Slunce

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Alexis
Příspěvky: 528
Registrován: 01. 12. 2011, 16:08

Slunce

#1141

Příspěvek od Alexis »

Milane taky se připojuji ke gratulaci k pěknému snímku. ;)
Uživatelský avatar
proky
Příspěvky: 2339
Registrován: 01. 02. 2010, 22:34
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Slunce

#1142

Příspěvek od proky »

Dnes se mi podařilo díky seeingu z celkem 114 videí pořídit pouze 7 snímků kde je patrná granulace. Bylo to opravdu bídné.

C11, ASI224MC, Baader Astrosolar fólie a Baader solar continuum filtr. Snímek zvětšen na 120%, Větší rozlišení na proklik.


Krátké animace, Větší rozlišení na proklik.



Celestron CGEM-1100, SW ED72, Modifikované Coronado PST, 102/660mm a 150/1200mm, ASI183Mm, ASI290MC, Nikon D90, http://astrofotky.cz/~proky, http://www.astrofoto-prokop.cz
Uživatelský avatar
Alexis
Příspěvky: 528
Registrován: 01. 12. 2011, 16:08

Slunce

#1143

Příspěvek od Alexis »

Pavle dobrá práce.Zajimavá animace hlavně te granulace.
ivanmsk:Děkuji ono všechny fotky slunce fotím v panelovem domě s chodby.Dělám si pruvan. Ve spodnim patře mám otevřené okno v horním mám taky otevřené okno a snímám uprostřed s otevřeného okna. Proud vzduchu mi vždy sklidní seeing.Jsem rád že se fotky líbí.ještě jednou díky. ;)
hadak

Slunce

#1144

Příspěvek od hadak »

ED80 + canon 450d
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2014
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Slunce

#1145

Příspěvek od Beda »

Pánové, co tak pěkně fotíte sluneční fotosféru a aktuálně AR 2546. Nebojte se požít ( fuj, překlep, nemáte někdo gumu ?!), tedy, ehm, použít delší ohnisko ! Světla je tam dost a pokud se AR s trochou okolí vejde na čip, tak nastavit effekt.F. co nejdelší. Pokud seeing dovolí, vylezou pěkné detaily a už s D 80mm jich tam bude daleko víc. Předpoklad je ovšem dobrá optika na prodloužení. Buď krátkoohniskový ortho okulár + zelený filtr, nebo dobrý dlouhoohniskový mikroskopický objektiv + zel. filtr,  k mání v bazarech za babku!  A oproti okulárům mají výhodu , že jsou také sféricky korigované.
4" f15 Unitron jsem takhle "trápil" až na Feff. 30 m! 
P.S. to bylo tehdá bez filtru, ale pokud se použije Baader folie fotografická, nebo Herschelův hranol, bude tam stále světla dost !
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Slunce

#1146

Příspěvek od Cztwerec »

Jo něco na tom je. Takže pokud seeing dovolí :)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2555
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Slunce

#1147

Příspěvek od KpS »

nebo dobrý dlouhoohniskový mikroskopický objektiv + zel. filtrObjektivy k mikroskopu jsou počítány s ohledem na krycí sklo. Je to zanedbatelné, nebo je přece jen lepší použít ty slabší ze stereomikroskopů, kde se s krycím sklem nepočítá? A jak přesně dodržovat jejich zvětšení?
Karel
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Slunce

#1148

Příspěvek od MilAN »

Kdo systematicky neprohlíží astrofotky, mohl by přehlédnout tuhle báječnou fotku skvrny AR 2546 :
http://www.astrofotky.cz/gallery.php?sh ... 943115.jpg
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11585
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Slunce

#1149

Příspěvek od Psion »

Pěkná práce, v tom dni a ranním čase byl opravdu výborný seeing i v mém LX200R byl obraz skvělý (občas skoro na úrovni Zerochromatu v horším seeingu), bohužel než jsem se dostal k focení, bylo pozdě.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Slunce

#1150

Příspěvek od Cztwerec »

Já nevím, mě to teda úplně neoslovilo (ve vší úctě k autorovi), více se mi líbí právě ten pohled se širším polem (ala proky, Alexis...). To na mě totiž působí celkem čistě a detailů je tam skoro určitě stejně. Tyhle megalomanské zvětšeniny ve mě evokují takový ten "měkký" dojmem a nevím jaký to má vlastně význam prezentovat skvrnu z tohoto pohledu. Obecně by se dalo říct, že pokud zvětším v počítači fotografii z kratšího ohniska a lehce zahladím šum budu na tom defakto stejně.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Slunce

#1151

Příspěvek od MilAN »

Jedna věc je, co se komu líbí, druhá věc jsou detaily.  A  při vší úctě k fotkám tady,  tenhle snímek  je detailnější. A  zrovna tak i autorův snímek na astrofotkách , pořízený  bez Barlowa. Nakolik je to podmínkami, nakolik jiným postprocesingem ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Slunce

#1152

Příspěvek od Cztwerec »

Určitě, je to jen můj názor. Ovšem jak poznáme jestli je ten snímek detailnější nebo ne? Podle jakého kritéria? Nebo je to jen na umělecký dojem? To je pak ale také diskutabilní.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11585
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Slunce

#1153

Příspěvek od Psion »

Je vidět, že se tomu věnuje chvilku, ale má to umístěné v pěkné oblasti a evidentně tam má výborný seeing i Měsíc se mu daří. Fotit na Gain 80 a použít 80% snímků pro složení, to mluví samo za sebe.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Slunce

#1154

Příspěvek od Cztwerec »

Například na tomhle snímku je krásně vidět, že 80% snímků je prostě moc. Zdvojení seeingem (samotnou rezonanci) prostě neobejde ani AS ani Registax. Já už nebudu nic řešit, asi na to mám jiný názor... :)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Marian Micuch
Příspěvky: 115
Registrován: 14. 12. 2013, 16:58
Bydliště: Plevník- Drienové
Věk: 66

Slunce

#1155

Příspěvek od Marian Micuch »

Poznámka k fotografiám Patrika Formánka:
Bez diskusie jednoznačne súhlasím s názorom MILANA!

Marián Mičúch
Odpovědět