Pozorování z Valmezu

Pozorovací kampaně, návody, výsledky, zajímavosti,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lada_z_Valmezu
Příspěvky: 40
Registrován: 16. 08. 2005, 18:14

Pozorování z Valmezu

#1

Příspěvek od Lada_z_Valmezu »

Chtěl bych touto cestou vyzvat pozorovatele, kteří aktivně pozorují, jestli by mohli na tomto foru zveřejňovat své výsledky (třeba písemně). Jde mi hlavně o to, abychom měli přehled, co kdo zajímavého pozoruje.

Z pozorovacího deníku - srpen 2005

I přes dovolenou jsem si zapozoroval 14 nocí (někdy jen chvilku). Získal jsem celkem 3544 měření jasnosti proměnných hvězd. Hlavní pozornost byla věnována YY Her a T UMi. Symbiotická hvězda YY Her pomalu zjasňuje po jakýchsi vlnkách. Podobně vypadala vzestupná větev světelné křivky i při předminulém primárním minimu. T UMi (mirida) zase slábne, jestli předvede nějaké zjasnění jako minule, to je ve hvězdách. Z ondřejovských zákrytovek jsem pozoroval minima V401 Cyg, HD 350 731 a UZ Sge. Z projektu PROSPER došlo k úpravě parametrů u HD 226 957 (podle nových pozorování). Dále jsem sledoval V1011 Her (primární minimum 29.8.2005), GSC 1077 828, GSC 2083 1870, IM Vul. Prostřednictvím AAVSO byla vyhlášena kampaň na pozorování intermediálního polaru AE Aqr (fotometrie ve filtrech B a V). Souběžně byla tato hvězda pozorována družicemi Chandra, GALEX, HESS a přístroji VLT a VLA.
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Pozorování z Valmezu

#2

Příspěvek od brat »

To je dobrý nápad - s těmi zajímavými pozorováními, Láďo.

V noci 6/7 9. 2005. jsem pozoroval V1143 Cyg (- zákrytovka, primární minimum), když mi z VSNET konference přišel flash-new od Patrica Schmeera z německa, že kataklyzmika V368 Peg je ve vzplanutí. Je to typ UGSU, čili normální vzplanutí jsou střídány občas supervzplanutími, které mají delší trvání a hlavně - v jejich maximu se na světelné křivce vyskytují SUPERHUMPS - jakési vlny 0,2 - 0,3 mag. Bylo tedy nutné zjistit, jestli se u V368 Peg neobjevily superhumpy.
Pustil jsem u ní 3 hodiny CCD+R ran (dokud nezapadla) a výsledek můžete vidět na

http://pod.snezkou.cz/altan/vysledky.ph ... 368Peg.txt

Je vidět, že přestože dle hlášení z VSNETu byla V368 Peg velice jasná, žádné superhumpy vidět nejsou - jen pomalý kontiuální pokles jasnosti... čili se jedná o normální vzplanutí, ne o supervzplanutí... Ještě v noci jsem to poslal zpět do VSNETu.


Bc. Luboš Brát
Odpovědět