Měsíc

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Měsíc

#1186

Příspěvek od Cztwerec »

Já tady v ČR na tak vynikající seeing defakto nevěřím, ale aspoň někde se trochu dařilo :)

Nějak jsem v tu včerejší větu o modrém středu Aristarchu pro sebe zjevně na první dojem nedomyslel, ale pak jsem si také dnes vzpoměl na tuto mojí fotku, která to dokumentuje, když se barvy saturují.

https://astrofotky.cz/gallery.php?show= ... 304683.jpg

Jinde (ne všude) ve Světě má přezdívku "Electric Blue Crater", něco na tom je...

Yarkho: díky za potvrzení, měl jsem dojem, že je dalekohled nějaký špatný :lol: , ještě by to chtělo report z Kostelce, snad se pozorovalo?

Takovýhle jsem ten seeing měl:

Obrázek

Jako kdyby přecházel aerosol, prostě bez detailů.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Měsíc

#1187

Příspěvek od peta62 »

Pardon, mel bych se presneji vyjadrovat. Barvou myslim odstiny sede. Ale jasne ohranicene, trochu do oblouku, ode dna krateru skoro az k vrcholu, asi dve nebo tri vyrazne svetlejsi nez vetsina te steny. Ale to urcite znate.
Ted jsem hledal a tady #3609 je to videt.

Ten aerosol jsem mel vecer na Jupiteru, ale byl vyrazne nize nez potom Mesic.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1467
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Měsíc

#1188

Příspěvek od Yarkho »

Cztwerec píše: 16. 01. 2022, 23:17 Takovýhle jsem ten seeing měl:

Obrázek

Jako kdyby přecházel aerosol, prostě bez detailů.
Jo, to sedí. Všetky hrany kráterov rozmazané. Musel som to kontrolovať na starších fotkách, že nemám chybný ďalekohľad...

Kepler.jpg
Kepler.jpg (243.9 KiB) Zobrazeno 2903 x
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Měsíc

#1189

Příspěvek od Cztwerec »

Děkuju za potvrzení, skoro to ve mě evokovalo spojení s tou erupcí sopky. U mě na meteorologické stanici bylo jasně vidět, že vzniká trojitý peak v tlaku který jsem naměřil.
Lectorem iustus...
vpadysak
Příspěvky: 568
Registrován: 27. 11. 2019, 21:03
Bydliště: Prievidza
Věk: 51

Re: Měsíc

#1190

Příspěvek od vpadysak »

Ahoj, malé porovnanie GSO 154/1848 klasický Cassegrain vs achromat 90/900 na EQ5 okuláre ES24 a Morpheusy.

Hľadal som Rimae Triesnecker.
Najskôr som skúšal s Cassegrainom pri všetkých možných zväčšeniach a ani figu som nenašiel. Seeing tu v meste mi stále viac ide na nervy, ale neviem či je to tým prehriatým balkónom, alebo je seeing taký zlý nad mestom normálne. Vyššie ako 100x sa jednoducho skoro nikdy nedá ísť. Občas sa na chvíľočku seeing ukľudní a vtedy je to pecka. No ale aj tak som tu Rimae Triesnecker nenašiel cez Cass.

Dal som teda Achro 90/900 a zasa som skúšal kadejaké okuláre a na koniec sa mi ju podarilo nájsť pri zv 100x. Obraz bol pri šošovke o poznanie kontrastnejší a práve to táto brázda asi vyžadovala. A asi aj menší priemer je troška menej ovplyvnený seeingom. Okolité jamky boli tiež lepšie a výraznejšie.

Tak som vymenil zasa Cass a pri 100x som ju nevidel. Seeing to úplne domršil a menší kontrast tiež urobil svoje. Tak som ešte teda chvíľku pozeral a ništ. Išiel som na zv. 77x a obraz bol kontrastnejší a ostrejší samozrejme. Vyčkal som na krátke chvíľky, keď sa zlepšil seeing a videl som tú Rimu pekne aj s okolím veľmi pekným. Potom som sa vrátil zasa na zv. 100x a zasa som dlho číhal a videl som ju aj pri 100x, ale ozaj iba pri zábleskoch lepšieho seeingu. Dná kráterov boli v Cass oveľa detailnejšie pri dobrom seeingu v porovnaní s achro. Také jednoduchšie objekty sa mi viac páčili v Cass, boli pekné veľké a ostré, ale ani v ahromate to nebolo úplne zlé, ale menej detailné asi kvôli priemeru a trocha vadila farebná chyba.

Výsledok pre mňa je: Cass potrebuje dobrý seeing a je to dobrý ďalekohľad, ale kontrast má slabší aj oproti achro, to mi nikto nevyhovorí, ale zasa bez farebnej chyby. Ešte môže byť znížený kontrast aj diagonálnym zrkadielkom, ale to vyskúšam inokedy.

Mne z toho vychádza, že vo mne drieme refraktorián :-)
Newton SW 200/1000, Cassegrain GSO 154/1848, AR-127L/1200, Achromat 90/900, EQ5, Nikon Action 10x50, Morpheusy, ES 24mm, Fujiyamy 18mm, 12,5mm, TV PL 25mm, TV 2x
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Měsíc

#1191

Příspěvek od Artaban »

Je to celkem velký rozdíl objektivů a porovnání tak může být nepřesné. Celkem dost faktorů, které mají na porovnání vliv. Taky to, jestli refrák už nemá objektiv mimo balkón a stoupající teplo z domu ho možná méně ovlivňuje. Spíš asi ale ne. Asi by musel být ještě delší nevím.
Důležité je si všímat kraťoučkých zlepšení a úrovně detailů. Když dalekohled dokáže lepší výkon, tak to prostě dokáže a je tím pádem lepší, než druhý dalekohled. A to se zdá, že GSO 154 dokázal.
Je ale zajímavé, že i tak byl výkon obou různě velkých dalekohledů podobný. Je tady otázka. Pokud bys měl místo achro 90 např ED APO 115mm jak by to dopadlo? Zkus si odpovědět a poznáš, jestli jsi opravdu refraktorián :)
V mém případě je víc faktorů, proč mám refrák. Jeden z nich ale je, že dokáže tak nějak podávat častěji ten solidnější výkon. Špatný seeing ho taky pochopitelně vyvede z míry, ale zdá se, že to je spíš jen ten seeing.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1100
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Měsíc

#1192

Příspěvek od mike »

Rimae Triesnecker nevím (dnešek jsem vynechal), ale včera jsem nedalekou Rima Ariadaeus viděl při zvětšení 240x (achromat 127/1200, Omegon LE Planetary 5mm + ND 0.6) naprosto zřetelně a stabilně. Podle téhle fotky je sice o dost širší, ale zase je orientovaná spíš V-Z než S-J. Barevná chyba... když jsem se na ni vysloveně zaměřil, tak samozřejmě vidět byla, ale že by nějak moc rušila při pozorování, to zase ne. Zítra se zkusím mrknout na ty Rimae Triesnecker.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
vpadysak
Příspěvky: 568
Registrován: 27. 11. 2019, 21:03
Bydliště: Prievidza
Věk: 51

Re: Měsíc

#1193

Příspěvek od vpadysak »

Ahoj, druhé malé porovnanie GSO 154/1848 klasický Cassegrain vs achromat 90/900 na EQ5 okuláre ES24 a Morpheusy.

Dnes som zasa skúsil porovnať tieto dva moje ďalekohľady.
Zameral som sa hlavne na Rima Birt, Dóm pri Gambart C, Rima Bradley a Rima Hadley.
Ďalekohľady som dal von už poobede, nech sú na večer už poriadne vytemperované.
Začal som Cassegrainom a hneď som videl, že to bude úplne iné pozorovanie, ako včera.
Seeing bol omnoho lepší oproti včerajšku a na obraze to bolo vidieť. Mesačný povrch bol plný detailov. Všetky spomínané objekty som našiel viac menej bez problémov okrem Rima Bradley. Tú som videl iba v náznakoch a iba čiastočne.

Skúsil som potom pozorovať Achromatom a tým to dnes bolo oveľa slabšie. Rima Birt som pri troške trpezlivosti videl aj Rima Hadley. Dóm sa mi nepodarilo bezpečne vidieť a Rima Bradley vôbec nič ani náznak.

Potom som už zasa nasadil Cassegrain a užíval si postupne parádu: Clavius, ERATOSTHENES, Archimedes, PLato, Montes Apeninus a ďalšie pri zväčšení 200x a občasne až 280x.

Záver: V podstate sa potvrdilo čo hovoril Artaban, že treba byť trpezlivý a vyčkať na dobrý seeing. Je zaujímavé zistenie, že pri takýchto lepších podmienkach bol rozdiel medzi týmito prístrojmi oveľa väčší. Ale vlastne je to aj logické, lebo zlý seeing pokazí obraz obom ďalekohľadom, takže sa zdajú byť podobné. Dobrý seeing ukáže čo sa v ktorom prístroji skrýva. :-)
Newton SW 200/1000, Cassegrain GSO 154/1848, AR-127L/1200, Achromat 90/900, EQ5, Nikon Action 10x50, Morpheusy, ES 24mm, Fujiyamy 18mm, 12,5mm, TV PL 25mm, TV 2x
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Měsíc

#1194

Příspěvek od Artaban »

vpadysak : Jasně, tady se ukázal větší průměr objektivu. Bylo by divné, kdyby ne. Jak jsem naznačil, tak takovej APO 115mm by byl mnohem vyrovnanějším soupeřem. Světla už je podobně a jediná výhoda je větší rozlišovací schopnost Cass. Už by nebylo v roce moc pozorování, kdy byl APO znatelně prohrálo. Karty se obrátí někde kolem 125mm APO.
Já to mám podobné, jen s větším refrákem. Když pominu, že radši koukám do refráku a hlavně proto ho mám, tak by nebyl problém místo něj mít např C11, který má větší rozlišení, ale využití by bylo celkem vzácné. Pro mě je důležité, že R 172 je sice už taky náročnější na seeing, ale né tak moc. Většina pozorování planet se odehrává zvětšením kolem 200x a to je obraz v R172 ještě celkem často klidný a tím pádem detailní.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Alnitak
Příspěvky: 577
Registrován: 05. 07. 2011, 12:27
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Re: Měsíc

#1195

Příspěvek od Alnitak »

Ahoj 13.3. jsem pozoroval Měsíc z balkonu z Odolky , Měsíc prakticky cca 60 stupňů nad obzorem přesto podmínky nic moc dalekohled Newton 150/1200 zvětšení 171 bylo tak na hraně , ale mám cca 20 metrů od balkonu směrem na jih střechu sousedova domu , tak 2 m výše než z mého balkonu, který je ve výšce 5 metru , tak zřejmě na to bude mít nějaký vliv , nicméně dalo se pozorovat rozvětvenou soustavu rimae Ramsden ,nádherný byl východ Slunce nad kráterem Gassendi a postupná hra světel a stínu až se vynořil celý kráter ze tmy . Dále kráter Copernicus kde byli vidět terasovité valy a stovky malých kráteru ve vzácných okamžicích kdy se na pár vteřin uklidnil . U Kráteru Alfonsus byli vidět 4 tmavé skvrny na jeho dně, už jsem je pozoroval častěji. Ve 21h57 jsem ještě pozoroval zákryt Hvězdy 7,85 mag Měsícem .
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1467
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Měsíc

#1196

Příspěvek od Yarkho »

Včerajšie veľké plány fotografovať Langrenus a Petavius prekazil príšerný (Ant V) seeing. Za to na oblohe pri 1x zväčšení vyzeral Mesiac scénicky, vrátane farieb pri jeho východe.
Naposledy upravil(a) Yarkho dne 20. 03. 2022, 11:03, celkem upraveno 1 x.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Měsíc

#1197

Příspěvek od Cztwerec »

U mě stejné, absolutně nepoužitelný seeing už několik dní. Jsem rád, že jsi to potvrdil, zase ode mě nebydlíš tak daleko, měl jsem strach, že mám něco s dalekohledem. :roll:
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Měsíc

#1198

Příspěvek od Artaban »

Jo, je to zvláštní a ten pocit, že je dalekohled možná rozhozený občas mám. Přitom by člověk už měl mít snad dost nakoukáno, aby poznal, že to je jen seeing. Někdy je ale ten seeing nějak jiný. Trochu jinak se projevuje. První pohled do dalekohledu a to i zvětšením hodně nad 100x naznačuje, že by to mohlo být dost dobré. Tak klidně dám ještě větší zvětšení a ono to je sice dobrý a moc se to nechvěje, ale jakoby nejde pořádně zaostřit. Přitom ten seeing nevypadá špatně. Prostě trochu jiný seeing.
Lepší je seeing, když už začínají docházet okuláry a musím se 2x ujistit, že mám stále jen achromát :)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1467
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Měsíc

#1199

Příspěvek od Yarkho »

Posledné prípady Ant V boli také, že Mesiac (alebo Slnko) vyzerali ako by boli na dne bazénu - veľkoškálové turbulencie. Včera bola turbulencia síce silná, ale na oveľa menších priestorových škálach, povedzme niekoľko oblúkových sekúnd. Pri pokuse fotografovať sa skoro nedalo poznať, kde je najlepšia poloha ohniska, a to je pri f/20 čo povedať.

Edit: Podľa meteoblue je na dnes predpoveď seeingu rovnako zlá.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1100
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Měsíc

#1200

Příspěvek od mike »

Nevím jak večer, ale dneska ráno to bylo obzvlášť vypečené. Vzal jsem malou, strašně chtěla vidět Venuši... Až do pěti to vypadalo tak, že kromě krátkých chvilek uklidnění nešlo ani rozeznat fázi. Pak se to trochu zlepšilo, ale proti tomu, co jsem viděl před měsícem, pořád naprostá bída. Mars nebyl samozřejmě o nic lepší a Saturn jsem ani nenašel (od toho jsem stejně nic nečekal). Pro jistotu jsem zkusil i Měsíc na druhé straně, ale bylo to jak píše Artaban - zdánlivě klidný, ale nezaostřitelný. Připadá mi to, jako by to někdy byly mikroturbulence, které rovnoměrně rozostří obraz, a jindy (třeba minulý týden) větší proudy, které sice obraz zvlní, ale mimo ně je kresba v pohodě.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Odpovědět