Starry night

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Buba
Příspěvky: 10
Registrován: 20. 12. 2004, 02:04

Starry night

#1

Příspěvek od Buba »

Zdravím všechny příznivce astronomie.
Chtěl jsem se zeptat jaké zkušenosti máte z PC planetáriem Starry Night. Před týdnem jsem si stáhnul jeho zkušební verzi z netu a můžu říct že mě mile překvapila. Sice to byl očistec stahovat 56 MB přes mobil,ale rozhodně to stálo za to.Myslím si že pro začátečníky jako jsem já je to výbornej program. Moc se mi taky líbí jeho grafické zpracování a musím dodat že je náročnější na hardware. Momentálně kamarád pracuje na češtině do tohoto programu,takže jestli někdo tento program používá a neumí moc anglicky,tak určitě kdo bude mít zájem češtinu zašlu.
Zdraví Buba
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Starry night

#2

Příspěvek od Pavuk_ »

Buba napsal: Zdravím všechny příznivce astronomie.
Chtěl jsem se zeptat jaké zkušenosti máte z PC planetáriem Starry Night. Před týdnem jsem si stáhnul jeho zkušební verzi z netu a můžu říct že mě mile překvapila. Sice to byl očistec stahovat 56 MB přes mobil,ale rozhodně to stálo za to.Myslím si že pro začátečníky jako jsem já je to výbornej program. Moc se mi taky líbí jeho grafické zpracování a musím dodat že je náročnější na hardware. Momentálně kamarád pracuje na češtině do tohoto programu,takže jestli někdo tento program používá a neumí moc anglicky,tak určitě kdo bude mít zájem češtinu zašlu.
Zdraví BubaKonecne mam na DVD Starry Night Pro 5.0 (3xCD)
Je to ... akoby som to vyjadril ... uplne neskutocne super namakany sw, virtualne planetarium "sevsimvsudy" (OpenGL karta nutna)
Ak neratam lety do vesmiru, vymetanie miestnej skupiy galaxii, pozeranie zatmenia slnka z Marsu a ine zaujmave veci. Je to virtualne planetarium, kde sa da nastavit aj local a distant light polution (na zaklade mapy miest). Fotorealisticky horizon je samozrejmost (aj vlastny). Je tam integrovana "astronomicka rocenka". Soft sam vyraba zoznam zaujmavych ukazov na najblizsie obdobie. Ak ste zaroven pripojeni na net, oznamuje najnovsie noviky. Napr. objav dalsej planety som sa dozvedel prave cez SN
Dalej je tam aj planovac pozorovania...atd
Browsnite si sajtu http://www.starrynight.com a dozviete sa viac

Ako som sa dozvedel, tak uz je vonku Pluskova verzia (teda SN Pro Plus 5.0) ktora ma v sebe integrovany Desktop Universe od Cyanogen
(znalci vedia, ostatni klik tutok: http://www.cyanogen.com/products/dtu_main.htm ), Predtym bol DU samostatny balik teraz je spolu s SN5.0Pro+ (features tu: http://www.starrynight.com/support/Know ... 230&c=root )

Znamena to, ze okrem vektorovej mapy oblohy (ako CdC, Guide a ine) ma nacitanu aj realne farebne CCD snimky CELEJ oblohy s rozlisenim 12" na pixel s limitnou 14-15mag. Vyvoj tejto mapy trval 5 rokov! a vysledkom je mapa oblohy zlozena z 20000 individualnych snimkov cez kameru Apogee 9E.

Ak by som mal (opat) v buducnosti za nejaky soft oplieskat peniaze, tak to bude urcite SN Pro Plus 5.0

Tento soft ma obrovske moznosti a este dlho sa budem ucit v nom robit vseliake veci, ak mate s nim skusenosti, napiste nejake tipy a rady. ked na nieco pride, hned to sem hodim. :)

Aha aby som nezabudol: ovladanie dalekohladu, kamery, kopule, zaostrovania ... cez ASCOM, takze si mozete napisat driver aj na vlastny bastl a pobezi to http://ascom-standards.org/
Uživatelský avatar
kulhous
Příspěvky: 212
Registrován: 22. 08. 2004, 21:41

Starry night

#3

Příspěvek od kulhous »

Používám Starry Night Pro 5 a musím chválit. Nejen, že zvládne vše,co vás může snad napadnout, ale umí i to, co by vás nikdy nenapadlo.
Takový pohled do lokální kupy galaxií, let hvězdami, stáhnutí 0,5 mld hvězd atd. Což hardwarová náročnost se opravdu zvětší:)! Když máte pak hvězdama posetou celou oblohu až to splívá v bílý pruh! Fakt se v tom člověk vyblbne...

To Pavuk: Jestli seženeš ten SN 5 Pro Plus, tak dej vědět ;)

To Buba: Až budeš mít češtinu, dej vědět, prosím:)!
kulhous[at]seznam[dot]cz&&kulhous.blog.cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11606
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Starry night

#4

Příspěvek od Psion »

Starry Night Pro 5 jsem testoval a sice je to pěkný SW nicméně mě nijak neuchvátil pro praktické použití. Pro hvězdárny a planetária to bude asi pěkné. To mě spíš překvapil nový HNSKY, který je extrémě rychlý, má možnost velmi slušné databáze a pěkné zpracované obrázky DSO na pozadí s možností jejich jednoduchého stahování a ukládání v PC. Vkládám naděje do programu GUIDE 8, který budu objednávat, tak jsem zvědav.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Starry night

#5

Příspěvek od Pavuk_ »

kulhous napsal: Používám Starry Night Pro 5 a musím chválit. Nejen, že zvládne vše,co vás může snad napadnout, ale umí i to, co by vás nikdy nenapadlo.
Takový pohled do lokální kupy galaxií, let hvězdami, stáhnutí 0,5 mld hvězd atd. Což hardwarová náročnost se opravdu zvětší:)! Když máte pak hvězdama posetou celou oblohu až to splívá v bílý pruh! Fakt se v tom člověk vyblbne...

To Pavuk: Jestli seženeš ten SN 5 Pro Plus, tak dej vědět ;)

To Buba: Až budeš mít češtinu, dej vědět, prosím:)!to se ví ;)
nafotil som si panoramu okolo domu a vlozil do Starry Night (priesvitne som dal dokonca aj diery medzi konarmi stromov). Pridal lokalne znecitenie od blizkeho mestecka a je to tak realisticke, ze mi skoro cocky vypadli, Guide to sice nenahradi ale je to velmi nazorne. Da sa napr vyborne trenovat urcovanie MHV v trojuholnikoch (nasucho ) ale tesim sa na tu naskenovanu oblohu v pluskovej verzii. Potom budem moct si nasimulovat cele pozorovanie a pod oblohou uz netapat.
Scooty
Příspěvky: 19
Registrován: 31. 07. 2005, 18:04

Starry night

#6

Příspěvek od Scooty »

Spolupracuje Starry Night Pro 5.0 s EQ-6SS? Popr. jaky typ je potreba vybrat? Dik
Uživatelský avatar
PACi
Příspěvky: 33
Registrován: 24. 05. 2005, 15:46

Starry night

#7

Příspěvek od PACi »

Scooty napsal: Spolupracuje Starry Night Pro 5.0 s EQ-6SS? Popr. jaky typ je potreba vybrat? Dik
Spolupracuje - je treba zvolit protokol od Celestronu - Nexstari...

(ale musi to byt ta s novejsim firmwarem...)
Dobson 405/1800 GOTO
Mak 127/1500
Ha Lunt 35/400
Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1284
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 69

Starry night

#8

Příspěvek od kavka »

Má Starry Night možnost záznamu vlastních pozorování, přidávání poznámek k objektům atd jako Sky Map ? Marně jsem to tam hledal. Bez toho je sice hezky , ale Sky Map nenahradí.
A jak se vkládá vlastní fotorealistický horizont. Děkuji za odpověď.
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Starry night

#9

Příspěvek od Pavuk_ »

kavka napsal: Má Starry Night možnost záznamu vlastních pozorování, přidávání poznámek k objektům atd jako Sky Map ? Marně jsem to tam hledal. Bez toho je sice hezky , ale Sky Map nenahradí.
A jak se vkládá vlastní fotorealistický horizont. Děkuji za odpověď. How do I create my own photorealistic horizon?
http://www.starrynight.com/support/supp ... 2&id=61&c=
Uživatelský avatar
Frenk
Příspěvky: 259
Registrován: 29. 08. 2004, 18:26

Starry night

#10

Příspěvek od Frenk »

Ahoj
chtěl bych se zeptat jestli už máte někdo češtinu do Starry night 5 a zda by byla k mání.
dík


kulhous napsal: Používám Starry Night Pro 5 a musím chválit. Nejen, že zvládne vše,co vás může snad napadnout, ale umí i to, co  by vás nikdy nenapadlo.
Takový pohled do lokální kupy galaxií, let hvězdami, stáhnutí 0,5 mld hvězd atd. Což hardwarová náročnost se opravdu zvětší:)! Když máte pak hvězdama posetou celou oblohu až to splívá v bílý pruh! Fakt se v tom člověk vyblbne...

To Pavuk: Jestli seženeš ten SN 5 Pro Plus, tak dej vědět ;)

To Buba: Až budeš mít češtinu, dej vědět, prosím:)!
49°43'9"   N&&15°46'14" E
Skládací dobson 406f4.5
"Drbohlav"dobson 250f6
Uživatelský avatar
Slimo
Příspěvky: 2
Registrován: 20. 12. 2005, 16:40

Starry night

#11

Příspěvek od Slimo »

Chci se zeptat, asi jste nekdo nemel problemy s instalaci. Ja kdyz pustim instalaci Starry Night Pro 5.01 nebo update pro verzi 5.7.2 - tak se jen rozbali soubory do temp adresare - pak vyskoci okno s instalaci, ale je cele sedive a vubec nereaguje.
Uživatelský avatar
Frenk
Příspěvky: 259
Registrován: 29. 08. 2004, 18:26

Starry night

#12

Příspěvek od Frenk »

A s čeho to instaluješ?Já to mám na třech cd a jedno podruhém jsem tam vkládal a v pohodě.

Slimo napsal: Chci se zeptat, asi jste nekdo nemel problemy s instalaci. Ja kdyz pustim instalaci Starry Night Pro 5.01 nebo update pro verzi 5.7.2 - tak se jen rozbali soubory do temp adresare - pak vyskoci okno s instalaci, ale je cele sedive a vubec nereaguje.
49°43'9"   N&&15°46'14" E
Skládací dobson 406f4.5
"Drbohlav"dobson 250f6
Uživatelský avatar
Slimo
Příspěvky: 2
Registrován: 20. 12. 2005, 16:40

Starry night

#13

Příspěvek od Slimo »

frenk napsal: A s čeho to instaluješ?Já to mám na třech cd a jedno podruhém jsem tam vkládal a v pohodě.


Instaloval jsem to pres Daemon Tools z ISO imagu. Uz jsem ale prisel na to, kde je problem. Delaji mi v systemu tyhle potize vsechny aplikace, ktere jsou zalozene na Jave - coz ten instalator zjevne je. Musel jsem to nainstalovat naslepo - dalo to docela fusku, ale uz to mam a program samotny uz mi beha v pohode.


edit: jeste bych dodal, ze problem byl takovy, ze instalator delal vse co mel - jen ja to nevidel na monitoru - mel jsem tam jen okno, ktere bylo cele sedive
Odpovědět