Stránka 1 z 1

Výpočet pro ISS

Napsal: 25. 03. 2014, 14:42
od Prievan
Zdravim poteboval by som poradit ci dobre pocitam ryclost v deklinacnej a RA osi pre ISS
pricom mam vektor rychlosti a vektor pozicie

double R = position.Magnitude(); // velkost vektora polohy v [km]
double V = velocity.Magnitude(); // velkost vektora rychlosti v [km/s]
double omegaDEC = (180/Math.PI)*((V*Math.Sin(inclination))/R); // vypocet uhlovej rychlosti v deklinacii [deg/s]

double omegaRA = (180 / Math.PI)*(V * Math.Cos(inclination)) / R; // vypocet uhlovej rychlosti v rektascenzii [deg/s]

za odpoved vopred dakujem

Výpočet pro ISS

Napsal: 25. 03. 2014, 17:29
od MMys
Tohle určitě nebude dobře. Vektor polohy je vůči čemu ? Pro jaký souřadný systém ? Geocentrický ? Topocentrický ?

Výpočet pro ISS

Napsal: 25. 03. 2014, 20:34
od Prievan
Obidva vektory R a V su ECI a teraz ma napadlo, ze namiesto inklinacie by tam malo byt naklonenie vektoru rychlosti voci rovine pretinajucej rovnik

Výpočet pro ISS

Napsal: 26. 03. 2014, 00:12
od MMys
Obidva vektory R a V su ECI a teraz ma napadlo, ze namiesto inklinacie by tam malo byt naklonenie vektoru rychlosti voci rovine pretinajucej rovnik
ECI - tedy vztažené ke středu země, takže ti tam hlavně chybí transformace vůči zeměpisné poloze pozorovatele, při vzdálenosti ISS je to zásadní, to vůbec nejde zanedbat, vztahy budou podstatně složitější.

Další věc je, že požadovaná rychlost pohybu montáže v RA a DE není jen fukcí polohy objektu, ale i toho, kam se promítá v rovníkových souřadnicích na oblohu. Tohle ještě vztahy značně zkomplikuje, a nejsem si jistý, jestli to vůbec lze popsat analyticky. Podle mě je lepší to simulovat v reálném čase numericky. Než se do toho dáš, zjisti si, jak to dělají již existující SW pro sledování satelitů.

Možná by to chtělo separovat na výpočet průběhu polohy objektu v obzorníkových souřadnicích, a následně je transformovat do rovníkových.

Výpočet pro ISS

Napsal: 26. 03. 2014, 11:30
od KpS
Zdravim poteboval by som poradit ci dobre pocitam ryclost v deklinacnej a RA osi pre ISSpricom mam vektor rychlosti a vektor pozicieVýpočet není tak jednoduchý, jak naznačují Vámi navržené vzorce. Navíc, je poněkud nešťastné používat programátorský zápis dříve, než Vám bude jasná matematika, která tuto úlohu popisuje.

ECI je nerotující ekvatoreální geocentrická soustava. Osa z má směr polární osy, osa x míří k jarnímu bodu. V této soustavě znáte geocentrickou polohu a rychlost ISS, tedy vektory R a V. Pokud by Vás zajímaly nikoliv geocentrické, ale topocentrické údaje, musíte od vektorů R, V přejít k rozdílům R - r a V - v, kde r a v jsou vektory polohy a rychlosti pozorovatele v soustavě ECI. K jejich výpočtu stačí znát zeměpisné souřadnice a hvězdný čas pozorovatele. Příslušné vzorce si jistě odvodíte.

A nyní k rychlostem změn rektascenze a deklinace ISS. Jednotkový vektor n směru k ISS, n = R/|R|, se mění rychlostí dn/dt = [ch969] x n, kde [ch969] = R x V/|R|^2 je vektor úhlové rychlosti pohybu ISS po nebeské sféře. Když si souřadnice vektoru n vyjádříte pomocí rektascenze a deklinace, budete nakonec mít i vzorce pro jejich časové derivace.

Výpočet pro ISS

Napsal: 29. 03. 2014, 14:04
od Prievan
Dakujem presne toto som potreboval

Výpočet pro ISS

Napsal: 18. 04. 2014, 15:06
od Sofistik
Zdravim vas. Chcel by som sa opytať ohľadom parametrov obežnych drah okolo Zeme. Takže vlastnosti obežnej drahy su určene takzvanymi elementamy obežnej drahy, čo je prerigeum, apogeum, inklinacia (Inc), dlžka vystupneho uzla (LAN) a argument perigea (AgP). Ale niektore z tychto elementov, teda presnejšie Inklinacia (Inc), dlžka vystupneho uzla (LAN) a argument perigea (AgP) možu byť určene elebo podľa Zemskeho rovnika, či inak povedane vzhľadom na Zemsky rovnik, alebo podľa, či vžhľadom na rovinu ekliptiky. A moja otazka je, že ako sa tieto dva typy elementov obežnych drah rozlišuju? Napriklad ma napada, že by to mohlo byť uvedene nejako ako rovnikove elementy obežnej drahy v prvom pripade, alebo ako eklipticke elementy obežnej drahy v pripade druhom. Tak ako sa to prosimvas teda rozlišuje ak tu je niekto taky kto vie v tomto poradiť? Diky

Výpočet pro ISS

Napsal: 18. 04. 2014, 18:18
od MilAN
Základní rozdíl je v tom, jedná -li se o dráhu kolem Země (geocentrická dráha)= obecně družice, neb kolem Slunce (heliocentrická dráha ) = planety, asteroidy,komety, meteory, a meziplanetární sondy