Viděl jsem neidentifikovaný úkaz na obloze (UFO)

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 561
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#871

Příspěvek od astrolama »

Jedno podobné "ufo" mi teď každou noc visí při pohledu z okna kuchyně. Někdo přidělal na komín antény pro internet či co a občas tam svítí světélko :lol:
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#872

Příspěvek od MaG »

Já taky nikho nechtěl urazit, jen jasně řekl, že mě trápí, jak často lidé posílají dotazy, nejen sem, ale třeba na astro.cz s podobným popisem a to je bohužel málo na to, aby člověk vůbec mohl odhadnout, co to bylo.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 510
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#873

Příspěvek od PetrK »

Většinou když to svítí modře a pohybuje se to, tak je to potmě ilegálně letící dron. Pokud je modré světýlko nehybné, tak je to LED na WiFi stožáru, nebo nějaké podobné bezdrátové pojítko.
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2228
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#874

Příspěvek od juh »

LED-ky na WiFi anténe nemusia byť len modré. Niektoré zobrazujú intenzitu signálu a svietia napríklad od červenej po zelenú. Prípad, čo sa tu popisuje naposledy, zodpovedá napríklad aj tomu, že niekto v noci montoval anténu s nejakým takýmto indikátorom (chvíľu s tým pobehoval, to bolo vtedy, keď sa svetielko pohybovalo a menilo farbu a potom ju niekam primontoval, to bolo vtedy, keď svetielko zostalo nehybne stáť).
Uživatelský avatar
marcellino4
Příspěvky: 92
Registrován: 27. 09. 2014, 12:38

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#875

Příspěvek od marcellino4 »

Ahojte astro kamosi,

chcel by som sa s Vami podelit o jeden moj zaujimavy pozorovatelsky zazitok, ktory si samozrejme neviem vysvetlit.

Najskor kto som. O astronomiu a aj kozmonautiku sa zaujimam od 14 rokov a dnes uz mam 38. Vystriedal som zopar teleskopov, vacsinou SCT. Od 2015 kazdy rok pravidelne sledujem prelety ISS popred Slnko a najviac ma bavi trackovat ISS pocas nocnych preletov. Skusil som si ju aj odfotit, ale uz par rokov preferujem okularovu metodu pozorovania. Proste nic sa nevyrovna pocitu priameho kontaktu.

Tento tyzden som sa pokusil trackovat CSS, uspesne. Ale uz pocas pripravy a ustanovenia teleskopu som pozoroval cosi divne, co si neviem vysvetlit. Tak dufam, ze mi poradite a objasnime malinku zahadu.

18.06.2023 cca o 21:42 som pocul preletiet nado mnou lietadlo. Tak som zdvihol hlavu a nasiel som ho lahko. Ale okamzite hned vedla Arcturusu som spozoroval dalsiu hviezdu, ktora dosahovala magnitudu Venuse. Hned ma napdlo, ze to tam nema co robit. Pre predstavu vedla znamena cca 10-15 stupnov smerom na zapad, priamkou by sa to dalo spojit napr s Venusou.

Najviac ma prekvapilo, ze sa to vobec nehybalo. Moja prva myslienka bola, ze tam leti nejaky satelit, ktory sa prave zjasnil. V dany cas bol moj najkvalitnejsi referency bod Arcuturus. A ta nova hviezda sa vzhladom nan vobec nehybala. Takze ma napdlo, ze to asi bude prirodzeny jav. Ale vzapeti zacala hviezda slabnut az uplne pohasla a zmizla. Na jej mieste neostala ziadna hviezdicka, proste nic. Tempo pohasinania bolo znatelne pomalsie ako pri beznom rozjasneni satelitov. A to som uz kedysi pozoroval napr Iridiove satelity, ale aj ine "nahodile" druzice.

Sice to nazyvam hviezdou, ale myslim si ze to bolo nieco umeleho povodu. Len ma zaraza, ze tam nebol pohyb. V Stelariu som si odkontroloval, ze v danom case cez danu cast oblohy neprelietal ziaden satelit. A v takej elevacii nie su nad nasou zemepisnou sirkou umiestnene ziadne geostacionarne satelity.

Prosim Vas, mate niekto napady, co to vlastne mohlo byt???
Dakujem za akykolvek napad/odpoved

s pozdravom
Marcel
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2228
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#876

Příspěvek od juh »

18. večer som ešte za šera tiež zaregistroval niečo podobné v blízkosti oja veľkého voza. Možno išlo o ten istý objekt. Presný čas som preletu si nepoznačil. Prvý dojem bol dosť čudný, pretože sa u mňa jednalo o objekt o niečo jasnejší, ako Arktur, ktorý zdanlivo stál na mieste. Po chvíli som si všimol, že sa pomaly presúva južným smerom a jeho jasnosť slabne. Pozeral som aj na Heavens-Above, či sa tam pre daný čas preletu nenájde nejaký jasnejší objekt, ale nič som tam nenašiel. Objekt neviem presne identifikovať, zrejme nešlo o žiadny aktívny satelit. Podľa rýchlosti a plynulosti pohybu sa najpravdepodobnejšie jednalo o nejaký objekt na vyššej obežnej dráhe. Nemyslím, že by by to bolo niečo, čo by sa nachádzalo niekde nižšie v atmosfére.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3405
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#877

Příspěvek od hades »

Napadá mě dron. Ale to byste museli být kousek od sebe
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1130
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#878

Příspěvek od mike »

Nemohla to být jen nějaká družice, která v těch katalozích ještě není? Při tempu, jakým satelity přibývají, by mne spíš překvapilo, kdyby katalogy byly kompletní.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2228
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#879

Příspěvek od juh »

Dron to skôr nevysvetľuje. Bývam na vidieku, kde je kľud, ak by bol blízko, počul by som ho. Ak by to bol dron, musel byť dosť ďaleko a potom na to aby svietil takouto intenzitou, na to by musel mať nejaký silný zdroj svetla. K čomu by mu bol?
Videl som už aj niekoľko lietadiel s rozsvietenými reflektormi, lenže tie sa pohybovali takto pomaly iba v čase, keď boli nízko pri obzore. Toto bolo vysoko.
Balóny, lampióny a im podobné aerostaty skôr vylučujem. Nemyslím, že by to bolo niečo z tejto skupiny. Podľa mňa sa toto pohybovalo skôr v smere SSV - JJZ. Vietor do 10 km vial zo SZ smeru, medzi 10 a 20 km vial zo Z a nad 20 km z V smeru.
To že sa v tom čase nezobrazoval žiadny satelit v Stellariu, to ešte nič neznamená. Museli by v ňom byť nahrané TLE zo všetkých dostupných zdrojov.
Že sa to nezobrazovalo na Heavens-Above skôr naznačuje, že to pravdepodobne nepatrí medzi nejaké "ostro" sledované telesá na obežnej dráhe.
Zostávajú ešte horné stupne, rôzne urýchľovacie bloky, ..., skrátka množstvo ďalšieho bordelu, ktorý sme si s užitočným nákladom vyniesli do vesmíru. Predpokladám, že to musela byť nejaká veľká plocha, ale nebola rovná, pretože tá krivka zjasnenia by bola v takom prípade strmšia (možno skôr valec, alebo niečo tomu podobné).
Ja som ten úkaz videl v Poľovných psoch, podľa toho, čo písal marcellino4, on to pozoroval o niečo nižšie. Čo sa týka pozorovacieho miesta, skôr si myslím, že naše pozorovacie miesta boli dosť vzdialené. Ja som to pozoroval z juhu stredného Slovenska, neďaleko od Lučenca.

Edit: Ešte si vybavujem jednu vec. Ten objekt žiaril červenkastou farbou. V prvom momente som si pomyslel, že to vyzerá ako Mars. Len vzápätí mi došlo, že čo by tam robil Mars? Zmysel by možno dával aj nejaký stratosférický balón s reflexným povrchom. To červenkasté svetlo by v takom prípade mohlo byť spôsobené zapadajúcim Slnkom v danej výške.
Uživatelský avatar
decmen
Příspěvky: 415
Registrován: 26. 08. 2019, 14:31
Bydliště: Chlumec nad Cidlinou
Věk: 62

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#880

Příspěvek od decmen »

Něco podobného mě na chvíli zmátlo o den dříve, v sobotu 17.6., právě jsem si chystal montáž a ustavení začínal na Arcturovi, když jsem vedle něho viděl jasný objekt. Ještě nebyla moc tma, tak jsem chvíli hledal zbytek hvězd, abych se ujistil, co je vlastně Arcturus. No a během minuty to zmizelo.
Pak jsem asi kolem 22:40h viděl parádní meťas pod Velkým vozem, letěl směrem ne sever a zhasl zhruba v oblasti SSZ. Pak už jsem se staral jen o ohřev všeho, protože po všem začala téci voda. Mým cílem byla SN v oblasti M101.
triedr 20x80, ES AR 152/988, WO AP 71/418 Zenithstar, Neq-6 Pro, Canon 6D mod.
https://astrofotky.cz/~decmen
Uživatelský avatar
marcellino4
Příspěvky: 92
Registrován: 27. 09. 2014, 12:38

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#881

Příspěvek od marcellino4 »

Som rad, ze nie so jediny, kto to pozoroval :D Miesto odkial som to pozoroval je v blizkosti Košíc, vychodne slovensko.

A to cervene zfarbenie som si vsimol aj ja. Jasnost vyssia ako Arctur, to tiez sedi.

TLE data do stelaria cerpam z dvoch zdrojov sucasne, NORAD aj ........ uz si nespominam ale viem to odkontrolovat. Kazdopadne cerpam vsetky dostupne subory aby som mal databazu co najvacsieho mnozstva druzic.

Ak by to bola druzica na tak vysokej drahe, aby mala tak pomaly pohyb, tak by som chcel poznat dovod ako je mozne ze az tak zaziarila. Uprimne pochybujem, ze na taku vzdialenost by to bolo mozne pozorovat volnym okom.

Ja osobne sa zacinam priklanat k moznosti, ze by to mozno mohol byt treti stupen rakety na vysokej orbiten ktory mozno vybuchol....preto to zjasnenie.

Btw, ja som pohyb nevnimal, resp. nestihol som ho zaregistrovat.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2228
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#882

Příspěvek od juh »

Výbuch horného stupňa určite nie. Ak by to bol nejaký stupeň na tuhé pohonné hmoty, tak tie komplet vyhoria, tam nemá čo vybuchnúť. Ak by bol na kvapalné pohonné hmoty, tak tie sú uskladené v samostatných nádržiach, tam by pri poškodení niektorej z nádrží došlo maximálne k jej odtlakovaniu.

Myslím, že vzdialenosťou pozorovacích miest > 100 km môžeme vylúčiť čokoľvek, čo by sa nachádzalo v atmosfére.

BTW, tých nosičov, ktoré sú sfarbené do červena, alebo oranžova, nie je nejaké veľké množstvo. Z toho všetkého by dával zmysel možno indický nosič PSLV a možno by to vysletľovalo aj to pozorovanie, ktoré popisoval decmen z predchádzajúceho dňa, pretože tento nosič je určený na vynášanie nákladu na SSO (Sun-synchronous orbit)
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 503
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#883

Příspěvek od peto »

Ja sa priklanam k tomu, ze to mohol byt balon. Spominam si ze asi tak pred 30timi rokmi sa mi prihodil zazitok, ze som si steloval svoj prvy refracik zeiss 50/540, bolo kratko po zapade Slnka, a smerom na zapad som vtedy vyhliadal Venusu. A ako som tak iba volnym okom bludil po zapadnom obzore, aby som ju spozoroval a namieril na nu dalekohlad, vsimol som si velmi jasny objekt a v smere SSZ, kde by som tu Venusu naozaj necakal, tak som zamieril na ten objekt, a uvidel som trblietajuci sa velmi jasny kotucik velky asi ako Jupiter, mozno trosku vacsi. Tak som to par minut okukoval, a zrazu priamo pred mojimi ocami to prasklo, na viac kuskov ktore klesali dolu a po par sekundach som uz nevidel nic... Tak som si vtedy hovoril ze to mam ake stastie vidiet v priamom prenose nazivo prasknut stratosfericky balon.
Preto si myslim ze asi aj toto mohol byt balon. Ked si spominam, tak naozaj este za dost jasneho sera to bolo vtedy ovela jasnejsie ako Venusa.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2228
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#884

Příspěvek od juh »

Dúfam, že nemyslíš vážne, že ak sme obidvaja pozorovali rovnaký objekt JZ smerom približne v rovnakej výške nad obzorom z dvoch stanovíšť, ktoré boli od seba vdialené viac ako 100 km v smere západ <-> východ, že sme sa pozerali na objekt v maximálnej výške do 40 km nad povrchom Zeme?
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 503
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#885

Příspěvek od peto »

Ne vobec nic si nemyslim, ani to ze ste videli ten isty objekt...
Odpovědět