Astro cesta na Tenerife

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Astro cesta na Tenerife

#61

Příspěvek od Myzer »

Mne sa dnes prakticky z nicoho nic naskytla sanca vyrazit este do tychto Vianoc niekam do tropov. Snad sa to podari uspesne zorganizovat, lokalita a hlavne ciele cesty budu zalezat na pocte, zaujmoch a kompromisoch vsetkych ludi. Ale prakticky mi je to jedno ci to bude outdoor alebo exotika, snad tam bude priestor i na nejaku tu noc v tme pod Magellanovymi mrakmi. Chcem si splnit jeden velky sen. V tom pripade by som na Tenerife nesiel, ale urcite vam budem drzat palce.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Paaja
Příspěvky: 317
Registrován: 12. 08. 2003, 21:47
Bydliště: Pardubice

Astro cesta na Tenerife

#62

Příspěvek od Paaja »

Do zatmění Slunce 2006 mám smůlu, nedostatek financí :'(.
To Myzer: užij si to, report budeš psát nejmíň měsíc ;).
Triedry 12x40 a 10x50, SW ED80, Drbohlav mount 50mm, GS mount, SPC8, Webka Philips 840K
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Astro cesta na Tenerife

#63

Příspěvek od Pavuk_ »

Myzer, drzim palce. Avsak bez merania MHV a tmavosti oblohy (musim ti zohnat daky SQM ) sa nevracaj

Ked sme pri tych detskych snoch...mojim je Messierov Maraton 2006 na La Palma ::) 8)
Sudim, ze vacsina amaterov bude v pasme totality, takze pre DSO by tam mal byt "cisty vzduch". ;)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11606
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Astro cesta na Tenerife

#64

Příspěvek od Psion »

Tak jsem dostal první nabídku na tento termín :

Odlet 23.11. v 8.35 hod Mnichov-Tenerife
Odlet 27.11. v 17.45 hod. Tenerife-Mnichov

Cena zájezdu 349 EUR bez stravy

Ubytování hotel Olympia** - Playa De Las Americas

Není to úplně ideální termín a zkusím sehnat něco o týden později.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Astro cesta na Tenerife

#65

Příspěvek od Myzer »

to Paaja, Pavuk> nie je to take samozrejme ako ste to z mojho prispevku pochopili (naopak narocne po vsetkych strankach - uz nad niecim podobnym uvazujem 2 roky, takze to nie je vykrik zo dna na den). Toto ma byt turisticka a nie astronomicka akcia. Nebude sa kazdych 5 minut striehnut na diery v mrakoch.;)

Staci ak bude v termine napriklad spln, zle pocasie v oblasti alebo predpokladany pobyt okolo osvetlenych miest a bude vymalovane este pred odletom. Uvidi sa dufam co najskor, takze nekricme hop, pokial sme nepreskocili. Ale to, ze do Vianoc chcem na este jednu akciu za tmou vyrazit stale plati. :)
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Astro cesta na Tenerife

#66

Příspěvek od Myzer »

Pavuk_ napsal:
co takto 2.rocnik Astroparty Cerova v termine 26/27.11 alebo 3/4.12 ?
Ja som samozrejme velmi rad, ze sa tie akcie takto necakane rozbehli a dufam, ze kazda sa uskutocni a bude uspesna, ale nemozem sa rozkrajat, aby som isiel na vsetky. A to som este nemal na mysli tie potencialne na jar. Potom uz zacnem chodit znovu do skoly. ;D

Co sa tyka cesty do sveta, vyzera to bohuzial na Thajsko (ale bude sa este hlasovat - ja hlasujem za Juznu Afriku - poznam tam nejake tmave lokality miestnych borcov :)), ktore ma moc nelaka. Ak to padne a bude to severne od rovnika, idem na Tenerife (za 350 euro som videl pobyt na tyzden, ale bolo to mimo novu), ako som uz povedal. A Astroparty Cerova sa kona vo februari, nie? :)

P.S. Co tak cez vikend vykaslat sa na vyrocie Sobotista a vyrazit na modru madarsku planinu? Pocasie bude asi dobre. Pis mail, tu sa uz bavme iba priamo ku konkretnej teme.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Astro cesta na Tenerife

#67

Příspěvek od Pavuk_ »

Ako to dopadlo ? Idete predsa ? Momentalne na Kanaroch zuri burka (blizky hurikan) a uz namerali 100km/h a zatvorili aj skolu.
http://www.thinkspain.com/news/noticia. ... ticia=9971
http://www.tng.iac.es/weather/graphs/wind_speed.html

Mimochodom november a december nema prilis dobre pocasie:

zdroj: http://www.tng.iac.es/weather/

(hrozi aj sneh Tenerife: http://www.iac.es/weather/fotos/200502/OT/Page.html
La Palma: http://www.iac.es/weather/fotos/200502/ORM/Page.html

Preferoval by som cestu od marca vyssie.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Astro cesta na Tenerife

#68

Příspěvek od Pavuk_ »

momentalna situacia na Tenerife:
http://www.iac.es/weather/otdata/

Humidity: 100 %
Barometric Pressure: 750.3 mb
Wind Speed: 128.52 Km/h
Wind Direction: 230.4 °azimuth
Temperature: 8.8 °C
Solar Radiation: 186 w/m2
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Astro cesta na Tenerife

#69

Příspěvek od FunTomas »

Troska mimo ale neda mi to... Pavuk ma uz pozna.
V pondelok vecer som manzelke zacal postupne priblizovat svoju tuzbu ist na Kanarske ostrovy s dalekohladom.
V utorok vecer pri spravach, ked ukazovali hurikan na Kanaroch, tak sa na mna vystrasene pozrela a povedala. "Ved ty si tam este len chcel ist s tym dalekohladom..."
Tk ma napadlo, kdeze to uz sto rokov nezaprsalo, ze by som im to tam trochu popolieval.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Astro cesta na Tenerife

#70

Příspěvek od Pavuk_ »

FunTomas napsal: Troska mimo ale neda mi to... Pavuk ma uz pozna.
V pondelok vecer som manzelke zacal postupne priblizovat svoju tuzbu ist na Kanarske ostrovy s dalekohladom.
V utorok vecer pri spravach, ked ukazovali hurikan na Kanaroch, tak sa na mna vystrasene pozrela a povedala. "Ved ty si tam este len chcel ist s tym dalekohladom..."
Tk ma napadlo, kdeze to uz sto rokov nezaprsalo, ze by som im to tam trochu popolieval.
Tvoj vplyv na vyvoj pocasia doverne poznam avsak priznam sa, ze tato suvislost ma nenapadla. ;D ;D ;D
Uvidime aku kalamitu zaziju tento vikend Beskydy.
Beriem pre istotu aj zalozne retaze na auto :D
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Astro cesta na Tenerife

#71

Příspěvek od Pavuk_ »

Psion napsal: Tak jsem dostal první nabídku na tento termín :

Odlet 23.11. v 8.35 hod Mnichov-Tenerife
Odlet 27.11. v 17.45 hod. Tenerife-Mnichov

Cena zájezdu 349 EUR bez stravy

Ubytování hotel Olympia** - Playa De Las Americas

Není to úplně ideální termín a zkusím sehnat něco o týden později.Posledny prispevok v tejto teme odznel presne pred rokom.
Precital som si celu tuto temu na jeden zaber opat po dlhom case a s usmevom (na niektorych miestach ) som si zaspominal na tuto debatu. Za tu dobu sme urazili dost dlhu put a okrem ineho stihli odpozorovat 12 noci na La Palma (z toho 8 na vrchole blizko ORM) takze uz mozeme hovorit o Kanaroch konkretnejsie
Rad by som sa tam na jar vratil.
Nie ze by sa mi na La Palma nepacilo, ale co takto pre zmenu ist sa pozriet na Tenerife (vidiet iny ostrov) ?
napr. v kveten

to Psion: Ta cena, co si uviedol m pripada az velmi nizka ... to bol last-minute ? a vratane auta ?
Janek8
Příspěvky: 508
Registrován: 30. 01. 2006, 03:06

Astro cesta na Tenerife

#72

Příspěvek od Janek8 »

Ja jsem pro. Prachy snad budou dovolena take. Na La Palme docela rusil bordel jako sousedni ostrovy, mlecna draha, zoodiakalni svetlo a prirozena polarni zare (bez ironie). Rad bych zkusil maximalni moznou adaptaci nekde ve tme. Je tam krater? Nebo neco takoveho?

Jinak tady v Irsku jsou nabidky od 250 euro/tyden.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Astro cesta na Tenerife

#73

Příspěvek od Pavuk_ »

Janek8 napsal: Ja jsem pro. Prachy snad budou dovolena take. Na La Palme docela rusil bordel jako sousedni ostrovy, mlecna draha, zoodiakalni svetlo a prirozena polarni zare (bez ironie). Rad bych zkusil maximalni moznou adaptaci nekde ve tme. Je tam krater? Nebo neco takoveho?

Jinak tady v Irsku jsou nabidky od 250 euro/tyden.Jo, je tam krater... MMys tam bol a rozpraval mi cez vikend zazitok z toho miesta...
Peta premietol uzasne fotky z oboch ostrovov a aj ako vystupili na Pico del Teide 3717 m.
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Astro cesta na Tenerife

#74

Příspěvek od SKYMASTER »

Hosi, pokud to pujde rad bych se pridal.
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Astro cesta na Tenerife

#75

Příspěvek od Pavuk_ »

SKYMASTER napsal: Hosi, pokud to pujde rad bych se pridal.
Momentalne som vo faze zberu informacii.
Zatial mam jasno v jednom:
a) aprilovy nov (duben)
alebo
b) majovy nov (kveten)

vyhoda a)
vecer komplet zimna obloha, o polnoci jarna, rano kulminuje letna mliecna draha => prierez celeho roku okrem jesene
(pre nas co boli na La Palma je to posunute o 180st. takze mala rekapitulacia + jarne galaxie (pri subsekundovom seeingu a zv. 500x to bude "mňamóza dobróza" )

nevyhoda a)
menej stabilne pocasie (moze sa stat ze namiesto deklarovanych 75% jasnychnoci bude len 25% pozera som statistiky od roku 2000 a sedi to), moznost namrazy (riskantna jazda po zakrutach), nizke nocne teploty (okolo 5st.+/- 5) vo vyske 2400m

vyhoda b)
zacina perioda stabilnych fotometickych noci t.j. "furt jasno", prijaznive nocne teploty okolo 10 +/-5, vysoka sanca na vacsinu jasnych noci,

nevyhoda b)
tesne po astr. sumraku zapadaju zvysky zimnych suhvezdi, Orion uz nestihneme a jarne galaxie kulminuju, avsak v letne zalezitosti v plnej nadhere, rano letna mliecna draha za kulminaciou

Pre presnejsie ujasnenie situacie odporucam nastartovat oblubene planetarium a zadat suradnice:
N 28 st. 46', W 17 st. 53'

Pridavam velmi uzitocnu pomocku - "astrokalendar" generovany pre ucely observatoria ORM na La Palma: http://www.nao.rl.ac.uk/nao/online/dm_ing_2007.html
Odpovědět