Viděl jsem neidentifikovaný úkaz na obloze (UFO)

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 504
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: Viděl jsem neidentifikovaný úkaz na obloze (UFO)

#886

Příspěvek od peto »

Preco ste sa na to nepozreli dalekohladom?
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 504
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#887

Příspěvek od peto »

Vlastnici celooblohoviek v okoli by sa mohli pozriet ci to maju zachytene... ako dlho ste to vlastne pozorovali? To trvanie tohto javu, sice pisete ze chvilu sa to presuvalo...kolko sekundy minuty?
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2240
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#888

Příspěvek od juh »

Čiiže jasné, pozerali sme sa na dva podobné stratosférické balóny, ktoré boli vzdialené od seba viac ako 100 km. Koľko ich asi tak lieta, že sa v jednom čase zbehli dva neďaleko od seba?
Preco ste sa na to nepozreli dalekohladom?
Pretože som vonku nemal žiadny vizuálny ďalekohľad a tento úkaz sa mi nezdal až tak zaujímavý, aby som si pre nejaký dobehol. Podľa toho, čo som videl aj prostým okom, sa objekt správal ako satelit na vysokej obežnej dráhe, len na chvíľu zjasnil. To je tak všetko. Nebol na to dôvod, aby som sa na to pozeral ďalekohľadom.
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1481
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#889

Příspěvek od Yarkho »

V danú dobu letel cez oje Veľkého Vozu a popri Akrtúrovi satelit Cosmos 1908. Záblesky satelitov sa zrejme nedajú predpovedať.

https://www.heavens-above.com/passdetai ... 8197629671
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2240
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#890

Příspěvek od juh »

Cosmos 1908 určite nie. V tej oblasti sa presúval okolo 40° za minútu. Pri tom pozorovaní som nemal stopky v ruke, ale to o čom je reč, sa pohybovalo možno do 5° za minútu. To bol dôvod, pre ktorý sa zdalo, že ten svietiaci bod stál na mieste.
Ja stále predpokladám, že išlo o nejaký kozmický odpad, pravdepodobne plášť horného stupňa rakety, alebo celý urýchľovací stupeň, u ktorého sa neuvádza jasnosť a teda sa ani nedostáva do výsledkov vyhľadávania preletu jasných satelitov. Myslím, že ďalší problém je v tom, že súbory s TLE sú zaškatuľkované podľa nejakých skupín satelitov a do planetárií a online stránok pre vyhľadávanie satelitov sa nedostávajú TLE s rôznym odpadom. Aspoň som nikde nenašiel nejaké súbory s TLE, ktoré by mali názov *DEBRIS* (teda okrem tých zostrelených satelitov), *WASTE*, *GARBAGE*, *TRASH*, *LITTER*, *JUNK*, ... atp. Vždy sú zgrupené podľa nejakej skupiny satelitov, alebo podľa ich nosičov.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#891

Příspěvek od MilAN »

Já bych se podíval na GPS satelity. Pohybuje se jich tam více, je potřeba znát polohu pozorovatele čas i oblast - což na dálku nemohu takhle identifikovat. Jinak bývají nadějnými objekty na vysokých drahách i družice typu Molnija - ale ty všechny byly od Arktura dost daleko.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2240
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#892

Příspěvek od juh »

Z Celestraku som si do Stellaria stiahol tieto TLE:
  • galileo.txt
  • iridium.txt
  • iridium-NEXT.txt
  • molniya.txt
  • glo-ops.txt
  • gps-ops.txt
  • beidou.txt
  • gnss.txt
  • sbas.txt
  • nnss.txt
  • musson.txt
V tom čase sa v tých miestach pohybovali napríklad satelity NAVSTAR (preletávali v smere SSZ-JJV a prechádzali súhvezdiami Poľovné psy a Pastier), lenže pre Košice a aj pre moju polohu preletávali východne od Arktúra. Hľadáme niečo, čo sa v tom čase nachádzalo medzi Arktúrom a Venušou (bolo západne od Arktúra) a pravdepodobne preletávalo v smere SSV - JJZ.
Z vyššie uvedených skupín satelitov sa tam v tom čase nenachádzalo nič iné.

Pozeral som na stránky space-track.org. V databáze majú katalogizovaných celkovo 44700 objektov, z toho 19300 objektov tvorí rôzny odpad (debris). Aktívnych satelitov je len 8200, niečo menej ako 1/5. Myslím, že len tak náhodilo hľadať v takomto množstve objektov je nereálne.
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 504
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#893

Příspěvek od peto »

Este som nasiel tento start 18.6., sice start bol rano, suborbitalny, ale nie su o nom (o trajektorii) ziadne detaily, ani ako dlho trval experiment - vobec nic...:
https://nextspaceflight.com/launches/details/7197

malo by ist o tento test:
https://www.rocketlabusa.com/launch/haste/

otazka ci to mohlo lietat az do vecera, alebo este dlhsie... v popise sa vyskytuje aj formulacia:
"...Custom trajectories

Flight test conditions are critical for hypersonic and suborbital testing. HASTE is a liquid launch vehicle with deep-throttle capability and a third stage with attitude control that provides flight trajectories with payload release conditions tailored to your mission...."

a k misii:
https://www.rocketlabusa.com/missions/c ... uts-arrow/

edit:
no a kedze o uspesnosti testu informovali az 20.6., je mozne ze misia trvala az dovtedy:
https://twitter.com/RocketLab/status/16 ... 7576128512
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2240
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#894

Příspěvek od juh »

Na internete som našiel súbor s názvom junk.txt obsahujúci TLE pre 13637 kusov rôzneho bordelu na obežnej dráhe. Po nahratí do Stellaria to vyzerá takto (je tam zapnuté zobrazovanie "odpadu", iné satelity tam nie sú a podľa počtu je to len časť toho bordelu).

Len tak ma napadlo pri pohľade na ten počet telies na obežnej dráhe, že je to len 1/3 toho, čo plánuje SpX so Starlinkom a okrem toho budú satelity Starlinku v našich zemepisných šírkach prehustené kvôli ich trajektórii. Nehovoriac o tom, čo príde s ostatnými ziskuchtivými operátormi, keď tam vynesú 7x toľko satelitov ...
Přílohy
junk.jpg
junk.jpg (147.03 KiB) Zobrazeno 1936 x
Uživatelský avatar
rummanji
Příspěvky: 15
Registrován: 21. 12. 2012, 15:34
Bydliště: okr. Uherské Hradiště
Věk: 47

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#895

Příspěvek od rummanji »

Ahoj,

včera (5.9.2023 v 18.16 SELČ) jsem měl zajímavé pozorování.

Byl jsem na balkoně a všimnul jsem si, že od jihu (což není typická trasa pro tuto oblast) letí letadlo - říkal jsem si, že je nějak podivně nízko.

Neměl jsem brýle a tak mi to nešlo zaostřit, ale něco mi na tom nesedělo a došlo mi, že to asi není letadlo - nemělo to křídla...

Letělo to poměrně rychle a tak mne nenapadlo nic jiného, než si dovnitř zaběhnout pro brýle (triedr bych nestihnul vybalit).

Po mém návratu na balkon už to bylo v zenitu a během cca 15 sekund mi to zaletělo za střechu.

Detaily pozorování:

Místo: cca střed okresu Uherské Hradiště (mohu upřesnit, pokud by to k něčemu bylo)

Velikost: cca 1 stupeň

Rychlost: 2-3 stupně za sekundu

Tvar: doutník (s možnými křidélky, nevím jistě, asi mám slabé brýle)

Barva: stříbrná

Směr letu: J-S (+/- 5 stupňů)

Jediné co mne napadlo byla vzducholoď (kromě dokumentu o Hindenburgu jsem nikdy žádnou neviděl).

Po kratším pátrání na internetu mne stále nic jiného nenapadá.

Trochu mne zaráží ta rychlost a to, že to nebylo vůbec slyšet.

Nehledám v tom žádnou záhadu, jen bych rád věděl, co přesně to bylo.

Pokud má někdo přesnější představu, rád se poučím.

Díky
SW Dobson 254/1200, Celestron Nexstar Evolution 9.25
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11598
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#896

Příspěvek od Psion »

Je to UFO, taky jsem ho před 2 lety pozoroval :)

Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4509
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#897

Příspěvek od dvader »

Doutník, možná s křidélky?
Ruská raketa! :mrgreen:
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
rummanji
Příspěvky: 15
Registrován: 21. 12. 2012, 15:34
Bydliště: okr. Uherské Hradiště
Věk: 47

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#898

Příspěvek od rummanji »

Ruska raketa by letěla spíš z vychodu :) Tim doutnikem jsem myslel, že to mělo tvar vzducholode. Jen jsem nevěděl, že umí být tak rychle.
SW Dobson 254/1200, Celestron Nexstar Evolution 9.25
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1481
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#899

Příspěvek od Yarkho »

Prosím premenujte topic na "nevysvětlený úkaz", slovo nevysvětlitelný ma dosť drása. Nehovoriac o tom, že o vysvetlenie sa tu všetci pokúšame.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Viděl jsem neidentifikovaný úkaz na obloze (UFO)

#900

Příspěvek od hades »

Upravil jsem název
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Odpovědět