Herschelův hranol

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Herschelův hranol

#1

Příspěvek od vla »

Má ho někdo, používá ho, poznatky, zkušenosti, porovnání s filtry atd.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
gaszton
Příspěvky: 116
Registrován: 05. 02. 2005, 01:48

Herschelův hranol

#2

Příspěvek od gaszton »

mal som nieco take ale vlastnorucne vyrobene, pouzival som to s refraktorom 106/1000, obraz bol velmi kvalitny ale musel som pouzivat na okular sivy filter aby bolo pre vizualne pozorovanie dobre lebo vystup bol bez toho prilis intenzivny. s kvalitou foliovych filtrov som porovnavat nemohol lebo v roku 1991 ked som to predal spolu s refraktorom este tie Baaderovske foliove filtre neboli dostupne (mozno este ani nevyrabali)
Uživatelský avatar
hendrich
Příspěvky: 113
Registrován: 14. 08. 2006, 14:04
Bydliště: Bratislava
Věk: 43

Herschelův hranol

#3

Příspěvek od hendrich »

Zdravim,
vie niekto povedat, ze:
a) co maju spolocne Herschel a herschelov hranol (...zeby to bol vymyslel ?! )
b) ako vlastne funguje
(tipujem, ze to bude cca opak zenit zrkadielka, kde je snaha o 99% odrazivost, t.j. ze 99% svetla sa "neodrazi". Ale ako? je to "len" planparalelene sklicko + nejake (anti-)anti reflexne vrstvy, pravouhly hranol , alebo ako ?! ... )

...nedavno som bol na jednej astro prednaske k okruhlemu vyrociu narodenia pana Herchela a zabudol som sa tam na to spytat.

Skusal som to najst na webe ale tam vsade pri slove "hranol" resp. "prism" riesia len jeho objav infracerveneho ziarenia

vdaka
SW80ED w Naglers & PST w TVPlossls
Uživatelský avatar
hendrich
Příspěvky: 113
Registrován: 14. 08. 2006, 14:04
Bydliště: Bratislava
Věk: 43

Herschelův hranol

#4

Příspěvek od hendrich »

...a zda sa ze som si gro informacii nasiel tuto na AF (stacilo chvilu pockat )


http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... tart=17#17
SW80ED w Naglers & PST w TVPlossls
Uživatelský avatar
Kolacz
Příspěvky: 46
Registrován: 20. 08. 2011, 18:40

Herschelův hranol

#5

Příspěvek od Kolacz »

Zdravím,

O Herschelově hranolu se tady mluvilo v několika vláknech (např. Filtr Baader Solar Continuum), ale uběhla nějaká doba a rád bych se vás zeptal na několik věcí i s odstupem času. Proto prosím omluvte exhumaci vlákna.

Chci si pořídit Herschelův hranol 2" Baader Planenetarium. Prvozovat bych jej chtěl na svém ED100 na EQ5.

1. Na svém ED mám okulárový výtah Steeltrack. Nemátě někdo zkušenost s touto sestavou? Budu mít problém se zaostřením? Vím že řešením je zkrácení tubusu, ale z toho mám trochu obavy. Cztwerec svého času měl objednán nějakou redukci. Nelze to vyřešit případně nějakým takovýmto způsobem?

2. Jsou při slunečním pozorování nějaké speciální nároky na okuláry?

Díky
ED 100 + EQ5
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Herschelův hranol

#6

Příspěvek od Peťa »

Mám téměř stejnou sestavu, ED100, Baader Herschel, s šachtou na 1.25" okuláry místo ClickLock pro ušetření optické délky (plus je tam potřeba adaptér z M-nevímkolik na T2, pak se podívám).  Zaostření ti můžu zkontrolvat, až vyjde Slunce z mlhy - odměřím rozdíl mezi zaostřením s originálním dvoupalcovým zrcátkem a Herschelem a uvidíš, jetsli máš dostatek rezervy - ale myslím, že by to bez problémů fungovat mělo.  Já mám zkráceno pro binohlavu.

Na okuláry extra nároky nejsou, naopak. Jelikož je v sestavě i solar continuum filtr, tak jako vedlejší efekt odpadne barevná vada jak dalekohledu, tak okulárů (pozoruješ pouze pouze v relativně úzké části spektra).

Celkově to může vřele doporučit, oproti fólii ještě lepší kontrast a ostrost, taky je to bezpečnější pro pozorování s dětmi (fólii lze v nestřeženém okamžiku s fatálnímy následky strhnou, Herschel ne), i se s tím Slunce dobře hledá.
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Herschelův hranol

#7

Příspěvek od Peťa »

Když vše selže, podívej se do návodu: optická délka Herschel 114mm, pro srovnání 2" ClickLock zrcátko 112 mm, to SkyWatcher zrcátko odhaduju taky někde kolem 110mm (to si můžeš doma změřit), takže stručně řečeno, to co s rozumnou rezervou zaostříš s 2" zrcátkem, zaostříš i s Herschelem, pokud máš nějaké okuláry na doraz (třeba krátkoohniskové ortho, ploessly nebo kellnery), tak by se to vyplatilo přeměřit, a pokud to předěláš na 1.25" šachtu, stejně zaostříš vše, co teď zaostříš s 2" zrcátkem.
Uživatelský avatar
Kolacz
Příspěvky: 46
Registrován: 20. 08. 2011, 18:40

Herschelův hranol

#8

Příspěvek od Kolacz »

Díky moc za odpovědi.

Pokud by se muselo zkracovat, nevím zda bych zkracoval to ED. Spíše zvažuji zda by neudělal stejnou službu nějaký achromát.
Má vůbec ED+herschelův hranol nějakou výhodu oproti třeba SW102/500+hranol?
ED 100 + EQ5
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Herschelův hranol

#9

Příspěvek od MilAN »

Nevím jestli "výhodu" , ale rozdíl mezi obrazem v achromatu 102/500 a tím ED -kem je v kvalitě a ostrosti veliký
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Herschelův hranol

#10

Příspěvek od Peťa »

Nevím, jestli jsem to napsal dostatečně jasně, takže znovu: velice pravděpodobně zaostřit půjde, pokud ne, tak se to vyřeší drobným upgrade příslušenství hranolu (dokoupení redukce 2" na T2 a T2 šachty) a po tomto upgrade zaostří většina okulárů - všechny běžné 1.25", problém by mohl být maximálně s nějakýmy speciály (třeba s nitkovým křížem) a některé dvoupalcové okuláry by nemusely fungovat.

Nevím jestli "výhodu" , ale rozdíl mezi obrazem v achromatu102/500 a tím ED -kem jev kvalitě a ostrostiveliký  
To jste opravdu zkoušel v kombinaci s Herschelem a Solar Continuum filtrem? Ono totiž ten filtr vymaže barevnou vadu, pak najednou i v f/4 achromátu je obraz úžasně ostrý...tedy ne že bych to tazateli doporučoval extra k Herschelu kupovat, jsou tam i jiné nevýhody, sklenutí pole, horší výtah apod. a jistě udělá lépe pokud to bude provozovat na tom ED100.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Herschelův hranol

#11

Příspěvek od MilAN »

Také jsem nepsal o barevné vadě, ale o celkovém obraze. (otvorová vada , sklenutí )
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Alnitak
Příspěvky: 578
Registrován: 05. 07. 2011, 12:27
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Re: Herschelův hranol

#12

Příspěvek od Alnitak »

Ahoj chci si pořídit herschel hranol , nikde jsem nenašel vlákno ohledně recenzí různých značek ? Vybírám z těchto firem buď Herschel Lunt a nebo Lacerta . Nejvíc se mi zamlouvá Lacerta kvůli Brewsterovu úhlu . Díky za případné info
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4502
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Herschelův hranol

#13

Příspěvek od dvader »

Lacerta má navíc v sobě ND filtr 3.0. Takže jediné, co se ještě hodí je jednoduchý polarizák na okulár pro regulaci jasu. Vše ostatní už je součástí…
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Herschelův hranol

#14

Příspěvek od g »

Lunt 1.25" má ND 3.0 také, je to velmi slušný hranol v malém, polstrovaném, hliníkovém kufříku
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... ation.html
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Alnitak
Příspěvky: 578
Registrován: 05. 07. 2011, 12:27
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Re: Herschelův hranol

#15

Příspěvek od Alnitak »

Díky polarizák mám , ale teda dva zašroubované do sebe bohužel se s nima nedá otáček , jsou zaseklý do sebe ,přesto se otáčením okuláru mění jas, používám je na Venuši , tak by se mohl hodit k herschelu , asi koupím tu Lacertu, sice je bez kufříku , ale mám doma dřevěnou krabičku.
Odpovědět