Kde vyrobí zrcadla?

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 507
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Kde vyrobí zrcadla?

#1

Příspěvek od Michal1 »

Potřebuji vyrobit zrcadla pro newtona poměrně neobvyklých parametrů (150/2000). Koho byste mi doporučili?

Mám tušení, že zrcadla vyrábí:
p. Drbohlav
Meopta
Elbi optics
ATC Přerov
VOD/TOPTEC Turnov

Elbi mi psal, že má moc práce a vypadalo to, že se chystá skončit. O TOPTECu se zde na fóru tvrdí, že se jim občas "povede" udělat zmetek. S ATC neobchoduji.
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 25297
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 77

Kde vyrobí zrcadla?

#2

Příspěvek od MilAN »

Myslím, že Meopta ne, takže sis vlastně už odpověděl.
Nemyslím, že je 200 pro TOPTEC problém, spíš pro tebe jejich cena.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 3129
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 71

Kde vyrobí zrcadla?

#3

Příspěvek od Homer »

To je problém začít  oslovením vybraných subjektů a požádat je o nabídku ( cena, termín, záruka, ev. další dodací podmínky ), potom to vyhodnotit a na zkušenosti s  favority se poptat ?
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 507
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Kde vyrobí zrcadla?

#4

Příspěvek od Michal1 »

Myslel jsem třeba jestli jsem na někoho nezapomněl, jestli ještě všichni fungují, jesti je někdo výrazně lepší nebo horší než ostatní, zkušenosti, atd.
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 25297
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 77

Kde vyrobí zrcadla?

#5

Příspěvek od MilAN »

Máš tam 5 výrobců : jeden nechce, jednoho nechceš ty, jeden  to nedělá...
Takže máš 2 na výběr. Parametry a kvalitu si určíš ty a oni  cenu , termín  a chuť to udělat  :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7378
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 59

Kde vyrobí zrcadla?

#6

Příspěvek od Artaban »

Mimo téma, ale jestli plánuješ planetární kukr, tak bych doporučil zvážit trochu větší průměr. Alespoň 180-200mm. U planet je rozlišovací schopnost dost důležitá a možnost většího zvětšení taky.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar achro 120/1000
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 507
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Kde vyrobí zrcadla?

#7

Příspěvek od Michal1 »

Milan už prakticky odpověděl jak se dá, další informace jsem našel ve straších vláknech, takže vám tedy řeknu, na co to chci. Budu tu ještě za většího blázna, než jsem byl do teď, ale co, alespoň se zasmějete. Třeba mi dobře poradíte. Uvažuji o stavbě planetárního binokuláru-reflektoru. Přečetl jsem si něco o zázračných planetárních newtonech a neuvěřitelných zážitcích se zdrcadlovými binokuláry a tak jsem si řekl, že si udělám obojí v jednom. Ve dvojici dalekohledů by měl být seeing méně rušivý, než v jednom. Pokud chci někdy postavit větší binokulár, tak bych si to alespoň na takovémto menším natrénoval. Pro dalekohled mi vyšel centrální zástin 27%. To je dost, ale když porovnám simulaci programu Aberrator obrazu takového dalekohledu s nezastíněným dalekohledem průměru 120mm, vychází zastíněná 150-ka jednoznačně lépe. Mám naději, že v dalekohledu budou detaly vidět lépe než v jakémkoliv APO průměru 120mm. Takovými přece někteří lidé koukají a vidí v nich úžasné věci. A nemusel bych platit desítky nebo stovky tisíc. Aby byl centrální zástin minimální musí být světelnost alespoň f/10, optimálně f/13. Ohnisko 2000mm je maximum, do kterého jsem ochoten jít kvůli přenosnosti. I tak si nejsem moc jistý. Do dalekohledu se bude koukat ze směrem od objektivu za záda pomocí terciálních rovinných zrcátek. Aby teplo těla nestoupalo těsně před objektivem, bude muset být na objektivech alespoň metrová rosnice, tj. celková výška monstra bude kolem 3 metrů. Mezi primárem a stěnou tubusu má být mezera 3 cm. Celková šířka při průměru 150mm tedy vychází cca 70 cm. Otevřená konstrukce kvůli teplu z pozorovatele nepřichází v úvahu. Zřejmě to bude nějaká hliníková kostra obalená nějakým izolačním materiálem, možná karimatkou. Finance jsou omezené, okuláry budu potřebovat po dvojicích, proto bych volil pro začátek ortha BCO 10 a 18mm. Proto také ohnisko 2000mm, aby s 10-kou okulárem dávalo zvětšení 200x. Dalekohled bude sedět na nějaké formě Dobsonovy montáže. Bude potřeba domyslet spoustu technických detailů. V této fázi se zajímám, jestli koupě samotných zrcadel bude pro mě finančně únosná a jestli má cenu technickou stránku dále promýšlet. Motivace pro stavbu dalekohledu je do značné míry iracionální - 1. musí to binokulár, 2. musí to být reflektor, 3. musím si ho postavit sám, 4. musí to být mimořádně dobrý přístroj na planety vzhledem ke svému průměru a ceně. Kdyby se vyskytly opravdu dobré důvody, možná jsem ochoten upustit od požadavku 1., ale musel bych si to ještě rozmyslet.
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
elon254
Příspěvky: 1057
Registrován: 09. 12. 2011, 12:40

Kde vyrobí zrcadla?

#8

Příspěvek od elon254 »

mi se myšlenka líbí a držím palce s následnou realizací Michal1. pokud by to bylo možno zohlednit v optickém návrhu a měl bych možnost volit délku ohniska zrcadel, volil bych takové ohnisko, abych při pozorování nemusel používat stupínky/schůdky.
inspirační bino link ;)
http://www.brucesayre.net/
UL 6", UL 14", Meopta AD, 70/900, CZ 8x30, 7x50,
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7378
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 59

Kde vyrobí zrcadla?

#9

Příspěvek od Artaban »

Jó každý má nějakou představu o slušným kukátku. K pořádnýmu planetárnímu stroji patří i montáž s pohonem. Když bych chtěl Newtona, tak bych to asi řešil jako jednu rouru s kvalitním zrcadlem ( v ideálním případě opracovaném iotovým paprskem) o průměru 250-280mm a  ohnisku  F8. K tomu kvalitní binohlavu.  
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar achro 120/1000
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4699
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Kde vyrobí zrcadla?

#10

Příspěvek od Sasa3 »

Je to trochu ujety, ale to neni na skodu (delam podobne veci). Asi to nebude to "nej", co by jsi na planety mohl za obdobne penize mit, ale dulezite je, aby te to bavilo a neco ti to davalo. Jenom bych podporil to, co uz tady zaznelo. Je potreba vymyslet to tak, aby to monstrum bylo prakticke, tj. musi mit hlavne dobrou a hladce se pohybujici montaz a musi se pozorovat v pohodlne poloze.

Jinak je otazka, jestli by te nevysly levneji dva bazarove 150mm f/8 dobsony nez nechat si brousit specialni optiku (mel by jsi je i s odraznymi zrcatky) a i uchycenim zrcadel.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
elon254
Příspěvky: 1057
Registrován: 09. 12. 2011, 12:40

Kde vyrobí zrcadla?

#11

Příspěvek od elon254 »

Jinak je otazka, jestli by te nevysly levneji dva bazarove 150mm f/8 dobsony nez nechat si brousit specialni optiku (mel by jsi je i s odraznymi zrcatky) a i uchycenim zrcadel.  
a kdyby se šikovně spárovali, tak by se dali použít kompletní tubusy...
http://www.zellix.de/selbstbau/bino7gr.htm
http://www.zellix.de/selbstbau/bi11gr.htm
http://davetrott.com/oversize-binocular ... inoculars/
UL 6", UL 14", Meopta AD, 70/900, CZ 8x30, 7x50,
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
Rekmarik
Příspěvky: 1189
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Kde vyrobí zrcadla?

#12

Příspěvek od Rekmarik »

http://davetrott.com/oversize-binocular ... inoculars/

Zajímavý odkaz, a velmi zajímavé jsoou i další pododkazy na té stránce uvedené

http://davetrott.com/oversize-binocular ... inoculars/

http://www.europa.com/~telscope/binotele.htm

pro Michala1 by to mohlo být inspirativní čtení, vzhledem k jeho zatím otevřeným úvahám o způsobu provedení.


Mě osobně zaujal ten obrázek ze stránky



kdy pozorovatel má přiložené prsty při okraji tubusu. takový prst nebo teplo ruky dělá na difrakčních kroužcích deformace (pokud prsty přečuhují do tubusu, ale je fakt, že na pozorování to až tak velký vliv nemá)
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5657
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Kde vyrobí zrcadla?

#13

Příspěvek od vla »

Vzhledem k teplu, které proudí kolem hlavy to v tomto případě prst zřejmě nevytrhne. Asi by stálo zo to zapátrat v českých vodách, měl by zde být celoživotní konstruktér binonewtonů, bohužel si nemohu teď hned vzpomenout na jméno. Třeba by byl ochoten problém konzultovat.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 12979
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Kde vyrobí zrcadla?

#14

Příspěvek od Psion »



kdy pozorovatel má přiložené prsty při okraji tubusu. takový prst nebo teplo ruky dělá na difrakčních kroužcích deformace (pokud prsty přečuhují do tubusu, ale je fakt, že na pozorování to až tak velký vliv nemá)
Na pozorování DSO ne, ale na planety je to naprosto nepužitelný. Celé tělo vyzařuje tolik tepla, že tohle je snad nejhorší sestava, kterou lze použít na pozorování objektů citlivých na seeing.
Uživatelský avatar
elon254
Příspěvky: 1057
Registrován: 09. 12. 2011, 12:40

Kde vyrobí zrcadla?

#15

Příspěvek od elon254 »

Vzhledem k teplu, které proudí kolem hlavy to v tomto případě prst zřejmě nevytrhne.

je možnost jiného konstrukčního řešení zrcadlového bina, než nahřátý pozorovatel pod optickou osou?
UL 6", UL 14", Meopta AD, 70/900, CZ 8x30, 7x50,
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
Odpovědět