ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
decmen
Příspěvky: 408
Registrován: 26. 08. 2019, 14:31
Bydliště: Chlumec nad Cidlinou
Věk: 62

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#166

Příspěvek od decmen »

Ahoj, chci si na vizuál zakoupit ADC, v příspěvku 153 Martin lehce upřednostňuje Omegon. Na Astroshop.eu jsou momentálně verze ZWO,Omegon, TS a Artesky. Cenově jsou srovnatelné. Jaký byste mi doporučili z vlastních zkušeností? A jak moc vzdálený bude výsledek pozorování ve srovnání s pozorováním přes ADC-čko, které má Mirek?
Díky za reakce.
triedr 20x80, ES AR 152/988, WO AP 71/418 Zenithstar, Neq-6 Pro, Canon 6D mod.
https://astrofotky.cz/~decmen
Uživatelský avatar
pardalin
Příspěvky: 62
Registrován: 23. 03. 2013, 15:15
Bydliště: Kroměříž
Věk: 46

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#167

Příspěvek od pardalin »

Ahoj, pořídil jsem si nedávno ADC (Omegon) a mám pocit, že mi do systému zanáší vlastní barevnou vadu. Zdá se mi to, nebo má někdo podobnou zkušenost? Bez ADC mám na monitoru rozložené světlo (Jupiter) pěkně ve vertikálním směru. Když vložím ADC (packy v základní poloze a poloha vodorovně s horizontem), směr rozkladu světla se vychýlí jakoby našikmo. Nejde mi potom úplně dokonale korigovat disperzi.
refra 80/600, SW dobson 200/1200; monar 25x70; https://astrofotky.cz/~pardalin
Uživatelský avatar
decmen
Příspěvky: 408
Registrován: 26. 08. 2019, 14:31
Bydliště: Chlumec nad Cidlinou
Věk: 62

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#168

Příspěvek od decmen »

Nějak jsem se tady po týdnu žádnou informaci pro srovnání nedověděl, tak jsem objednal ADC od ZWO. Výsledek se dozvím snad za týden, pokud vyjde předpověď.
triedr 20x80, ES AR 152/988, WO AP 71/418 Zenithstar, Neq-6 Pro, Canon 6D mod.
https://astrofotky.cz/~decmen
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#169

Příspěvek od Psion »

Těžko říci, kdo je Mirek a jeho ADC, ale pokud bych hádal, srovnání ADC Gutekunst a ZWO, bude to asi jako porovnání Fabia a Mercedes E-klasse, oba fungují.
Uživatelský avatar
decmen
Příspěvky: 408
Registrován: 26. 08. 2019, 14:31
Bydliště: Chlumec nad Cidlinou
Věk: 62

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#170

Příspěvek od decmen »

To máš pravdu. Jakýkoliv Mercedes bych nikdy nechtěl, a to myslím vážně, a moje Fabia I 1,2 HTP má najeto 387 000km, "funguje" a je na ní spolehnutí.
triedr 20x80, ES AR 152/988, WO AP 71/418 Zenithstar, Neq-6 Pro, Canon 6D mod.
https://astrofotky.cz/~decmen
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#171

Příspěvek od Psion »

Pach chápu proč nemáš apochromat, nic ve zlém ;)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#172

Příspěvek od MMys »

pardalin píše:Ahoj, pořídil jsem si nedávno ADC (Omegon) a mám pocit, že mi do systému zanáší vlastní barevnou vadu. Zdá se mi to, nebo má někdo podobnou zkušenost? Bez ADC mám na monitoru rozložené světlo (Jupiter) pěkně ve vertikálním směru. Když vložím ADC (packy v základní poloze a poloha vodorovně s horizontem), směr rozkladu světla se vychýlí jakoby našikmo. Nejde mi potom úplně dokonale korigovat disperzi.
A na jakém to máš dalekohledu. V některém dalekohledu už to nemusí být tak, že packy budou vodorovně s horizontem. To platí u refra a SCT třeba, ale u Newtona už například záleží na poloze výtahu, natočení tubusu ve třmenech. To co popisuješ vypadá, jako kdyby oprava disperze byla v jiném směru než je vlastní disperze.

Tak by přeci mělo stačit natočit ADC do správného směru, až uvedený jev zmizí.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#173

Příspěvek od Homer »

Psion:
myslím že většina lidí by raději ten Mercedes, to je celkem jasné :-). Ještě tak na to mít volné prostředky. Mě to evokovalo scénu z jednoho filmu - Donutil se máčí se sourozenci ve vířivce kdesi ve welnessu a říká: "mám celkem jednoduchou životní filozofii - spokojím se vždy s tím nejlepším".

V našem případě se mi docela líbí Bédou zmíněný ADC Great Star. Nic levného, ale pokud by to přinášelo ceně odpovídající přínos, proč na to nenašpórovat.
Uživatelský avatar
decmen
Příspěvky: 408
Registrován: 26. 08. 2019, 14:31
Bydliště: Chlumec nad Cidlinou
Věk: 62

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#174

Příspěvek od decmen »

S poslední větou Homera musím souhlasit, nicméně jsem objednal od ZWO a snad bude brzo příležitost k porovnání třeba v Konojedech.
Na poznámku Psiona mám jedinou reakci - ještě jsem na APO/ED "nedozrál", až přijde čas , bude i to. Všechno je otázkou priorit, nikolivěk peněz.
Aut jsem měl hafo, pokud auto nevydělává peníze, je to zbytná záležitost a jedno, v čem si vozíš zadek. Když jsem před asi 25-ti lety rozmýšlel, zda koupit nové Atego nebo starší Avii, vyhrála Avie, za rok a půl mi zaplatila barák i sebe. Mercedes by za tu dobu vydělal tak možná na splátky sebe sama.
Ale to je fuk. Až ADC-čko přijde , vyzkouším ho a zjistím, že jsem zklamanej, klidně to sem napíšu. Nemám problém přiznat, že jsem udělal chybu.
triedr 20x80, ES AR 152/988, WO AP 71/418 Zenithstar, Neq-6 Pro, Canon 6D mod.
https://astrofotky.cz/~decmen
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#175

Příspěvek od Homer »

Ještě aby tak někdo koupil ADC Great Star a porovnali jste i to - aby bylo k přemýšlení víc informací. Poznámka - priority s penězi úzce souvisí, jinak bychom žádné priority neměli - ale to by si člověk nevážil toho, co s určitým úsilím pořídil a byla by to asi nuda :-).
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#176

Příspěvek od Psion »

Tuhle stránku asi všichni znají, tedy výběr ADC je veliký a ceny s kvalitou, tak jak to u optiky bývá rostou. Bylo by zajímavé porovnání těch ADC, většina z nich je u nás zakoupená mezi uživateli astrofora.

https://skyinspector.co.uk/atm-dispersi ... ector-adc/

ADC ZWO - 140 EUR
Astro Systems Holland - 295 EUR
Pierre-Astro -329 GBP
ADK Greatstar 1430 EUR
Gutekunst Optics (28) - 3500 EUR
Gutekunst Optics (38) - 7500 EUR
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#177

Příspěvek od Homer »

Možná nesu dříví do lesa, ale přesto. Vyčetl jsem, že rozdíl mezi levnými a dražšími typy je mimo ostatní i v tom, že levné disponují dvěma optickými klíny, kdežto dražší čtyřmi. Soustava čtyř klínů zřejmě kompenzuje posun obrazu v zorném poli, který nastává při dvou klínech. Dalším rozdílem je mechanika posunu klínů a pravděpodobně i celková kvalita optického a mechanického zpracování. Pokud tomu tak je, pak je vyšší cena rehabilitována.
Rozdíl cen dvou drahých modelů potom zřejmě spočívá v jejich apertuře. Doporučována je světelnost od 1:10, takže by asi neměl být problém použít Great Star s aperturou 17mm.
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1467
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#178

Příspěvek od Yarkho »

Rád by som porovnával, ale Pierro Astro posunul termín dodania opäť o mesiac a na Gutekunst nemám :)

A naháňanie planéty po malom čipe pri snahe ADC nastaviť je naozaj "zábava".
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#179

Příspěvek od Psion »

Mám dva dalekohledy, co ze své podstaty ADC nepotřebují, tedy Zerochromat, který umí korigovat refrakci vlastním optickým systémem pomocí naklánění zrcadla a binokulár APM, která koriguje refrakci posunutím obrazu planety do spodní části FOV, kde funkci ADC vykonávají samotné hranoly. Test bych ale klidně udělal, třeba by mohla být příležitost na MHV?
Uživatelský avatar
pardalin
Příspěvky: 62
Registrován: 23. 03. 2013, 15:15
Bydliště: Kroměříž
Věk: 46

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#180

Příspěvek od pardalin »

MMys píše:
pardalin píše:Ahoj, pořídil jsem si nedávno ADC (Omegon) a mám pocit, že mi do systému zanáší vlastní barevnou vadu. Zdá se mi to, nebo má někdo podobnou zkušenost? Bez ADC mám na monitoru rozložené světlo (Jupiter) pěkně ve vertikálním směru. Když vložím ADC (packy v základní poloze a poloha vodorovně s horizontem), směr rozkladu světla se vychýlí jakoby našikmo. Nejde mi potom úplně dokonale korigovat disperzi.
A na jakém to máš dalekohledu. V některém dalekohledu už to nemusí být tak, že packy budou vodorovně s horizontem. To platí u refra a SCT třeba, ale u Newtona už například záleží na poloze výtahu, natočení tubusu ve třmenech. To co popisuješ vypadá, jako kdyby oprava disperze byla v jiném směru než je vlastní disperze.

Tak by přeci mělo stačit natočit ADC do správného směru, až uvedený jev zmizí.
Mám to na dobsonu, ADC i kamerku jsem si ustavoval ve dne podle horizontu. Udělal jsem si značky na ok. výtahu. Bez ADC směr rozkladu světla na monitoru dobře odpovídá vertikálnímu směru (podle okraje zobrazované oblasti). ADC dávám taky podle značky.

Když natočím ADC, aby jev zmizel, tak sice na monitoru směr rozkladu bude odpovídat vert. směru, ale zase se koriguje (páčkama) obraz našikmo (tedy ne ve skutečném vertikálním směru). A korekce opět není dokonalá.
refra 80/600, SW dobson 200/1200; monar 25x70; https://astrofotky.cz/~pardalin
Odpovědět