Montáž s GPS

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
TomasN
Příspěvky: 221
Registrován: 19. 01. 2005, 20:37

Montáž s GPS

#1

Příspěvek od TomasN »

Pánové, objasněte mi, prosím, na co může být u montáže dobrý systém GPS?

Zjištění zeměpisné polohy s přesností několika metrů je sice pěkné, ale dá se to použít ještě k něčemu jinému?

Dík.
astrofoto.unas.cz

Na každou otázku existuje jednoduchá snadno pochopitelná nesprávná odpověď.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Montáž s GPS

#2

Příspěvek od MP »

Presne urceni polohy a nadmorske vysky je u montazi vyuzito pro jednodussi a presnejsi "poloautomaticke" ustaveni GO-TO systemu ( teoreticky pak staci ustaveni na 1 hvezdu ). K nicemu jinemu to neni.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Montáž s GPS

#3

Příspěvek od SKYMASTER »

Mam C11GPS a je to proste velmi pohodlne. Misto aby jsi zadaval cas a misto, kde se dalekohled naleza, zjisti si to sam. Samozrejme to same umis zadat manualne u ne GPS systemu. Pak uz dalekohled sam najizdi na kontrolni hvezdy, ty je odcvaknes a mas ustaveno. Proste je to hezke, jednoduche a pohodlne. Take to funguje :-)

Jinak samozrejme pro radu lidi je nesmysl nejen GPS, ale i GOTO ;D, ale mne se to libi
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11606
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Montáž s GPS

#4

Příspěvek od Psion »

_tomas_ napsal: Pánové, objasněte mi, prosím, na co může být u montáže dobrý systém GPS?

Zjištění zeměpisné polohy s přesností několika metrů je sice pěkné, ale dá se to použít ještě k něčemu jinému?

Dík.
Ano dá, když v noci zabloudíš a máš takovou montáž a mapu s GPS souřadnicemi, víš kde jsi :-)
Uživatelský avatar
TomasN
Příspěvky: 221
Registrován: 19. 01. 2005, 20:37

Montáž s GPS

#5

Příspěvek od TomasN »

SKYMASTER napsal: Mam C11GPS a je to proste velmi pohodlne. Misto aby jsi zadaval cas a misto, kde se dalekohled naleza, zjisti si to sam. Samozrejme to same umis zadat manualne u ne GPS systemu. Pak uz dalekohled sam najizdi na kontrolni hvezdy, ty je odcvaknes a mas ustaveno. Proste je to hezke, jednoduche a pohodlne. Take to funguje :-)

Jinak samozrejme pro radu lidi je nesmysl nejen GPS, ale i GOTO  ;D, ale mne se to libi
Takže poloha a čas - z. délku a čas pro GOTO systém?

Předpokládám, že azimutální montáž využije i z. šířku. Paralaktická se stejně musí nastavit "ručně"?
astrofoto.unas.cz

Na každou otázku existuje jednoduchá snadno pochopitelná nesprávná odpověď.
Uživatelský avatar
TomasN
Příspěvky: 221
Registrován: 19. 01. 2005, 20:37

Montáž s GPS

#6

Příspěvek od TomasN »

Psion napsal:

Ano dá, když v noci zabloudíš a máš takovou montáž a mapu s GPS souřadnicemi, víš kde jsi :-)
Ale jen za předpokladu, že ti to ta montáž prozradí ... ... dá se to z ní vyčíst?
astrofoto.unas.cz

Na každou otázku existuje jednoduchá snadno pochopitelná nesprávná odpověď.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11606
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Montáž s GPS

#7

Příspěvek od Psion »

_tomas_ napsal:

Ale jen za předpokladu, že ti to ta montáž prozradí ... ... dá se to z ní vyčíst?

CG5 AT to ukazuje ostatní určitě taky
Uživatelský avatar
koca
Příspěvky: 137
Registrován: 17. 06. 2003, 19:08

Montáž s GPS

#8

Příspěvek od koca »

_tomas_ napsal: Pánové, objasněte mi, prosím, na co může být u montáže dobrý systém GPS?

Zjištění zeměpisné polohy s přesností několika metrů je sice pěkné, ale dá se to použít ještě k něčemu jinému?

Dík.Je to přesně tak. Chceš-li přesné ustavení montáže, musíš to provést buď úplně manuálně, nebo s výhodou použiješ Go-To funkci spolu s GPS, tak jak je tu u MEADE.
GPS ti přesně zjistí polohu, včetně nadmořské výšky a soft. AUTOSTAR ti poté nabídne buď plně automatické ustavení (nemusí se vždy vydařit), nebo ustavení na jednu či dvě hvězdy (zde je již nutná interakce s uživatelem-vybereš ty hvězdy manuálně).


Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Montáž s GPS

#9

Příspěvek od SKYMASTER »

_tomas_ napsal:

Takže poloha a čas - z. délku a čas pro GOTO systém?

Předpokládám, že azimutální montáž využije i z. šířku. Paralaktická se stejně musí nastavit "ručně"?

Ted nevim na co presne se ptas ;D

1. Pro GPS je jedno zda mas paralaktiku ci azimut, vzdy funguje stejne

2. Samozrejme ji nacte vsechny souradnice vcetne casu a nadmorske vysky

3. V pripade paralaktiky nemusis nastavovat opet nic, ale aby jsi mohl fotit, tak je dobre, aby ti osa smerovala na polarku, protoze jinak ti sice dalekohled pobezi dobre a bude najizdet presne, protoze GOTO funguje, ale na foceni to nebude.

Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Montáž s GPS

#10

Příspěvek od SKYMASTER »

_tomas_ napsal:

Ale jen za předpokladu, že ti to ta montáž prozradí ... ... dá se to z ní vyčíst?

Ano ukazuje.
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
TomasN
Příspěvky: 221
Registrován: 19. 01. 2005, 20:37

Montáž s GPS

#11

Příspěvek od TomasN »

SKYMASTER napsal:

Ted nevim na co presne se ptas  ;D

1. Pro GPS je jedno zda mas paralaktiku ci azimut, vzdy funguje stejne

2. Samozrejme ji nacte vsechny souradnice vcetne casu a nadmorske vysky

3. V pripade paralaktiky nemusis nastavovat opet nic, ale aby jsi mohl fotit, tak je dobre, aby ti osa smerovala na polarku, protoze jinak ti sice dalekohled pobezi dobre a bude najizdet presne, protoze GOTO funguje, ale na foceni to nebude.



Aha, tak to jsem netušil, že i pro nepřesně ustavenou paralaktiku funguje GOTO ...

Myslel jsem, že pro azimuntální montáž, se dá znalost zeměpisné šířky přímo využít pro GOTO, kdežto pro paralaktickou to nejde.


astrofoto.unas.cz

Na každou otázku existuje jednoduchá snadno pochopitelná nesprávná odpověď.
Uživatelský avatar
TomasN
Příspěvky: 221
Registrován: 19. 01. 2005, 20:37

Montáž s GPS

#12

Příspěvek od TomasN »

Pánové, díky, je mi to už jasné.
astrofoto.unas.cz

Na každou otázku existuje jednoduchá snadno pochopitelná nesprávná odpověď.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Montáž s GPS

#13

Příspěvek od MP »

_tomas_ napsal:
Aha, tak to jsem netušil, že i pro nepřesně ustavenou paralaktiku funguje GOTO ...
Systemu je celkem jedno, jakymi smery miri osy. Ustavi se podle hvezd a smer os si vypocita, at uz jedna miri ( nepresne ) na pol, nebo do nadhlavniku. AZ vidlici je mozne podlozit klinem, znovu ustavit a je z ni paralaktika. Vtip je v tom, ze kdyz system zna presnou polohu, nadmorskou vysku a cas, tak vi, jaky je vztah mezi polohou hvezdy a polohou os, takze se dokaze ustavit s mensim poctem hvezd ( nebo se stejnym poctem presneji ).

Pro fotografovani dlouhymi expozicemi je ovsem stejne nutne co nejpresneji ustavit paralaktickou montaz. Pokud jedna osa neni rovnobezna s osou Zeme, tak je sice mozne najizdet presne na objekty i sledovat objekt ve stredu pole, ovsem projevuje se staceni pole behem expozice.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
TomasN
Příspěvky: 221
Registrován: 19. 01. 2005, 20:37

Montáž s GPS

#14

Příspěvek od TomasN »

MP napsal:
Systemu je celkem jedno, jakymi smery miri osy. Ustavi se podle hvezd a smer os si vypocita, at uz jedna miri ( nepresne ) na pol, nebo do nadhlavniku. AZ vidlici je mozne podlozit klinem, znovu ustavit a je z ni paralaktika. Vtip je v tom, ze kdyz system zna presnou polohu, nadmorskou vysku a cas, tak vi, jaky je vztah mezi polohou hvezdy a polohou os, takze se dokaze ustavit s mensim poctem hvezd ( nebo se stejnym poctem presneji ).

Pro fotografovani dlouhymi expozicemi je ovsem stejne nutne co nejpresneji ustavit paralaktickou montaz. Pokud jedna osa neni rovnobezna s osou Zeme, tak je sice mozne najizdet presne na objekty i sledovat objekt ve stredu pole, ovsem projevuje se staceni pole behem expozice.

Něco jsem si už o GOTO početl, takže mi to došlo.
Každopádně, dík.
astrofoto.unas.cz

Na každou otázku existuje jednoduchá snadno pochopitelná nesprávná odpověď.
Odpovědět