FRESNELOVA JEDNOTKA

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

FRESNELOVA JEDNOTKA

#1

Příspěvek od sandor »

Zdravím ve spolek a mám jednu prosbičku: potřeboval bych vědět, jak popsat Fresnelovu jednotku. Není mi jasné, co představuje. Sice ji lze spočítat ale o významu oné hodnoty nemám příliš ponětí.
Poznámka: týká se ohybových jevů světla (v obecnosti vlnění) a narazil jsem na ni v popisu možných jevů při zákrytech planetkami. Anglický originál najdete kupříkladu na stránce http://www.teplice-city.cz/hap/Pozaktua ... vatele.htm coby dopis z planoccultu v dolní části stránky. Mám sice určitou představu, co by mohla představovat, ale nejsem si jist, zda je dobrá. Pokud někdo má v tomto jasno, budu povděčen za jeho připomínky. Nejedná se mi o matematický postup - ten je zřejmý.
Uživatelský avatar
css94381672
Příspěvky: 260
Registrován: 08. 11. 2005, 19:03

FRESNELOVA JEDNOTKA

#2

Příspěvek od css94381672 »

...joj :)
...tak odpovědi na takovéto dotazy bych spíše hledal na http://aldebaran.cz/forum/index.php
Uživatelský avatar
Standa
Příspěvky: 200
Registrován: 31. 08. 2004, 14:21

FRESNELOVA JEDNOTKA

#3

Příspěvek od Standa »

"Fresnelova jednotka", tak jak je zavedena v uvedenych odkazech je rovna polomeru tzv. prvni Fresnelovy zony. Fyzikalne to znamena, ze pokud jsme od zdroje zareni mnohem dale, nez je polomer 1.FZ, tak dopadajici vlneni muzeme popsat pomoci tzv. rovinnych vln, pricemz zdroj zareni muzeme povazovat za bodovy (take se tomu nekdy rika Fraunhoferova aproximace). Neni-li tomu tak, tj. tak dopadajici zareni musime pouzit malinko slozitejsi matematiku.
V pripade zakrytu, jak jsem pochopil - kdyz tak at me kdokoliv opravi - funguje planetka jako "clonka". Takze je treba spocitat 1.FZ pro planetku (tj. z jeji vzdalenosti a pouzite vlnove delky). Nyni se spocte "ekvivalentni rozmer hvezdy". Pokud je vetsi nez 1.FZ, tak plati Frauhoferova aproximace, a nebudou pozorovany ohybove jevy. Jinak ano.

Snad jsem se do toho moc nezamotal,

S.
triedr 8x30 a 8-20x50, SW 80ED, Vixen VC200L, Vixen R200SS na AZ-EQ6, Maksutov-Cassegrain 127/1500, 3D tištěný spektroheliograf a spektrograf, hvězdárna ScopeDome 3M, Dobson 355/1700
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

FRESNELOVA JEDNOTKA

#4

Příspěvek od sandor »

Díky za odpověď. Myslím, že byla dostatečná a plně postihuje to, co jsem hledal. Fresnelovu zónu jsem uvažoval také coby "předobraz" Fresnelovy jednotky, jen jsem si nebyl jist, a v dostupné literatuře jsem spojení obou pojmů pro tyto případy nenašel.
Otta.
Odpovědět