

Re:3)
Drbohlav vs. VOD neviem posudit, ale ak beriem do uvahy iba fakt, ze VOD je profesionalna opticka dielna. priklanal by som sa na stranu VOD (ale tomu zodpoveda aj vyssia cena).

Pokial zrkadlo splna podmienky, da sa snim aj fotit, akurat budes potrebovat komakorektor (pri svetelnejsom ako f/5 tak ci tak aj na vizualne).

>Vzhledem k tomu, že pujde o muj prvni a na dlouhou
>dobu urcite posledni dalekohled,
>tak nechci na optice setrit i kdyz rozpocet take
>nemam neomezene velky.

Toto je asi nadolezitejsi zavazok, aky si si mohol dat. Viem co hovorim, lebo som podobny rozhodovaci proces uz "preskakal" (a nie som jediny, kazdeho to raz caka ). Ja som si tiez postavil dobsona (350mm) podla svojich predstav a som s nim spokojny a taktiez plati, ze je to pre mna na dlhu dobu posledny dalekohlad (ak neratam rozne "upgrade" mensich dalekohladov, ci obmena parku trierov )
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

parab. zrcadlo z ASTROKRAK

#4

Příspěvek od Miloš Hroch »

Neco na tom bude, za tech 12 litru by se o tom dalo uvazovat, usetril bych si spoustu starosti. Je teda fakt, že na ten "homemade" bych kupoval jen optiku a ostatni by bylo vycemene za dobre slovo.
Nicmene dotaz na ASTROKRAK stale trva, cena optiky je tam vyrazne nizsi nez u nas. Druha vec je kvalita, o ktere momentalne nic nevim a proto jsem vznesl ten dotaz. Jinak jake jsou prakticke zkusenosti s mechanickym provedenim a kvalitou optiky SkyWatcher Newtonu 254/1200 ?
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

parab. zrcadlo z ASTROKRAK

#5

Příspěvek od Miloš Hroch »

to pavuk_:
Diky za vycerpavajici odpoved, je to zhruba to co jsem potreboval vedet. Jen mi neni jasne proc neodpovedeli na ty maily (byly anglicky), ale to je uz vedlejsi.
Uživatelský avatar
Listy3
Příspěvky: 376
Registrován: 29. 12. 2004, 02:34

parab. zrcadlo z ASTROKRAK

#6

Příspěvek od Listy3 »

1) To, že stavět dalekohled do 250mm v průměru bude dražší než koupit hotový ber jako fakt. Prostě tomu uvěř a nepočítej, protože nespočítáš všechno a nevíš co Tě opravdu čeká, a to i za předpokladu, že ti spoustu věcí někdo udělá za pusu.
2) U nás nevyrábí zrcadla jenom VOD a pan. Drbohlav. Je tu ještě pan Holubec (ATC) a nebo Libor Němec (Elbi), nebo pan Kamenický (Optik) na Slovensku.
Newton 250/1250 ve výstavbě&&Newton 130/1000 GS montáž&&triedr 10x50 a 8-24x50&&Lidlteleskop 70/700
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

parab. zrcadlo z ASTROKRAK

#7

Příspěvek od Pavuk_ »

Listy napsal: 1) To, že stavět dalekohled do 250mm v průměru bude dražší než koupit hotový ber jako fakt. Prostě tomu uvěř a nepočítej, protože nespočítáš všechno a nevíš co Tě opravdu čeká, a to i za předpokladu, že ti spoustu věcí někdo udělá za pusu.
2) U nás nevyrábí zrcadla jenom VOD a pan. Drbohlav. Je tu ještě pan Holubec (ATC) a nebo Libor Němec (Elbi), nebo pan Kamenický (Optik) na Slovensku. Jestli chceš zaručeně kvalitu nejkvalitnější kup všechno u VOD. Jestli chceš co nejnižší cenu kup primár u Elbiho a sekundár u Optika. Jestli máš u Elbiho strach z kvality, tak si u něho můžeš prohlídnout zrcadlo před pokovením a můžeš si ho tam přeměřit sám.
Nemystifikoval by som rozdiely v kvalite od jednotlivych vyrobcov. Pokial zrkadlo splna vyrobcom stanovene limity (vsetci ich maju rovnake, inak by nic nepredali), niet co riesit. Je to ako s tmavou oblohou, ak je naozaj tmava, tmavsia uz nebude. Ak su dve zrkadla spickove, nech su odkohokolvek, ich vzajomne rozdiely nemaju z praktickeho hladiska dopad.
Milan Kamenicky vyraba spickovu optiku minimalne tak dobru ako VOD.
Uživatelský avatar
Hadra
Příspěvky: 211
Registrován: 23. 05. 2004, 02:23

parab. zrcadlo z ASTROKRAK

#8

Příspěvek od Hadra »

hroch napsal:
Nicmene dotaz na ASTROKRAK stale trva, cena optiky je tam vyrazne nizsi nez u nas. Druha vec je kvalita, o ktere momentalne nic nevim a proto jsem vznesl ten dotaz. Jinak jake jsou prakticke zkusenosti s mechanickym provedenim a kvalitou optiky SkyWatcher Newtonu 254/1200 ?Cau, pred nakym casem jsem se taky Pavuka na tu optiku ptal - pro predstavu. Nakonec jsem skoro pred rokem koupil D SW 200/1200. Ja osobne jsem maximalne spokojen. Mam i spokojene reference od nekolika dalsich lidi - co se tyce teto rady u nas dostupnych Dobsnu, myslim ze jedinym omezenim je jejich "prumer" - na vizualni prakticke pozorovani je cokoliv bezpredmetne, krom komy(nekdo si mysli, ze mu vadi :D)-samozrejme u sv. pod 1:5 je to asi neco jineho. Ja jsem jeste od doby co mi prisel v krabici ani nekolimoval - od oka to sedi, zalezi na atm. podminkach, ale i na planetach jsem uz videl pekne detaily, takze s tim nic nespekuluju - zatim me to tak uspokojuje. Podle ceny bych ted sel urcite do te 250 - jeste dobre prenosna. Me uz zbyva, aby to melo smysl min 30cm ;D.
Jo jeste: me tehdy dost zajimalo samotna montaz, schopnost jemneho pohybu atd. - stabilita je perfektni, pohyb taky - za tu cenu nejlepsi co existuje na vizualni pozorovani dle meho pohledu.
Diky vsem na foru.  :D
Mej se dobre.
R110/660, CG5 GT, Triedr WO 8x42
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

parab. zrcadlo z ASTROKRAK

#9

Příspěvek od michal.b »

Hadra napsal:
Ja jsem jeste od doby co mi prisel v krabici ani nekolimoval - od oka to sedi, zalezi na atm. podminkach, ale i na planetach jsem uz videl pekne detaily, takze s tim nic nespekuluju - zatim me to tak uspokojuje.
Omlouvam se za off-topic, ale zajimalo by me, jestli si to nekolimoval proto, ze uz ti prisel dokonale zkolimovany a od te doby perfektne drzi?
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

parab. zrcadlo z ASTROKRAK

#10

Příspěvek od Miloš Hroch »

1) Diky vsem za pripominky. Po prostudovani katalogu SUPRA Praha
je rozhodnuto. Dobson 254/1200 nebo 203/1200. Za tu cenu se to opravdu
nevyplati stavet doma na kolene. Ono totiz od doby kdy jsem
poprve zatouzil po dalekohledu uplynulo dost let a tehdy
se to jeste vyplatilo. Na a ted jsem v podstate zacal tam, kde jsem
pred temi lety zkoncil a neprosel jsem si poradne cenove nabidky komercnich produktu na netu.
Jedine co me stve, ze nez se v tom budu moci zacit vrtat, budu muset pockat
3 roky nez to bude ze zaruky.
Takze jeste jednou diky vsem za prispevky a myslim
ze toto tema lze uzavrit.

2) Co ta difrakcni mrizka? Nic? Nikdo nevi?
Mozna bych to mel zkusit v jine sekci, sem to uplne nepatri.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

parab. zrcadlo z ASTROKRAK

#11

Příspěvek od Pavuk_ »

Hadra napsal:
Cau, pred nakym casem jsem se taky Pavuka na tu optiku ptal - pro predstavu. Nakonec jsem skoro pred rokem koupil D SW 200/1200. Ja osobne jsem maximalne spokojen. Mam i spokojene reference od nekolika dalsich lidi - co se tyce teto rady u nas dostupnych Dobsnu, myslim ze jedinym omezenim je jejich "prumer" - na vizualni prakticke pozorovani je cokoliv bezpredmetne, krom komy(nekdo si mysli, ze mu vadi :D)-samozrejme u sv. pod 1:5 je to asi neco jineho. Ja jsem jeste od doby co mi prisel v krabici ani nekolimoval - od oka to sedi, zalezi na atm. podminkach, ale i na planetach jsem uz videl pekne detaily, takze s tim nic nespekuluju - zatim me to tak uspokojuje. Podle ceny bych ted sel urcite do te 250 - jeste dobre prenosna. Me uz zbyva, aby to melo smysl min 30cm ;D.
Jo jeste: me tehdy dost zajimalo samotna montaz, schopnost jemneho pohybu atd. - stabilita je perfektni, pohyb taky - za tu cenu nejlepsi co existuje za tuto cenu na vizualni pozorovani dle meho pohledu.
Diky vsem na foru. :D
Mej se dobre.Ved pockaj, skolimujeme a nespoznas si vlastny dalekohlad ;)
Ak mam porovnat pozorovanie cez 300 a 350 tak ten rozdiel vidim. Pre teba nema zmysel ist z 250 do niecoho mensieho ako 350.
Uživatelský avatar
Hadra
Příspěvky: 211
Registrován: 23. 05. 2004, 02:23

parab. zrcadlo z ASTROKRAK

#12

Příspěvek od Hadra »

michal.b napsal:

Omlouvam se za off-topic, ale zajimalo by me, jestli si to nekolimoval proto, ze uz ti prisel dokonale zkolimovany a od te doby perfektne drzi?- Mam takove tuseni, ze velice dobre vis na co se ptas, ze bys mel podobnou zkusenost? :D. Myslim, ze mas pravdu, a drzi to dobre. U 1:6 ta kolimace neni extr. kriticka, a ja jsem zatim takovy lenivec-amater, ze se mi doho nechtelo rypat.(matne si vzpoinam jak jsem si rozhodil N114 ;D)
To: Pavuk_ -  :D ok: uz se tesim na spolecnou kolimaci.

To: michal.b - jiste mas pravdu, ze se muze obraz zlepsit a bude dobre kdyz se to naucim - zapracuju na tom ;). Jenom, ze ten obraz je i na planetach pri vets. zv. ostry tak mi to prislo zatim zbytecne, spise ale "hledim" na DSO a ostatni - k tomu jsem prizpusobil i okulary. Cau
R110/660, CG5 GT, Triedr WO 8x42
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

parab. zrcadlo z ASTROKRAK

#13

Příspěvek od michal.b »

Hadra napsal:
- Mam takove tuseni, ze velice dobre vis na co se ptas, ze bys mel podobnou zkusenost? :D. Myslim, ze mas pravdu, a drzi to dobre. U 1:6 ta kolimace neni extr. kriticka, a ja jsem zatim takovy lenivec-amater, ze se mi doho nechtelo rypat.(matne si vzpoinam jak jsem si rozhodil N114 ;D)
To: Pavuk_ - ok: uz se tesim na spolecnou kolimaci.
Ja mam bohuzel takovou zkusenost, ze dost dalekohledu je mimo a jejich majitele o tom ani nevi. Osobne kolimuju temer pred kazdym pozorovanim, zejmena chystam-li se na velka zvetseni (protoze to moc dobre nedrzi). Jak si to parkrat zkusis, je to zalezitost peti minut, netreba mit strach z "rozhozeni". Mas pravdu ze pri f/6 neni "extr. kriticka", ale zkontrolovat bys to rozhodne mel. Mozna budes prekvapen, co vsechno uvidis ;D
Uživatelský avatar
express66
Příspěvky: 6
Registrován: 05. 11. 2005, 13:15

parab. zrcadlo z ASTROKRAK

#14

Příspěvek od express66 »

Uživatelský avatar
Listy3
Příspěvky: 376
Registrován: 29. 12. 2004, 02:34

parab. zrcadlo z ASTROKRAK

#15

Příspěvek od Listy3 »

express66 napsal: http://sao.wz.cz/Www/vyroba.htm
? ? ?
Newton 250/1250 ve výstavbě&&Newton 130/1000 GS montáž&&triedr 10x50 a 8-24x50&&Lidlteleskop 70/700
Odpovědět