Vzorec pro rozlišovací schopnost dalekohledu

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
JanB.
Příspěvky: 1
Registrován: 16. 01. 2012, 15:50

Vzorec pro rozlišovací schopnost dalekohledu

#1

Příspěvek od JanB. »

Zdravím, potřeboval bych pomoc se vzorcem na výpočet rozlišovací schopnosti dalekohledu. Na internetu jsem našel, že vzorec vypadá takto:

R.S. = 138/D

kde D je průměr dalekohledu.
Problémy jsou ale s tím "138":
Za a) Našel jsem tenhle vzorec s hodnotami od 114 do 140 - co je správně?
Za b) Netuším, kde se to číslo vzalo ani co vlastně znamená

Proto se obracím na Vás, doufám, že mi někdo vysvětlí, co že je to číslo zač a také jak k němu přijdu (nějaký vzorec nebo tak něco).

P.S.: nemějte mě za blbce, pokud to je něco primitivního a já to jen nenašel  :o  :)
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Vzorec pro rozlišovací schopnost dalekohledu

#2

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

To číslo je "vlnová délka světla"/1 mm, přepočteno z radiánů na obloukové vteřiny. To proto, že pro tu rozlišovací schopnost platí, že

tan (r.s.) = vlnová délka/průměr dalekohedu.

Pro malé hodnoty úhlu je úhel v radiánech ~ tangens úhlu, takže se dá tangens vyhodit (ale musí se s tim pořítat v radiánech). Pak se to dá rozdělit na dva zlomky a jeden z nich se vyčíslí na těch 100-něco. Konkrétní číslo pak závisí na tom, jako učlověk zvolí vlnovou délku, 114" je pro 550 nm.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Maser
Příspěvky: 2296
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Vzorec pro rozlišovací schopnost dalekohledu

#3

Příspěvek od Maser »

Takže jestli jsem to pochopil a spočítal správně, vychází "ono číslo" pro vlnovou délku 400nm nějakých 82,5 a pro vlnovou délku 700nm vyjde 144,4.
Mám to správně, nebo jsem mimo? :o
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Maser
Příspěvky: 2296
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Vzorec pro rozlišovací schopnost dalekohledu

#4

Příspěvek od Maser »

Naopak?  :o

20cm objektiv

pro 400nm
r.s. = 144,4/200 = 0,722"

pro 700nm
r.s. = 82,5  /200 = 0,413"

Takže čím větší vlnová délka elektromagnetického záření, tím větší rozlišení?

Tak proč se potom staví tak obrovské zrcadla pro snímání záření o vlnových délkách v řádech centimetrů, když by pro stejné rozlišení mělo podle tebe stačit zrcadlo mnohem menší než zrcadla běžně používaná pro optické vlnové délky?  :-/
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24322
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Vzorec pro rozlišovací schopnost dalekohledu

#5

Příspěvek od MilAN »

Ne , promiň,  to původní máš  dobře. Jen se běžně používají jiné vztahy. Kratší vlnová délka vede  při stejném průměru k větší rozlišovací schopnosti a nutnosti přesnější optické plochy.
P.S. původní můj příspěvek jsem smazal !
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Rudohor
Příspěvky: 247
Registrován: 04. 09. 2012, 22:16

Vzorec pro rozlišovací schopnost dalekohledu

#6

Příspěvek od Rudohor »


Tak proč se potom staví tak obrovské zrcadla pro snímání záření o vlnových délkách v řádech centimetrů, když by pro stejné rozlišení mělo podle tebe stačit zrcadlo mnohem menší než zrcadla běžně používaná pro optické vlnové délky?  :-/Pretoze na inych vlnovych dlzkach je vidiet ine udalosti, pretoze to otvara cele nove oblasti poznania?


Maser
Příspěvky: 2296
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Vzorec pro rozlišovací schopnost dalekohledu

#7

Příspěvek od Maser »

Pretoze na inych vlnovych dlzkach je vidiet ine udalosti, pretoze to otvara cele nove oblasti poznania? Promiň, ale asi si nepochopil, co ta věta vyjadřuje.
Zde se bavíme o rozlišovací schopnosti na růných vlnových délkách, a né o tom, proč pozorovat na různých vlnových délkách.
;)
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24322
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Vzorec pro rozlišovací schopnost dalekohledu

#8

Příspěvek od MilAN »

Já to tedy trochu zamotám, aby to nebylo celkově tak jednoduché.

Uvedený vzorec platí pro dvě stejně jasné hvězdy, při pro určitou velikost kontrastu . Kdysi jsem o tom četl dost obsáhlé pojednání od D.D.Maksutova. Takže z té "konstanty" 114 se při menším kontrastu (dlouhoohniskové Newtony ) stává hodnota 120 a pro krátké katadioptry v velkým centrálním stíněním až 140. Při tom navíc záleží na všech aberacích dané optiky, které ovlivňují kontrast ( vždy dolů ) a tím "konstanta" dále roste.
V praxi to s tou vlnovou délkou také není zas tak jednoduché, protože kratší vlnové délka sice teoreticky vede k vyšší rozlišovací schopnosti, ale obraz je zase více ovlivňován atmosférou a její průzračností, kdežto v červené, kde je menší RS, je obraz méně ovlivňován atmosférou a ta je i více "průhledná". Oproti tomu zase oko v této oblasti jde s citlivostí ( a tím i kontrastem) silně dolů
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Maser
Příspěvky: 2296
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Vzorec pro rozlišovací schopnost dalekohledu

#9

Příspěvek od Maser »

Já to tedy trochu zamotámNaopak.
Teď jis hezky popsal rozdíl mezi teorií a praxí.

Mě ale zajímá tento výpočet i proto, abych si aspoň teoreticky spočítal, s jakou přesností může radioteleskop se zrcadlem 24m zjistit polohu zdroje vysílání na frekvenci 2200MHz. Konkrétně to je případ příjmu telemetrije při misích Apollo.
Takže tyto vztahy, alespoň teoreticky, snad platí v celém rozsahu elektromagnetického záření.
;)
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
Rudohor
Příspěvky: 247
Registrován: 04. 09. 2012, 22:16

Vzorec pro rozlišovací schopnost dalekohledu

#10

Příspěvek od Rudohor »

Je pravda , ze neviem cesky, kludne som mohol nieco nepochopit. Zato viem urcite, ze je podstatny rozdiel medzi presnostou urcovania polohy bodu a rozlisenim dvoch blizkych bodov. Napr na vrchol slnecnych hodin sa dava gula. Zvysuje to presnost urcenia polohy podla tiena, aj ked hodne znizuje rozlisovaciu schopnost dvoch blizkych vrcholov.

Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4627
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Vzorec pro rozlišovací schopnost dalekohledu

#11

Příspěvek od Sasa3 »


Mě ale zajímá tento výpočet i proto, abych si aspoň teoreticky spočítal, s jakou přesností může radioteleskop se zrcadlem 24m zjistit polohu zdroje vysílání na frekvenci 2200MHz. Konkrétně to je případ příjmu telemetrije při misích Apollo.
Takže tyto vztahy, alespoň teoreticky, snad platí v celém rozsahu elektromagnetického záření.
;)
Ano, rozlisovaci schopnost a presnost urceni polohy jsou dve ruzne veci (byt spolu spojene). Presnost polohy bude typicky nejmene o rad lepsi nez rozlisovaci schopnost (zavisi to na detektoru, jeho citlivosti a sumu, expozicni dobe,...). Polohu muzes pocitat treba jako teziste obrazce vyvolaneho hvezdou. Proto muzes 50mm hledackem upointovat mnohem delsi ohnisko. Stejne tak byl schopen Auwers zmerit paralaxy hvezd v 11cm dalekohledu.

Pokud jde o ty formulky od 114/D az po 140/D, tak to jsou ruzne limity odvozene ruznymi lidmi pro ruzne definice rozlisovaci schopnosti.

Konkretne 138/D[mm] je Rayleigho limit a odpovida situaci, kdy se druha hvezda nachazi v prvnim difrakcnim minimu.

Formuli 116/D[mm] odvodil Dawes na zaklade praktickych pozorovani dvojhvezd (odpovida dvema stejne jasnym hvezdam asi 6. magnitudy).

Jsou i jine, Sparrowuv limit je jeste mensi 107/D a odpovida situaci, kdy je mezi hvezdami ploche rozdeleni jasnosti bez poklesu intenzity.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24322
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Vzorec pro rozlišovací schopnost dalekohledu

#12

Příspěvek od MilAN »

Pokud dobře chápu Maserův dotaz, nejde mu ani o RS (t.j. určování vzdálenosti 2 diskrétních bodů) , ani o relativní polohu a pohyb v poli ( viz pointace a její přesnost) ale o absolutní polohu zdroje na obloze - t.j. v souřadném systému . Tady ale bude přesnost záležet na rozlišovací schopnosti odečtu polohy přístroje ( např. odečtu na enkodérech od výchozí nebo referenční polohy) a přesnosti celé mechaniky zařízení. A tady může být potom přesnost ve velkém rozsahu - ale zřejmě horší, než rozlišovací schopnosti optiky/radia, závislého na velikosti apertury a frekvenci signálu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4627
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Vzorec pro rozlišovací schopnost dalekohledu

#13

Příspěvek od Sasa3 »

Jo, ta presnost absolutni polohy bude zaviset jeste na spouste dalsich veci (idealni je prevest ji na problem urceni relativni vzdalenosti vuci necemu znamemu, ale netusim, jestli to tak u lokalizace druzic delaji) a velmi pravdepodobne nebude urcujici faktor rozlisovaci schopnost toho radioteleskopu.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Maser
Příspěvky: 2296
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Vzorec pro rozlišovací schopnost dalekohledu

#14

Příspěvek od Maser »

Pro JanB. :
Tak vidíš, jak vyčerpávající informace na tvůj dotaz se zde sešly.


Jinak pánové, nejde mi o nějaké přesné vyjádření polohy bodu ani o praktické problémy. Chtěl jsem se jen dozvědět, v jakých řádech má rozlišení třeba ten radioteleskop, a díky tomuto vláknu to už vím, sám jsem si to spočítal. Je jasné, že praxe je mnohem složitější.
Všem díky za informace.
;)
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
Jiri_Skalsky
Příspěvky: 527
Registrován: 21. 06. 2006, 16:08

Vzorec pro rozlišovací schopnost dalekohledu

#15

Příspěvek od Jiri_Skalsky »

Srdečně všechny zdravím.
když čtu tyto řádky, dosti se divím  vašim závěrům.
Při bádání o studiu rozlišovací chopnosti by člověk měl projít kolem několika milníků, které jsou pro pochopení velice důležité.
Měl by si něco přečíst o Youngovu pokusu, který jasně ukazuje na vlnové vlastnosti světla. Dále by se měl dozvědět něco o Fraunhoferovu integrálu, který určuje  amplitudu vlnění za nějakým otvorem na stínítku.
Kvadrátem tohoto integrálu je Airyho funkce, určující profil intenzity v difrakčním kroužku.
Nalezením podmínky pro extrém, zvláště 1. minima dostáváme  rovnici, že

tang  [ch966]  =  1,22 * [ch955] / D

která definuje rozlišovací schopnost dalekohledu o průměru D a při vlnové délce světla [ch955] jako úhlový poloměr 1. postranního minima Airyho funkce.
A tady je potřeba se zastavit : Integrujeme-li Fraunhoferův integrál od středu nezacloněné vstupní apertury soustavy k okraji  D/2 podává skutečně tuto výše uvedenou  podmínku. Výška 1. postranního maxima bude nabývat cca 4 % hodnoty středového maxima.
Pokud ale máme aperturu s centrálním stíněním, integruje se mezikruží od nějakého d/2  / okraj sekundáru/ do do okraje vstupní apertury D/2.
Jejím kvadrátem bude opět Airyho funkce, ale s jiným profilem. Je všeobecně známo, že pokud se bude rozumě zvětšovat centrální stínění cca do 40 % D, průměr 1. minima se bude zmenšovat a tudíž rozlišovací schopnost zacloněného dalekohledu bude vyšší než nezacloněného.
Koeficient A se při zvětšování středního stínění  bude zmenšovat z 1,22 na 1,15, 1,10 až cca na 1,05.

tang  [ch966]  =  A * [ch955] / D

Při dalším zvětšování centrálního stínění  se bude na středu Airyho křivky objevovat minimum.
Se zvětšováním centrálního stínění se sice zmenšuje průměr  středového maxima, ale energie z něho se přelévá do postranních.
A právě tohle je příčinou neustálého hádání refraktoriánu s reflektoristy.
Hodnotíme-li přístroje podle typu pozorovaných objektů, je potřeba je rozdělit na tři-čtyři skupiny.
Dvojhvězdy se stejnou jasností složek, která je vysoká oproti jasu pozadí. Dvojhvězdy s jednou velmi jasnou a druhou s podstatně slabší složkou. Pozorování skvrnek na planetárním kotoučku s velmi malým rozdílem plošných intenzit. Tu čtvrtou skupinu uvádím pro jistotu taky, patří k nim objekty s velice nízkým jasem vůči svému pozadí - mlhoviny, galaxie.
Myslím, že nejčastěji diskutovanými skupinami objektů budou dvojhvězdy s podstatným rozdílem složek a útvary na planetách.
Hodnotíme-li dalekohledy z hlediska modulační přenosové funkce, určující jak budeme využívat z hlediska kvality zobrazení informace, pak skutečně nezacloněné soustavy mají zvláště pro střední frekvence výhodu. Profil MTF křivky zacloněného dalekohledu vychází jako profil nezacloněného dalekohledu o průměru D-d, kde d je průměr clonění.
Paradoxně, díky zúžení centrálního maxima zacloněné soustavy je kontrast-hodnoty MTF křivky pro nejmenší úhly vyšší než u nezacloněné. Při vizuálním pozorování se ale tohoto asi moc využít nedá, ale při fotografování zcela jistě ano.
Na závěr by stálo jen dodat, že existují soustavy, které jsou z hlediska optické filozofie mnohem snáze z hlediska kontrastu snáze realizovatelné a naopak. Jde jen o osobním přístupu k věci.
Jednou z nich je dlouhý Newton s malým centrálním stíněním.


Zdar JS

Odpovědět