Galaxie NGC 891

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Galaxie NGC 891

#1

Příspěvek od MMys »

A poslední kousek, tentokrát pěkně z boku. V mé 210-ce jsem tu noc temný pás neviděl, ale na fotce je nádherný. Opět výřez 1:1 z plného rozlišení. Seeing byl tu noc poměrně slušný.



Více zde: http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz/NGC891.htm
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Galaxie NGC 891

#2

Příspěvek od Myzer »

MMys napsal: A poslední kousek, tentokrát pěkně z boku. V mé 210-ce jsem tu noc temný pás neviděl, ale na fotce je nádherný. Opět výřez 1:1 z plného rozlišení. Seeing byl tu noc poměrně slušný.
To je dalsi z objektov, ktory som mal moznost nedavno vidiet. Fakt nadhera najma bocnym pohladom, to vypukle jadro tam bolo, galaxia mimoriadne dlha a pretata tmavym pasom. Ale v tomto pripade o nieco vyhrava fotografia. ;)
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Galaxie NGC 891

#3

Příspěvek od Psion »

Spíš to asi bude tím, že se mi líbí kontrastní obrázky, ale každému se líbí obrázky jinak a to je v pořádku.

Když pustím přes Tvůj obrázek automatickou funkci DDP v IRISu (DDP = Digital Development Process), tak to vypadá takto :

Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Galaxie NGC 891

#4

Příspěvek od MP »

Psion napsal: Spíš to asi bude tím, že se mi líbí kontrastní obrázky, ale každému se líbí obrázky jinak a to je v pořádku.Mne to pripada nejen kontrastni, ale i moc "umele". Tohle mi vzdycky vadilo na digitalnich fotografiich ve srovnani s filmem ( a stale jeste vadi, i kdyz v posledni dobe se s tim smiruji ). Take tam dost vylezl sum.

Mimochodem, zapomnel jsem poznamenat, ze Martinova fotka je opravdu nadherna, stejne jako ty ostatni, ktere sem dal. On ten vlastnorucne udelany "fotograficky" Newton ma neco do sebe, bez ohledu na obvykle oslavne ody vsech tech apochromatickych aplanatickych nizkodisperznich objektivu slavnych vyrobcu ...

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Galaxie NGC 891

#5

Příspěvek od Psion »

Ano, je to zašumělé a automatika není vždy ideální. Jenom jsem ukázal, jaké pozadí volila automatika. Mě se osobně líbí něco mezi tím, tzn. jenom malé pohrání s křívkami a mírné doostření.

Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Galaxie NGC 891

#6

Příspěvek od MaG »

Martine dvě věci:

- byl by velký problém sem hodit nějakou jednu expozici upravenou tak, aby měla trochu zvýšený kontrast, abychom viděli, jak by vypadala na jednom neskládaném foto (případně osvětli, proč se ti tak líbí vždy a za všech okolností černé pozadí bez většího šumu, dle mého na úkor některých detailů..)

- píšeš, že seeing ušel.. nejsem si teď jist, nakolik jde o výřez (1:1?) ale skutečně mi ty hvězdy na snímku přijdou ještě moc "veliké", víš takové málo bodové. Je to dáno naší mizernou oblohou, nebo přílišným ohniskem tvého Newtonu?

O dalším netřeba diskutovat, je fajn, že u nás někdo fotí, jako ty a ukazuje nám to. Myslím i že detaily přímo v galaxii jsou dobré.

Díky ;)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Galaxie NGC 891

#7

Příspěvek od Psion »

Já myslím, že Martin dosahuje optických mezí své optofotografické soustavy a nejslabší hvězdy jsou opravdu na 1-2 pixelích. Pro porovnání jsem vzal snímek Aliena a MMyse a dal je průhledně přes sebe. Můžete porovnat kresbu Newtona (obrázek je posunut směrem dolů) a refraktoru TMB. Myslím, že Newton kreslí opravdu perfektně.

Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Galaxie NGC 891

#8

Příspěvek od MMys »

MaG napsal: Martine dvě věci:

- byl by velký problém sem hodit nějakou jednu expozici upravenou tak, aby měla trochu zvýšený kontrast, abychom viděli, jak by vypadala na jednom neskládaném foto (případně osvětli, proč se ti tak líbí vždy a za všech okolností černé pozadí bez většího šumu, dle mého na úkor některých detailů..)

To jsi se nějak spletl, ne ? Mě se právě ty fotky s totálně černým pozadím a hodně vytaženým kontrastem nelíbí. Nicméně ukázku jednotlivého snímku (neupraveného) a případně i "razantněji" zpracovaného udělat pro porovnání můžu.


- píšeš, že seeing ušel.. nejsem si teď jist, nakolik jde o výřez (1:1?) ale skutečně mi ty hvězdy na snímku přijdou ještě moc "veliké", víš takové málo bodové. Je to dáno naší mizernou oblohou, nebo přílišným ohniskem tvého Newtonu?

Martine, výřez je opravdu 1:1 a v tom okamžiku jeden pixel odpovídá 7um v ohniskové rovině, což je při metrovém ohnisku 1.4"/pixel. Pokud nejmenší hvězdy mají kolem 2-3pixelů (ten údaj 1-2 Psion přehnal, to mívám u Borga), je to špičková hodnota. Když uvážím, že velikost bodu produkovaného Kvalitním newtonem s komakorektorem MPCC je kolem 18-20um (údaj výrobce a různých recenzí), tak to jsou právě tak ty 2-3 pixely, což odpovídí rozlišení kolem 4". Takovéto hvězdy se dají na snímku pořízeném dlouhou expozicií získat za těchto podmínek:

Seeing za těch zhruba 8min expozice se drží pod hodnotou kolem 4", což je tak průměrný stav. Mnohdy to bývá horší.

Pointace je excelentí, tak nejvýš +/- 1pixel (tj. +/-7um ) v ohnisku 1m. Uvědom si, že pointuji Borgem s ohniskem 0.5m, a s pixely na pointační kameře o velikosti 5.6um. Obvykle mám nastavenu toleranci +/-0.5pixelu na pointeru, při přesažení té hranice se spustí korekce.

Dokonale spojený pointační a fotografický dalekohled (u zrcadla docela fuška)

S přihlédnutím k těmto faktům myslím, že uvedený snímek je u nás prakticky téměř úplné maximum, co se dá dosáhnout. Větší dalekohled už nepomůže - hvězdy budou jen větší, detaily nepřibydou. Tedy pokud nepoužiji nějaké aktivní optické prvky (na to nemám), nebo se neodstěhuju někam hodně vysoko, kde je seeing kolem 1-2" a nepořídím si tam něco, co má spot kolem 5-10um. (na to nemám už vůbec).


O dalším netřeba diskutovat, je fajn, že u nás někdo fotí, jako ty a ukazuje nám to. Myslím i že detaily přímo v galaxii jsou dobré.
Díky ;)
Já si to myslím taky
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Galaxie NGC 891

#9

Příspěvek od Psion »

No dvoupixelovou hvězdu jsem tam našel a chtěl jsem napsat 2-3, nějak mi to ujelo na klávesnici :D
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Galaxie NGC 891

#10

Příspěvek od MaG »

I tak děkuji, mně to dodatečně taky došlo, že to bude 1:1, ale myslím, že pro další bylo přínosem, že ses tak rozepsal. Díky :)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Galaxie NGC 891

#11

Příspěvek od voko »

Jsem ten poslední, kdo by se měl zapojovat do diskuze o focení, ale již chvíli mi vrtá hlavou, je-li možné, aby byl pořízen tento snímek zrovna stejné galaxie zhruba srovnatelnou technikou?



Autor (http://www.meade.com/dsi/chuckreese/index.html) sice nepopisuje podmínky (seeing apod.) při vzniku snímku, ale na 10" LX200 a Meade DSI se mi to zdá až moc dobré vzhledem k nevýhodám, které má SCT (navíc s reduktorem f/3.3) oproti Newtonu s komakorektorem.
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Galaxie NGC 891

#12

Příspěvek od Psion »

voko napsal: Jsem ten poslední, kdo by se měl zapojovat do diskuze o focení, ale již chvíli mi vrtá hlavou, je-li možné, aby byl pořízen tento snímek zrovna stejné galaxie zhruba srovnatelnou technikou?


Autor (http://www.meade.com/dsi/chuckreese/index.html) sice nepopisuje podmínky (seeing apod.) při vzniku snímku, ale na 10" LX200 a Meade DSI se mi to zdá až moc dobré vzhledem k nevýhodám, které má SCT (navíc s reduktorem f/3.3) oproti Newtonu s komakorektorem.
Zdá se mi to až neuvěřitelné, že pomocí DSI je dělaná tahle fotka. Viděl jsem jeho další fotky, možná i lepší (http://www.skyinsight.net/DeepSkyImager/gallery/album04). Prostě tento pán mít SBIG nebo StarLight nedovedu si představit jak by vypadaly jeho fotky.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Galaxie NGC 891

#13

Příspěvek od MMys »

Nenech se mást. Čip DSI je malý, a tak se do bezvadného zorného pole přetransformovaného refuktorem na f/3.3 vpohodě vejde. Ovědom si, že pracuje při ohnisku 825mm a průměru 250mm. A tam seeing moc vadit nebude.

Toto je pěkná optická soustava, a ty části zorného pole, které jsou u SCT kompromisní při focení na film, nebo velké snezory, jsou zde mimo senzor DSI. Snímek je pěkný.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Galaxie NGC 891

#14

Příspěvek od Psion »

DSI PRO má čip ICX254AL s těmito parametry :

• Image size: Diagonal 6mm (Type 1/3)
• Number of effective pixels: 510 (H) × 492 (V) approx. 250K pixels
• Total number of pixels: 537 (H) × 505 (V) approx. 270K pixels
• Chip size: 6.00mm (H) × 4.96mm (V)
• Unit cell size: 9.6µm (H) × 7.5µm (V)

Je sice malý, nicméně je to ExView HAD technologie, takže dost citlivý.

Ovšem fotka je dělaná DSI a ta má podstatně méně citlivý čip (Sony ICX404AK), podobných rozměrů.V tom není žádný problém. Pravda je, že jenom málo astronomů s ním udělá pěkné fotky, možná to je tím, že to koupí kde kdo a fotí bez zkušeností (viz odkaz na galerii obrázků DSI)

Jenom mi Martine vysvětli to ohledně seeingu. Píšeš že při průměru 250mm a ohniskové délce 825 seeing nevadí. Já mám naprosto obrácenou zkušenost. Sice s čipem 1/4 nebo 1/2 - nicméně stejná technologie. Při mizerném seeingu raději používám místo Newtona 200/800 SWED80, protože u něho se tak seeing neprojevuje, neboť obraz je tvořen průchodem podstatně menším průměrem vzduchového sloupce.
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Galaxie NGC 891

#15

Příspěvek od voko »

MMys napsal: Nenech se mást. Čip DSI je malý, a tak se do bezvadného zorného pole přetransformovaného refuktorem na f/3.3 vpohodě vejde. .....
Neměl jsem na mysli ani tak velikost zobrazeného pole (to si uvědomuji), ale tu ostrost a rozlišení detailů v galaxii oproti Tvému snímku a stejně tak i snímku Aliena s APO tripletem. To bych se divil, že by to bylo rozdílem těch 4 cm na průměru (v Tvém případě). Asi jsou podmínky v Prior Lake v Minnesotě opravdu skvělé.
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Odpovědět