Odolnost montáží DOBSON

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Libros

Odolnost montáží DOBSON

#1

Příspěvek od Libros »

Zdravím všechny,

většina astroamatérů dnes vlastní nebo uvažuje o DOBSONECH jako o ideálním a cenově dostupném řešení většího dalekohledu. Vzhledem k tomu, že je však většina DOBSONových montáží dělaná z překližky, lamina apod., zajímalo by mě, jak dlouho taková montáž bude sloužit, pokud pravidelně, řekněme v průměru jednou týdně, navlhne od rosy nebo se na ní rozpustí námraza po návratu domů?
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Odolnost montáží DOBSON

#2

Příspěvek od FunTomas »

Pokial ako material pouzijes drevotriesku, tak budes mat aj po nalakovani kratku zivotnost. Odhadujem to tak podla pracovnej dosky na nasej kuchynskej linke. Pri umyvadle je uz vyduta o par milimetrov a to je uz raz menena.
Pokial pouzijes preglejku a nalakujes ju napriklad polyuretanovym lakom alebo dvojzlozkovym epoxidovym lakom, tak sa mozes tesit montazi niekolko rokov. Samozrejme je to stale drevo a akokolvek nalakovane by som ho radsej tej vode nevystavoval. Ked skoncis s pozorovanim, tak ho poutieraj.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Libros

Odolnost montáží DOBSON

#3

Příspěvek od Libros »

No měl jsem na mysli spíš komerčně prodávané. Nepředpokládám, že by novopečený majitel musel montáž nějak impregnovat ???, nehledě na ztrátu záruky apod. Na druhou stranu, pokud se rozložím někde v lukách pomalu na celou noc, tak mi utírání od orosení moc nepomůže :-/.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Odolnost montáží DOBSON

#4

Příspěvek od michal.b »

FunTomas napsal:
Pokial pouzijes preglejku a nalakujes ju napriklad polyuretanovym lakom alebo dvojzlozkovym epoxidovym lakom, tak sa mozes tesit montazi niekolko rokov. Samozrejme je to stale drevo a akokolvek nalakovane by som ho radsej tej vode nevystavoval. Ked skoncis s pozorovanim, tak ho poutieraj.
To je to s preklizkou tak spatny ? Predstava ze kazdych 5 let budu muset delat prakticky cely dalekohled znova me desi. To prece musi vydrzet dyl. Kdyz se to nalakuje necim poradnym tak neni mozny abych to musel za par let vyhazovat. :o
Uživatelský avatar
Mates
Příspěvky: 410
Registrován: 17. 03. 2005, 19:30
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou
Věk: 61

Odolnost montáží DOBSON

#5

Příspěvek od Mates »

Existuje vodovzdorná překližka (má takovou červenohnědou barvu) a ta vydrží bez problému vlhko i bez nátěru. Když bude ještě nalakovaná vydrží asi pod dalekohledem dlouhá léta.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5411
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Odolnost montáží DOBSON

#6

Příspěvek od vla »

Mates napsal: Existuje vodovzdorná překližka (má takovou červenohnědou barvu) a ta vydrží bez problému vlhko i bez nátěru. Když bude ještě nalakovaná vydrží asi pod dalekohledem dlouhá léta.Mám z ní udělanou otočnou část dobsona, ale je měkká, takže budu muset předělávat , menší dalekohledy asi ano, ale moje 355/1600/cca22kg už se při delším stání boří gumová kolečka pojezdu.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Odolnost montáží DOBSON

#7

Příspěvek od michal.b »

Mates napsal: Existuje vodovzdorná překližka (má takovou červenohnědou barvu) a ta vydrží bez problému vlhko i bez nátěru. Když bude ještě nalakovaná vydrží asi pod dalekohledem dlouhá léta.
Bohuzel ja jsem pouzil obycejnou, myslel jsem ze kdyz to dukladne nalakuju, tak to nebude problem. No uz se stalo, uvidime co to udela.
Uživatelský avatar
Mates
Příspěvky: 410
Registrován: 17. 03. 2005, 19:30
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou
Věk: 61

Odolnost montáží DOBSON

#8

Příspěvek od Mates »

vla napsal:
Mám z ní udělanou otočnou část dobsona, ale je měkká, takže budu muset předělávat , menší dalekohledy asi ano, ale moje 355/1600/cca22kg už se při delším stání boří gumová kolečka pojezdu.
To je divné, pokud to je opravdu ona, je i dost tvrdá. Myslím, že bude dělaná z tvrdých dřev. Rozhodně by se měla dřív zdeformovat stáním na místě ta gumová kolečka.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5411
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Odolnost montáží DOBSON

#9

Příspěvek od vla »

Mates napsal:

To je divné, pokud to je opravdu ona, je i dost tvrdá. Myslím, že bude dělaná z tvrdých dřev. Rozhodně by se měla dřív zdeformovat stáním na místě ta gumová kolečka.Dělá se jednak z různých dřev, takže možná jsem trefil zdrovna nějaké měkké, ale na povrchu je jakási řekněme plastová vrstva, která není nejtvrdší. Ono se to moc neboří, ale je to patrné zvláště při jemném pohybu. Prakticky jsem na to přišel když dalekohled stál asi dva měsíce v obýváku bez hnutí a teď po dvou letech provozu je zřejmé , že tam nějaké nerovnosti na odvalovací dráze vznikají. není to kritické, ale běžmé lamino, z kterého se dělají tovární montáže je na tom z tohoto hlediska a dle mé zkušenosti lépe.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

Odolnost montáží DOBSON

#10

Příspěvek od johnik »

nevíte někdo kde u nás lze koupit toto?
Odpovědět