Vyhrievanie okularov resp.objektivov

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
vasek
Příspěvky: 210
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Vyhrievanie okularov resp.objektivov

#16

Příspěvek od vasek »

Nebo rozeber stary rezistor a odmotej si ho.

Ja ted dokoncil vyhrivaci pruh pro 300mm objektiv a je to super! Odporovy drat neznamo odkud, dve otocky kolem objektivu(asi 60cm delka), celkovy odpor 10ohmu, pri 12V vykon asi 14W, me bude stacit tak 3-5W. Jako izolaci od okoli jsem pouzil koberec, omotal to cele cernou paskou, na kterou se drat pekne prilepil a hreje fakt dobre. Pavuku, jestli pojedes ted na Hochkar, tak ukazu a muzem to prodiskutovat podrobne.

Vyhodou proti odporum byl i straveny cas, drat jen prilepin na pasku a je to, pajeni jen dvakrat.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Vyhrievanie okularov resp.objektivov

#17

Příspěvek od Pavuk_ »

Trochu odlahcim diskusiu tymto snimkom:
niekedy treba aj chladit :)

zdroj: homepage Jeffa Medkeffa
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Vyhrievanie okularov resp.objektivov

#18

Příspěvek od MP »

romi napsal:
Nemusí to být zrovna odporový drát - stačí i obyčejný Fe. Koupíš např. v modelářských prodejnách. /dráty na pouštění upoutaných modelů/.
Funguji i kytarove struny - obcas s nimi rezu polystyren :)
Ale odporove draty prodava vetsina obchodu s elektrosoucastkami, napr GME
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Vyhrievanie okularov resp.objektivov

#19

Příspěvek od BiF »

Měl bych dotaz (či spíš prosbu o radu), jak udělat vyhřívání.
Udělal jsem si takovýto okulárový výtah:

Pro odměřování polohy jsem použil mechanismus ze starší digitální šuplery. Funguje to velice dobře, ale s postupným snižováním nočních teplot displey jaksi přestává být čitelný. Prostě, je na něj moc zima a potřebuje vyhřívat.
Poradí mi někdo, jak to udělat?
Fra
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

Vyhrievanie okularov resp.objektivov

#20

Příspěvek od HonzaS »

Fra napsal: Měl bych dotaz (či spíš prosbu o radu), jak udělat vyhřívání.
Udělal jsem si takovýto okulárový výtah:

Pro odměřování polohy jsem použil mechanismus ze starší digitální šuplery. Funguje to velice dobře, ale s postupným snižováním nočních teplot displey jaksi přestává být čitelný. Prostě, je na něj moc zima a potřebuje vyhřívat.
Poradí mi někdo, jak to udělat?
Fra

Fra: Moc pekna prace!

Pro vyhrivani lze pouzit normalni rezistor. Pri napajeni rezistoru 12V dosahnes nasledujicich vysledku: pro rezistor 1kOhm, je prikon cca 144mW, coz rezistor pri pokojove teplote ohreje na cca 40'C, zatimco rezistor 270Ohm ma jiz 533mW, pri pokojove teplote jiz docela pali - odhadnul bych teplotu kolem 60-70'C.

Pro tvoji aplikaci bych asi pouzil 2-3ks s odporem 470Ohm v blizkosti displeje uvnitr krabicky, dosahnes tak 300mW / kus, coz by mohlo stacit a zaroven teplota povrchu rezistoru nebude destruktivni.

Pro prikon lze pouzit jednoduchy vztah: P = (U*U) / R
P je prikon ve wattech [W]
U napeti na svorkach rezistoru [V]
R je jmenovita hodnota rezistoru [Ohm]

pro stridave napeti se uziva efektivni hodnota napeti

Max. prikon klasickeho maleho rezistoru byva 300-500mW, pokud jej hodne prekrocis, bude na jeho povrchu vysoka teplota a zaroven muze dojit k jeho zniceni teplem (shoreni).

HonzaS
ED80, Dobson 16" a další bordel
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Vyhrievanie okularov resp.objektivov

#21

Příspěvek od BiF »

HonzaS napsal: Pri napajeni rezistoru 12V dosahnes nasledujicich vysledku...Já měl spíš představu, že bych to "něco" napájel např. tužkovou baterkou, ale to by asi nic neohřálo, že?
Nicméně, pohon montáže mám na 12V, takže takto by to bylo ještě lepší (žádná baterie).
Bylo by možné namalovat nějaký ten obrázek, jak to zapojit? Jsem NAPROSTÝ laik, pokud jde o elektroniku.

Jinak dík.
Fra
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

Vyhrievanie okularov resp.objektivov

#22

Příspěvek od HonzaS »

Fra:
Jednoduche schema je na obrazku. Snad si vzpomenes na fyziku ze zakladni skoly. Rezistory se prodavaji obvykle v pascich, jak je na obrazku. Roztec pasku je 5mm, da se to vyuzit napriklad pro vyrobu ohrevu optiky dalekohledu, staci pouze horni a spodni vyvody spolecne spajet. Vznikne tak vyhrivaci pasek, ten je nutne nasledne zaizolovat proti zkratu napr. nejakou slabou izolaci a pripevnit k dalekohledu.

Pro ohrivani LCD displeje je nutne umistit co nejblize k LCD nekolik rezistoru primo do krabicky. Napajeni 12V navrhuji proto, ze byva obvykle celkem slusna zasoba energie pro montaz. Pokud by jsi chtel pouzit napriklad tuzkove clanky, je to mozne, ale kapacita clanku AA kolem 2Ah by byla kolem 2 hodin realneho provozu (predpokladam prikon rezistoru kolem 1W, 1,2V * 2Ah = 2,4Wh)

Kdyztak napis konkretne, co ti neni jasne.



HonzaS
ED80, Dobson 16" a další bordel
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Vyhrievanie okularov resp.objektivov

#23

Příspěvek od BiF »

Díky moc. Takto nějak jsem to potřeboval. :)
Ještě dotaz k té vzniklé teplotě. Dá se nějak vypočítat, jaká teplota vznikne při použití tří kusů, čtyř kusů, ..., rezistorů, a nebo jsi to jen odhadl? (viz tvá odpověď #19)
Fra
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

Vyhrievanie okularov resp.objektivov

#24

Příspěvek od HonzaS »

Fra napsal: Díky moc. Takto nějak jsem to potřeboval. :)
Ještě dotaz k té vzniklé teplotě. Dá se nějak vypočítat, jaká teplota vznikne při použití tří kusů, čtyř kusů, ..., rezistorů, a nebo jsi to jen odhadl? (viz tvá odpověď #19)
Fra

Teplotu jsem zhruba zmeril dotykem ruky po cca 1 minute ohrevu doma na zdroji +12V pri pokojove teplote. 270 Ohm jiz palil, 1kOhm byl zase skoro studeny. Venku pri nizsi teplote bude samozreme o neco studenejsi - chova se to prakticky jako topeni doma, kdyz vic mrzne, je potreba vic zatopit.

Proste si nekde kup rezistory 470, 680, 820 Ohm po 10-20 kusech a experimentuj, stoji to par haliru. Vynalozena prace bude mnohem vetsi.

HonzaS
ED80, Dobson 16" a další bordel
Odpovědět