Foto M51 a M101

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2083
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Foto M51 a M101

#1081

Příspěvek od DaveOne »

Ahoj Martine ,

pěkný výsledek , tady je vidět, že se dá s tím solidně zabojovat a minimalizovat (i když ne úplně eliminovat ) např. tu barevnou vadu. Líbí se mi více ta první , více vytažená verze .

Lukáši a tady jasně vidíš , že nemá smysl furt se ,,rýpat,, jen v technice, ale chce to prostě se zdokonalovat raději v tom zpracování.. takže fotit a ihned zpracovávat pokud čas alespoň trochu dovolí . Samozřejmě je taky pravda, že to chce mít pro to i určitý cit, který se nedá úplně rychle naučit .. Ale věřím , że Tě to neodradí, spíš naopak a bude tě to ještě dlouho bavit :)

David
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Foto M51 a M101

#1082

Příspěvek od MMys »

Mě nepřišlo, že by ta barevná vada byla nějak rušivá a ztěžovala zpracování. Byla zhruba na úrovni barevné vady mého Wynne korektoru u Newtona. Tedy skoro zanedbatelná. Dalekohled je podle mne takřka dokonale apochromatický, skoro mi ani nepřišlo, že jde o data z refraktoru. Jediné trošku rušivé bylo asymetrické halo u hvězd na okraji pole. Možná bych preferoval ostření ne na maximální ostrost na ose, ale někde 2/3 od středu pole. Ten mírný pokles ostrosti na ose se snadno dožene softwarově, a zlepší se korekce v kraji pole. Ale nevím, jak to Hades ostřil. Třeba právě takto.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2083
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Foto M51 a M101

#1083

Příspěvek od DaveOne »

To jsi určitě Lukáše potěšil s tím zhodnocením barevné vady a teď se třeba soustředí na ty důležité věci 8-)
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Foto M51 a M101

#1084

Příspěvek od hades »

Martine, děkuji. Vyvrátil jsi mé obavy o kvalitu refraktoru. Zároveň jsi ukázal, že to tam prostě je a utvrdil mě v tom, že bude trvat ještě hooodně dlouho, než nasbírám dost zkušeností (aby mé snímky byly prezentovatelné)
K tomu zpracování:drizzle používám kvůli tvaru hvězd, rozlišení mám 1,55 arcsec/px a bez drizzle jsou ty menší hvězdy prostře hranaté. Nakonec ale, stejně jako ty, zmenšuji výsledek na původní velikost.
Dokázal bys mi poslat Pixi projekt, pokud jsi ho uložil? Hodně by mi to pomohlo, udělal bych si reverse engineering tvého postupu :oops:
A ještě k ostření: Ekos mám nastaven tak, aby ostřil v rozsahu 20-80% pole. Znamená to, že HFR nepočítá pro hvězdy uprostřed ani na okraji. Je to defaultní nastavení toho algoritmu. Chtěl bych ještě vyzkoušet ten refrák trochu přiclonit, jak mi radil Milan (astar)
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Foto M51 a M101

#1085

Příspěvek od MMys »

To přiclonění zkus, třeba zmizí ty paprsky kolem jasnějších hvězd.

PI Projekt: No, ono asi nemá moc smysl ho posílat, já s tím nepočítal, a tak, jak jsem to dělal narychlo a metodou pokus omyl, tak jsem na všechna svá pravidla přehlednosti, pojmenovávání a podobně prděl (s tím že tu chvilku si ty názvy meziproduktů, masek atd budu pamatovat) a večír to stejně smáznu. Je to fakt děsně chaotické, je tam ponechaných i několik slepých cest, odboček, a uvést to do prezentovatelného stavu by mě stálo další čas, který už prostě nemám.

Spíš ti popíšu postup, filozofii zpracování, zhruba, než ho zapomenu. To bude daleko užitečnější, protože na galaxie to takhle používám vždy.

S původní složeninou:

DBE, aby se pozadí úplně vyrovnalo, na silně stretchnutém obrazu (Boosted STF) můžou zůstat slabé barevné mapy v pozadí, úplně vyhladit to nelze.
Color Calibration (white reference: hvězdy + většina galaxie, black reference: pozadí kdekoli)
Stretchnutí všech kanálů společně (Histogram Transform), jen posunout bílý bod, aby se saturované hvězdy opět staly bílými
Masked Stretch (klidně v defaultním nastavení)

Nyní udělám kopii, a tu převedu na odstíny šedi, označím si ji jako L (luminanci) a zatím ponechám. Dále pracuji s tím barevným snímkem:

Rozostření/odšumění barevného snímku přes MLT, vyhodit první a druhou vrstvu.

---------- Vsuvka - výroba potřebných masek
Z mono snímku pomocí MMT udělat masku na galaxii (vyházet všecky vrstvy až do 8, nechat jen rezidum), výsledek pak strecthnout tak, až zbydou jen bílé plochy v místě největších galaxií, a slabě v místě těch velkých hvězd.

Z mono snímku pomocí StarMask udělat masku hvězd, víc rozmazanou, Smoothness tak 16-20. Threshold a Scale nastavit tak, aby v masce nebyly ty velké hvězdy, jen ty malé a střední.

Udělat ještě masku galaxie s odečtenými hvězdami, až budeš saturovat galaxii, tak aby se ti nesaturovaly hvězdy v ní. Jinak vyjdou šíleně barevné
------------ konec vsuvky, pokračujeme na barevném obrazu

Satuarce galaxie, s maskou galaxie bez hvězd, saturovat hlavně modrou a žlutou až červenou, pokud možno ne zelenou a fialovou
SCNR, pořád s tou samou maskou, redukovat zelenou, stejně nějaká vylezla
Křivky, v režimu HUE přemapovat zbylé spíš modrozelené odstíny ramen více do modrých, až se ti to bude líbit.
Ještě jednou satuarce, už jen modré (asi jsem to saturoval málo, uvidíš jak se to povede tobě)

Změnit masku za masku pouze hvězd, invertovanou, tedy hvězdy odmaskované.

Saturace, tentokrát pouze hvězd, relativně decentně, a jen v červená až žlutá, modrá, vynechat fialovou a zelenou. Opatrně, případně doladit masku hvězd (rozmazat ji víc, nebo naopak zkontrastnit, záleží jak se ti povedla, cílem je, aby se ti hezky saturovalo blízké okolí hvězd, které nese barvu hvězdy.

Odšumění, je-li třeba, asi bude. Může to být i dost rozpatlané jak omalovánka, kontrast nese to ostré L-ko. U pár hvězd v galaxii vznikly nehezké tmavé kroužky (hlavně jedna modrá hvězda v oranžovém středu galaxie) asi se tam blbě udělala maska, neřešil jsem, na výsledku pak ručně doretušoval v Adobe PS.

Stretchnutí tak, aby se to hezky rozsvítlo, pouze lineárně, bílý bod těsně před místo, než jde jádro galaxie do saturace, černý bod - lehce ztmavit pozadí. Proces si schovat, stejný bude potřeba na Luminanci.

-------------- Nyní práce s obrazem luminance
S maskou jen na galaxie je doostřit pomocí MLT (vrstvy 2 a 3, decentně, gain pár desetin, nezapomenout dobře nastavit deringing a denoise, ať nejsou tmavá kolečka kolem hvězd, a neroste moc šum.

Pomocí Local Histogram Equalization ještě doladit kontrast struktur k obrazu svému, decentně, L obraz se vzhledem nesmí dostat moc daleko od původního RGB. Pracovat jen s jasnějšími partiemi galaxie, tam to lze bez nárůstu šumu. Nejlépe si vyrobit pomocí Range mask masku jen na střed galaxie, hodně neostrou, slábnoucí směrem do spirálních ramen.

Stretchnout Lumnanci stejně, jako jsi předtím stretchnul RGB (celý obraz, už bez masky).

-------------- sloučení
LRGB Combination, oklonovat si saturovaný rozmazaný RGB, v procesu LRGB jako L vybrat zpracovanou luminaci, RGB odzaškrtnout a hodit proces na tu RGB kopii. Případě, pokud to neklapne, poladit Lightness a Saturation, a zkoušet znova, až to bude OK. Už by to mělo začít připomínat můj výsledek.

------------- s výslednou LRGB složeninou:
Scriptem Dark Structure Enhance - zvýraznit struktury v oranžovém jádru galaxie, amount jsem musel snížit asi na 0.25, 0.4 bylo moc. Ale záleží, jak sis pohrál předtím s Local Histogram Equalization. Třeba to ani nebude třeba.

Pomocí Range mask zamaskovat vše s jasem kousek nad pozadím (tedy hvězdy, galaxie) a vlastní pozadí celkem dost odsataurovat (zmizí barevný šum, zůstane jen jemný monochromatický) a pak ještě pozadí velmi lehce odšumět (metodu si vyber podle sebe, ono je to clekem fuk, jen se s tím musí opatrně). V pozadí prostě musí zbýt jen jemný šum, ne rozpatlané flíčky větších rozměrů.

No, a je skoro hotovo. Ještě jsem nakonec křivkami malinko doladil barevné podání, celkový kontrast, jasnost pozadí, a v PS odretušoval ručně těch pár míst, kde zůstaly nějaké artefakty kolem hvězd.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Foto M51 a M101

#1086

Příspěvek od hades »

Luxusní, díky moc
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Foto M51 a M101

#1087

Příspěvek od biker.fm »

Pri poslenim setkani v Beskydech jsem objektiv namiril na Alkaid a byl jsem zvedavy co vse se mi vleze do zorneho pole chipu v 6D. Zde jsem pouzil nemodifikovany, nevim jestli by modifikovany prinesl neco navic. Zde je to pouze slozeni, kalibrace a mirne zatahani za krivky. Jine "kouzla" jsem nedelal.

Obrázek
Info ke snimku na astrofotkach

Fotku jsem zamerne nechal ve vetsim rozliseni aby bylo mozne identifikovat i ty extra male objekty.

A ted dotaz:
Melo by smysl u takove fotky radeji modifikovany fotak kdyz fotim jen galaxie ?
Co udelat aby snimek byl lepsi, resp. co by mi kdo vytkl na budouci zlepseni ?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2083
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Foto M51 a M101

#1088

Příspěvek od DaveOne »

Ahoj Stando,

tento snímek se mi popravdě moc nelíbí. Na to, že to je foceno v Beskydech je tam toho vidět hodně málo...pozadí je takové ,,vyšisované,, a přesto objekty samotné jsou málo rozsvícené...ty galaxie se tam prakticky ztrácí ..detaily tam při tomto ohnisku samozřejmě těžko pohledat. Možná by to chtělo i delší expozice, ale bez pointace to asi nepůjde. Alespoň modifikovaný foťák by tomu rozhodně neublížil...škoda, že nepoužíváš na tyto fotky ty lepší kousky ze svého vybavení ;)
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Foto M51 a M101

#1089

Příspěvek od biker.fm »

DaveOne píše: 01. 03. 2022, 14:23 Ahoj Stando,

tento snímek se mi popravdě moc nelíbí. Na to, že to je foceno v Beskydech je tam toho vidět hodně málo...pozadí je takové ,,vyšisované,, a přesto objekty samotné jsou málo rozsvícené...ty galaxie se tam prakticky ztrácí ..detaily tam při tomto ohnisku samozřejmě těžko pohledat. Možná by to chtělo i delší expozice, ale bez pointace to asi nepůjde. Alespoň modifikovaný foťák by tomu rozhodně neublížil...škoda, že nepoužíváš na tyto fotky ty lepší kousky ze svého vybavení ;)
Ahoj davide,
diky za info a reakci. No ja fotil casem 90Sec ... na delsi casy pri ohnisku 135mm by to uz chtelo pointaci.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Foto M51 a M101

#1090

Příspěvek od peta62 »

V zadnem pripade nechci negovat Davida, to bych si nikdy nedovolil, na jeho znalosti nemam ani z dalky. Jen za mne ja mam takoveto fotky moc rad. Zaprve mi vzdy udelaji radost ty sirokouhle fotky s mnoha ruznobarevnymi hvezdami, ktere si mohu hledat jak v pameti tak na mapach. Zadruhe se mi libi ty jasne hvezdy z fotoobjektivu. A ty male galaxie sice nejsou jako na super fotkach ale zase se blizi tomu, co clovek vidi v dalekohledu. Na svete by byla nuda kdyby bylo vsechno stejne nebo kdyby se vsem libilo totez. Jen muj nazor.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2083
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Foto M51 a M101

#1091

Příspěvek od DaveOne »

Jo a Stando...vem už konečně zase na milost toho tvého Newtona a ASI294mm ... to bude určitě potom jiná :) Nebo alespoň Newtona a modifikovaného Canona 6D . Máme tu začátek sezóny galaxií tak to bude chtít prostě delší ohniska, jinak to budeš mít všechno jak ,,muchy,, ty galaxie, a ke všemu v minimálním rozlišení :P
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Nameses
Příspěvky: 640
Registrován: 15. 01. 2017, 10:17

Re: Foto M51 a M101

#1092

Příspěvek od Nameses »

Ahoj,
foceno - 21.-23.3.2022, LRGB na Šumavě a Ha ze Strakonic
TS125, QHY294M, Ohnisko 780mm, F/6,24
L 38x600s, RGB 3x6x600s, Ha 23x600s
https://i.ibb.co/F5jyb3m/M101-LRGBHAFull.jpg
M101LRGBHAAstrofotky.jpg
M101LRGBHAAstrofotky.jpg (1.64 MiB) Zobrazeno 1029 x
Orion VX12L, TS 125/975, TS 80/480, Dobson 170/1600, Lacerta 72/432, SW EQ6-R, SW Az-gti, Qhy294m, Qhy533m, Zwo Asi 385mc
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1675
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Foto M51 a M101

#1093

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Výsledek včerejšího focení v Beskydech:

Obrázek
Astrofotky.cz - 25% velikosti

50% velikosti

Newton SW 200/800, korektor GPU 2", nemodifikovaný Olympus OM-D E-M1 mark III, HEQ-5 SS, pointace hledáčkem 50mm + barlow 2× (360mm f/7.2?) + QHY-5 Mono, 82×5 minut (= 6 hodin a 50 minut), ISO 1600 (škoda přepálených středů galaxií), zpracováno v Sirilu a GIMPu.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1675
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Foto M51 a M101

#1094

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Tomáš Grygarčík píše: 26. 03. 2022, 19:17(škoda přepálených středů galaxií)
Zkusil jsem trochu jiné parametry skládání a hned je to bez přepalů, dokonce jsem si mohl dovolit zalovit víc v barvách. Fotku jsem na Astrofotkách nahradil, odkaz z předchozího příspěvku je stále funkční.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
Osel
Příspěvky: 314
Registrován: 24. 07. 2020, 11:38
Věk: 54

Re: Foto M51 a M101

#1095

Příspěvek od Osel »

Canon 450Dm, SW Newton 254/1200. 14h dat.
Ukázka co z toho maximálně vytáhnu já a co kolega ( jeho pracovní verze, není to finál na prezentaci) když za to víc zatahá.
Tak si tak říkám, má cenu se věnovat focení když je člověk totální Osel na zpracování...
Přílohy
M51 ca.jpg
M51 ca.jpg (67.12 KiB) Zobrazeno 864 x
M51 c.jpg
M51 c.jpg (112.42 KiB) Zobrazeno 864 x
Odpovědět