ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#136

Příspěvek od Cztwerec »

Nevyplatí, proč by měl :D

Používá ho jeden pán z Českého Brodu a jeden ze Supry. A počítám, že v ČR jich víc nebude.

Jako jo, asi tam bude vynikající optická kvalita potom určitě je strašně pěkný podívat se, na Jupiter zatočit knoflíkem a mít ho jak z učebnice bez lemů a refrakce, ale to vlastně dokáže každé lepší ADC. Když jsem s tím koukal, hned jsem si ho chtěl koupit, ale ta cena je zbytečně moc. Nevim no.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#137

Příspěvek od MayJ »

Zdravím,
chci se Vás zeptat na jednu věc a to použití ADC u mono kamery....Primárně je určena pro barevné kamery ale co u mono?
Používáte/nepoužíváte u mono kamery ADC?
Díky
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#138

Příspěvek od KpS »

ADC není primárně určen pro barevné kamery. Když budu snímat barevnou kamerou bez ADC, rozložím snímek na RGB a kanály srovnám, tak dostanu stejný výsledek jako s monokamerou, kde taky rovnám kanály na sebe. Atmosférická disperze tím ovšem není zcela odstraněna. Přínos ADC je v tom, že odstraní vliv atmosférické disperze i v každém z kanálů.
Karel
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#139

Příspěvek od MayJ »

Ahoj všem,
chtěl bych se zeptat, resp. ujistit se v jedné věci. Jde mi o vzdálenost ADC od čipu kamery. Konkrétně jde mi o to, že mám v cestě na prvním místě barlow, pak chci dát ADC, kde bych mohl nejprve použit okulár na vizuální nastavení ADC. Ale jelikož snímám přes mono kameru, poté po nastavení ADC vyndám okulár a vsadím za ADC filtrové kolo s mono kamerou, která bude na filtrovém kole ne přes "nos, ale na závit, aby vzdálenost byla co nejmenší.
Chci se zeptat, je potřeba dodržet stejnou vzdálenost od ADC --- čočky okuláru a pak ADC --- čip kamery, aby nastavení ADC bylo stejné i pro mono kameru?
Moc díky
Tomáš
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#140

Příspěvek od KpS »

Aby vliv ADC zůstal stejný, musí být čip kamery tam, kde byla polní clona okuláru.
Karel
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#141

Příspěvek od MayJ »

Karle moc díky za upřesnění a potvrzení mé myslenky
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#142

Příspěvek od MayJ »

je to myšleno od spodní hrany čočky okuláru? nevíte někdo jak to nějak aspoň trochu přesně změřit?
Mám spočítáno, že od horní hrany barelu ADC je to přesně k čipu kamery 39 mm (filtrové kolo, závit a kamera).
Otázka jak nastavit okulár, aby byl stejně daleko jako tato sestava, nemáte někdo nějaký nápad?
Moc díky všem.
Tomáš
Uživatelský avatar
Libor LiH
Příspěvky: 104
Registrován: 15. 06. 2012, 20:13
Bydliště: Velký Osek
Kontaktovat uživatele:

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#143

Příspěvek od Libor LiH »

tak jsem poridil Pierro Astro MK3, byl jsem nateseny ale velke zklamani. Mechanicky volne, dokonce i klinky trochu vachlaly, pri nataceni klinu to drhlo, slo to jen kousek a krupalo v tom ci preskakovalo. Asi pondelni vyroba. Poslal jsem na reklamaci do astroshopu zpet a vraceji penize. Koukal jsem ze novy kus by byl dostupny v rijnu. Jaky mate zkusenosti vy? Pouzivate ho? Ma dobrou optickou kvalitu? Co mechanicky? Ted mam ADC od Omegonu. Hold i neho jeste chvilku vydrzim.
LiH http://www.mychparfotek.cz
SCT 11", LUNT LS60T B1200, TS 80/560, NEQ-6 SS, SA mini, ZWO ASI183 MM & 462MC, Canon EOS 5DIV, Canon EOS 6DmI, a pár objektivů
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#144

Příspěvek od Chef »

Nakonec jsem neodolal a ADC Gutekunst je doma.
Dle reportu je to opravdu pekny kousek (seriove cislo 8 :) ):

Obrázek

Obrázek
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#145

Příspěvek od Cztwerec »

Tak super! docela čumím, že jsi do toho šel :D Rád bych to někdy viděl side by side s nějakým komerčním krámem. Ale je fakt, že tohle je top a to použití jedna báseň.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#146

Příspěvek od Chef »

Tak vcera jsem konecne vyzkousel ADC Gutekunst.
Na prvni test jsem vytahl ven MAKa 180 s Bino Zeiss.
Okulary TV Plossl 25 a 20 + powermate 2x (pred ADC pripojen pomoci powermate adapteru -> paradne to funguje).

Nejdrive jsem dal Jupiter a Saturn. V podstate bez ADC byl obraz rozmazany a Cass deleni slo sotva tusit. Po pohrani s ADC obraz ostry a detaily, jak kdyby planety byly 50st vysoko :)

Pak jsem dal Mars a musim rict, ze ten pohled me ohromil. Bez toho ADC jsem mel porad problem to jakoby zaostrit, aby ty povrchove detaily vystoupili co nejvice (v podstate oranzova koule s naznakem detailu, ktere jsem spise tusil, nez primo videl). Po chvili hrani s ADC jsem malem upadl, kdyz na me vylezl obrazek, ktery je hodne podobny tomuto (dovolim si postnout fotku od Mitovky, ktera asi nejvice vystihuje ten obraz):

Obrázek
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#147

Příspěvek od Psion »

Gratuluji, kvalita=cena to vždy bylo a bude ;) Pravda, ta cena je astronomická, ovšem oprávněně. Jsem rád, že mám ADC integrované v Zerochromátu :D
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#148

Příspěvek od Beda »

Psion píše:Gratuluji, kvalita=cena to vždy bylo a bude ;) Pravda, ta cena je astronomická, ovšem oprávněně. Jsem rád, že mám ADC integrované v Zerochromátu :D
ono toho tam bude ještě víc ;) , ale kam bys ten stroj vlastně zařadil ? Mezi refráky ?
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#149

Příspěvek od Psion »

Zerochromat bych řadil spíše mezi refractory, protože hlavní vstupní optický člen je čočka, pomocné členy pak zrcadla a samozřejmě výstupní korektor. ADC je pak jednou funkcí celého systému.
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#150

Příspěvek od Beda »

Zajímavý a zcela nový výrobek ADC z dílny Great Star :
http://www.greatstar.de/adk.html
mechanika a optika se vyrábí v Německu, klíny jsou tmelené, takže obraz při nastavování korektoru stojí stále na ose. Kvalita ploch je garantována lepší jak 1/10L, ale v reálu mají ty první kusy přesnost 1/20 - 1/25L, takže ani při použití binonástavce nedochází k deformaci vlnoplochy.
Jediný omezující faktor (zvolen záměrně s ohledem na cenu) je volný průměr optiky 17mm .
Cena 1430,-Eur není ani poloviční, oproti jedinému ADC s tmelenými klíny od fi.Gutekunst.
Přílohy
ADK s tmelenou optikou, prototyp.png
ADK s tmelenou optikou, prototyp.png (482.27 KiB) Zobrazeno 4684 x
ADK Great Star , 1 (2).jpg
ADK Great Star , 1 (2).jpg (112.42 KiB) Zobrazeno 4684 x
ADK Great Star , 1 (1).jpg
ADK Great Star , 1 (1).jpg (103.48 KiB) Zobrazeno 4684 x
Odpovědět