Okuláry pro Lunt

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Scifoun
Příspěvky: 49
Registrován: 07. 04. 2012, 17:15
Bydliště: Brno, Jihlava

Okuláry pro Lunt

#1

Příspěvek od Scifoun »

Mám Lunt LS60TC PT Ha/B1200 a nemám pořádné okuláry. Rád bych pořídil dva, jeden pro celé Slunce v záběru a druhý pro detailnější pohled. Alespoň ten s delším ohniskem bych rád používal i v noci s jinými dalekohledy, u toho kratšího to není nutné, ale potěší.
Do dalekohledu se kouká široká veřejnost, proto bych chtěl, aby se do něj dobře koukalo, aby to nebyla klíčová dírka, aby šlo vidět Slunce i ne přesně ve středu atd. Jakési blbovzdornosti dám přednost před optickou dokonalostí, ale ocaď pocaď.
Ohledně obrazu jsem slyšel chválu na zoomovací okulár přímo od Lunta. Předpokládám, že pevná ohniska horší nebudou. Dají se Lunt okuláry použít i v noci?
V případě kratšího ohniska jsem skoro rozhodnut pro Lunt 8 mm, kratší se pokud vím nedělá. Ale kdybyste měli lepší nápad, dám si poradit, cena cca podobná (3000 Kč) nebo menší.
Pokud jde o delší okulár, chtěl bych něco univerzálního nejen H alfu. V tuto chvíli se mi nejvíc líbí T-S ED Flatfield.  Dále mě napadá TS Planetary HR nebo ze širších BDP Hyperion, širokoúhlost není podmínkou, ale chci snadné pozorování pro každého, ale také chci pěkný obraz. No a nebo opět nějaký Lunt, pokud je dobrý/ujdeto i v noci. Cena zase do ceny okuláru Lunt.
Velké dilema je ohnisko, chtěl bych v zorném poli celé Slunce, a ne natěsno, ať nelovím protuberance u samého okraje, ať se dá kouknout trochu zešikma, prostě na pohodu. Zase ať není Slunce zbytečně malé, výstupní pupila ve dne moc široká a obraz moc jasný a proto nekontrastní.
Zkusil jsem nějaký 25mm Plossel, ale tam je Slunce zbytečně malé, a potom asi Kellner 12 mm, Slunce se vešlo celé, ale natěsno a do okuláru se mi nekoukalo moc dobře. Žádné ohnisko mezi tím bohužel nemám.
V případě TS ED váhám mezi 15 a 18 mm, asi se spíš kloním k 15ce. Hyperion 17 mm nebo by stačil 13? Lunt asi 16 mm. Dvacet a více milimetrů mi přijde moc a 12 mm už málo (nebo by okulár o 60ti a více stupních vyhovoval?).
Nebo Zoom? Nikdy jsem žádný neměl a nějak jim nevěřím, ale mohl bych za něj dát těch 6000.
Jaký asi rozsah zvětšení se dá s šesticentimetrovým Luntem rozumně použít?
Díky všem
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Okuláry pro Lunt

#2

Příspěvek od Regulus »

S okuláry Lunt zkušenost nemám, ale za sebe můžu říct, že nejlíp se mi pozoruje s Pentaxem XF 12 mm (výborný i na noční pozorování  :)). Ovšem na Luntu 35ce, kde je předpokládám kratší ohnisko (400mm), čili zvětšení 33x a kde je to s barlow 2x už moc. Pokud ale co se zvětšení týká vyhovuje ta 12ka Kelner, tak totok by mohlo jít...
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Okuláry pro Lunt

#3

Příspěvek od 4Brunco »

Trochu vy som ozilvil toto vlakno.
Verim ze viac clenov tu uz ma Halfa dalekohlad ci uz Coronado alebo Lund a skusalo rozne okulare.
Zistil som ze pri pozorovani slnka mi velmi nevyhovuju vacsie sirokouhle okulare typu Ethos a podobne,
ale skor jednoduchsie okulare z malym mnzostvom skla. Najviac mi asi sedi zoom (Svbony 7.2-21.6mm), ktory ma slusny kontrast
a moznost zoomu pri slnku je velmi fajn.
Zvedavy som ale hlavne na to, ci ma zmysel kupovat dedikovane okulare na slnky napr. od Luntu, ma to nejaky viditelny prinos v kontraste?
Ci je to len marektingovy tah? Vdaka za postrehy a skusenosti.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4505
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Okuláry pro Lunt

#4

Příspěvek od dvader »

Já mám k 60 Luntu ten Zoom od Lunta a jsem s ním plně spokojen…
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2251
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Okuláry pro Lunt

#5

Příspěvek od peta62 »

Ja mel presne tento dalekohled a Meopta 13 mm s nim na cele Slunce fungovala skvele, zvlaste pokud je pro verejna pozorovani.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 703
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Okuláry pro Lunt

#6

Příspěvek od armichael »

K môjmu prvému Ha ďalekohľadu Coronado PST bol dodaný okular plossl 18mm. Bol dosť zlý. Pozoroval som cez starý CZJ 16ortho a BCO 10mm. Časom som si kúpil coronado Cemax 12mm a s ním sa mi pozorovalo najlepšie. Či to bolo deklarovanou optimalizáciou na Ha neviem.

V súčasnosti do Daystar Solarscouta dávam okuláre Takahashi LE 30 a Abbe 25. Ale aj Baader Classic Plossl 32mm či SW plossl 25mm boli dobré.
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Chemik1
Příspěvky: 358
Registrován: 03. 06. 2017, 22:36
Bydliště: Český Brod

Re: Okuláry pro Lunt

#7

Příspěvek od Chemik1 »

K Luntu 102 mm používám taky zoom Lunt 7,2 -21,5 mm. Je s ním naprostá spokojenost. Zkoušel jsem i zomm od Baadera a v ostrosti neviděl rozdíl. Já se přes zvětšení 100x moc nedostanu. Domnívám se, že je to způsobeno vnitřním seeingem v tubusu. Koukal jsem párkrát do Coronada s menším průměrem a zdálo se mi, že kreslí líp než můj Lunt 100, a dumám, že je to proto , že hlavní energetický filtr je u coronada před objektivem a u Lunta je na konci tubusu před okulárem. Jestli to bude u Lunta s menším průměrem stejné, neumím říct. Jinak doporučuju na slunce binohlavu. Je to úplně jiná liga - to ostatně platí i pro měsíc a planety.
Refraktor TEC 160 FL (160/1120), SCT C14 (356/3910)
Odpovědět