Černá díra

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1130
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Malá černá díra

#31

Příspěvek od mike »

Když to vezmu jen jako myšlenkový experiment, tak i takhle malá černá díra by pořád měla větší hmotnost než Země. Gravitační pole kuličky o hmotnosti Země na vzdálenost jednotek metrů, to je dost strašidelná představa i v klasické newtonovské mechanice...
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
hauu
Příspěvky: 2
Registrován: 17. 12. 2022, 00:22

Re: Malá černá díra

#32

Příspěvek od hauu »

Jo, jde mi víceméně i o to, jestli by taková černá díra mohla takhle spolknout i větší předmět, jako jsem já. Nebo celou Zemi
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1678
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Malá černá díra

#33

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Aby se ze Země stala černá díra, musela by být stlačena do kuličky s průměrem 1 cm.
5 cm černá díra už je zatraceně hmotný předmět, co by tě roztrhal slapovými silami ještě dřív, než bys do něj prst strčil.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 844
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Černá díra

#34

Příspěvek od mirkovacik »

Ono hlavne ide o to, ako ďaleko si od nej, akú máš rýchlosť a smer. Intuitívne áno, keď sa priblizis, že by si si ju chcel obzrieť, tak sa ani podivat nestihneš a už budeš na kusocky. Ale keď od tej ČD veľkej 1 cm budeš 7000 km a pôjdeš 8 km/s okolo, tak budeš pekne krúzit okolo nej a keď zavries oci, ani nebudeš vedieť, že okolo niečoho sa točíš.

Odoslané z SM-M526BR pomocou Tapatalku

Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2228
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Černá díra

#35

Příspěvek od juh »

V prvom rade je tu otázka, či by bola vôbec možná existencia čiernej diery s tak malým priemerom.
Ak by sme teoreticky pripustili že áno, tak fyzikálne by musela byť na jej povrchu gravitácia podobná, aká je u najmenších čiernych dier. Potom si treba uvedomiť, že zmenšením čiernej diery nedôjde k zmenšeniu fyzikálnych jednotiek, z metra sa nestane milimetr, z kila sa nestane gram, zo sekundy milisekunda ... Tie gravitačné účinky nad povrchom tak malej čiernej diery by boli podobné, ako u najmenšej možnej čiernej diery.
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1750
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Černá díra

#36

Příspěvek od nou »

5cm čierna diera by mal hmotnosť 3,366*10^25 kg alebo 5,3 hmotnosti Zeme.

Samozrejme že by ta zhltla celého aj keď nie v jednom kuse. Slapové sily by ťa roztrhali na jednotlivé atómy takže by si do čiernej diery spadol ako oblak rozžeravenej plazmy. Kurzgesagt nedávno uverejnil super video o hviezdach s čiernou dierou uprostred.

SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
Míra Pech
Příspěvky: 172
Registrován: 06. 01. 2015, 15:35
Bydliště: Starý Plzenec
Věk: 56

Re: Černá díra

#37

Příspěvek od Míra Pech »

Je to pár dní, co jsem dočetl Černé díry a zborcený čas od Kipa Thorneho. Kniha je, díky bohu, sehnatelná v knihovnách. Vřele doporučuju k přečtení i pro pochopení podobných myšlenkových experimentů.
Mě například velmi zaujalo, že Kip Thorne nikdy nemluví o průměru černé díry resp. horizontu událostí ale vždy (bez výjimky) o jejím/jeho obvodu.
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 503
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: Černá díra

#38

Příspěvek od peto »

No v mojich myslienkach je cierna diera len gravitacny objekt ktory zborti casopriestor. To je cele. A tam kde sa to zborti je tzv. horizont udalosti...
V skutocnosti gravitacia nic ine nerobi iba borti casopriestor, viac ci menej, alebo absolutne.

Ale to len tak kecam v dlhych zimnych a zamracenych veceroch.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4504
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Černá díra

#39

Příspěvek od dvader »

Pak k tomu má hezkou studii i Plíhal:
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Míra Pech
Příspěvky: 172
Registrován: 06. 01. 2015, 15:35
Bydliště: Starý Plzenec
Věk: 56

Re: Černá díra

#40

Příspěvek od Míra Pech »

Plíhal je moje krevní skupina, dík za sdílení :-)

EDIT: Z videa jsem text moc nepochytil, tak jsem si ho dovolil sem vložit:

Mívali jsme dědečka, starého už pána,
stalo se to v červenci jednou časně zrána,
šel do sklepa pro vidle, aby seno sklízel,
už se ale nevrátil, prostě někam zmizel.

Máme doma ve sklepě malou černou díru,
na co přijde, sežere, v ničem nezná míru,
nechoď, babi, pro uhlí, sežere i tebe,
už tě nikdy nenajdou příslušníci VB.

Přišli vědci zdaleka, přišli vědci zblízka,
babička je nervózní a nás, děti, tříská,
sama musí poklízet, běhat kolem plotny,
a děda je ve sklepě nekonečně hmotný.

Hele, babi, nezoufej, moje žena vaří
a jídlo se jí většinou nikdy nepodaří,
půjdu díru nakrmit zbytky od oběda,
díra všechno vyvrhne, i našeho děda.

Tak jsem díru nakrmil zbytky od oběda,
díra všechno vyvrhla, i našeho děda,
potom jsem ji rozkrájel motorovou pilou,
opět člověk zvítězil nad neznámou silou.

Dědeček se raduje, že je zase v penzi,
teď je naše písnička zralá pro recenzi.
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 863
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Černá díra

#41

Příspěvek od MiniMistr »

Doporučuji shlédnout:
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 503
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: Černá díra

#42

Příspěvek od peto »

Uz som podobnu prednasku p. Krizka uvadzal, ale v sekcii - Astronomické nesmysly a média, hoax

Prednaska p. Vavrycuka mi pripada podobna... vyvracia neexistujuci problem, v tomto pripade Horizont udalosti. Lepsia ako samotna prednaska je debata po nej, a aj pokracujuca debata pod samotnym videom na YT
Roman Gallas
Příspěvky: 3
Registrován: 13. 10. 2023, 09:45

Re: Černá díra

#43

Příspěvek od Roman Gallas »

Jsem laik, ale myslím, že je jedno, zda je čerá díra osamocena nebo je středem galaxie. Galaktické ČD to prostě bude trvat déle - než sežere vše, co může a nezbyde žádný materiál pro pohlcení, Hawkingovo záření převláfne nad množstvím hmoty, která do díry padá. Podle mého názoru jde tedy jen o čas, nakonec i ty největší ČD se nakonec vypaří.
Odpovědět