M33 v Trojúhelníku

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2189
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: M33 v Trojúhelníku

#571

Příspěvek od astar »

Davide myslím že to nevypadá špatně. Pokud by si neuvedl, že si to dělal přes to CLS , tak to jistě nikdo nepozná. Až uděláš barvy, tak je spoj a udělej z nich L a to pak poměrově přičti k tomuto to L, sníží se tím výsledný šum .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2113
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: M33 v Trojúhelníku

#572

Příspěvek od DaveOne »

Ahoj Milane , přesně jsi na to kápl.. kdybych neuvedl filtr a napsal jen Lko tak to nemůže prakticky nikdo poznat .. nevadí .. alespoň pěkná diskuze. Já si samozřejmě uvědomuji, že to není ideální a že přícházím o část informací, ale když se podívá někdo i na moje barevné snímky galaxií tak si myslím, že tady chybu ve většině případů hledat nebude . Má to všelijaké jiné nedostatky, ale toto (použití CLS místo Lka ) není prostě rozhodující faktor. A kdo to nezkusil(no mojí obloze) tak jen hádá a za tím si stojím . Zrovna tak mám potom méně práce při zpracování a odstranění gradientů a to je čirý fakt. Jiná situace je použití CLS na barevné kameře tam je to samozřejmě špatné a následně barevně nezkalibrovatelné.
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2113
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: M33 v Trojúhelníku

#573

Příspěvek od DaveOne »

Jo a vám ostatním ,, mudrlantům,, bych rád připomněl to co mají napsáno na stránce Astronomik v popisu nakonci u Lkových filtrů:

Additional note for observers working under light polluted skies:
If your observing site suffers from light pollution you should try to use our CLS-CCD as a replacement for the Luminance filter. The transmission curve of the CLS-CCD will give you approximately the same amount of energy in all three colour channels while blocking nearly all unwanted artifical light pollution. Customers who replaced the Lx filter with the CLS-CCD are amazed by the increased quality of their data. This small change gives you the opportunity to take much deeper images from your current observing site.

https://www.astronomik.com/en/uv-und-ir ... 2-l-3.html

Takže mám věřit, že oni jako výrobci filtrů si mnoho dovolit napsat nějakou ptákovinu nebo spíš si říct, že problematice asi rozumí více než někdo na astroforu ? Beru druhou možnost a jak už jsem psal, mám ověřeno u sebe .

A nakonec samozřejmě se tady nebudu hádat , že nepřicházím o nějakou část spektra, to se stane při použití většiny filtrů a na to koneckonců jsou. Jenomže za určitých okolností je jejich použití žádoucí a prostě to stojí za tu malou ztrátu spektra je použít..

Mimochodem musel bych trochu hledat, ale dobře si pamatuji, že mi to použití CCD CLS ,,schválil,, pro světelně znečištěnou oblohu i MMYS.

Ale už jsme asi trochu OT :)
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: M33 v Trojúhelníku

#574

Příspěvek od Bill »

DaveOne píše: 04. 12. 2021, 19:26 Takže mám věřit, že oni jako výrobci filtrů si mnoho dovolit napsat nějakou ptákovinu nebo spíš si říct, že problematice asi rozumí více než někdo na astroforu ? Beru druhou možnost a jak už jsem psal, mám ověřeno u sebe .
No vyfoť přes CLS i barvy a uvidíš .. Stačí se podívat na graf toho filtru.

Není nad vlastní zkušenost. Já jsem se CLS rychle zbavil - ale samozřejmě na něco jde určitě použít.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: M33 v Trojúhelníku

#575

Příspěvek od MilAN »

DaveOne píše: 04. 12. 2021, 19:26 Jo a vám ostatním ,, mudrlantům,, bych rád ....
Tak vzhledem k tomu, že tu s tebou diskutoval hades, já a teď Bill, tak to beru celkem dost osobně.
Jen jaksi nechápu, proč sem dáváš tedy nepovedené fotky, když o nich nesneseš jakoukoliv diskusi nebo jakýkoliv názor na ně.
Každý mudrlant pozná, když po tolika hodinách focení sem dáš fotku s takovým šumem, že je někde chyba. Tak ji, prosím , nehledej u druhých.
P.S. a Astronomik má samozřejmě naprostou pravdu o účincích filtru . Jen nikde nenapsal, že tomu tak je u galaxií, na to musel přijít jedině jiný mudrlant :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2113
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: M33 v Trojúhelníku

#576

Příspěvek od DaveOne »

To Bill: já ale přece přes to CLS barvy nefotim .. vím moc dobře ze zkušeností ostatních, že kazí barvy a nedá se to rozumně zkalibrovat. Používám ho výhradně namísto Lka a to jak už jsem psal z důvodu světelného znečištění na místě kde fotím. A i ten odkaz u Astronomiku je u Lkových filtrů tj je to myšleno jako použití namísto Lka nikoliv před barevný filtr nebo OSC kameru .To je snad z toho jasné.

MilAne klidně to ber osobně .. i méně bystrý čitatel fóra si domyslí, že to bylo i na tebe .. s Hadesem jsem si to vysvětlil na jiném kanálu a v jeho případě je to myslím přesně o té špatné zkušenosti při foceni v kombinaci CLS a OSC kamera nebo Canon fotoaparát . Tady se s nim nikdo o té nevhodnosti nepře.

Jo a míra šumu je daná mnohdy mírou a způsobem zpracování .. ano jde to určitě lépe a s méně vytaženým šumem, ale já osobně to zatím neumím lépe pokud chci ze smimku za ten čas dostat to co je tam teď tj. když bych tak netahal za ty křivky tak bys byl myslím spokojený se šumem i ty :) Nic víc v tom nehledej.. pořád se učím.
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: M33 v Trojúhelníku

#577

Příspěvek od MilAN »

Mně šum u žádného snímku nevadí a nikdy jsem nikomu nepsal o šumu- naopak, vadí mi odšumování, které u mnohých ze snímku přímo vykukuje. . Ale 7 hodin expozice je sakra hodin, takže to bije do očí
Ale, opravdu tě nebudu iritovat mými poznámkami k tvým snímkům a nemám zapotřebí číst tvoje hodnotící příspěvky o mé osobě. (což se děje u každé tvoji fotky, ke které jsem se kdy vyjádřil )
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2113
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: M33 v Trojúhelníku

#578

Příspěvek od DaveOne »

Jo MilAne.. teď když píšeš o těch 7hod tak jsem si uvědomil, že jsem udělal chybu a napsal špatně ten celkový čas expozice . Je to jenom 52x 5min expozice tj. cca 4,3hod. Jestli to je z tvého pohledu rozhodující nechám na Tobě. V každém případě omluva za mystifikaci ohledně toho času ..
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2113
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: M33 v Trojúhelníku

#579

Příspěvek od DaveOne »

Tak jsem se pustil tento rok opět do boje s M33...je to kráska, ale nedá svou kůži lacino :) Na zpracování je to myslím, dost nevděčný objekt. Expozice cca 9hod přes HaRGB filtry , Newton 200/800 + ASI 2600mm Pro. . Ještě na snímku budu v průběhu pracovat...pořád to ještě není ono ;) Snažil jsem se z dat co mám dostat maximum, trochu je odšuměné pouze pozadí, galaxie prakticky vůbec, protože je tam tak husté hvězdné pole v těch okrajových prachových částech, že je složité rozeznat co je ještě šum a co drobná hvězda apod. Nechal jsem to proto raději tak. Prozatím jsem vytvořil tyto dvě verze..
Přílohy
M33_HaRGB_d4_sm.jpg
M33_HaRGB_d4_sm.jpg (1.99 MiB) Zobrazeno 1970 x
M33_HaRGB_d4_enh_sm.jpg
M33_HaRGB_d4_enh_sm.jpg (1.92 MiB) Zobrazeno 1970 x
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2189
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: M33 v Trojúhelníku

#580

Příspěvek od astar »

Ahoj Davide.
Trochu se mi zdá, že ty hvězdy nebo oblaky v ramenech jsou už moc saturované vůči pozad, dělá to takový divný dojem. Stáhl jsem si to, trochu tomu pomůže mírné stažení jasu pomocí křivek včetně pozadí. No možná trochu i zvýšit dynamiku středu? Jako vždy je to jen můj pohled a ten se jistě liší od tvého ;) . Ano, to co myslíš, že je šum, tak to jsou zkutečně hvězdy nebo objekty v galaxii.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2113
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: M33 v Trojúhelníku

#581

Příspěvek od DaveOne »

Ahoj Milane, díky za postřehy a připomínky. Taky jsem byl toho názoru, že tam je spíše hromada malých hvězd než šumu v těch ramenech (stačí si najít nějaký snímek z většího dalekohledu v plném rozlišení)..ale Pixi si to samozřejmě nemyslí tak jsem mu nedal tentokrát šanci :lol: Na ten střed a úpravu saturace se taky ještě chystám..rozsvítil jsem to co se dalo, aby vynikly ty drobounké hvězdy, ale asi je to už trochu moc. Nakonec z toho bude ještě pěkný snímek :)
David
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: M33 v Trojúhelníku

#582

Příspěvek od Pidrman »

Za mě supr výsledek plný detailů !!!! Koukám na to přes telefon, takže se možná pletu. ... Možná bych upravil pozadí. Připadá mi, že to letí do takové béžové. Jako by to bylo celé prošlo přes nějaký barevný filtr. Nedokazu to popsat. Jinak gratuluji k výsledku.

Honza
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2113
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: M33 v Trojúhelníku

#583

Příspěvek od DaveOne »

Ahoj, díky za komentář..jsem rád, že se snímek líbí :)
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
altoz
Příspěvky: 537
Registrován: 24. 02. 2008, 20:27
Bydliště: Ruda
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Re: M33 v Trojúhelníku

#584

Příspěvek od altoz »

Za mě pěkný výsledek!
Možná bych upravil pozadí. Připadá mi, že to letí do takové béžové.
Myslím, že by pomohlo trochu zredukovat šum chrominance a snížit saturaci pozadí.
GSO RC 152/1370, TS APO Quadruplet 70/350, Baader Scopos 66/400, montáž CG-5 GT ADV, ZWO ASI 1600 MM-C, Canon EOS600Dmod., Lacerta MGEN, triedr Helios 7x50
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2113
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: M33 v Trojúhelníku

#585

Příspěvek od DaveOne »

Ahoj, díky za koment. Když on ten šum chrominance představuje tady v rámci té galaxie spíše drobné hvězdy ;) tak jsem se snažil být opatrný a prakticky to neodšumovat. Na pozadí se ještě mrknu, ale už budu snímek upravovat jen velmi decentně..zkušenost mi říká, že v těchto případech je další výsledek spíše horší než lepší :lol:
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Odpovědět