rotator

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: rotator

#16

Příspěvek od nosuh »

jj, mam to jak pise Milan (ryska na vytahu a stupnice na krouzku u kamery a zatim me to taky staci :)
Hlavne by to asi uz neunes ten tubus, ale nerikam ze to nevypada paradne..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Re: rotator

#17

Příspěvek od dablik »

No jo chlapi, mam to proste jinak. Nemam stupnici a ani rysku. A rad se konstrukcne a strojirensky realizuji :)
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3403
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: rotator

#18

Příspěvek od hades »

MilAN píše:U vůbec jim nezávidím to nadšení, když to všechno začne stávkovat :)
A nedovedeš si představit to nadšení, když to naopak poprvé začne všechno fungovat :lol:
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: rotator

#19

Příspěvek od nosuh »

https://pegasusastro.com/products/falcon-rotator/
Zatím není v prodeji, na jednom kanadskym servru ho nabizej v predprodeji za 700 kanadskejch dolaru, na fcb pak výrobce udava cenu kolem 590EUR. Ale vypada to celkem zajimave..nikomu nenutim, neptam se, jen vkladam topic do vlakna k nemu urcenemu :D
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: rotator

#20

Příspěvek od alda »

Tak nevím jestli to patří sem nebo spíše do ATM, když tak to přehoďte. Vloni jsem se pustil do tohoto bazmeku:

Obrázek

A není to úplně prdel vymyslet, jak z hlediska mechaniky, elektroniky a následně ovládání. Prakticky se mi to podařilo do jakž-takž funkčního prototypu, ale nabízet bych to nechtěl :-).
Bral jsem to jenom jako cvičení v Solidech, na 3D tisku a arduinem a jako zábavu na dlouhé zimní večery :-).

BTW: Myslím, že je to dlouhá cesta od prototypu co má DeepSkyDad k funkční finálce. Nikde tam nevidím jak může mít uložené ložiska, jaké použil atd.

Nakonec jsem usoudil, že to za ty problémy nestojí a že rotátor vlastně nepotřebuji :-)
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: rotator

#21

Příspěvek od nosuh »

No z te 3D tiskarny bych mel strach z pevnosti, uz se o to pokouselo x lidi , ale skoncilo to vzdy na pevnosti..To co sem poslal je zajimavy prave tim, ze je to celokovove ( AL), takze by to mohlo neco snest..
Ja ho taky nemam a dovedu s tim zit, ale nerikam ze by s mi nelibilo si kompozici nastavovat pres ascom na stupen presne..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Re: rotator

#22

Příspěvek od dablik »

podobny projekt mam taky v Solidworks a zatim nebyl cas na prototyp. Mam to jako kombinaci 3d tisku a dilu z duralu.
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: rotator

#23

Příspěvek od alda »

No 3D tisk jsem použil jen pro prototyp (a že bylo mnoho verzí to je jasné !) v tom to má smysl.
Výsledek by měl některé části samozřejmě precizní hliníkové na CNC. Na druhou stranu některé části jako kryt motoru, ozubení pro řemen lze krásně na 3D udělat a je to daleko lehčí a levnější.
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: rotator

#24

Příspěvek od Pidrman »

Také mam myšlenkové pochody nad tvorbou rotatoru.

Zatím v teoretické rovině :-) Počítač snese všechno :-)

Jako hlavní důvod vidím úprava kompozice aniž bych musel povolovat upínání kamery s korektorem. přijde mi to prostě "lepší" a jsem hračička :-)))))

Tak uvažuji použití tří ložisek a tím zaručit tuhost a souosost. Pohon Nema 14 a elektronika arduino nano.

Honza
Přílohy
rotator.jpg
rotator.jpg (448.19 KiB) Zobrazeno 2597 x
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3403
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: rotator

#25

Příspěvek od hades »

Vyvaruj se každé další mechanicky se pohybující části, kterou dáš do optické cesty. Taky jsem jednu dobu nad něčím podobným uvažoval, ale za ty komplikace, které si tím můžeš způsobit, to nestojí. Aktuálně mám na své sestavy 2 místa, kterými můžu ručně měnit orientaci snímku a vím, že je to zbytečně moc. Nic s tím ale neudělám, leda bych vyměnil výtah nebo reduktor/korektor a to jsou další náklady a další komplikace navíc.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: rotator

#26

Příspěvek od MilAN »

A není jednodušší zakončit OV pomocí Click-lock nebo Zeiss rybinou ?
Já vím, že není, protože to nesplňuje podmínku, že si chceš hrát :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2224
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: rotator

#27

Příspěvek od juh »

Rotátor s ložiskami a krokovým motorom, to bude minimálne tak 1 kg hmotnosti na OV navyše. A to za predpokladu, že sa použijú tie najtenšie guličkové ložiská.
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: rotator

#28

Příspěvek od Pidrman »

hades píše:Vyvaruj se každé další mechanicky se pohybující části, kterou dáš do optické cesty. Taky jsem jednu dobu nad něčím podobným uvažoval, ale za ty komplikace, které si tím můžeš způsobit, to nestojí. Aktuálně mám na své sestavy 2 místa, kterými můžu ručně měnit orientaci snímku a vím, že je to zbytečně moc. Nic s tím ale neudělám, leda bych vyměnil výtah nebo reduktor/korektor a to jsou další náklady a další komplikace navíc.
Jasný, mam stejný názor. Jen je to taková úvaha. Našel jsem pána ,který je velice šikovný a vlastní soustruh, tak ho astro technika zaujala, že by do toho rád šel.

U mě je kámen úrazů výtah. Je to monorail od TS, chce to druhé vedení kolmé na první jako to má nebo měl MMys u svého 3" výtahu. Stávající stav toho moc neunese.

Samotné Al díly vychází na 150g i s přírubou na motor + 3 ložiska po 83g.

Prostě nerad sahám na ustavenou a připravenou sestavu.
Naposledy upravil(a) Pidrman dne 27. 10. 2020, 13:32, celkem upraveno 1 x.
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: rotator

#29

Příspěvek od Pidrman »

MilAN píše:A není jednodušší zakončit OV pomocí Click-lock nebo Zeiss rybinou ?
Já vím, že není, protože to nesplňuje podmínku, že si chceš hrát :)
Ono je to těžký, dřív jsem používal péra v OV a když jste mi všichni psali ať to vyndám, že to dělá neplechu, tak jsem neposlouchal, až jsem na to přišel sám, že máte pravdu :-D

Dřív jsem už dělal něco podobného ( cineslider na timescapes ) a fungovalo mi to parádně, tak si říkám, že to zkusím, alespoň vám pak řeknu že je to na draka :-D
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2224
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: rotator

#30

Příspěvek od juh »

Pidrman píše: ... Samotné Al díly vychází na 150g i s přírubou na motor + 3 ložiska po 83g. ...
To vyzerá na ložiská s vnútorným priemerom nejakých 30 mm. K tomu + nejaká trubka dovnútra. Nebude to málo na 4/3 formát čipu?
Odpovědět